dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 74 z 87
Pokaż wyniki od 1.461 do 1.480 z 1736
  1. #1461
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Podaj obciazenie w kw a nie zapotrzebowanie w kwh
    Projektowe obciążenie cieplne budynku 9460 W.
    Spalam 2,5 tony ekogroszku (wartość opałowa min. 26 MJ/kg), powierzchnia ogrzewana 145 m2

  2. #1462

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Cześć,
    ... OZC wynosi QH 9292 kWh/rok ... .Jest nas 5 mieszkańców więc zakładam, że zasobnik CWU musi mieć 200-300L (ten 200 litrów to może trochę za mały będzie ? ). Instalatorzy proponują mi też bufor 100 litrów.
    No i teraz co do wyboru pompy to w grę wchodzi albo LG Therma-V 9 kW generacja NK4 (czynnik R32) (koszt ok. 26 tys.) albo Panasonic T-Cap 9 kW 3fazy lub tańszy Panasonic SDC 9 kW serii H - czekam na wycenę tych Panasów. Będzie to optymalny wybór w mojej sytuacji?

    PS. A co powiecie na pompy marki Bosch i Buderus? Lokalna firma tylko takie instaluje i jestem ciekaw Waszej opinii
    Patrzysz po zbyt mocnych PC (chyba że chcesz grzać tylko w nocnej taryfie).
    Przy 9'292 kWh/rok to moc "kotła" starczy do 5 kW.

    Na szybko wypełniłem fikcyjnymi danymi kalkulator CW: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ecku
    Dla zapotrzebowania rocznego 9'496 kWh/r - moc grzewcza wychodzi 4,7 kW.
    To u DjDario wynik będzie zbliżony.

    Zależy czy wylewka jest wystarczająco gruba by przez noc zgromadzić zapas ciepła na całą dobę - to możesz patrzeć po PC mocniejszych o 40% i grzać tylko w taryfie nocnej.
    Jak wylewka cienka to musisz grzać całodobowo. Wtedy starczy Daikin Altherma 6 kW, LG Therma 7 kW - te do -20*C.
    Samsung 6 kW czy Panasonic SDC 7 kW poradzi sobie na samym kompresorze do -16*C potem doda grzałki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_Samsung-4-6-9.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	101,0 KB
ID:	454918

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3-Panas-J.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	454919

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_LG_5-7-9.jpg
Wyświetleń:	71
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	454920

    Dla 5 osób, to lepiej 300 L bojler. U mnie 3 osoby z małym zużyciem CW - to mam 200L i starcza ogrzanie go do 51*C raz na dobę. Po kąpieli dwóch osób temp. wody potrafi spaść do 40*C czasem niżej. Bez dogrzewania CW w trakcie.

    Jak szukasz PC 9 kW to zalecane jest 180 L wody w instalacji, przy ogrzewaniu podłogowym jest szansa, że tyle masz. To dodatkowy bufor 100L byłby niepotrzebny. Ewentualnie jakieś sprzęgło 30-50 L wpięte szeregowo. Zakładając, że PC zatrudnisz tylko do ogrzewania (bez dodatkowego chłodzenia).

    Bosh, Buderus - nie chcę szafować opiniami, nie przyglądałem się tym PC. Ale gdzieś się przewinęły i raczej są to stare konstrukcje na gazie R410 i wydajnością A++, gdy LG, Samsung, Daikin są już w klasie A+++ przynajmniej modele na czynniku R32 (bardziej przyszłościowym).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-04-2021 o 11:30
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #1463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorvex Zobacz post
    OZC wyliczone za pomocą programu Ciepło Właściwe ;
    -13 kW przed ociepleniem domu ,
    - po ociepleni styropianem zwykłym lub grafitowym do 12 cm spada do 6 kW
    przy - 20 sto i średniej 23 sto ciepła
    Tu mam wątpliwości co do obliczeń, raczej spada w ok;8 kW,
    Jak już ocieplać to minimum 15 - 20 cm, styropian 0,031 ;
    - bo będziesz później żałował,
    - najdroższa jest robocizna - która nie zależy wprost od grubości styropianu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #1464

    Domyślnie

    Troche to dziwne ze przy zapotrzebowaniu 9000kwh masz obciazenie 9kw albo na odwrót.
    Jak spalales 2,5t w kotle na eko to spraenosc raczej gdzies w okolicach 75% to powinienes miec zapotrzebowanie wyliczone gdzies na 14-15tys kwh a nie na 9tys i wtedy obciazenie 9kw by sie zgadzalo.
    Chyba ze znaczna czesc tego wegla szla jeszcze na grzanie cwu przez caly rok.
    To etedy jakby przyjac z 4000kwh na cwu a z 10tys na c.o to znowu te obciazenie wydaje sie za wysokie bo powinno byc gdzies w okolicach 6kw a nie 9
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #1465
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.502

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Gdzieś ty szukał styropianu, że twierdzisz że nie ma na składach ???
    Ja wszędzie styropian widzę. Szwagier już drugi lub trzeci rok prowadzi ocieplenia domów i na zaopatrzenie nie narzeka, jedynie narzekał, ze mało zleceń miał na ubiegły 2020 (covidowy) rok.

    Jakiś dziwny paradoks - ludzie wpuszczają do domów hydraulików, a boją sie zatrudniać firmę co siedzi na dworze i do wnętrza domu nie wchodzi.
    Kupowałem kilka tygodni temu - było pod dostatkiem. Za 24 m3 grafitu EPS 0,032 zapłaciłem 4032 zł. Już na ścianach jest 80 %. Nie wiem ile zyskałem.

    Temat jest o doborze PC wg OZC, ale już mam PC.
    Co najwyżej powiem, że przy starym domu przed podjęciem decyzji o doborze pompy można jeszcze zrobić to innym sposobem:
    Kupić ciepłomierz i przy pomocy niego sprawdzić ile faktycznie ciepła stary śmieciuch daje w dom, a ile wyrzuca na zewnątrz.
    To ile potrzebuje dom pokaże ciepłomierz. Jeśli będzie duży rozrzut między tym co pokazuje ciepłomierz a OZC to raczej może wskazywać, że coś zostało źle przyjęte w założeniach do OZC.

    Używane ciepłomierze, gdzie skończyła się homologacja można kupić od 30 złotych.
    Za 200 zł całkiem "porządne".
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 18-04-2021 o 19:01 Powód: ortografia
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #1466
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Troche to dziwne ze przy zapotrzebowaniu 9000kwh masz obciazenie 9kw albo na odwrót.
    Jak spalales 2,5t w kotle na eko to spraenosc raczej gdzies w okolicach 75% to powinienes miec zapotrzebowanie wyliczone gdzies na 14-15tys kwh a nie na 9tys i wtedy obciazenie 9kw by sie zgadzalo.
    Chyba ze znaczna czesc tego wegla szla jeszcze na grzanie cwu przez caly rok.
    To etedy jakby przyjac z 4000kwh na cwu a z 10tys na c.o to znowu te obciazenie wydaje sie za wysokie bo powinno byc gdzies w okolicach 6kw a nie 9
    Te 9 tys. w OZC to bez uwzględnienia sprawności instalacji. Jeśli uwzględnimy sprawność to wyjdzie ok. 12 tys., a dodając CWU wyjdzie pewnie 14tys.

  7. #1467
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Patrzysz po zbyt mocnych PC (chyba że chcesz grzać tylko w nocnej taryfie).
    Przy 9'292 kWh/rok to moc "kotła" starczy do 5 kW.

    Na szybko wypełniłem fikcyjnymi danymi kalkulator CW: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ecku
    Dla zapotrzebowania rocznego 9'496 kWh/r - moc grzewcza wychodzi 4,7 kW.
    To u DjDario wynik będzie zbliżony.

    Zależy czy wylewka jest wystarczająco gruba by przez noc zgromadzić zapas ciepła na całą dobę - to możesz patrzeć po PC mocniejszych o 40% i grzać tylko w taryfie nocnej.
    Jak wylewka cienka to musisz grzać całodobowo. Wtedy starczy Daikin Altherma 6 kW, LG Therma 7 kW - te do -20*C.
    Samsung 6 kW czy Panasonic SDC 7 kW poradzi sobie na samym kompresorze do -16*C potem doda grzałki.

    .
    Przeklikałem CW dla mojego budynku i wyszło mi 7,4kW https://cieplowlasciwie.pl/wynik/e9sp

    Mam na dole podłogówkę a na górze grzejniki. Nie pamiętam jaka grubość wylewki betonowej , wiem że było 13 cm styropianu.

  8. #1468

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Te 9 tys. w OZC to bez uwzględnienia sprawności instalacji. Jeśli uwzględnimy sprawność to wyjdzie ok. 12 tys., a dodając CWU wyjdzie pewnie 14tys.
    Niebardzo jak spalałes wegiel min.26mj to z 2,5t mozna uzyskac minimum 18000kwh x75% sprawnosci (a moze i 80%) to na c.o i cwu twoja chata netto potrzebuje 13,5tys .
    To jak chata na c.o wedlug ozc potrzebuje tylko 9000kwh to oznaczalo by ze na grzanie cwu szlo by ok.800kg
    A jak faktycznie tylko 9000 na c.o to obciazenie wydaje sie za wysokie .
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #1469

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Przeklikałem CW dla mojego budynku i wyszło mi 7,4kW https://cieplowlasciwie.pl/wynik/e9sp

    Mam na dole podłogówkę a na górze grzejniki. Nie pamiętam jaka grubość wylewki betonowej , wiem że było 13 cm styropianu.
    Ja nie powiem Ci jakie masz zapotrzebowanie, bazuję na wynikach jakie podałeś.
    Jak spalasz 3,5T opału, to wynik 7,4 kW wydaje się zbyt mały.
    Pytanie na ile dokładnie wypełniłeś dane na CW ?
    Ja spaliłem w sezonie 2019/2020 węgla w kotle zasypowym 2,5T plus ok. 1m3 drewna (jaką kaloryczność miał węgiel - to nie wiem) - i CW wyszło mi 7,3 kW. Samo CO, bez CWU - bo bojler w piwnicy przeciekał, więc CW była z bojlera elektrycznego u mnie.
    Później dołożyłem 10 cm wełny na strychu, to obecnie zszedłem do 7,1 kW.

    Jak na piętrze masz grzejniki - to mimo wszystko nastaw się na całodobowe grzanie PC. Podłoga z parteru nie podtrzyma temp. na piętrze.

    Z którego roku masz okna - może powinieneś podać "dwuszybowe Kilkuletnie zespolone".
    Współczesne dwuszybowe maja U=1,0, natomiast dawniej okna miały U=1,4 a starsze nawet U=1,6. Ja mam takie z U=1,6 z 1999 roku, w kolejnych latach to U było stopniowo poprawiane.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-04-2021 o 12:57
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #1470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Ja nie powiem Ci jakie maż zapotrzebowanie, bazuję na wynikach jakie podałeś.
    Jak spalasz 3,5T opału, to wynik 7,4 kW wydaje się zbyt mały.
    Pytanie na ile dokładnie wypełniłeś dane na CW ?
    Ja spaliłem w sezonie 2019/2020 węgla w kotle zasypowym 2,5T plus ok. 1m3 drewna (jaką kaloryczność miał węgiel - to nie wiem) - i CW wyszło mi 7,3 kW.
    Później dołożyłem 10 cm wełny na strychu, to obecnie zszedłem do 7,1 kW.

    Jak na piętrze masz grzejniki - to mimo wszystko nastaw się na całodobowe grzanie PC. Podłoga z parteru nie podtrzyma temp. na piętrze.
    2,5t spala
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #1471

    Domyślnie

    Wcześniej widziałem 3,5T, może poprawił, może pomyliłem z kim innym.

  12. #1472

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    Przeklikałem CW dla mojego budynku i wyszło mi 7,4kW https://cieplowlasciwie.pl/wynik/e9sp

    Mam na dole podłogówkę a na górze grzejniki. Nie pamiętam jaka grubość wylewki betonowej , wiem że było 13 cm styropianu.
    W pierwszym sezonie miałem tylko 25m2 podłogówki 10cm wylewki reszta nie za duże grzejniki c22 i pompa zasuwała bez bufora nic sie jej nie działo nawet grzałki wyłączone całkowicie,defrosty bez najmniejszych problemów,jedyny minus tak jak u mnie to szum w grzejnikach przy przepływie ponad 20l/min czyli praktycznie tylko podczas defrostów bo wtedy u mnie jest 32l/min .Jak ktos ma bardzo słaby sen to w nocy może zbudzić a nieraz defrosty są co np.45min.Ale niektórzy mają bez bufora i grzejniki i u nich nic nie szumi więc trochę indywidualna sytuacja.
    Najlepszym wyjsciem jest tak jak ja miałem dogadane z instalatorem że montujemy bez bufora a jakby coś by było nie tak to za rok wciśniemy bufor ale jak dla mnie jest ok i nie będę tego ustrojswa pchał.
    Co do cwu jak masz 5osób to na bank 300l
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  13. #1473
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kolejność bez sensu - wpierw ocieplać, a potem dobierać PC. Przepłacasz za mocniejszą PC, a potem po ociepleniu będzie taktowała, bo będzie za mocna.
    15 cm izolacji w dachu - to mało, zalecane 30 cm (25 cm minimum). Do tego izolacja tylko między belkami - to o dobre 20% psuje izolacyjność dachu.

    Tu możesz sobie posprawdzać izolacje przegród : https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody

    Ten temat do przeczytania : https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Ciekawe, jak "na nieocieplony" dom, mało opału Ci idzie 3,5 T. Chyba że fatycznie masz te 120m2 powierzchni całkowitej ogrzewanej.
    Mi za sezon 2019/2020 poszło 2,5 T węgla i może 1m3 drewna, przy domu ocieplonym.
    Różnica, że zawsze myślałem, że mam około 100-120 m2, a po policzeniu w CW wyszło 160m2 powierzchni ogrzewanej.

    Gdzieś ty szukał styropianu, że twierdzisz że nie ma na składach ???
    Ja wszędzie styropian widzę. Szwagier już drugi lub trzeci rok prowadzi ocieplenia domów i na zaopatrzenie nie narzeka, jedynie narzekał, ze mało zleceń miał na ubiegły 2020 (covidowy) rok.

    Jakiś dziwny paradoks - ludzie wpuszczają do domów hydraulików, a boją sie zatrudniać firmę co siedzi na dworze i do wnętrza domu nie wchodzi.
    Knstruktywnej krytyki zawsze warto posłuchać
    Spodziewałem się jej bo wiem że zabrałem się do roboty od dupy strony.
    Jeszcze mogę przełożyć montaż pompy na jesień i jak znajdę kasę i ekipę to ocieplić dom wtedy i pompa będzie mniejsza.
    Mam dylemat czy wydać 30k na ocieplenie ok 200m2 czy modernizację kotłowni na wszystko ciężko znaleźć tyle kasy liczyłem na zwroty z ciepłego powietrza i podatku na wymienione inwestycje
    Jeszcze raz wszystko przeliczyłem i mam dom 9,20 na 8,20 plus dobudówka 4,50 na 6,10 ściany 50cm hasia + pełna cegła
    76m2 pomieszczeń powyżej 2,20 cm
    28m2 pomieszczeń ze skosami
    19m2 dobudówka z gankiem , spiżarką , wc, poniżej wysokości 2,20 bez ocieplenia pod podłogą najchłodniejsze pomieszczenia
    Piwnica to 2 pomieszczenia razem ok 28m2 z wysokością niecałe 2 metry
    CW to zbiornik 140l podpięty pod piec
    Na sezon spalane 3,5 tony węgla i 1m3 drewna + nieograniczona ilość kartonów na rozpałkę z roboty
    palone od góry jak było -20c zapalane ok 12 i żar w piecu do 20h w cieplejsze dni palone ok 15-16 temperatura na piecu max 45c w domu spokojnie 23c i więcej , sąsiedzi tez nie wierzyli że tyle opału styka mi na zimę i że jest tak ciepło ale byli widzieli jak palę i jak jest ciepło i uwierzyli
    - dobudówka ma łącznie 42 żeberka kaloryferów aluminiowych
    - reszta domu 155 żeberek kaloryferów aluminiowych

    przed ociepleniem OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2h

    po ociepleniu OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2l

    na tym kończę moje wypociny i o co tylko proszę to doradzenie jaka będzie najefektywniejsza pompa 7, 9 czy 9 T-cap
    i proszę o zostawienie na mnie chociaż jednej suchej nitki

    jeśli jesteś z Raciborza R-rz to daj namiar na szwagra który zajmuje się ocieplaniem to może się dogadamy
    9.0 kW południe na dachu

  14. #1474

    Domyślnie

    kpc21 - "Modernizacja ogrzewania będzie okazją, by to uzupełnić i założyć głowice w większej liczbie pomieszczeń (przy PC głowice na wszystkich grzejnikach w całym domu to chyba nie jest najlepszy pomysł)." - tylko jeśli nie ma w instalacji PC bufora, a u Ciebie przy grzejnikach będzie na pewno.
    Więc głowice termostatyczne zakładaj na wszystkie grzejniki, jeśli źle mówie niech mnie ktoś prosze poprawi?

    Policz ile masz litrów wody w grzejnikach.

    Dorvex - "montaż panasonica t-cap 9kw 1f plus bufor 300l i 200l na cwu. " a czemu aż 300l bufor ?? masz mało wody w układzie?

    DjDario - podaj ceny T-CAP 9kw 3 fazy jak już będziesz znał, była podwyżka 1 kwietnia.

  15. #1475
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    300l bufora to nie mój wymysł tylko taki dostałem projekt od firmy co instalowała mi PV i zaprojektowała mi modernizację kotłowni na PC
    Na cały dom ma 197 żeberek na 4 piony
    Dobre rady i sugestie zawsze przyjmę
    9.0 kW południe na dachu

  16. #1476

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorvex Zobacz post
    Knstruktywnej krytyki zawsze warto posłuchać
    Spodziewałem się jej ... .
    ...
    CW to zbiornik 140l podpięty pod piec
    Na sezon spalane 3,5 tony węgla i 1m3 drewna + nieograniczona ilość kartonów na rozpałkę z roboty
    ....

    przed ociepleniem OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2h

    po ociepleniu OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2l

    na tym kończę moje wypociny i o co tylko proszę to doradzenie jaka będzie najefektywniejsza pompa 7, 9 czy 9 T-cap
    i proszę o zostawienie na mnie chociaż jednej suchej nitki
    Namiar na szwagra poszedł na priv.
    Dom masz krótszy od mojego, może 150m2 izolacji Ci starczy.

    Dach przydałoby się docieplić na pełną wysokość belków i 5 cm izolacji dać po całej powierzchni pod belkami. Na wierzch można przykręcić deski, które będą imitowały belki. Jedynie pozostaje kwestia o ile zmniejszą się pomieszczenia po obniżeniu skosów.

    Licz się z wymianą bojlera, 6 osób w domu to zalecane 300 L i bojler stojący, pionowy, dedykowany dla PC. Takie dedykowane mają zwiększoną powierzchnię wężownicy, przy 300L przyda się powyżej 3m2 powierzchni wężownicy.

    Na CW podałeś okna współczesne. To samo pytanie co innym już dzisiaj pisałem. Jak stare masz te okna? Współczesne dwuszybowe maja U=1,0. W starszych oknach można spodziewać się U=1,4. U siebie mam okna z 1999 roku i mają U=1,6. Więc powinieneś na CW podać "Dwuszybowe zespolone kilkunastoletnie". To do sprawdzenia.

    Wyżej na tej stronie masz mój wpis do DjDario, są tam wykresy PC przejrzyj, porównaj.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8046059

    300L może nie bufor, a bojler CWU?
    Instalacja CO grawitacyjna stalowa do tych aluminiowych żeberek, czy zmieniałeś na miedź?
    Ma to znaczenie, bo miedź ma mniejsze przekroje - to będzie mniejsza pojemność wodna.
    Przy stalowej instalacji grawitacyjnej, te 4 piony powinny dać wystarczający zład wody. to bufor można by odpuścić. Ewentualnie jakieś sprzęgło 50L wpinane szeregowo. Warto policzyć ile tej wody jest. Przekroje rur i ilość żeberek x pojemność.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-04-2021 o 19:07
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #1477
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    Dzięki za namiar na szwagra
    Co do okien to masz racje mają ok 15 lat a kaloryfery to GRZEJNIK ALUMINIOWY GEJZER DIAMOND H-500 na jedne żeberko jakieś 0,33 litra wody co nam daje jakieś 65 litrów wody + instalacja cała w miedzi piony fi22 ok 60m to jakieś 19 litrów fi18 przyłącza do kaloryferów jakieś 50m czyli jakieś 10 litrów to nam daje 94 litry +- 10 litrów na niedokładne pomiary metrów rurek
    Czyli przyjmijmy że 100 l itrów wody
    Instalację mam wycenioną w 2 firmach
    1 wycena w lutym
    Panasonic 7kw na R32
    bufor 200l Cordivari
    zbiornik CWU 300l Sunex Fish
    pompa obiegowa + przyłącza i instalacja
    27500 zł

    2 wycena tydzień temu
    Panasonic T-cap 9kw na R32
    bufor 300l Cordivari
    zbiornik CWU 200l
    separator Flamaco
    własna pompa obiegowa wilo + przyłącza i instalacja
    31000 zł

    W kwestii skosów na poddaszu to muszę przekonać żonkę , wystające belki w salonie mają swój urok , skosy i ściana wykończone tynkiem Japońskim który daje po dotknięciu ręką przyjemny ciepły efekt zero chłodu od ściany, strop i nad nim jeszcze ocieplę w miarę możliwości pozostają 2 pokoiki ze skosami 1,90 x 4,20 jak docieplę skosy to niewiele zostanie
    200m2 ocieplenie domu to wyliczone razem z oknami i nie odliczając skosów
    9.0 kW południe na dachu

  18. #1478
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    a i jeszcze jedna wycena była
    Panasonic 9kw na R32
    bufor 300l Cordivari
    zbiornik CWU 200l
    separator Flamaco
    własna pompa obiegowa wilo + przyłącza i instalacja
    27000 zł
    9.0 kW południe na dachu

  19. #1479

    Domyślnie

    Panasonic T-cap 9kw na R32 - to będzie monoblok, jak miewasz duże mrozy to lepiej splita szukać imo

  20. #1480
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    wiem tylko ze T-cap 9kw 1f na R32
    9.0 kW południe na dachu

Strona 74 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony