dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 64 z 96
Pokaż wyniki od 1.261 do 1.280 z 1908
  1. #1261

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Panowie a czy ktoś próbował kiedyś grzać wysoką prostą na grzejniki?
    Typu 55* zasilanie i tak grzać powiedzmy tylko 8-10h w dzień.
    ...

    Ktoś tak kiedyś grzał, jakieś opinie?
    Niekorzystne rozwiązanie. Rok temu z ciekawości zrobiłem sobie tabelkę z COP - porównanie dla CWU +50*C a CO z niższą temp.
    Im wyższą temp. wody trzeba zagrzać to COP bardziej spada.
    Czyli idzie więcej prądu, a zysk jest mniejszy.


    Praca cykliczna dla kompresora też skróci jego żywotność.
    W ubiegłym roku grzałem głównie w dzień na +22*C w domu i w nocy tylko podtrzymanie by nie spadło poniżej +20*C wg histerezy termostatu pokojowego.
    Gdy w połowie nocy przy -5*C kompresor startował to wpierw P.C. próbowała go rozgrzać wodą z C.O. ale woda była wychłodzona do temp. domu +21*C. Więc P.C. uruchamiała grzałkę by przyśpieszyć rozruch instalacji.

    W C.O. mam około 200-250 Litrów wody i w poprzednią zimę grzejąc głównie w dzień przy zerze stopni woda osiągała +38*C i dobrze to wpływało na szybkość i skuteczność defrostu.

    Obecnie grzejąc całodobowo miedzy +21,5*C a +22*C w domu.
    P.C. osiąga wodę przy zerze na dworze na poziomie +34*C. Przy ok.250 Litrach wody ta temp. jest za niska i w godzinach porannych tak mi wygląda że defrost robi na raty.
    Miałem podbicie temp. o +2*C w okolicy zera, wczoraj podniosłem podbicie do +4*C. Obecnie P.C. grzeje wodę +36 do +37*C wg krzywej przy zerze stopni i chyba poprawił się defrost.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-12-2021 o 14:52
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  2. #1262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Tak wolniej się napędzają i jednak trzeba podać troszke wyższą temp aby grzały niż alu, tak przynajmniej mi się wydaje z obserwacji.
    ...
    Grzejniki tej samej mocy niezaleznie od rodzaju grzeja tak samo, obserwacje bez dokladnych pomiarów i obliczen niewiele dają.
    Jezeli chodzi o grzanie wysoką prostą, raczej krzywą grzewczą do duzym nachyleniu bo jak mniema o to Tobie chodzi to nie. Praktycznie miałem jeden przypadek instalacji mieszanej,
    ale tak grzejniki liczyłem aby je przewymiarowac. Miałem tez jedna instalację z samymi grzejnikami ale tez te grzejniki liczyłem, aby krzywa była nachylona mniej. Oczywiscie nachylenie jest wieksze niz przypadku samej podłogówki, o ile pamietam przy -20 ustawiałem Tz=40 oC.

  3. #1263
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pdw88

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    biala podlaska
    Kod pocztowy
    21-500
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Różnica pomiędzy 23 C a 5 C - to 18 C,
    Powierzchnia garażu to ; 50/230 = ok 20 % ;
    - czyli wg;mnie śmiało można zdecydować się na Panasonic 9 kW/T-Cap,
    - należy zaizolować ścianę wspólną oraz sufit garażu 5 cm do 10 cm styropianu

    O zaczyna się konkretyzować. Czy jest sens montażu 12kW? Troszkę się obawiam, że zainstaluje na styk i będzie problem

  4. #1264

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Panowie a czy ktoś próbował kiedyś grzać wysoką prostą na grzejniki?
    Typu 55* zasilanie i tak grzać powiedzmy tylko 8-10h w dzień.
    Jak dobrze ocieplony dom powinien w teorii trzymać ciepło, mam grzejniki żeliwne w większości które wolniej się wychładzają dodatkowo niż aluminiowe.
    Ciekawe tylko czy dom się nie wychłodzi przez minusową noc.

    Ktoś tak kiedyś grzał, jakieś opinie?
    grzejniki to nie podłogówka - nie akumulują ciepła. jak dasz 10h w ciągu dnia wodę 55C na kaloryfery, to w domu zrobi się gorąco. pompa najpierw będzie się żyłować, żeby dobić do 55, a potem się wyłączy, bo w domu będzie za gorąco. jak potem przez 14h PC będzie wyłączona, to poczujesz jakby w domu było 20 albo niżej. Kaloryfery mają to do siebie, że jak są ciepłe, to jest przyjemnie, a jak są chłodne/zimne, to nawet jak masz 22 to wydaje się, że jest chłodniej.
    nie widzę sensu takiego grzania - ani ze względu na komfort ani ze względu na ekonomię. Co chcesz osiągnąć?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  5. #1265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    grzejniki to nie podłogówka - nie akumulują ciepła. jak dasz 10h w ciągu dnia wodę 55C na kaloryfery, to w domu zrobi się gorąco. pompa najpierw będzie się żyłować, żeby dobić do 55, a potem się wyłączy, bo w domu będzie za gorąco. jak potem przez 14h PC będzie wyłączona, to poczujesz jakby w domu było 20 albo niżej. Kaloryfery mają to do siebie, że jak są ciepłe, to jest przyjemnie, a jak są chłodne/zimne, to nawet jak masz 22 to wydaje się, że jest chłodniej.
    nie widzę sensu takiego grzania - ani ze względu na komfort ani ze względu na ekonomię. Co chcesz osiągnąć?
    grzeje cały czas na krzywej, wczoraj przeczytalem ze jeden gosc tak grzeje, duzy dom i z apki 30-35kw mu wychodzi, dobrze ociplony trzyma mu cieplo.
    Grzejniki zeliwne maja to do siebie ze duzo wolniej sie wychladzaja, mamw domu pare alu i widze roznice. Zeliwne gdy woda ma 40* po wylaczeniu pompy sa cieple jeszcze dobrze przez 1h.
    A co chce osiagnac - oczywiscie oszczednosc
    nie wiem czy to sie sprawdzi was pytam czy ktos testowal takie grzanie, sam sprobuje moze w sobote 2 dni zobacze

  6. #1266

    Domyślnie

    w takim razie zrób test i się przekonaj - chętnie poznam wyniki. pierwszy dzień może przekłamywać, po drugim dniu powinieneś już dużo wiedzieć.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  7. #1267
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    RUbson

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam Wszystkich
    od dwóch tygodni użytkuję pompę ciepła Daikin altherma 3. Dom oddany do użytku w 2009r. powierzchnia użytkowa 143m2, po podłogach 160m2, ściany gazobeton 24 cm + styropian 12 cm.System mieszany 30m2 podłogówka reszta grzejniki i jest bufor 100 l. Temperatura na pompie 42 oC, powrotu 33-35 oC.Pompa dzień w dzień bierze od 48 - 55 kWh/doba, w tym około od 2 - 4 kWh c.w.u. Pobór energii bez większych różnic czy na zewnątrz było -9oC , czy +2oC. w domu temperatura około 21 - 22 oC. Jestem przerażony, nie wiem czy tak ma być? Spodziewałem się zużycia na poziomie 35 kWh/doba. Proszę o pomoc może ktoś ma podobny system i poda jakie ma zużycia, albo ktoś wie jakie powinno być zużycie energii. Z góry dziękuję.
    Do tej pory ogrzewanie było z gazu LPG i zużycie około 2000 litrów rocznie, na grzejniki też podawana była temperatura 40 - 45 oC.
    z charakterystyki energetycznej budynku wynika że energia pierwotna EP 81 kWh/m2rok, a energia końcowa 98 kWh/m2rok.
    Proszę piszcie jakie macie zużycia.

  8. #1268

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdw88 Zobacz post
    Czy jest sens montażu 12kW?
    Troszkę się obawiam, że zainstaluje na styk i będzie problem
    9kW/T-Cap - to ograniczona programowo pompa 12kW/T-Cap ;
    12kW/T-Cap ;
    - w ujemnych temperaturach ma możliwość wytworzyć więcej mocy,
    - w okresach przejściowych > 0 C ;
    .......- będzie się identycznie modulować jak 9 kW/T-Cap,
    Wyposażenie i osprzęt obu pomp jest identyczny ;
    - tak podają znawcy tego forum ;
    - 9 kW/TCap /1f i 12 kW/TCap /1f - maja grzałki 3 kW,
    - 9 kW/TCap /3f i 12 kW/TCap /3f - maja grzałki 9 kW,

    Różnica jest za pewnie w kosztach zakupu,
    Należałoby wykonać profesjonalne OZC budynku z izolacją zalecanych ścian
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-12-2021 o 10:41
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #1269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Panowie a czy ktoś próbował kiedyś grzać wysoką prostą na grzejniki?
    Typu 55* zasilanie i tak grzać powiedzmy tylko 8-10h w dzień.
    Jak dobrze ocieplony dom powinien w teorii trzymać ciepło, mam grzejniki żeliwne w większości które wolniej się wychładzają dodatkowo niż aluminiowe.
    Ciekawe tylko czy dom się nie wychłodzi przez minusową noc.

    Ktoś tak kiedyś grzał, jakieś opinie?
    Zobacz wypowiedź misiek30 , który ma też grzejniki żeliwne ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page676
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #1270
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.536
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał RUbson Zobacz post
    Witam Wszystkich
    od dwóch tygodni użytkuję pompę ciepła Daikin altherma 3. Dom oddany do użytku w 2009r. powierzchnia użytkowa 143m2, po podłogach 160m2, ściany gazobeton 24 cm + styropian 12 cm.System mieszany 30m2 podłogówka reszta grzejniki i jest bufor 100 l. Temperatura na pompie 42 oC, powrotu 33-35 oC.Pompa dzień w dzień bierze od 48 - 55 kWh/doba, w tym około od 2 - 4 kWh c.w.u. Pobór energii bez większych różnic czy na zewnątrz było -9oC , czy +2oC. w domu temperatura około 21 - 22 oC. Jestem przerażony, nie wiem czy tak ma być? Spodziewałem się zużycia na poziomie 35 kWh/doba. Proszę o pomoc może ktoś ma podobny system i poda jakie ma zużycia, albo ktoś wie jakie powinno być zużycie energii. Z góry dziękuję.
    Do tej pory ogrzewanie było z gazu LPG i zużycie około 2000 litrów rocznie, na grzejniki też podawana była temperatura 40 - 45 oC.
    z charakterystyki energetycznej budynku wynika że energia pierwotna EP 81 kWh/m2rok, a energia końcowa 98 kWh/m2rok.
    Proszę piszcie jakie macie zużycia.
    Na jakiej podstawie i przy jakiej temperaturze zewnętrznej spodziewałes sie zuzycia 35 kWh/doba. Tz=42 oC to dosc wysoka temperatura, gdyby była sama podłogówka i duzo lepsze ocieplenie to Tz powinna byc w granicach ok 30 oC. Zuzycia innych w niczym nie pomogą, kazdy dom jest inny, w innej lokalizacji ociepleniu i oknach. Charakterystyka energetyczna tez do niczego sie nie przyda, pomijam fakt ze zapewne była tylko na sztukę. 2000l gazu LPG to po uzwglednieniu sprawnosci ok 13500 kWh (dla propocji 50/50)
    Bufor tez nie pomaga w uzyskaniu lepszego COP bo pompa obiegowa za buforem nie jest modulowana.

  11. #1271

    Domyślnie

    Cytat Napisał RUbson Zobacz post
    Witam Wszystkich
    od dwóch tygodni użytkuję pompę ciepła Daikin altherma 3. Dom oddany do użytku w 2009r. powierzchnia użytkowa 143m2, po podłogach 160m2, ściany gazobeton 24 cm + styropian 12 cm.System mieszany 30m2 podłogówka reszta grzejniki i jest bufor 100 l. Temperatura na pompie 42 oC, powrotu 33-35 oC.Pompa dzień w dzień bierze od 48 - 55 kWh/doba, w tym około od 2 - 4 kWh c.w.u. Pobór energii bez większych różnic czy na zewnątrz było -9oC , czy +2oC. w domu temperatura około 21 - 22 oC. Jestem przerażony, nie wiem czy tak ma być? Spodziewałem się zużycia na poziomie 35 kWh/doba. Proszę o pomoc może ktoś ma podobny system i poda jakie ma zużycia, albo ktoś wie jakie powinno być zużycie energii. Z góry dziękuję.
    Do tej pory ogrzewanie było z gazu LPG i zużycie około 2000 litrów rocznie, na grzejniki też podawana była temperatura 40 - 45 oC.
    z charakterystyki energetycznej budynku wynika że energia pierwotna EP 81 kWh/m2rok, a energia końcowa 98 kWh/m2rok.
    Proszę piszcie jakie macie zużycia.
    Wystartowałeś przy kiepskiej pogodzie +2*C do -5*C. Jak dom wystygł podczas przeróbek i bez ogrzewania. To pierwsze 3 dni z pewnością pobierał więcej ciepła by wyrównać temperaturę murów. Być może do 1 tygodnia taka regulacja może trwać.
    Przy takim zakresie temp. +2 do -5*C jest jeszcze wysoka wilgotność w powietrzu i P.C. szybciej zarasta lodem, częściej robi defrosty i pobiera na nie dodatkową energię. Dodatkowo mieszkasz blisko Bałtyku to będziesz miał wyższa wilgotność powietrza niż u mnie na śląsku. A to się przełoży na częstsze defrosty.

    Wynik podany przez ciebie jest wysoki. Mam podobny metraż domu i cieńszy styropian bo 10 cm.
    A ostatnie 2 tygodnie mam dobowo pobranej energii od 13 do 30 kW.
    Mój wynik z CW:


    Podlicz swój dom, to będzie można porównać: https://cieplo.app/start

    U siebie mam rekuperację, jak robię te same obliczenia, ale dla domu z wentylacją grawitacyjną, to potrzebowałbym mocy grzewczej 8,6 kW.
    O 1,5 kW większej mocy grzewczej.

    Tak wiec masz nowocześniejszy dom, ale przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej około 20% energii ucieka w komin grawitacyjny.

    Pytanie : pobór odczytujesz z Althermy?
    A bezpiecznik od grzałki masz uruchomiony? Czy grzałka ma możliwość pracy gdy Altherma próbuje ją uruchamiać?
    Licznik Althermy działa tak, że w sterowaniu jest podana moc grzałki. Jak sterownik uruchamia grzałkę, a ta jest odcięta na bezpieczniku to wskazania Althermy są do niczego. Realnie mogło pobrać 20 kW, a Altherma pokaże 35 kW.
    A to dlatego że Altherma nie posiada licznika energii, Altherma liczy pobór prądu wg kalkulatora.
    Jak grzałka jest 3+3 kW i system daje sygnał "Grzałka nr 1 ON" to kalkulator liczy czas pracy razy 3 kW. Do tego wyniku dodaje moc pobraną przez kompresor, też liczoną z kalkulatora i końcowy wynik wyświetla na wykresie. Jeśli grzałka jest odcięta na bezpieczniku to Altherma tego nie "widzi" i liczy grzałkę tak jakby pracowała.

    Pytanie też : jak podłączona jest instalacja z buforem. Jak instalacja jest podzielona na dwa obiegi :
    - pierwszy mały obieg Altherma - bufor (hydroboks ma własną pompkę (przynajmniej przy splicie))
    - drugi duży obieg bufor - grzejniki (+podłoga)
    to może być tak, że za wysoką temp. podajesz z Althermy na bufor, jak do tego za buforem masz jakiś mieszalnik to tracisz na takim układzie energię.
    Bo Altherma goni na wyższą temp. wody, a dalej instalacja nie korzysta z tej a z niższej temp. wody.

    Na razie to jest takie gdybanie.
    Podaj wynik z CW (wyżej link), izolacja ścian to nie wszystko.
    Równie ważna jest izolacja dachu, a przy ogrzewaniu podłogowym izolacja pod tymi podłogami, bo bez izolacji to dobre 30-40% ciepła z podłóg może grzać grunt pod domem.
    Podaj więcej informacji o instalacji. Jest jakiś mieszalnik co na podłogę daje niższą temp. wody? Jak to jest rozwiązane.
    Może przy ogrzewaniu Pompą Ciepła, będzie trzeba nieco zmienić układ instalacji w porównaniu do wcześniejszego grzania gazem.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 14-12-2021 o 15:28
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #1272

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    grzeje cały czas na krzywej, wczoraj przeczytalem ze jeden gosc tak grzeje, duzy dom i z apki 30-35kw mu wychodzi, dobrze ociplony trzyma mu cieplo.
    Grzejniki zeliwne maja to do siebie ze duzo wolniej sie wychladzaja, mamw domu pare alu i widze roznice. Zeliwne gdy woda ma 40* po wylaczeniu pompy sa cieple jeszcze dobrze przez 1h.
    A co chce osiagnac - oczywiscie oszczednosc
    nie wiem czy to sie sprawdzi was pytam czy ktos testowal takie grzanie, sam sprobuje moze w sobote 2 dni zobacze
    Ten kij ma dwa końce. Żeliwne wolniej stygną, ale też podczas rozruchu będzie trzeba je dłużej rozganiać.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #1273

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zobacz wypowiedź misiek30 , który ma też grzejniki żeliwne ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page676
    O dzięki wielki za wpis!
    Napisałem o Miśka zobaczymy jak jemu to grzeje

  14. #1274

    Domyślnie

    wracając do zużycia energii - 15 dni grudnia = 640kWh (CO+CWU), ale temperatura w domu 23C. wcześniej miałem 22,5, jak namówię żonę, to do niej wrócę, na teraz trochę mi za ciepło. przed nami kilka cieplejszych dni a potem znowu powrót do minusów, więc pewnie grudzień wyjdzie około 1250-1300.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  15. #1275

    Domyślnie

    Jednak za grudzień wyszło 1422kWh. (CO+CWU, podlicznik)

    Najniższa zaobserwowana temperatura: 26.12 -18*. 15 dni grudnia było z temperaturą minimalną w ciągu doby -5* lub poniżej, a tylko przez 5 dni temperatura minimalna w ciągu doby nie spadła poniżej 0*. nie znalazłem statystyk średnich temperatur, ale wydaje mi się, że był to najzimniejszy grudzień od wielu lat.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  16. #1276

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    nie znalazłem statystyk średnich temperatur, ale wydaje mi się, że był to najzimniejszy grudzień od wielu lat.
    Poszukaj tutaj
    https://www.weatheronline.pl/weather...ANG=pl&MOD=MOA
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  17. #1277

    Domyślnie

    Wszystkiego Najlepszego na ten nowy rok 2022.

    W równoległym temacie, pobór prądu przy ogrzewaniu podłogowym ProStaś napisał
    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Grudzień 2021 (najzimniejszy od 2012 r. w moim regionie): 480 kWh na CO i CWU (temp. zadana w tym sezonie grzewczym 22,0C).

    Cały 2021 rok: 2957 kWh.

    U mnie w tym roku - grudzień 2021 - poszło 785 kWh prądu na samo C.O. z prawdopodobnym SCOP 3,34.
    Gdy w ubiegłym roku - grudzień 2020 - poszło 645 kWh na C.O. z prawdopodobnym SCOP 4,22.
    A w grudniu 2020 miałem jeszcze o 10 cm cieńszą warstwę wełny na stropie, dokładałem 10 cm wełny w styczniu 2021.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 01-01-2022 o 19:53
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  18. #1278
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Zdrówka i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku,

    szybkie podsumowanie kosztów za 2021 rok :
    -zużycie na PC (CO+CWU) 7 835 kWh (rekord zużycia)
    -SCOP 2,78 (najgorszy wynik -poprzednio zawsze było delikatnie ponad 3) wg podlicznika zewnętrznego na całe sterowanie PC oraz ciepłomierza także zewnętrznego
    -czas pracy PC na CO z podlicznika moto-h 2 771h+ok 500h na CWU , co daje czas pracy PC ok 3 270h
    -średni koszt 1 kWh w G12W 0,46pln brutto (wszystkie opłaty w tym wg kWh , poprzedni rok 0,41pln) ,T2 ok 58% ,wartość zużycia 3 617pln
    -PV praktycznie pokryła 99% zużycia na PC pomimo słabszego wyniku od zeszłorocznego, PV wyprodukowała 9 160kWh -realny uzysk po potrąceniach 7 791kWh

    Dodam tylko ,że regularnie testowałem COP -wszystko ok , zgodnie z kartą katalogową. Dlaczego zatem mam większe zużycie i niższy SCOP ? No cóż , fizyki się nie oszuka...i tak :
    -chałupa przeciętnie izolowana , nie mała wcale,
    -bez reku (ale za to z regularnym wietrzeniem) ,
    -wyższe temp na grzejnikach
    -temperatura w domu 22-22,5st
    -a przede wszystkim poprzedni rok (przynajmniej u mnie) był dość chłodny , niby mrozów wielkich nie było-ale bardzo długo było dość zimno

    Odnośnie zmniejszenia zużycia , to tylko myślę na razie o wymianie kilku grzejników na trzy płytowe- dotychczas mi się to specjalnie nie spinało finansowo (za długi czas zwrotu przy szacowanym min 0,5 wzroście SCOPu) , ale przy nowych cenach energii raczej to popełnię na przyszły sezon...

    Tymczasem

    PS
    w grudniu zużycie wyszło 1315kWh
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 02-01-2022 o 10:43 Powód: poprawki
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #1279

    Domyślnie

    Bobrow przelicz dobrze bo masz PV a jak ci pokrywa 100% zapotrzebowania to mija się z celem.
    Tak rok 2021 był najgorszy co do produkcji EE kolejne mogą być b.dobre więc bezsensowna jest wymiana grzejników no ale nikt nikomu nie broni co ma robić.
    Na Ra
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #1280
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Bobrow przelicz dobrze bo masz PV a jak ci pokrywa 100% zapotrzebowania to mija się z celem.
    Tak rok 2021 był najgorszy co do produkcji EE kolejne mogą być b.dobre więc bezsensowna jest wymiana grzejników no ale nikt nikomu nie broni co ma robić.
    Na Ra
    Prawie 100% mam pokrycia na PC, a jeszcze jest 5 000kWh na chałupę- i tu jest sporo do zaoszczędzenia.
    Ale oczywiście liczę i kalkuluję-do tej pory przy niższych cenach energii nie za bardzo mi to się opylało ,no ale teraz to będzie inny świat cenowy...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 64 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony