dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Panele w 2 kierunkach 1 string

    Mam w instalacji panele w 2 stringach, jeden string panele skierowane na południe, kąt ok 35 stopni, drugi string panele skierowane na wschód kąt ok 20 stopni (garaż). Mam tylko miejsce na połaci wschodniej do dołożenia paneli, ale max co bym mógł dołożyć do stringu na tej połaci to 2 szt bo przekroczę napięcie. Jedyna opcja ze względu na napięcie to dołożenie paneli do stringu skierowanego na południe, tylko dodatkowe panele mogę zamontować na połaci skierowanej na wschód. Czytałem że przy takim podłączeniu trzeba zastosować optymalizatory mocy. Czy wtedy muszę zastosować optymalizator dla każdego panela w stringu, czy tylko w tej części skierowanej na wschód ? Może ktoś ma doświadczenie z taką instalacją, czy to wogóle ma sens, a może można to innaczej zrobić ?

    Sylwek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Dodatkowe panele na wschodzie z dodatkowymi optymalizatorami typu Tigo TS4-R-O nie powinny pogorszyć pracy całej instalacji i tego stringu z południowymi panelami.
    Ile paneli chcesz dołożyć i co masz teraz - panele i falownik ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Obecnie inwerter Huawei 10KW, Połać południowa 12 paneli 325W, połać wschodnia 18 paneli 405W, chcę dołożyć 6 paneli 325W, tylko tak jak napisałem na połaci południowej nie ma miejsca.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.945

    Domyślnie

    Możesz testować jeżeli jest łatwy dostęp do spodu paneli.
    Na połaci wschodniej 18 + 2 nowe 325Wp ale czy będą pasować do tych 405 W ?
    Na połaci południowej 12 + 4 nowe początkowo bez optymalizatorów.
    Jeżeli dodatkowe 4 lub 6 osłabią string południowy to pewnie pozostaje dołożenie 6 x Tigo TS4-R-O albo mikroinwertery albo nowy tani inwerter.
    Nowy inwerter pewnie jest najlepszym rozwiązaniem.

    Tigo kosztują po ok. 200 PLN z 23% VAT. 6 sztuk to 1.200 PLN.

    Montujesz osobiście czy montuje firma?
    Teraz masz 18 x 405 Wp + 12 x 325 Wp = 11.190 Wp.
    Po dołożeniu 6 x 325 Wp będziesz miał 13.140 Wp ale na różnych połaciach
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nowy inwerter pewnie jest najlepszym rozwiązaniem.
    Tyle, że wówczas może przekroczyć 10kW mocy chwilowej.
    Jak licznik zarejestruje takie wprowadzenie do sieci to trochę słabo...
    (Zakładam, że w umowie jest nie więcej niż 10kWp)

  6. #6

    Domyślnie

    Montował będę sam, dostęp do paneli bardzo dobry, te w kierunko na południe są na wiacie, te na wschód na garażu. Przejrzałem teraz wykresy prądowe stringów. W okresie zimowym panele skierowane na południe dają niemal cały czas większe natężenie prądu, nawet teraz rano godzina ok 9 i już te skierowane na południe większy prąd produkują (a patrząc na wykresy z ostatnich dni różnice są spore). Natomiast jak patrzę na wykresy z okresu letniego, to natężenie prądu z obu stringów jest bardzo zbliżone, a często nawet wykresy pokrywają się. Zatem wniosek mój taki (nie wiem czy słuszny). Dołożenie paneli na połaci wschodniej i podpięcie do stringu skierowanego na południe znacząco obniży prąd przez nie produkowany (dołożenie paneli podniesie napięcie i pewnie to się zbilansuje) Natomiast w okresie letnim poziom natężenia prądu na tym stringu niewiele zmieni się, wzrośnie napięcie, zwiekszy się moc. Zatem moje wnioski są takie, że w moim przypadku optymalizatory niewiele dadzą w okresie największej produkcji (lato), natomiast w okresie najmniejszej (zima) zrobią robotę.

    Teraz jeszcze zastanawiam się odnośnie mocy dokładanych paneli i chyba dokupię 405 (pomimo że będą dopięte do 325). Charakterystyka prądowa jest tych paneli podobna, różnią się napięciem, a chyba to nie jest problemem w podłączeniu szeregowym. Kluczowe znaczenie tu ma kwestia estetyczna, 405 i 325 mają różne wymiary i lepiej to będzie wyglądało jak będa panele tego samego rozmiaru na całym garażu, a nie 3 x 6 większych paneli i z boku 3x 2 mniejszych.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Tyle, że wówczas może przekroczyć 10kW mocy chwilowej.
    Jak licznik zarejestruje takie wprowadzenie do sieci to trochę słabo...
    (Zakładam, że w umowie jest nie więcej niż 10kWp)
    Jeśli panele wyprodukuja więcej niż 10kW to inwerter to przytnie, w obecnej konfiguracji moc paneli 11,2 kW i nigdy jeszcze nie dobiły do pełnej mocy inwertera. Pewnie jak by były wszystkie skierowane na południe i pod większym katem to przy docelowych ok 13kW moc produkowana latem przez panele by przekraczała często 10kW

