dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepla w domu 134m z grzejnikami

    witam.powaznie mysle o zalozeniu pompy ciepla w domu,dom mam dobrze ocieplony porotherm i zwykly styropian 15 cm,teraz mam przewymiarowany piec 25 kw i wiecznie cos sie tam dzieje,szukam osob ktore maja podobny dom do mojego i chcialbym sie dowiedziec przede wszystkim jaka pompe zalozyc,w domu musze miec 23 stopnie,ile taka pompa calym rokiem zuzywa pradu,mam instalacje fotowoltaiczna 8,14 wiec koszty ogrzewania by sie zmniejszyly,ceny pomp sa rozne jednofazowe panasonica np to koszt nawet nie 20 tys ale sa i drozsze,czy warto isc w drozsze czy w zupelnosci wystarczy tansza pompa.prosze o wypowiedzi ludzi ktorzy tak jak ja maja grzejniki bez podlogowki,dziekuje i pozdrawiam

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    witam.powaznie mysle o zalozeniu pompy ciepla w domu,dom mam dobrze ocieplony porotherm i zwykly styropian 15 cm,teraz mam przewymiarowany piec 25 kw i wiecznie cos sie tam dzieje,szukam osob ktore maja podobny dom do mojego i chcialbym sie dowiedziec przede wszystkim jaka pompe zalozyc,w domu musze miec 23 stopnie,ile taka pompa calym rokiem zuzywa pradu,mam instalacje fotowoltaiczna 8,14 wiec koszty ogrzewania by sie zmniejszyly,ceny pomp sa rozne jednofazowe panasonica np to koszt nawet nie 20 tys ale sa i drozsze,czy warto isc w drozsze czy w zupelnosci wystarczy tansza pompa.prosze o wypowiedzi ludzi ktorzy tak jak ja maja grzejniki bez podlogowki,dziekuje i pozdrawiam
    Ty potrzebujesz wysokiej temp.zasilania na grzejniki, pompa pracując na takiej temp.bedzie miała małą sprawność.
    Masz PV to zapodaj sobie baniak, wsadź tam grzałkę z 9kW i ciesz się tanim ciepłem

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    witam.powaznie mysle o zalozeniu pompy ciepla w domu,dom mam dobrze ocieplony porotherm i zwykly styropian 15 cm,teraz mam przewymiarowany piec 25 kw i wiecznie cos sie tam dzieje,szukam osob ktore maja podobny dom do mojego i chcialbym sie dowiedziec przede wszystkim jaka pompe zalozyc,w domu musze miec 23 stopnie,ile taka pompa calym rokiem zuzywa pradu,mam instalacje fotowoltaiczna 8,14 wiec koszty ogrzewania by sie zmniejszyly,ceny pomp sa rozne jednofazowe panasonica np to koszt nawet nie 20 tys ale sa i drozsze,czy warto isc w drozsze czy w zupelnosci wystarczy tansza pompa.prosze o wypowiedzi ludzi ktorzy tak jak ja maja grzejniki bez podlogowki,dziekuje i pozdrawiam
    Witam,
    teoretycznie do Twojego domu nie potrzeba PC o dużej mocy-możesz to oszacować na cieplowlasciwe.pl lub zlecić precyzyjne obliczenie.
    Jak już już sobie określisz min moc ,to można szukać najlepszej oferty wśród "sprawdzonych " producentów (osobiście preferuję japońskie marki : Mitsubishi,Pansonic,Daikin).Mam w domu i w firmie same Panasoniki i wszystko jest ok.
    Co do zużycia ,to jest dość indywidualnie-patrząc na mój dom grzane po podłodze ok 200m2 przy 4 osobach na CWU średnio mam zużycie roczne ok 7 000kWh.
    Czyli przekładając to na 134m2 daje ok 4 700kWh, licząc wg mojej średniej ceny kWh w G12W ok 0,44pln brutto (przesył+energia) da nam ok 2 100 pln.
    Moje zużycie i opis chałupy masz w stopce.
    Jeszcze ważna sprawa-jakie temp masz na grzejnikach ?Jeśli nie więcej jak 50st , to ok-natomiast jeśli masz wyższe temp , to bym zamiksował kilkoma grzejnikami ,aby tylko nie wchodzić w PC HT (koszt zakupu i gorsza sprawność).
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 27-12-2020 o 10:13
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    teoretycznie do Twojego domu nie potrzeba PC o dużej mocy-możesz to oszacować na cieplowlasciwe.pl lub zlecić precyzyjne obliczenie.
    Jak już już sobie określisz min moc ,to można szukać najlepszej oferty wśród "sprawdzonych " producentów (osobiście preferuję japońskie marki : Mitsubishi,Pansonic,Daikin).Mam w domu i w firmie same Panasoniki i wszystko jest ok.
    Co do zużycia ,to jest dość indywidualnie-patrząc na mój dom grzane po podłodze ok 200m2 przy 4 osobach na CWU średnio mam zużycie roczne ok 7 000kWh.
    Czyli przekładając to na 134m2 daje ok 4 700kWh, licząc wg mojej średniej ceny kWh w G12W ok 0,44pln brutto (przesył+energia) da nam ok 2 100 pln.
    Moje zużycie i opis chałupy masz w stopce.
    Jeszcze ważna sprawa-jakie temp masz na grzejnikach ?Jeśli nie więcej jak 50st , to ok-natomiast jeśli masz wyższe temp , to bym zamiksował kilkoma grzejnikami ,aby tylko nie wchodzić w PC HT (koszt zakupu i gorsza sprawność).
    Pzdr
    Jak ma J Górę gdzie klimat nie jest najgorszy to na same cele grzewcze i cwu 7GWh to masakra, współczuję

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał seniormartinez Zobacz post
    witam.powaznie mysle o zalozeniu pompy ciepla w domu,dom mam dobrze ocieplony porotherm i zwykly styropian 15 cm,teraz mam przewymiarowany piec 25 kw i wiecznie cos sie tam dzieje,szukam osob ktore maja podobny dom do mojego i chcialbym sie dowiedziec przede wszystkim jaka pompe zalozyc,w domu musze miec 23 stopnie,ile taka pompa calym rokiem zuzywa pradu,mam instalacje fotowoltaiczna 8,14 wiec koszty ogrzewania by sie zmniejszyly,ceny pomp sa rozne jednofazowe panasonica np to koszt nawet nie 20 tys ale sa i drozsze,czy warto isc w drozsze czy w zupelnosci wystarczy tansza pompa.prosze o wypowiedzi ludzi ktorzy tak jak ja maja grzejniki bez podlogowki,dziekuje i pozdrawiam
    Przy 15 cm styropianu - mam nadzieję, że więcej wełny jest na dachu. To powinna starczyć jednowentylatorowa pompa.
    Trzeba policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło - https://cieplowlasciwie.pl/start
    lub profesjonalnie w firmie.
    Jak grzejniki były przed ociepleniem styropianem to powinna starczyć pompa niskotemperaturowa i grzanie wodą CO poniżej +50*C.

    Więcej informacji masz w tym temacie: https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.043
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Nie polecam korzystania z tego typu kalkulatorów - są niedokładne, a tak samo bezpłatne jak uzyskanie wyceny bezpośrednio do swojego budynku od firm wykonawczych czy producentów, które zrobią to profesjonalnie.

    Polecam złożyć zapytanie u nas tutaj: https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, a urządzenia i ich moce dobierane są przez specjalistów do konkretnego przypadku.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy 15 cm styropianu - mam nadzieję, że więcej wełny jest na dachu. To powinna starczyć jednowentylatorowa pompa.
    Trzeba policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło - https://cieplowlasciwie.pl/start
    lub profesjonalnie w firmie.
    Jak grzejniki były przed ociepleniem styropianem to powinna starczyć pompa niskotemperaturowa i grzanie wodą CO poniżej +50*C.

    Więcej informacji masz w tym temacie: https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    waka

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zakopane
    Posty
    227

    Domyślnie

    Na grzejnikach grzanie w taniej taryfie jest dość problematyczne.
    Do pompy powinny byc sporo przewymiarowane kalafiory żeby temperatura zasilania była możliwie niska

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Jak ma J Górę gdzie klimat nie jest najgorszy to na same cele grzewcze i cwu 7GWh to masakra, współczuję
    Widzę że dalej uczysz matematyki że 2 x 2=5
    Hm 7GWh? Po samym tym widać że nie wiesz co piszesz. Chyba by z 1000 domów ogrzał
    Twoje zapotrzebowanie --TAK PODAWAŁEŚ to 46W / m2 ,więc 46W x 130m2 =5,98kW /h przy ( -20*C) co daje 5,98kW x 24h =143,52kWh/doba. Jeżeli podzielimy na COP =3 (całoroczny ) da nam 47,84kWh/doba. Przyjmując okres grzewczy 180dni =8611,2kWh a to się = 8,61 MWh To twoje zapotrzebowanie i żadne inne. Więc duuuuużo więcej niż bobrow podaje, bo u ciebie jest o 1600kWh więcej. No ale nie tak jak ty napisałeś 7GWh
    Masz klimę 2,9kW weź sobie wejdź na all---egro i zobacz dobór klimatyzacji do m2 ,wszędzie jest jak BYK klima 3kW do max 30m2, klima 4,5kW do 40m2 itd.itd.
    Tak że to co masz to na 30m2 max. Pewnie jak byś miał klimę 4kW to byś napisał zapotrzebowanie 4kW
    Jakim więc sposobem jak chłodnicy do schłodzenia pomieszczenia zalecają klimę tak jak podawałem (3kW klima to max 30m2) ty grzejesz dom 130m2 a tak dokładnie to powinna być kubatyra czyli m3 klimą 2,9kW jak zapotrzebowanie masz 5,98kW. No fakt że to zapotrzebowanie to jest na temp.( -20*C) ale fakt jest jeden nie można pisać zapotrzebowania 2,4kW jak jest 2 x większe. Bo to jest stwierdzenie że 2x2 =5 A te 7 GWh--to już totalnie po bandzie pojechałeś.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 29-12-2020 o 10:44
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony