dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy zrobiłbyś ponownie kominek w domu

Głosujących
294. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Nie róbcie kominków w domu!

    86 29,25%
  • Oczywiście zrobiłbym. Róbcie kominki!

    166 56,46%
  • Mam mieszane uczucia

    42 14,29%
Strona 619 z 652
Pokaż wyniki od 12.361 do 12.380 z 13036
  1. #12361
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale jak nie ma prądu, to brak ogrzewania jest tylko jednym z problemów.

    U siostry w domu letniskowym mamy kozę i szczerze mówiąc różnica temperatur między pomieszczeniem na dole, a na górze jest bardzo duża. I to przy otwartych drzwiach. Domek 35m2 na każde piętro.

    Piszesz o kozie, a ja pisałem o kominku - to jednak inny zakres cenowy.

    3.7kVa to mało na fazę? Jak dla mnie to w zupełności wystarczy.

    Ale nie o to chodzi. Ktoś lubi patrzeć na ogień, lubi też duży gradient temperatury w domu - spoko. Ale nie przypisujmy kominkowi czy kozie bezpieczeństwa energetycznego. Owszem, na czarną godzinę jak znalazł. Ale szczerze mówiąc, gdyby nie było u mnie prądu ponad dobę, a ja nie miałbym agregatu, to brak źródła ciepła byłby tylko małym problemem.
    Przy jakiej temperaturze zewnętrznej ?
    Darek B

  2. #12362
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A kominek wyprodukuje prąd? Jak rozmawiamy o bezpieczeństwie energetycznym to nie zawężajmy tego do ciepła, które jest tylko częścią bezpieczeństwa energetycznego.
    Ale to główny problem zimą a nie prąd. Do przeżycia potrzebujesz ciepła. Rozumiem że Ty zakładasz skrajnie optymistyczne scenariusze a ja skrajnie pesymistyczne.

    Zamiast kominka lepiej kozę optymalizacja koszty i zajmowane miejsce

    Kominek nie jest do robienia prądu od tego mam upsa z PV, Co prawda zimą musiałbym mocno selekcjonować odbiorniki z powodu braku słońca ale można by odpuścić dwie lodówki i w skrajnej sytuacji przerabiać ongrida na ładowarkę
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #12363
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U siostry w domu letniskowym mamy kozę i szczerze mówiąc różnica temperatur między pomieszczeniem na dole, a na górze jest bardzo duża. I to przy otwartych drzwiach. Domek 35m2 na każde piętro.
    I jakie EU i obciążenie ma ten dom letniskowy?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Piszesz o kozie, a ja pisałem o kominku - to jednak inny zakres cenowy.
    Kominek wolnostojący, potocznie zwany kozą, to kominek.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    3.7kVa to mało na fazę? Jak dla mnie to w zupełności wystarczy.
    Zdecydowanie za mało. Jak kuchenka działa na tej fazie, to cokolwiek więcej i nie daje rady. Ledwo trzy moje małe pokoiki uciągnie grzejąc - i nic więcej bym nie włączył.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ale szczerze mówiąc, gdyby nie było u mnie prądu ponad dobę, a ja nie miałbym agregatu, to brak źródła ciepła byłby tylko małym problemem.
    Na inne rzeczy - akurat taki agregat, jak wrzucałeś. Tyle, że nie zamiast, a oprócz kozy, która ogrzeje.

  4. #12364

    Domyślnie

    Też myślałem o agregacie (mam piecokominek z wymiennikiem wodnym, pompa raczej musi chodzić kiedy ostro palę), ale stwierdziłem, że skórka nie warta wyprawki. Zamiast tego kupiłem przetwornicę 1.3 kW z pełnym sinusem. Do tego w piwnicy akumulator na stałe podpięty do nowoczesnego prostownika z trybem konserwacji akumulatora po naładowaniu. Jakby akumulator się wypstrykał, to zawszę mogę odpalić samochód.

  5. #12365
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ....
    Szach mat
    Cytat Napisał pkorol Zobacz post
    Podstawowe pytanie, które musisz zadać sam sobie: czy ty masz siły witalne? podświadomość ci podpowie: jeżeli masz to niema znaczenia co to jest, jeżeli nie masz to też nie ma znaczenia co to jest, po prostu się ładujesz od ładowali Sabu i żyjesz dalej. Jeżeli nie możesz
    zaleźć odpowiedzi w wiki to oznacza, że jest to wiedza zakazana i ty nie masz uprawnień dostępu. Jeżeli będziesz na odpowiednio wysokim poziomie świadomości, wiedza sama do ciebie przyjdzie.r
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #12366

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Też myślałem o agregacie (mam piecokominek z wymiennikiem wodnym, pompa raczej musi chodzić kiedy ostro palę), ale stwierdziłem, że skórka nie warta wyprawki. Zamiast tego kupiłem przetwornicę 1.3 kW z pełnym sinusem. Do tego w piwnicy akumulator na stałe podpięty do nowoczesnego prostownika z trybem konserwacji akumulatora po naładowaniu. Jakby akumulator się wypstrykał, to zawszę mogę odpalić samochód.
    Bardzo dobry pomysł.
    Do doładowywania akumulatora wystarczy mały panel solarny o mocy rzędu 10Wat z prostym sterownikiem -masz ekologicznie i chyba ekonomicznie.
    Do kominka można też podłączyć ogniwo Petiera do wytwarzania prądu -ale jak pamiętam ma ono małą sprawność.

  7. #12367
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Do doładowywania akumulatora wystarczy mały panel solarny o mocy rzędu 10Wat z prostym sterownikiem -masz ekologicznie i chyba ekonomicznie.
    Tak wystarczy jak nie będziesz używał akumulatora
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  8. #12368
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli ma to być zabezpieczenie tylko na wypadek awarii źródła ciepła to mam awaryjny kocioł elektryczny i nic więcej nie potrzebuję. Zagrzeje mi cwu i co.

    Kaizen, wiem ile pobiera płyta indukcyjna i z jej użytkowania bym po prostu zrezygnował lub używał z rozwagą gdy np pompa będzie działała. Przewymiarowanie agregatu pod płytę to prawie 2x tyle za agregat.

    Ale już wracając do tematu. Jest to jakieś zabezpieczenie, ale są inne.

    Tak czy inaczej trendy są jakie są - w Mazowieckim już zakazano palenia w kominkach w dni o przekroczonym zanieczyszczeniu powietrza. Co prawda to martwy przepis, ale z czasem to na pewno zostanie jakoś sensownie usankcjonowane i zacznie działać.

    Jak ktoś lubi to niech pali - ale z głową, a nie byle czym.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #12369
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Kaizen, wiem ile pobiera płyta indukcyjna i z jej użytkowania bym po prostu zrezygnował lub używał z rozwagą gdy np pompa będzie działała. Przewymiarowanie agregatu pod płytę to prawie 2x tyle za agregat.
    Ciągnie z jednej fazy podobnie co czajnik elektryczny, farelka, grzałka w bojlerze czy suszarka do włosów. To tylko przykład - każde z tych urządzeń w połączeniu czymś nawet drobnym przekroczy moc takiego agragatu na jednej fazie.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tak czy inaczej trendy są jakie są - w Mazowieckim już zakazano palenia w kominkach w dni o przekroczonym zanieczyszczeniu powietrza. Co prawda to martwy przepis, ale z czasem to na pewno zostanie jakoś sensownie usankcjonowane i zacznie działać.
    Tak, przedwczoraj był pierwszy taki dzień ever. Zdarzają się ze trzy takie dni w roku. Ale:
    Niekorzystanie z instalacji do spalania biomasy drzewnej (kominków, piecyków kominkowych, piecyków ozdobnych); nie dotyczy, gdy jest to jedyne źródło ciepła lub gdy do lokalu nie jest dostarczana energia elektryczna wskutek awarii

  10. #12370
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Agregat ma zapewnić podstawowe zasilanie na czas awarii. Wystarczy odłączyć zbyteczne odbiorniki na ten czas. Jeśli będę miał światło, ciepłą wodę i ciepło w domu, to bez reszty przeżyję. Nawet jedzenie mogę kupić na mieście.

    Kupno pod całkowite zużycie mija się totalnie z celem.

    Ale ja nie mam nic przeciwko paleniu gdy jest taka potrzeba. Ale to zupełnie inna sytuacja niż palenie ot tak. Zresztą te przepisy to początek trendu.
    Na tym zakończę swoje zdanie
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #12371
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Agregat ma zapewnić podstawowe zasilanie na czas awarii. Wystarczy odłączyć zbyteczne odbiorniki na ten czas.
    To wyklucza grzanie. I dlatego agregat nie jest substytutem kominka.

  12. #12372
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.229

    Domyślnie

    ... kogenerator...

    Adam M.

  13. #12373

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Tak wystarczy jak nie będziesz używał akumulatora
    Tu była mowa o doładowywaniu w stanie podtrzymania; nie chodziło o pełne ładowanie ze stanu rozładowania.

  14. #12374

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    ... kogenerator...

    Adam M.
    To zaczynało być modne i pewnie weszłoby gdyby nie prąd ze Słońca. (Chyba Słońca -duża literą).
    Mając tyle maszyn w domu wraz z solarami musiałbym zamienić salon na kotłownię, z resztą mając kominek już trochę tak jest.

  15. #12375
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dlaczego "plastikowe" ?
    Jak napiszę metalowe, będzie lepiej?

  16. #12376
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To wyklucza grzanie. I dlatego agregat nie jest substytutem kominka.
    Nie chcąć zaśmiecać dyskusjami o wszystkim i niczym wartościowego wątku, przeniosłem "Twój problem" toksyn w drewnie tutaj, do tego wysypiska śmieci....


    Piszesz:
    Uff. A już myślałem, że zwalczający kominki będą mogli jakieś dodatkowe wymogi co do emisji toksyn zapisać w uchwałach antysmogowych czy w ekoprojekcie.
    A czemuż tam nic nie ma o tym - a tylko o zakazie palenia mokrym (>20% wilgotności) drewnem?
    Na szczęście nie mogą wymagać czegoś, co jest niemierzalne.[/QUOTE]



    Odpowiadam:
    Z toksyn dużą karierę robi ostatnio benzo(a)piren. "Fachowcy" desygnowani przez PAS do tworzenia rządowych programów typu "Czyste Powietrze", nie doczytali jak to jest z tym związkiem w drewnie, i przyjęli kosmiczną dawkę. Na pałę strzelili połowę tego co w węglu, bo nie mogli znaleźć badań drewna. Czyli zakładając dla węgla 500 jakiś tam jednostek, chlapnęli dla drewna 250. Na oko. Postanowiłem z kolegami od pewnego czasu przyglądać się niektórym "osiągnięciom" PAS. Zaczęli się ocierać o granicę absurdu, nie atakowani znikąd.

    B(a)p to dobry przykład na Twój problem. W niesezonowanym drewnie, może nawet jest go więcej niż "zaszarżowali fachowcy". Natomiast w drewnie suchym, spalanym prawidłowo, sezonowanym zgodnie z moimi, a nie Twoimi zasadami, jest tego związku ok o,4 (przyjmując porównywalne jednostki dla owych 250). Musisz to chwilowo wziąć na klatę, bez linków. Wszystko w swoim czasie...

  17. #12377
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Z toksyn dużą karierę robi ostatnio benzo(a)piren.
    1. Benzopiren nie występuje w drewnie - więc nie może zniknąć w czasie suszenia. Jest efektem niepełnego spalania drewna (nawet suszonego dziesięć lat). Więc wystarczy prawidłowo spalać suche drewno. Nie trzeba suszyć dłużej, niż pokazuje miernik wilgotności, bo nic to nie zmieni (co kwestionowałeś)
    2. Nie jest toksyną.

    Edyta:
    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie chcąć zaśmiecać dyskusjami o wszystkim i niczym wartościowego wątku, przeniosłem "Twój problem" toksyn w drewnie tutaj, do tego wysypiska śmieci....
    Fajnie być modem i wyrzucać do śmietnika jak się walnie głupotę. Jeszcze specjalnie bez linka, żeby nie widać było, o co chodzi. Dla czytających:
    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co jeszcze "wychodzi z drewna" poza wodą?
    Toksyny

    Tak ze jak ktoś się obawia, że choinka czy stroik (albo i drewno suszone za kominkiem) go trują, bo odparowują toksyny, to IMO nie ma się czego bać.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-12-2020 o 09:14

  18. #12378
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.407
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. Benzopiren nie występuje w drewnie - więc nie może zniknąć w czasie suszenia. Jest efektem niepełnego spalania drewna (nawet suszonego dziesięć lat). Więc wystarczy prawidłowo spalać suche drewno. Nie trzeba suszyć dłużej, niż pokazuje miernik wilgotności, bo nic to nie zmieni (co kwestionowałeś)
    2. Nie jest toksyną.

    Edyta:


    Fajnie być modem i wyrzucać do śmietnika jak się walnie głupotę. Jeszcze specjalnie bez linka, żeby nie widać było, o co chodzi. Dla czytających:


    Tak ze jak ktoś się obawia, że choinka czy stroik (albo i drewno suszone za kominkiem) go trują, bo odparowują toksyny, to IMO nie ma się czego bać.
    Nie mam takich kompleksów. Twoje marzenia są mi obce. Jak walnę głupotę to nie lawiruję bez końca rozmydlając temat i przekonując do swoich racji. Śmieję się z tego z dyskutantami, pod warunkiem że są do tego zdolni...Jest takich wielu na Forum Muratora. Ciebie to nie dotyczy.

    Dlatego między innymi nie lubię z Tobą dyskutować...Nie jestem w tym chyba osamotniony....

    Linki zobaczysz w "swoim czasie" mądralo. Mam gdzieś Twój brak szacunku dla adwersarza. To nie są materiały na popierdułkę forumową. Szczególnie z nadgorliwym w swojej upierdliwości kolesiem...Finito w tej kwestii z Tobą.

  19. #12379
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To wyklucza grzanie. I dlatego agregat nie jest substytutem kominka.
    Pompa w szczycie bierze 2.5kW na 3 fazy. O tym wszystkim myśli się już na etapie budowy i wyboru urządzeń. Taki agregat bez problemu pociągnie grzanie, oświetlenie, sieć, monitoring itp.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #12380
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Pompa w szczycie bierze 2.5kW na 3 fazy. O tym wszystkim myśli się już na etapie budowy i wyboru urządzeń. Taki agregat bez problemu pociągnie grzanie, oświetlenie, sieć, monitoring itp.
    Optymista
    A ile paliwa zeżre i skąd je weźmiesz
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 619 z 652

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony