dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1496 z 1521
Pokaż wyniki od 29.901 do 29.920 z 30404
  1. #29901
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jako nowy użytkownik forum podzielę się spostrzeżeniami i uwagami.
    Użytkuję pompę ciepła p-w już prawie 8 lat,moje spostrzeżenia to jest fajnie, uwag nie mam żadnych
    Od 7 lat posiadam taryfę G12W u jednego operatora od początku i nie zamierzam zmieniać,ani operatora ani taryfy
    Nowy użytkowniku czyżbyś miał tcapa 9kW?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #29902
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jako nowy użytkownik forum podzielę się spostrzeżeniami i uwagami.
    Użytkuję pompę ciepła p-w już prawie 8 lat,moje spostrzeżenia to jest fajnie, uwag nie mam żadnych
    Od 7 lat posiadam taryfę G12W u jednego operatora od początku i nie zamierzam zmieniać,ani operatora ani taryfy
    Witaj "Nowy" again , I to to ja rozumiem konkretny użytkownik zadowolony i z PC tapa i z taryfy, krótko, rzetelnie i na temat. Jest na FM , taki blisko 700 stronnicowy wątek na temat P. Aqarea gdzie użytkownicy biją pianę na wyścigi, kwestia krzywej szeroko pojętej też elektryzuje i freonuje. Co najważniejsze jak ktoś takiej PC nie ma to nie prawa się odzywać na jej temat , ani na żaden inny bo może nawet się zabić żeby coś udowodnić a to i tak nie prawda

    IMO Do P Aquarea powinni dołożyć w gratisie mikser z misą i kopę jaj , a w przypadku PC TC stado kur żeby oprócz ogrzewania domu i cwu można było zawsze bić pianę na maksa
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 23-12-2020 o 05:07

  3. #29903
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.283

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nowy użytkowniku czyżbyś miał tcapa 9kW?
    Błagam Cie domt kill me, Arturo był pierwszy

  4. #29904
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jako nowy użytkownik forum podzielę się spostrzeżeniami i uwagami.
    Użytkuję pompę ciepła p-w już prawie 8 lat,moje spostrzeżenia to jest fajnie, uwag nie mam żadnych
    Od 7 lat posiadam taryfę G12W u jednego operatora od początku i nie zamierzam zmieniać,ani operatora ani taryfy

    Artur poprawnie by było gdybyś napisał "Jako nowy użytkownik forum"..............
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #29905

    Domyślnie

    Masz zbiornik emaliowany? Jak tak to sprawdź anodę. Jak będzie OK a woda nadal będzie śmierdzieć (zgniłymi jajami) to wymień anode na tytanową. Problem zniknie.
    Tak zbiornik emaliowany, anoda zwykla, niestety lokalizacja zbiornika wyklucza jej łatwy demontaż (brak dostępu od góry).
    Woda śmierdzi bardziej metalicznie niż jajami.

  6. #29906
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Tak zbiornik emaliowany, anoda zwykla, niestety lokalizacja zbiornika wyklucza jej łatwy demontaż (brak dostępu od góry).
    Woda śmierdzi bardziej metalicznie niż jajami.
    Śmierdzi bo są bakterie i to one są problemem

  7. #29907

    Domyślnie

    Czytam ten wątek, czytam i coraz bardziej nabieram wątpliwości czy PC by się u mnie sprawdziła... Może ktoś mnie oświeci. Dom 140m2 podłogi, (ok 120 pow. użytkowej), parter+ użytkowe poddasze. Dodatkowo garaż z kotłownią ponad 40m2. Na dole oprócz gabinetu podłogówka (na dole kaloryfer w gabinecie, pralni dodatkowo i absydzie mały dodatkowo). Na piętrze podłogówka w łazience (nie używana)+ kaloryfer, w pokojach kaloryfery. Dom Ytong +15cm styropian, poddasze chyba 25cm wełna, podłoga nie pamiętam szczerze mówiąc (dom ponad 8 lat). Okna 3 szybowe. W domu temp. 22-23st. oprócz sypialni. W chwili obecnej piec na ekogroszek. Na obwodach z podłogówką sterowniki, na kaloryferach termostaty. Jeden z cieplejszych rejonów Polski. Natomiast mamy specyficzne upodobania cieplne i tu właśnie pojawiają się moje wątpliwości, a dokładnie:
    - oprócz stycznia (czyli mrozów powiedzmy -10st w nocy) podłogówka na dole włącza się tylko rano o 6:00 ponieważ na dzień ustawiona jest wyższa temp. (w nocy do spania lubimy chłodniej, a ciepło idzie na górę prosto do sypialni...) i chodzi ok. 4-5 godzin (nie lubię jak chodzi cały dzień, poza tym można by się ugotować).
    - sporadycznie włączy się dodatkowo obieg na wiatrołap, jak dłużej trzymamy otwarte drzwi wejściowe
    - większość czasu (jakieś 80% dnia i nocy) chodzi kaloryfer w łazience, pralni i garderobie (suszenie rzeczy, ręczników, rzeczy po spacerach z psem itp.), czasami włączy się w gabinecie
    - dodatkowo wieczorem na 15 min. włączamy kaloryfer w sypialni, żeby podgrzać trochę po najczęściej kilkugodzinnym wietrzeniu.
    To ogólnie wystarczy, żeby w domu utrzymywała się temp 22-23st.

    I teraz pytanie- czy jeśli chcę żeby 3 małe kaloryfery grzały prawie non stop, to oznacza to, że pompa też będzie chodzić non stop (dla mnie toto jednak hałasuje...) czy jest jakiś bufor/ inna zasada działania?

    Drugie pytanie - jakie byłoby Waszym zdaniem zużycie prądu przy takim sposobie użytkowania (nie chcę rezygnować z rozwiązań, które na chwilę obecną dają mi największą wygodę i komfort cieplny)?
    Ostatnio edytowane przez zurs ; 23-12-2020 o 16:26

  8. #29908

    Domyślnie

    Jak cię bawi machanie szuflą i wąchanie dymku z komina to jeszcze pociągniesz z 5 lat na tym ekogrochu, potem dowalą pewnie jakieś dodatkowe kary za smrodzenie. Unia będzie cisnąć coraz bardziej.
    Jaką masz alternatywe jeśli nie masz gazu? Nie ma innej.
    Jak masz kalafiory to musi być albo duży bufor albo pompa musi chodzić cały czas. Pompa hałasuje, postaw ją gdzieś gdzie będzie ci to mało przeszkadzać. Mi na początku to wadziło, poźniej już niczego nie slyszysz. No ale ja ma podłogówkę 100% i pompa chodzi tylko w nocy i od 13 do 15tej.
    My i tak jesteśmy sto lat za murzynami, ostatnio oglądałem wiadomości na Polsacie i tam był materiał zachęcający do wymiany starych kotłów węglowych na te "nowoczesne" na ekogroch.... OMG. Za pare lat zakażą tego badziewia ale lobby kotłowe już się nachapie. Tylko ludzie zostaną ze złomem w kotłowni na ktory wywali z 20tyś.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 23-12-2020 o 18:17

  9. #29909

    Domyślnie

    Prawda 6 lat temu postawiłem PV mało 3,3kWp ale kocioł trzeba było wymienić padło na ekogroszek i przeniesienie kociołka do gospodarczego 12m od domu koszty w sumie ze 25000 PLN za to bym miał pompę ciepła i ogrzewanie za frajer bo później z 3,3kW zrobiło się 7,3kW a groszek jak był tak jest i mnie wku&*%*&!!
    Wywalić żal bo jeszcze chodzi ale jak coś się popsuje pojedzie na żyletki. A kotłownie przerobię na saunę parową.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #29910
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zurs Zobacz post
    - dodatkowo wieczorem na 15 min. włączamy kaloryfer w sypialni, żeby podgrzać trochę po najczęściej kilkugodzinnym wietrzeniu.
    To ogólnie wystarczy, żeby w domu utrzymywała się temp 22-23st.
    ?
    Wielogodzinne wietrzenie to zły pomysł .

    W tej sytuacji PC jest bez sensu.
    PC jest dobierana bez istotnego zapasu mocy.
    Służą do grzania budynku , a nie do rozgrzewania po wielogodzinnym wietrzeniu.

  11. #29911

    Domyślnie

    Wietrzy się tylko sypialnia, a kaloryfer w sypialni włączany jest tylko na 15 min, więc trudno mówić o jakimś specjalnym rozgrzewaniu. Nie widzę, żeby przy zamkniętych drzwiach wychładzało to specjalnie resztę domu. Piec ma temp. 50st.
    Jakby podłogówka chodziła przez większość czasu (choćby tylko całą noc), to byśmy saunę mieli za darmo w domu

    I pytanie chyba dla mnie najważniejsze o ten bufor o którym piszecie- czy jeśli chcę aby 3 małe kaloryfery chodziły non stop (reszta ogrzewania rzadko- np. dzisiaj jest ciepło na dworze i od wczoraj rano podłogówka się w ogóle jeszcze nie załączyła), to jak długo na takim buforze kaloryfery mogą być ciepłe, gdy pompa ciepła się już wyłączy?

    PS Pieca nie muszę jeszcze wymieniać, ale kusi odzyskanie miejsca w kotłowni i brak wszędobylskiego brudu.

  12. #29912

    Domyślnie

    Są kalkulatory na necie gotowe, wpisujesz tylko wielkośc bufora, temperatury, pomieszczenie i ci pokaże na ile starczy.
    Niestety ale bufor bedzie musiał być duży bo pompa nagrzeje ci go tylko do max 50C więc tej zgromadzonej energii w zapasie nie będzie wiele jeśli zbiorniczek będzie malutki.
    Ostatnio edytowane przez cactus ; 24-12-2020 o 11:29

  13. #29913

    Domyślnie

    PV założyć, zwiększyć powierzchnię grzejników.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #29914
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przecież ta para nie idzie w gwizdek. Jeśli jest podłogówka, to może się okazać, że więcej taktuje, ale chwilowe zużycie nie ma w zasadzie większego znaczenia. Ten prąd zamieniany jest na ciepło...
    W dodatku pompa moduluje moc.

    Ja mam 8kW, a OZC liczone na 5,6 -20/20. Grzeje do 22 więc jest większe, ale w sumie nie płakałbym gdyby pompa miała większą moc.

    Moc chwilowa pompy zależy od tego czy grzeje po krzywej grzewczej, termostacie, czy optymalizowana pod 2 taryfe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #29915

    Domyślnie

    Pompa nie taktuje, grzeje temp zasilania 33 stopnie i pracuje cala noc w taniej taryfie. Przy 33 zasilniu pobor 2400W

  16. #29916

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    Grudzien 715 kwh troche sporo...ale nic nie poradze, pompa ma 10,3kw przy -16, a moje ozc 7,6 dla -16 ogolnie dramat
    Tak sobie czytam...
    Grzejesz tylko w taniej taryfie, więc te 715 kWh to ile? 270 zł.? To źle?

    Idąc dalej. Sam jesteś średnio zadowolony z wyboru PC. Stąd kolejne pytania:
    1. jak u Ciebie wygląda ta wentylacja hybrydowa?
    2. garaż praktycznie wewnątrz budynku, jak masz odizolowane ściany garażu, które stykają się z domem?
    3. jaką masz temp. w domu?
    4. ile osób korzysta z CWU? Ile jej - mniej więcej - idzie? np. jakie jest zużyciu prądu w lato na CWU?
    5. w jaki sposób masz zamontowane okna?
    6. a może wynik OZC?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #29917

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Tak sobie czytam...
    Grzejesz tylko w taniej taryfie, więc te 715 kWh to ile? 270 zł.? To źle?

    Idąc dalej. Sam jesteś średnio zadowolony z wyboru PC. Stąd kolejne pytania:
    1. jak u Ciebie wygląda ta wentylacja hybrydowa?
    2. garaż praktycznie wewnątrz budynku, jak masz odizolowane ściany garażu, które stykają się z domem?
    3. jaką masz temp. w domu?
    4. ile osób korzysta z CWU? Ile jej - mniej więcej - idzie? np. jakie jest zużyciu prądu w lato na CWU?
    5. w jaki sposób masz zamontowane okna?
    6. a może wynik OZC?
    1. Zwykla grawitacyjna wspomagana wentylatorami higrosterowanymi
    2.miedzy garazem, a domem 10cm styropianu, w garazu 16 stopni
    3.22,2
    4. 2 osoby same prysznice, zasobnik 200l kospel sb200, latem 100kwh na cwu
    5. Okna szczelny montaz na tasmach paroprzepuszczalnych i paroizolacyinych, na klinarycie i cieplych parapetach
    6.ozc 7,6kw dla -16
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  18. #29918

    Domyślnie

    Cytat Napisał cpk Zobacz post
    4. 2 osoby same prysznice, zasobnik 200l kospel sb200, latem 100kwh na cwu
    Czy ja dobrze rozumiem, masz zasobnik z 2 wężownicami, ta większa ma 1,1m2?
    https://www.e-term.pl/kospel-sb-200-...zownicami.html

    do pompy o mocy 11 kW?

    Latem dla 2 osób, przy prysznicach masz zużycie 100 kWh? Zakręcasz, chociaż na moment, ciepłą wodę?.... Cyrkulacja?
    Jeśli tak jest (a latem masz temp. DZ przekraczające 20*C) to zimą pewnie i ze 150 kWh pójdzie?

    Odejmij od tych 715 kWh te 150 kWh i mamy 565 kWh na CO. W taniej taryfie to ok. 215 zł. To - powtarzam - źle?

    Dwa pytania: 1. jak grubą masz wylewkę?
    2. jaki masz strop, drewniany, czy betonowy?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  19. #29919

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Czy ja dobrze rozumiem, masz zasobnik z 2 wężownicami, ta większa ma 1,1m2?
    https://www.e-term.pl/kospel-sb-200-...zownicami.html

    do pompy o mocy 11 kW?

    Latem dla 2 osób, przy prysznicach masz zużycie 100 kWh? Zakręcasz, chociaż na moment, ciepłą wodę?.... Cyrkulacja?
    Jeśli tak jest (a latem masz temp. DZ przekraczające 20*C) to zimą pewnie i ze 150 kWh pójdzie?

    Odejmij od tych 715 kWh te 150 kWh i mamy 565 kWh na CO. W taniej taryfie to ok. 215 zł. To - powtarzam - źle?

    Dwa pytania: 1. jak grubą masz wylewkę?
    2. jaki masz strop, drewniany, czy betonowy?

    Tak, taki mam zasobnik 1,9m2 wężownica, taki dobrał instalator... cwu grzeje do 48 stopni, histereza 8 stopni. Na jedno podgrzanie cwu idzie 3,5-4kwh, ale przy naszym zuzyciu cwu grzeje sie tylko raz dziennie
    Zuzycie wody mam 10m3 na 6 tygodni (co 6 tygodni wywoże szambo), cyrkulacji nie mam.

    Niech sie pochwalą użytkownicy pomp jaki mają pobór prądu, bo ja przy 30 stopniach zasilania nie moge zejsc ponizej 1800W, a przy 33 mam 2400-3500W poboru pradu, gdzie inni przy zasilaniu 30 stopni maja pobór 500W. Druga sprawa pompa..sporo przewymiarowana...na dodatek wysokotemperaturowa...
    Tak zle, bo jakbym grzał w G11 to bym zapłacił prawie 450 zł, uwazasz ze to malo patrzac na temperature jaka panuje we Wroclawiu ? Od 1 stycznia do dzisiaj mam 170kwh, tyle to moj sasiad ma na grzejnikach w 20 letnim domu.

    Wylewka 8-9cm, strop drewniany i 40 cm wełny.
    Projekt Homekoncept 36 parterowy, wersja indywidualna. Powierzchnia ogrzewana 155m2 (w tym garaz 36m2 do 16 stopni). Sciany bk24 + 20cm styro, podloga 15cm xps, strop 40cm welny, 100% podlogowka, 100% gres na podlodze, wentylacja hybrydowa. Przewymiarowana pompa fujitsu highpower 11kw, ozc 7,6kw dla -16
    Co tylko w taniej taryfie G12W

  20. #29920

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Czy ja dobrze rozumiem, masz zasobnik z 2 wężownicami, ta większa ma 1,1m2?
    https://www.e-term.pl/kospel-sb-200-...zownicami.html

    do pompy o mocy 11 kW?

    Latem dla 2 osób, przy prysznicach masz zużycie 100 kWh? Zakręcasz, chociaż na moment, ciepłą wodę?.... Cyrkulacja?
    Jeśli tak jest (a latem masz temp. DZ przekraczające 20*C) to zimą pewnie i ze 150 kWh pójdzie?

    Odejmij od tych 715 kWh te 150 kWh i mamy 565 kWh na CO. W taniej taryfie to ok. 215 zł. To - powtarzam - źle?

    Dwa pytania: 1. jak grubą masz wylewkę?
    2. jaki masz strop, drewniany, czy betonowy?
    MYŚL-- zapewne sezonowo za całe lato
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 1496 z 1521