Cytat Napisał Skryty Zobacz post
We wskazanym przykładzie nic nie stoi na przeszkodzie poprowadzenia rur na poddaszu pod warstwą izolacji lub zaizolowaniu (to parterówka).
W tym przykładzie owszem. Ale robi taką instalację na skrzynce rozdzielczej i rurach spiro?

Cytat Napisał Skryty Zobacz post
W drugim przykładzie to już totalnie nie rozumiem dlaczego nie można tego zrobić na flex'ach.
Widocznie czegoś nie wiem. Jest flex minimum 160mm, żeby nim wyjść od rekuperatora? I odpowiednie trójniki, redukcje i kolejne średnice, żeby dalej przechodzić na odpowiednio cieńsze rury?

Cytat Napisał Skryty Zobacz post
Największym źródłem hałasu w instalacji jest centrala
Co mnie obchodzi produkcja hałasu przez centralę, która jest niesłyszalna gdzieś do 2/3-3/4 mocy, a potem to szum cichcszy, od szumu drzewa przenikającym przez nawiewnik w przypadku WG? Ważne dźwięki z innych pomieszczeń - po co robić im autostradę? Żeby dzieci nie mogły spać, jak rodzicie film oglądają albo mają domówkę z przyjaciółmi?

Cytat Napisał Skryty Zobacz post
i w dowolnym z przykładów odległości od centrali do anemostatów są identyczne..
W tych przykładach? Zdecydowanie nie. Można by się o takie zawody pokusić - z jednej strony staramy się, żeby skrócić odcinki najdłuższe przy peflexach, żeby opory w poszczególnych nitkach zrównać. Z drugiej im dalej tym ciszej. Więc ja nie mam pociągniętych jak w projekcie, wzdłuż ścian w dużej mierze, a te najdłuższe po najkrótszej linii przez środek poddasza. Przecięcia dwóch rur - to 15cm.

A jak poprowadzić przecięcie sztywnych (naprawdę sztywnych) rur spiro? Od razu założyć dwie warstwy? I rzeźbić kolankami jak dojdzie do przecięcia rur z tej samej warstwy?

Że wysokość zajmowana przez rury się nie liczy? Liczy się. Również u mnie przy poddaszu nieużytkowym - graciarni. A co dopiero przy poddaszu użytkowym czy pełnej kondygnacji.

Cytat Napisał Skryty Zobacz post
Hałas pomiędzy pomieszczeniami to parametr drugorzędny i zauważ że w przeciwieństwie do hałasu z centrali jest mocno tłumiony naturalnie (tłumienie odbicia, tłumienia na wlocie do anemostatu, tłumienie na wylocie do pomieszczenia).
Dla mnie pierwszorzędny. Tłumienie na anemostacie "nadającym" hałas? Masz na to jakieś badania? Ma kształt jak "mikrofon" w pierwszych telefonach. Do tego spiro zazwyczaj idzie w zabudowie z GK przez pomieszczenia, gdzie powstają dźwięki. Jakie tu tłumienie?


Cytat Napisał Skryty Zobacz post
Nie widzę problemu też ze schowaniem rur spiro pod wylewkami - dlaczego nie?
Dlatego, że trzeba zmieścić te minimum 15cm średnicy rury. Do tego będzie się ona przecinała z innymi instalacjami. To ile trzeba dać styropianu w podłogę, żeby się tam to wszystko zmieściło? Do tego budowa flexa sama tłumi drgania (elastyczny plastik) jak nawet się zetknie ze stropem czy z wylewką. Sztywne spiro trzeba jeszcze odizolować minimum po centymetrze z obydwu stron, żeby dźwięki uderzeniowe w wylewkę czy strop nie robiły z nich pudła rezonansowego.
Ile dodatkowo będzie kosztował wyższy budynek włącznie z termoizolacją i tynkiem zewnętrznym?

Cytat Napisał Skryty Zobacz post
Cała sprawa z popularnością pe-flex rozbija się o łatwość montażu i mit wyciszania.
Nie mit, a praktyka. W niejednym filmie jest wątek podsłuchiwania przez kanały blaszane
Nie tylko łatwość montaż

Cytat Napisał Skryty Zobacz post
Ale zauważ że instalacja na flex'ach jest niezgodna z polskim prawem budowlany - bo są palne.
U mnie flexy idą w trefie PM.