  8. #8

    Domyślnie

    Pisałem o wersji z dodatkowym inwerterem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Pisałem o wersji z dodatkowym inwerterem.
    Tego nie biorę pod uwagę, dodatkowy inwerter dla 6 paneli po prostu nie ma sensu ekonomicznego, chyba, ze jakieś mikroinwertery, ale chyba optymalniej kosztowo to zrobię tak 6 dodatkowych paneli 405, jeden podepnę do stringu z 18 panelami, teoretycznie mógłbym 2 ale według wyliczeń napięcie bez obciążenia będzie niemal identyczne co dopuszczalne napięcie inwertera, a wolę mieć zapas dla bezpieczeństwa. Do 5 paneli dokupie optymalizatory i podepnę do stringu z 12 panelami. Czy pomysł ma jakieś wady ?

  10. #10

    Domyślnie

    Teoretycznie zadziała. Nieznaczna wada to estetyka. Inne pokaże praktyka - będziesz chyba prekursorem takiego rozwiązania w wykonaniu samodzielnym.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Teoretycznie zadziała. Nieznaczna wada to estetyka. Inne pokaże praktyka - będziesz chyba prekursorem takiego rozwiązania w wykonaniu samodzielnym.
    No właśnie przy dołożeniu 6x405 wady "estetycznej" nie będzie, na połaci południowej będą tylko panele mniejsze 325W, na połaci wschodniej tylko panele większe 405 przykrywające cały garaż - 3 rzędy po 8 paneli

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwekr Zobacz post
    Tego nie biorę pod uwagę, dodatkowy inwerter dla 6 paneli po prostu nie ma sensu ekonomicznego, chyba, ze jakieś mikroinwertery, ale chyba optymalniej kosztowo to zrobię tak 6 dodatkowych paneli 405, jeden podepnę do stringu z 18 panelami, teoretycznie mógłbym 2 ale według wyliczeń napięcie bez obciążenia będzie niemal identyczne co dopuszczalne napięcie inwertera, a wolę mieć zapas dla bezpieczeństwa. Do 5 paneli dokupie optymalizatory i podepnę do stringu z 12 panelami. Czy pomysł ma jakieś wady ?
    To niedobry pomysł, te 5 mimo większej mocy muszą się dopasować prądowo do pozostałych 12 a z racji że ich kierunki są przesunięte o 90 st to max moc wystąpi o różnych godzinach więc nastąpi wzajemne ograniczanie prądu, może i to by się sprawdziło ale dołączonych modułów (można by odjąć od tych 18 szt a dołożyć do 12 ) do tego południowego potrzebnych by było 8 - 9 z racji napięcia mpp falownika które wynosi 470-850 V i też optymalizatory na każdym ale też trzeba by przeliczyć napięcia do temp. minusowej aby 1100V nie przekroczyć

  13. #13

    Domyślnie

    Dzisiaj starałem sie zmierzyć kąty nachylenia połaci i są mniejsze niż napisałem. Te skierowane na południe mają spadek ok 25 stopni, te na wschód trochę poniżej 20, zatem ogólnie dosyć płasko. Poniżej wykres prądowy, jakiś dzień latem:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Panele.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	452710
    Zatem widać, rano panele skierowane na wschód produkują trochę większy prąd, południe wykresy niemal się pokrywają, po południu troche wiekszy prąd jest z obwodu skierowanego na południe. Różnice są niewielkie. Nie wiem czy dobrze rozumuję, ale jeśli w jednym stringu będzie mix jaki zaproponowałem to wartość pradu będzie mniej więcej jak bym z tego wykresu wybrał niższe wartości. Wiem, że nieoptymalnie panele pracują, ale według mnie, od tego optymalnego uzysku jak by panele pracowały niezależnie i nie obniżały wzajemnie sobie prądu, to ile mocy stracę w takim układzie 3%, 5% ? Czy wogóle jest sens wpinać optymalizatory i to pod wszystkie panele. Przecież koszt optymalizatorów jak by kupić do każdego panela będzie mi się zwracał z 50 lat.... chyba że mylę się ?
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 06-02-2021 o 15:42

  14. #14

    Domyślnie

    Finalnie dołożyłem 6 paneli 330W z optymalizatorami Tigo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony