dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Która opcja lepsza?

Głosujących
19. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Pompa Ciepła

    16 84,21%
  • Kocioł na gaz ziemny

    3 15,79%
Strona 9 z 10
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 187
  1. #161

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pompa ciepła traci sens przy PV, bo bez PV ogrzanie 150m2 domu spełniającego WT2021 razem z CWU koszuje góra 800zł (plus koszty przeglądów, konserwacji i napraw) przy pompie puszczonej samopas.
    Szybciej sensu nabierze zamontowanie kotła elektrycznego czy kabli a oszczędności ulokowanie w PV - ale to też średnio opłacalne przy obecnych zasadach. A co dopiero jak się pogorszą czy falowniki zaczną się odstawiać przez przekraczanie napięcia w opustoszałych w dzień osiedlach mieszkaniowych w czasie szczytu produkcji.
    Moim zdaniem nadal ma sens z pv.
    Bez pv jest porównywalna z gazem.
    Więc decyzja gaz czy pompa to tylko kwestia przekonań.
    Na plus gazu jest na pewno szybsze podgrzewanie cwu.

  2. #162
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Moim zdaniem nadal ma sens z pv.
    Bez pv jest porównywalna z gazem.
    Więc decyzja gaz czy pompa to tylko kwestia przekonań.
    Na plus gazu jest na pewno szybsze podgrzewanie cwu.
    a jak długo będzie opłacalne ogrzewanie gazem? 2, 3 ?

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    a jak długo będzie opłacalne ogrzewanie gazem? 2, 3 ?
    Wylicz sobie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, to dostaniesz odpowiedź.

  4. #164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Moim zdaniem nadal ma sens z pv.
    Bez pv jest porównywalna z gazem.
    Koszt kWh z gazu to jakieś 20gr. Z PC - przy G12 puszczonej samopas jakieś 15gr/kWh. Przy grzaniu tylko w taniej strefie G12 - z 12gr/kWh a w G12as <10gr. Jak dla mnie jest duża różnica.

    Ale ważniejsze, że jak ogrzewanie kosztuje z 800zł + z 400zł/rok naprawy i konserwacja przy PC czyli z 2400zł przy kablach, to wyłożenie ze 30K zł więcej na system oparty na PC zwróci się po... 25 latach. O ile nie wygeneruje dodatkowych kosztów.
    A jak te zaoszczędzone 30-40K zł wyłożymy na PV, to mamy koszt ogrzewania kablami zejdzie poniżej kosztów ogrzewania PC - przy tych samych kosztach inwestycji.

    Czemu kocioł o takiej samej mocy jak PC miałby szybciej grzać CWU? A to, że trudno znaleźć kocioł gazowy o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu współcześnie budowanego domu to tylko minus takiego źródła ogrzewania.

  5. #165

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszt kWh z gazu to jakieś 20gr. Z PC - przy G12 puszczonej samopas jakieś 15gr/kWh. Przy grzaniu tylko w taniej strefie G12 - z 12gr/kWh a w G12as <10gr. Jak dla mnie jest duża różnica.

    Ale ważniejsze, że jak ogrzewanie kosztuje z 800zł + z 400zł/rok naprawy i konserwacja przy PC czyli z 2400zł przy kablach, to wyłożenie ze 30K zł więcej na system oparty na PC zwróci się po... 25 latach. O ile nie wygeneruje dodatkowych kosztów.
    A jak te zaoszczędzone 30-40K zł wyłożymy na PV, to mamy koszt ogrzewania kablami zejdzie poniżej kosztów ogrzewania PC - przy tych samych kosztach inwestycji.

    Czemu kocioł o takiej samej mocy jak PC miałby szybciej grzać CWU? A to, że trudno znaleźć kocioł gazowy o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu współcześnie budowanego domu to tylko minus takiego źródła ogrzewania.
    A gdzie podgrzanie cwu?

    Nie mówię o kotle o mocy pc. Kocioł ma większą moc, więc szybciej przygotuje cwu.

  6. #166
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Wylicz sobie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, to dostaniesz odpowiedź.
    Koszty inwestycyjne pomijam bo to jest już nieopłacalne na starcie chodzi mi o podwyżki cen gazu i opłaty emisyjne i czy faktycznie to nie jest ślepy zaułek

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    A gdzie podgrzanie cwu?

    Nie mówię o kotle o mocy pc. Kocioł ma większą moc, więc szybciej przygotuje cwu.
    Jest to ogromny problem PC cwu za 3600 aristona lub bojler i grzanie w II strefie

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Koszty inwestycyjne pomijam bo to jest już nieopłacalne na starcie chodzi mi o podwyżki cen gazu i opłaty emisyjne i czy faktycznie to nie jest ślepy zaułek
    Ceny prądu też będą rosły.

    Na forum jest mnóstwo wojenek o pc i gaz. A jeszcze nie spotkałam się z pytaniem o strefe klimatyczna, w której budowany jest dom.
    Mówi się o zakazie używania gazu. Ja to porównuje do tego obiecywanego miliona samochodów elektrycznych. Jak to policzono, to okazało się że nasze elektrownie nie bylyby w stanie ich zasilić.
    Tymczasem z roku na rok rośnie ilość pomp ciepła...

  9. #169
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Ceny prądu też będą rosły.

    Na forum jest mnóstwo wojenek o pc i gaz. A jeszcze nie spotkałam się z pytaniem o strefe klimatyczna, w której budowany jest dom.
    Mówi się o zakazie używania gazu. Ja to porównuje do tego obiecywanego miliona samochodów elektrycznych. Jak to policzono, to okazało się że nasze elektrownie nie bylyby w stanie ich zasilić.
    Tymczasem z roku na rok rośnie ilość pomp ciepła...
    Tak ale PV o rozsądnej mocy i dużej autokonsumpcji powoduje że ceny prądu nie są straszne, Nie bedzie zakazu palenia gazem tylko dowalenie takich kosztów ze spowoduje to masowe rezygnacje. Jeżeli ktoś ma gaz to na razie niech tego nie rusza bo to bez sensu, sam mam w 2 domu gaz, natomiast jeżeli przeliczę ze cena się podwoi to będzie klima i po sprawie cwu i tak tam jest grzana bojlerem i nie ma problemu.

    Fantasmagorie na temat samochodów na prąd na razie sobie podarujmy

  10. #170
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    A gdzie podgrzanie cwu?
    W bojlerze.

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Kocioł ma większą moc, więc szybciej przygotuje cwu.
    I to jest problem. Bo nie potrafi zejść z mocą tak nisko, jak potrzebuje współczesny dom nawet przy -10, o +5* nie wspominając. A czasami i przy -20 chodząc na minimalnej modulacji kocioł gazowy dostarcza za dużej mocy.

    Cytat Napisał Casc Zobacz post
    Ceny prądu też będą rosły.
    Tak niektórzy straszą od lat - a w praktyce podwyżki są ledwo doganiają inflację. Do tego rozbudowuje się OZE i trafiają się już takie historie:
    Ujemne ceny energii elektrycznej na Łotwie zanotowano 6 lipca 2020 r. "Między godziną 5 a 6 rano cena na rynku Nord Pool spadła do poziomu – 0,09 euro/MWh"

    Na rynkach hurtowym wielu europejskich krajach często energia elektryczna jest sprzedawana po tzw. cenach ujemnych, gdy występuje duża nadpodaż i jej producenci są gotowi dopłacać za jej odbieranie. Taka sytuacja będzie możliwa także na polskim rynku energetycznym.

    A dopiero będzie się działo, jak Pierwszą komercyjną elektrownię termojądrową otworzymy najpóźniej w 2030 roku – zapewnia David Kingham, współzałożyciel brytyjskiej firmy Tokamak Energy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-03-2021 o 22:44

  11. #171
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    I to jest problem. Bo nie potrafi zejść z mocą tak nisko, jak potrzebuje współczesny dom nawet przy -10, o +5* nie wspominając. A czasami i przy -20 chodząc na minimalnej modulacji kocioł gazowy dostarcza za dużej mocy.

    ]
    Przy 2kW mocy to nie problem. Nigdy nie zauważyłem, żeby kocioł taktował, bo miał problem z odbiorem takiej mocy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #172
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Przy 2kW mocy to nie problem. Nigdy nie zauważyłem, żeby kocioł taktował, bo miał problem z odbiorem takiej mocy
    Może kwestia spostrzegawczości
    Spisz może w pewnym momencie licznik i potem po 24 godzinach.
    Jak dom ma realne obciążenie, uwzględniając zyski bytowe średnio w ciągu doby 70W/K, to przy 0* za oknem i 23* wewnątrz wychodzi 1610W. To jak w takiej temperaturze i wyższej ma nie taktować? I jak przy -20* wychodzi 3kW, to po co komu 12kW kotła gazowego?
    Liczby na podstawie takiego domku i jego wyników empirycznych

  13. #173
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.280

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W bojlerze.



    I to jest problem. Bo nie potrafi zejść z mocą tak nisko, jak potrzebuje współczesny dom nawet przy -10, o +5* nie wspominając. A czasami i przy -20 chodząc na minimalnej modulacji kocioł gazowy dostarcza za dużej mocy.



    Tak niektórzy straszą od lat - a w praktyce podwyżki są ledwo doganiają inflację. Do tego rozbudowuje się OZE i trafiają się już takie historie:
    Ujemne ceny energii elektrycznej na Łotwie zanotowano 6 lipca 2020 r. "Między godziną 5 a 6 rano cena na rynku Nord Pool spadła do poziomu – 0,09 euro/MWh"

    Na rynkach hurtowym wielu europejskich krajach często energia elektryczna jest sprzedawana po tzw. cenach ujemnych, gdy występuje duża nadpodaż i jej producenci są gotowi dopłacać za jej odbieranie. Taka sytuacja będzie możliwa także na polskim rynku energetycznym.

    A dopiero będzie się działo, jak Pierwszą komercyjną elektrownię termojądrową otworzymy najpóźniej w 2030 roku – zapewnia David Kingham, współzałożyciel brytyjskiej firmy Tokamak Energy.
    Raczej Dawid Koperfild, Bo Andrzeja Merkel już złożyła stosowne protesty i zastrzeżenia w PUE co do wglądu w projekt i technologię tego pisowskiego filaru, ostatnio 2 zburzono w Ostrołęce

  14. #174
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Między godziną 5 a 6 rano cena na rynku Nord Pool spadła do poziomu – 0,09 euro/MWh"
    Nie ma to jak z pojedynczych, incydentalnych przypadków zrobić regule pod swoją tezę.

    Pewnie jeszcze parę lat minie, ale coraz więcej jest samochodów elektrycznych. Te ludzie zwykle ładują nocą i nie są to małe moce. Żeby się nie okazało, że tania taryfa pójdzie się paść...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  15. #175
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Może kwestia spostrzegawczości
    Spisz może w pewnym momencie licznik i potem po 24 godzinach.
    Jak dom ma realne obciążenie, uwzględniając zyski bytowe średnio w ciągu doby 70W/K, to przy 0* za oknem i 23* wewnątrz wychodzi 1610W. To jak w takiej temperaturze i wyższej ma nie taktować? I jak przy -20* wychodzi 3kW, to po co komu 12kW kotła gazowego?
    Liczby na podstawie takiego domku i jego wyników empirycznych
    Ty masz aby czas w głowie, że kocioł MUSI praxować 24h na dobę.
    A jak się ma ustawione 3 okna czasowe po 4h-5h (których przy temperaturze 0C nawet w całości nie wykorzystuje) to problemu taktowania nie ma. Nie raz robiłem coś wieczorem w pomieszczeniu technicznym, kocioł właczał się raz, na 1.5-2h, wyłączał ijuż do rana nie pracował (obniżenie temp).

    Po co komu 12kW do CO ?
    Ano do CO w takim domu niepotrzebne (bardziej liczy się wartość minimalna)
    Ale już do CWU i owszem.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-03-2021 o 07:27

  16. #176
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.417
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ty masz aby czas w głowie, że kocioł MUSI praxować 24h na dobę.
    No tak. Kaganiec czasowy to jest recepta na taktowanie. Z taką receptą to żadne źródło ciepła "u mnie nie taktuje"
    Tylko jak jest dobrze dobrany, to po co to robić? No tak, tylko nie ma takiego kotła, co nie jest przewymiarowany w nowym domu.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po co komu 12kW do CO ?
    Ano do CO w takim domu niepotrzebne (bardziej liczy się wartość minimalna)
    Ale już do CWU i owszem.
    A po co? Faktycznie Twoja wężownica tyle przekaże?
    Ja mam bojler 6kW i mnie pytają "po co aż tyle". I w sumie jedynym uzasadnieniem jest, że to dwie grzałki i dzięki temu, że jedna jest w połowie zasobnika, to mogę ogrzać pół zasobnika. Ogrzanie 100l od temperatury wodociągowej to z 50 minut @6kW i 25@12kW. O ile kocioł nie zejdzie z mocą, bo wężownica nie wyrabia. Tyle, że jednorazowo 100l od temperatury wodociągowej grzałem raz - przy uruchomieniu.

    Moc to się przydaje przy kotle dwufunkcyjnym - ale wtedy 12kW to zdecydowanie za mało.

  17. #177
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.655
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Okna czasowe dla kotła o mocy minimalnej 2kW nie są "receptą na jego" taktowanie, przecież nie raz pisałem, że są zrobione po to, bym miał podłogę grzaną wtedy, kiedy chcę.
    Nawet w pierwszym sezonie nie zaobserwowałem taktowania- przecież podłogówka ma znaczną akumulację, kocioł popracuje 4h z mocą 2-3kW, później 4h postoi, bo sterownik pokojowy go wyłączy itp itd.
    Problem taktowania pojawia się przy kotłach Pmin 5kW i instalacji grzejnikowej.

    I nie wiem, dlaczego gryzie Ciebie ta moc 12kW ? Mógłby mieć i 24kW, tyle startował o 2kW.
    Szukasz problemu tam, gdzie go nie ma....
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-03-2021 o 08:39

  18. #178

    Domyślnie

    W obecnych czasach należy też wziąć pod uwagę, że poza szczytowe taryfy powoduja wyższe koszty pracy/nauki zdalnej. Praca zdalna już z nami zostanie.

  19. #179
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Śmieszna ta nazwa "praca zdalna" dawniej mówiło się "chałupnictwo"

    @Casc Nie przesadzaj, bolszewicy też mieli rządzić do końca Świata, a jednak mieli przerwę od 1989r do 2015r.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #180
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    @Casc Nie przesadzaj, bolszewicy też mieli rządzić do końca Świata, a jednak mieli przerwę od 1989r do 2015r.
    Oj,przegięcie paly...
    Myślę, że widzowie TVPis i tzw "suweren"tego nie zrozumieja

    A to ma być forum dla wszystkich, obojętnie czy skromnym rozumnie czy takim jak my
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 12-03-2021 o 19:55

Strona 9 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony