dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 98 z 105
Pokaż wyniki od 1.941 do 1.960 z 2087
  1. #1941
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateuzzzz Zobacz post
    Chcial bym własnymi siłami założyć panele fotowoltaiczne.
    Ale czy to ma sens ? Nie chce mieć problemu z oddaniem tego do użytku. Elektryk który zobaczy że jest to zrobione samodzielnie może nie będzie się chciał pod tym podpisać bo mało zarobi.
    Co w o tym myślicie?
    Tzn? chcesz na fakturę 8% ? czy tylko podbić dokumenty.
    Wszystko zależy co i jak ustalisz , co podlega sprawdzeniu co podlega konsultacji, na jakie warunki się umówicie.
    Pamiętać należy, że wszystko ma być wykonane zgodnie ze sztuką w zgodzie z obowiązującymi przepisami i jak każde tego typu urządzenie podlega odbiorowi - sam wykonasz, ale ktoś to musi sprawdzić i wziąć za to odpowiedzialność. Jeśli zrobi to sumiennie i rzeczowo należy mu się odpowiednie wynagrodzenie - sam byś przecież też żądał tego dla siebie więc? Oszczędzasz na robociźnie montując samodzielnie, ale dlaczego? Aby pieniądze które wydasz na to i aby ktoś poniósł za to odpowiedzialność zostały u Ciebie. Jeśli więc nie jesteś w stanie zamontować podłączyć, a tym samym zapewnić bezpieczeństwa sobie i swoim najbliższym dlaczego masz kogoś nie zatrudnić i odpowiednio go wynagrodzić?
    Wątpię, aby któryś lekarz wystawił Ci L4 gdybyś przyszedł do niego i powiedział mu: że usunąłeś sobie wyrostek, a żona zaszyła Ci ranę, a teraz potrzebujesz zwolnienia.
    Umów się z odpowiednim elektrykiem na początku na zakres prac - być może część prac jesteś wykonać sam, bez zagrożenia, że coś uszkodzisz, ale rzeczy które mają wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność wieloletniej eksploatacji w każdych warunkach nawet tych ekstremalnych pozostaw tym co się znają . Nawet tutaj na forum jest parę osób które same zainstalowały podłączyły i uruchomiły swoje instalacje. Zrobiły to niejednokrotnie lepiej(staranniej) niż niejeden fachowiec - bo robiły to dla siebie. Ale wiedziały jak i wiedziały jaka ponoszą za to odpowiedzialność nie tylko finansową.
    Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #1942
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Przepraszam za umoralnianie kogokolwiek - ale coraz więcej jest zdarzeń i to niekoniecznie przyjemnych właśnie z samodzielną instalacją paneli. Potem jest płacz i wołanie o pomoc.
    Forum jest - kolega nie pierwszy dzień z nami , chętnie pomogę , podzielę się wiedzą , informacjami , problemami w trakcie i doświadczeniami. Ale nigdy nie będę na miejscu i nie "złapię za rękę" tak nie wolno", "tego nie rób" a niekiedy jeden mały szczegół wpływa na całą instalację i wymagany jest zdrowy rozsądek, aby to ktoś sprawdził i rzeczowo ocenił lub poprawił.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #1943

    Domyślnie

    mam pompę ciepła 9KW gruntową cop coś w okolicach 4. Miesięcznie zjada 250kwh w (gdy temperatura spadła po niżej -10) w domu jest jak na razie 17°C. Nikt jeszcze tam nie mieszka. Chciałem się dowiedzieć jaki jest koszt instalacji na tą chwilę więc zrobiłem wycenę. Jeszcze nie wiem jaką instalację będę potrzebował więc powiedziałem o wycenie 6kWp. Instalator powiedział że będę potrzebował 10kwp przy takiej pompie. W domu będzie mieszkać 5 osób. Jest możliwe że 10kwp? bo nie mogę w to uwierzyć

  4. #1944
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateuzzzz Zobacz post
    Jest możliwe że 10kwp? bo nie mogę w to uwierzyć
    Chyba jednak najlepsze rozwiązanie to 10kWp i cena 1kWp mniejsza. Jeśli nie tylko na pompę ciepła to pozwoli pokryć chociaż część zużycia energii elektrycznej przez domowników bo fakt nie tylko do zasilania pompy ciepła będzie Ci potrzebna energia .
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #1945
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateuzzzz Zobacz post
    mam pompę ciepła 9KW gruntową cop coś w okolicach 4. Miesięcznie zjada 250kwh w (gdy temperatura spadła po niżej -10) w domu jest jak na razie 17°C. Nikt jeszcze tam nie mieszka. Chciałem się dowiedzieć jaki jest koszt instalacji na tą chwilę więc zrobiłem wycenę. Jeszcze nie wiem jaką instalację będę potrzebował więc powiedziałem o wycenie 6kWp. Instalator powiedział że będę potrzebował 10kwp przy takiej pompie. W domu będzie mieszkać 5 osób. Jest możliwe że 10kwp? bo nie mogę w to uwierzyć
    Na pompę potrzebujesz max 3kWp do tego na bytowe drugie tyle. Więc na upartego możesz celować w 6,5kWp. Przewymiarowywać się nie opłaca, bo to tylko niepotrzebne nakłady.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  6. #1946
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Na pompę potrzebujesz max 3kWp do tego na bytowe drugie tyle. Więc na upartego możesz celować w 6,5kWp. Przewymiarowywać się nie opłaca, bo to tylko niepotrzebne nakłady.
    Nie wiem jak to obliczyłeś - ale chyba nie przeczytałeś dokładnie to co autor napisał - utrzymuje temperaturę w domu 17*C - i zużywa tyle co instalacja 3kWp FV jest w stanie wyprodukować przez naprawdę b. dobry słoneczny rok. Więc już trzeba dołożyć 30-40%, w domu będzie mieszkać 5 osób ( wniosek dom nie jest mały).
    Ze względu na powyższe dom jak zresztą obecnie większość opiera się na energii elektrycznej czyli rocznie minimum bytowego bez pompy ciepła to 3500kWh.
    Wątpię aby utrzymano rozliczenie z instalacji FV tak jak do tej pory przez rok od chwili wyprodukowania więc każde dodatkowe kW są na miarę złota - a czy 8 czy 10? cena, a raczej różnica wręcz niewielka.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #1947

    Domyślnie

    Panele na dachu poprawione, na szczęście właściciel firmy okazał się nie konfliktowy.
    Próbował argumentować, że poprzedni montaż nie jest idealny ale dopuszczalny:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rys tolerancji.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	454228

    A ja się podparłem rysunkiem, który również do mnie wysłał:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rys 1-8 1-4.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	454229

    że podparcie powinno być w zakresie 1/8 minimum, a max. 1/4 wysokości panelu, czyli dla Longów 1755 mm między 22 cm a 44 cm.

    Obecnie jest ok. 25 cm z góry i 32 cm z dołu, czyli w tolerancji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	panel montaż.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	85,7 KB
ID:	454230


    edit..
    Ciekawostki PV znalezione:

    PGE Dystrybucja chce włączyć prosumentów do regulacji sieci pilotażowy eksperyment - https://www.gramwzielone.pl/energia-...egulacji-sieci

    Co się może zmienić w rozliczeniu prosumentów do 10 kW spadek opłacalności, ale podobno będzie można wybrać i pozostać na starych zasadach (będąc już prosumentem) - https://wysokienapiecie.pl/36299-co-...u-prosumentow/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres napięć.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	55,6 KB
ID:	454231  
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-03-2021 o 10:20
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #1948
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie wiem jak to obliczyłeś - ale chyba nie przeczytałeś dokładnie to co autor napisał - utrzymuje temperaturę w domu 17*C - i zużywa tyle co instalacja 3kWp FV jest w stanie wyprodukować przez naprawdę b. dobry słoneczny rok. Więc już trzeba dołożyć 30-40%, w domu będzie mieszkać 5 osób ( wniosek dom nie jest mały).
    Ze względu na powyższe dom jak zresztą obecnie większość opiera się na energii elektrycznej czyli rocznie minimum bytowego bez pompy ciepła to 3500kWh.
    Wątpię aby utrzymano rozliczenie z instalacji FV tak jak do tej pory przez rok od chwili wyprodukowania więc każde dodatkowe kW są na miarę złota - a czy 8 czy 10? cena, a raczej różnica wręcz niewielka.
    Normalnie.
    Zakładam, że ma dobrze dobraną pompę, więc ona więcej nie potrzebuje. Wg, Ciebie ta pompa będzie pobierała tyle przez cały rok czy tylko przez max 4 zimowe miesiące? Po za tym jak zacznie się zastanawiać jak zmienią się system rozliczana to tym bardziej nie opłaca się przewymiarować instalacji, bo jaki to ma sens? Rozumiem, gdyby ona kosztowała 1-1,5k za kWp ale ceny są deko inne.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  9. #1949
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Normalnie.
    Zakładam, że .. ta pompa będzie pobierała przez ..... max 4 zimowe miesiące?
    Ok, nie mam nic do dodania.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #1950

    Domyślnie

    witam,
    mam od roku instalację, na którą dostałem już dotację z mój prąd. Chcę zwiększyć instalację z 5 do 9,9 - ale żeby nie robić problemów z dotacją, muszę założyć drugą, niezależną instalację. Czy nie ma z tym problemów? Czy one na wzajem nie będą się np zakłócać czy coś w tym stylu?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  11. #1951
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zakłócać się nie będą, falowniki zazwyczaj można połączyć razem komunikacyjnie i mieć je jako jedną instalację w aplikacji,
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  12. #1952
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    witam,
    mam od roku instalację, na którą dostałem już dotację z mój prąd. Chcę zwiększyć instalację z 5 do 9,9 - ale żeby nie robić problemów z dotacją, muszę założyć drugą, niezależną instalację. Czy nie ma z tym problemów? Czy one na wzajem nie będą się np zakłócać czy coś w tym stylu?
    Nie,nie ma problemów, widzą się ale nie zakłócają.
    Sprawdź tylko czy falowniki których użyjesz mają możliwość ręcznego stałego ustalenia wysokości napięcia na wyjściu.(tak na wszelki wypadek)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #1953
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Własnie też teraz zakładam panele fotowoltaiczne systemem gospodarczym i zastanawiam się na doborem mocy paneli, Zużycie roczne mam 6600 kWh w tym 4000 kWh bierze pompa ciepła. Jak obliczyć autokonsumpcje ? Zdecydowałem się na Sofara, tylko teraz czy 6,6 i przewymiarować moc paneli czy 8,8 ktl-x i będzie możliwość rozbudowy.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  14. #1954

    Domyślnie

    mam sofara 5.5, myślę nad instalacją 4,5kWp (longi 10x450Wp) z sofarem 4.4. Tak w ogóle, to te falowniki powinny być tej samej firmy, czy to nie ma znaczenia?

    Marek - w moim przypadku, przy fotowoltice + PC PW na kaloryferach, to myślę, że od października do końca kwietnia autokonsumpcja będzie na poziomie ponad 75%. Od maja do końca września, czyli w okresie najlepszej produkcji, zakładam autokonsumpcję na poziomie 20%. Przy odrobinie szczęścia PV pokryje mi ponad 90% zużycia (po rozbudowie o drugą instalację). Są to na razie tylko założenia - PV mam niecały rok, a PC od miesiąca.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  15. #1955
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    mam sofara 5.5, myślę nad instalacją 4,5kWp (longi 10x450Wp) z sofarem 4.4. Tak w ogóle, to te falowniki powinny być tej samej firmy, czy to nie ma znaczenia? .
    Nie ma znaczenia, ale zawsze gdyby zaszedł problem mógłby je rozwiązać producent/przedstawiciel/dział techniczny.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  16. #1956

    Domyślnie

    jak uważacie - przy 10 x panel 450Wp, to sofar 4.4 to dobry pomysł? nie będzie obcinał większej produkcji? kierunek będzie południe, kąt 30-35st.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  17. #1957
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    jak uważacie - przy 10 x panel 450Wp, to sofar 4.4 to dobry pomysł? nie będzie obcinał większej produkcji? kierunek będzie południe, kąt 30-35st.
    Przy kierunku paneli na południe optymalna moc paneli to od 100 do 120% mocy falownika
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  18. #1958

    Domyślnie

    Tak ale to jest pobór energi zimą. Latem będę płacił tylko za CW. Ale jeszcze nie grzeje wody więc też będzie ciężko określić ile to wyniesie.

  19. #1959

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nie wiem jak to obliczyłeś - ale chyba nie przeczytałeś dokładnie to co autor napisał - utrzymuje temperaturę w domu 17*C - i zużywa tyle co instalacja 3kWp FV jest w stanie wyprodukować przez naprawdę b. dobry słoneczny rok. Więc już trzeba dołożyć 30-40%, w domu będzie mieszkać 5 osób ( wniosek dom nie jest mały).
    Ze względu na powyższe dom jak zresztą obecnie większość opiera się na energii elektrycznej czyli rocznie minimum bytowego bez pompy ciepła to 3500kWh.
    Wątpię aby utrzymano rozliczenie z instalacji FV tak jak do tej pory przez rok od chwili wyprodukowania więc każde dodatkowe kW są na miarę złota - a czy 8 czy 10? cena, a raczej różnica wręcz niewielka.

    Tak ale to jest pobór energi zimą. Latem będę płacił tylko za CW. Ale jeszcze nie grzeje wody więc też będzie ciężko określić ile to wyniesie.
    Ale chyba nie 250 kWh na miesiąc?

  20. #1960
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateuzzzz Zobacz post
    Tak ale to jest pobór energi zimą. Latem będę płacił tylko za CW. Ale jeszcze nie grzeje wody więc też będzie ciężko określić ile to wyniesie.
    Ale chyba nie 250 kWh na miesiąc?
    Dlatego mówię Ci, że dobrze dobrana pompa nie powinna wziąć więcej jak 3000kWh rocznie i to jeszcze z zapasem, bo to gruntowa. Do tego bytowe i na spokojnie wyrobisz się w 6,5kWp, do tego nie dojdą koszty uzgodnień i zabezpieczeń ppoż.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

Strona 98 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony