dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 118 z 129
Pokaż wyniki od 2.341 do 2.360 z 2565
  1. #2341
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wilgotność załatwia rekuperator - klik w ERV w sygnaturce.

    2. Z GWC
    nawiew 19,55* - tylko 0,98* cieplejsze powietrze wpada do domu, niz bez GWC które ogrzało wlot do reku o 6*
    Odzysk przez reku 1,31kW - o 340W mniej, niż bez GWC. Więc persaldo GWC który w domu z WG odzyskuje 400W to w domu z rekuperacją daje raptem 60W

    http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx
    Chyba, że do GWC i reku podłączyć małą pompę ciepła, która zamieni nieużytecznie małe ilości ciepła z GWC i wyrzutni rekuperatora w użyteczne ciepełko zawracane do domu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2342
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Chyba, że do GWC i reku podłączyć małą pompę ciepła, która zamieni nieużytecznie małe ilości ciepła z GWC i wyrzutni rekuperatora w użyteczne ciepełko zawracane do domu.
    No tak, można wywalić kolejne kilkanaście tysięcy na PC żeby uzasadnić budowę GWC za 12 tys. zł która zużyje 868 kWh. Tylko jaka jest przewaga takiego rozwiązania względem:
    1. Bojlera tańszego o 20K zł do którego za zaoszczędzone pieniądze kupimy licząc po 36gr/kWh 55 555 kWh prądu którymi ogrzejemy 100l wody przez 28 lat (a przecież i GWC i PC zużywają prąd).
    2. PC za powiedzmy 12K podpiętej do wylotu rekuperacji bez GWC - różnica w COP symboliczna i te 12K zł na GWC i za 300 lat się nie zwróci.
    ?

  3. #2343
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No tak, można wywalić kolejne kilkanaście tysięcy na PC żeby uzasadnić budowę GWC za 12 tys. zł która zużyje 868 kWh. Tylko jaka jest przewaga takiego rozwiązania względem:
    1. Bojlera tańszego o 20K zł do którego za zaoszczędzone pieniądze kupimy licząc po 36gr/kWh 55 555 kWh prądu którymi ogrzejemy 100l wody przez 28 lat (a przecież i GWC i PC zużywają prąd).
    2. PC za powiedzmy 12K podpiętej do wylotu rekuperacji bez GWC - różnica w COP symboliczna i te 12K zł na GWC i za 300 lat się nie zwróci.
    ?
    Mała PC = 3-5 tys. zł
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #2344
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mała PC = 3-5 tys. zł
    No tak. To wszystko zmienia... Skraca z 28 lat do 21 lat w pierwszym przypadku i z 300 do 120 lat w drugim przypadku.

  5. #2345

    Domyślnie

    Dziś po raz kolejny przekonałem się, że wizja kaizena, tj. same fixy to poroniony pomysł. Miałem awarię rekuperatora co dało się wyczuć w powietrzu. Gdybym nie otworzył okien, byłoby tylko "lepiej". Gdyby nie koszty pozbyłbym się dużego fixa z gabinetu na rzecz dzielonego okna chociażby z uchyłem.

    I zanim ktoś napisze, że dobrze zaprojektowana instalacja wentylacji działa be rekuperatora grawitacyjnie, niech się zastanowi jak działa went. grawitacyjna przy różnicy 2C.

  6. #2346
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dziś po raz kolejny przekonałem się, że wizja kaizena, tj. same fixy to poroniony pomysł. Miałem awarię rekuperatora co dało się wyczuć w powietrzu. Gdybym nie otworzył okien, byłoby tylko "lepiej". Gdyby nie koszty pozbyłbym się dużego fixa z gabinetu na rzecz dzielonego okna chociażby z uchyłem.

    I zanim ktoś napisze, że dobrze zaprojektowana instalacja wentylacji działa be rekuperatora grawitacyjnie, niech się zastanowi jak działa went. grawitacyjna przy różnicy 2C.
    Będziemy budować malinówki 11, w przyszłym tygodniu przychodzą do fundamentu (jak pogoda pozwoli ). Mam pytanie warto iść w rekuperacje? Bo pasuje mi kupić projekt przed zalaniem stropu. Polecasz może jakąś firmę do wykonania projektu? Często na grupach pojawia się firma peflex, oni są w sumie z moich okolic , u nich cena projektu to 200 zł.

  7. #2347
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Mam pytanie warto iść w rekuperacje?
    Jak ktoś żyje ze świadomością, że jest 2021 i dokonuje wyborów współczesnych to nawet się nie zastanawia
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #2348
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Wracając do tytułowego - co bym zmienił ...
    rozprowadził samodzielnie instalację do wentylacji mechanicznej, zadanie proste a marże kosmiczne.
    Może nawet to zrobię kiedyś w obecnym domu w ramach remontu, bo źle to wykonane jest.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #2349
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A na czym teraz nie mają kosmicznych marży?
    Ułożenie podlewania na trawniku 350m2 3-4tys - na terenie bez trawy, gdzie wystarczy 10-15cm wykopać i ułożyć.
    Pergola tarasowa 6x4m - 2 słupy, 2 belki wzdłuż, 6 w poprzek - robocizna 5k.
    A to tylko przykłady.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #2350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A na czym teraz nie mają kosmicznych marży?
    Ułożenie podlewania na trawniku 350m2 3-4tys - na terenie bez trawy, gdzie wystarczy 10-15cm wykopać i ułożyć.
    Pergola tarasowa 6x4m - 2 słupy, 2 belki wzdłuż, 6 w poprzek - robocizna 5k.
    A to tylko przykłady.
    Nic, tylko zmienić branżę i walić te kosmiczne marże.

  11. #2351
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Nic, tylko zmienić branżę i walić te kosmiczne marże.
    Jak zostanie wprowadzony nowy system podatków, to nawet nie będzie wyjścia, ceny wykonawstwa na pewno jeszcze podskoczą. Z dwojga złego wolę świetnie zarabiać w swoim fachu i płacić dużo dobrym fachowcom niż zmieniać fach i mieć robotę "za darmo". JAk taras kosztuje 5 tysi, to znaczy, że są chętni za 5 tysi i tyle
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #2352
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sęk w tym, że tych dobrych jak na lekarstwo. W domu nie było ekipy po której nie trzeba było poprawiać - i nie, nie było tanio.

    Poprawka, był Aprel i Rapi i Meditherm. A reszta to do dzisiaj wychodzi bokiem.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 30-05-2021 o 10:40
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #2353
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Coraz więcej ludzi robi samemu wykończenie. Jest tyle filmików na youtube , że żadna filizofia. Trzeba tylko czas mieć. Parkiet położyć , pomalować ściany i sufity, drzwi osadzić... można to zrobić spokojnie samemu nie będąc wielkim fachowcem.

  14. #2354
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gorzej z czasem. Sam się zabrałem za sporo rzeczy i finał jest taki, że 1.5 roku po przeprowadzce ciągle coś czeka na dokończenie. Co prawda gdyby nie poprawki po innych to dawno bym skończył...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #2355
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Coraz więcej ludzi robi samemu wykończenie. Jest tyle filmików na youtube , że żadna filizofia. Trzeba tylko czas mieć. Parkiet położyć , pomalować ściany i sufity, drzwi osadzić... można to zrobić spokojnie samemu nie będąc wielkim fachowcem.
    JAk położyłem tynk na jednej ścianie w piwnicy, to wydawało mi się, że wyszło idealnie ... dopóki nie przyłożyłem poziomicy Na piwnicę wystarczy, ale w mieszkaniu w życiu bym się za to nie brał. Podobnie posadzka czy instalacje pod ciśnieniem (jak woda).
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #2356
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    JAk położyłem tynk na jednej ścianie w piwnicy, to wydawało mi się, że wyszło idealnie ... dopóki nie przyłożyłem poziomicy Na piwnicę wystarczy, ale w mieszkaniu w życiu bym się za to nie brał. Podobnie posadzka czy instalacje pod ciśnieniem (jak woda).
    Tynkowanie zostawia się fachowcom, chyba , że w piwnicy to sobie można samemu Hydraulika jest prosta, nie ma w niej żadnej filozofii to samo ogrzewanie podłogowe. Jaki to problem rurki rozłożyć? Ewentualnie jak ktoś niepewny to może do podłączenia hydraulika wezwać.

  17. #2357
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Tynkowanie zostawia się fachowcom, chyba , że w piwnicy to sobie można samemu Hydraulika jest prosta, nie ma w niej żadnej filozofii to samo ogrzewanie podłogowe. Jaki to problem rurki rozłożyć? Ewentualnie jak ktoś niepewny to może do podłączenia hydraulika wezwać.
    A próby ciśnieniowe? Dasz głowę uciąć, że pod ciśnieniem instalacja położona pod drogą okładziną podłogową nie puści ani kropelki? Kilku moich znajomych miało zalane mieszkania po hydraulikach januszach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #2358
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jak nie umiesz to do próby ciśnieniowej sobie wzywasz hydraulika.
    Posadzki się wylewa na rurki pod ciśnieniem tak czy siak.

  19. #2359

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    A na czym teraz nie mają kosmicznych marży?
    Ułożenie podlewania na trawniku 350m2 3-4tys - na terenie bez trawy, gdzie wystarczy 10-15cm wykopać i ułożyć.
    Pergola tarasowa 6x4m - 2 słupy, 2 belki wzdłuż, 6 w poprzek - robocizna 5k.
    A to tylko przykłady.
    To by było jeszcze ok gdybyś zlecał i tylko na końcu płacił. Ale z mojego doświadczenia z ostatniego roku gdzie jeszcze trochę rzeczy, głównie wokół domu, robiłem, te ekipy z doświadczeniem, narzędziami, itp., do tego polecone, różni od lumpa spod sklepu, albo pracownika w Ukrainy tylko 10x wyższa stawka. Jednych i drugich trzeba non stop pilnować. Jak od razu nie przypilnujesz i nie zauważysz i źle zrobią to oczywiście Twoja wina, a w ogóle to tak się nie robi i oni już mogą nie przychodzić. O słowności i terminowości, to już nie ma w ogóle co wspominać. Dość powiedzieć, że mam obecnie już czwartą ekipę od 30m ogrodzenia.

  20. #2360
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Każdy kto budował w ostatnich 2 -3 latach zna te problemy doskonale Ostatnio znajoma pogoniła fachowców... okazało się , że wylali posadzkę betonową w domu na rurki ogrzewania podłogowego bez wcześniejszego napełniania instalacji A to tylko jeden z wielu grzechów tej ekipy.
    Jakieś 2 tygodnie temu gadałem z sąsiadem to co mi naopowiadał... Tarasik ma (taki prostokątny wykusz) nad salonem to mu ekipa płytki położyła... wszystko fajnie do pierwszych deszczów jak zaczęło zaciekać w salonie hehe okazuje się , że WCALE nie dali hydroizolacji tylko położyli płytki na goły beton

Strona 118 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony