dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1002 z 1061
Pokaż wyniki od 20.021 do 20.040 z 21202
  1. #20021
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał gpel Zobacz post
    OK. Dzięki za odpowiedzi i uspokojenie. Ludzie różne bzdury opowiadają i trzeba je jakoś wyfiltrować.
    Mam normalne zużycie ok 3200 kWh i taryfę G11. Instalacja będzie 5.3 kW i wg obliczeń instalatora ma wyprodukować ok. 3800 kWh. Czy jest sens zmieniać na inną taryfę, czy dać sobie z tym spokój?
    To zależy czy masz PC jeśli nie to pozostaw tak jak jest - ja użytkuje już od 3 lat instalację FV i nie ma problemu z nadwyżką czy niedoborem - zawsze zostaje energii którą przejadam na klimatyzację czy ogrzewanie CWU.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #20022

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 13:58

  3. #20023
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja mam G11 i nie zmieniam pomimo że pewnie zapłaciłby kilka stówek rocznie mniej gdy PV nie pokrywało przez 2 miesiące ( wymiana sprzętu) zapotrzebowania na EE domu.
    Jednak przy G11, ZE nie ma możliwości kreatywnej interpretacji prawa.
    Zostań przy G11 i przeanalizuj po roku czy Ci się opłaca przejść na G12 czy G13 czy jakiś inny wynalazek.
    Mam wrażenie że niedługo taryfy inne niż G11 będą mniej opłacalne bo różnice w stawkach między dzienną a nocną będą się zmniejszać.
    Jedyny sens zmiany to mniejsze opłaty stałe. Ale czasem dla złotówki czy dwóch miesięcznie gra nie warta zachodu.

  4. #20024
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    patryk84

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Olecko
    Kod pocztowy
    19-420
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    chcę zainwestować w fotowoltaikę ale ze względu na małą działkę mam możliwość postawienia paneli na sąsiadującej działce brata. Czy jest to możliwe czy muszę od niego odkupić część tej działki ?
    montaż na dachu odpada

  5. #20025

    Domyślnie

    Panowie zamierzam rozbudować istniejącą instalacę fotowoltaiczną o dodatkowe 3,5KW aby całościowo osiągnąć 10KW.
    Panele chcę zamontować na dachu tarasu - daszek trochę mały bo 6,5 m x 3,6m spadek 13stopni strona południowa.
    Doradźcie jaki falownik zamontować 1-fazowy(tańszy) czy 3-fazowy (droższy). Pierwsza instalacja była dotowana z programu \mój prąd), czy druga instalacja może być dofinansowana z programu "czyste powietrze" jeżeli będzie podpięta do drugiego licznika (dwie umowy z Tauronem osobno na każdy licznik). Instalację chcę założyć własnymi siłami.
    Pozdrawiam

  6. #20026
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Gdybym zwiększał tylko inwerter hybrydowy( z odpowiednimi papierami)może być jednofazowy z możliwością pracy bez baterii.
    Jeśli licznik jest inny to tak, możesz skorzystać z dotacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #20027
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Dopiero jak podpisałem umowę to mam głowę pełną pytań, ale to chyba normalne
    Jakie aplikacje używacie przy falownikach Sofara. Czy to jest Solarman, czy może inne?

  8. #20028

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Gdybym zwiększał tylko inwerter hybrydowy( z odpowiednimi papierami)może być jednofazowy z możliwością pracy bez baterii.
    Jeśli licznik jest inny to tak, możesz skorzystać z dotacji.
    Dzięki za informację, jakbyś mógł polecić jakiś w miarę rozsądnej cenie byłbym wdzięczny.

  9. #20029
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Growatt 3,5/5kW 48V dostępne ok 4tyś na AlliEx....bez podatku z europy
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #20030

    Domyślnie

    Cytat Napisał gpel Zobacz post
    Ciekawy jestem jakie będą podwyżki prądu w tym roku.
    Dla przykładu podam, że kolega ma mikrofirmę, dostał rachunek za gaz i mało nie zemdlał. Normalnie płacił 1300 zł, a teraz 3500. Zaczynam rozumieć dlaczego ludzie firmy zamykają, a chleb jest po 5 zł.
    Oczywiście dla indywidualnych ceny będą inne, ale ciekawe ile % w górę?
    A co to jakaś wiedza tajemna? Wystarczy sprawdzić taryfy zatwierdzone dla swojego sprzedawcy/dystrybutora prądu, czy też gazu. Kolega prowadzi firmę i nie wiedział o ile rachunek mu się zwiększy, nie znał stawek? To jak on tą firmę prowadził...

  11. #20031
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gpel

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    Krosno
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    52

    Domyślnie

    Dopiero jak podpisałem umowę to mam głowę pełną pytań, ale to chyba normalne
    Jakie aplikacje używacie przy falownikach Sofara. Czy to jest tylko Solarman, czy może inne?

  12. #20032
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    257

    Domyślnie

    Czy przewymiarowanie paneli względem falownika w jakiś sposób mu szkodzi? Czy po prostu wytwarza on tyle energii ile może, a nadmiar płynący z paneli jest dla niego zupełnie neutralny? Chodzi mi o to że instalacja 9,9kWp osiągnie tyle podobno kilka-kilkanaście razy w roku, a mając np. 2 elektryczne samochody do naładowania może warto było by ściąć te wierzchołki produkcji szczytowej, a podnieść produkcję ogólną roczną dokładając np. 2/4/6 paneli?

    Ktoś może analizował maksymalną sensowną moc paneli podłączonych do Huaweia SUN2000-10KTL-M1 w naszym klimacie?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  13. #20033
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    296

    Domyślnie

    Po pierwsze to mój pierwszy post więc Dzień Dobry wszystkim.

    Aktualnie jestem na etapie poszukiwania optymalnej instalacji w najrozsądniejszych pieniądzach-3kWp wystarcza, bo zużycie roczne to 2000kWh..

    Warunki: lokalizacja gmina Jabłoń 21-205 woj.lubelskie
    -moc ok.3kWp
    -falownik 3 fazowy
    -dach jednospadowy(blachodachówka) na wschód więc wymóg użycia ekierek aby ukierunkować panele na południe
    -panele na dachu garazu oddalonego od domu ok 6m (garaż bez zasilania) więc konieczność doprowadzenia prądu z paneli do domu
    -pełne wykonanie wraz z dokumantami itp
    wstepne rozeznanie rynku: firmy za ok 3kWp wołają od 15500(faworyt)-do nawet 22000zł
    Najtansza oferta z https://www.olx.pl/d/oferta/fotowolt...tml#ab70eb6e55 -dogadana zmiana aby zostać w tej cenie z 3,75kWp na 3kWp i brak dopłaty do ekierek, oczywiście falownik 3-fazowy. Reszta sprzętu wedle oferty z olx czyli panele:8 x LONGI LR4-60HPH-375M, falownik FoxESS T3 3fazowy, stelaże itp.

    Warto? Może ktoś ma dojście do tańszych ofert lub jest w stanie zrobić to taniej/lepiej?

    Przerabiał ktoś w lubelskim optymalny kąt ustawienia paneli dla max uzysku, bo z tego https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP wychodzi, że dla mojej lokalizacji to 38 stopni. Ktoś doradzi/podzieli się doświadczeniem?

    Druga sprawa to lokalizacja falownika: w garażu i od niego ok 12mb kabla do wpięcia w instalację(od siły) w domu czy może kablami solarnymi prąd z paneli doprowadzić do domu i tu dopiero falownik i od niego dalej wpięcie w instalacje siłową. Co lepsze aby zmaksymalizować uzysk/zminimalizowac straty na odległości od paneli do instalacji w domu?
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 10-01-2022 o 12:31

  14. #20034
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.934

    Domyślnie

    3 kWp ? Później będziesz żałował.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #20035
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    296

    Domyślnie

    Niby tylko 3kWp ale biorąc pod uwagę realne zużycie poniżej 2000kWh rocznie to dużo więcej niż potrzeba(wiem, że biorąc więcej koszt jednostkowy kWp spada). Oczywiście jak by co to falownik da radę 4,5kWp obsłużyć więc jest miejsce na dołożenie ale na teraz 3kWp starczy z dużym zapasem. Wiem, ze wygoda spowoduje wzrost zużycia ale CWO mam z solarów więc może płyta idukcyjna by doszła.

    Bardziej mi tu trzeba oceny takiego zestawu jak w linku OLX i odpowiedzi praktyków w sprawie umiejscowienia falownika i kąta ustawienia paneli, bo wskazane 38stopni jakoś tak wydaje mi się za dużo ale skoro unijna strona tak po lokalizacji podaje to chyba optimum...no i wedle kalkulatorów odległości pomiędzy rzędami paneli(będą 2 po 4 sztuki) https://www.keno-energy.com/index.ph...or_zacienienia i http://pro-sun.pl/?p=438 wylicza, że odległość pomiędzy początkami rzędów ma wynosić minimum 5,4m.

  16. #20036
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To w końcu jeśli będę chciał zrobić rozbudowę instalacji po 31.03.2022 to umowa pozostaje stara czy nie?
    A co jeśli będę chciał rozbudować ponad 10kw? co z umową? bo wtedy przejdę na 30/70. To może być pretekst , żeby ZE dał nowe warunki.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  17. #20037
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    296

    Domyślnie

    Generalnie zgłaszasz tylko rozbudowę więc umowa pozostaje po staremu-tak samo jak przekroczysz 10kWp i nastąpi zmiana z 80 na 70% to nadal tylko aktualizacja instalacji.

  18. #20038
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Generalnie zgłaszasz tylko rozbudowę więc umowa pozostaje po staremu-tak samo jak przekroczysz 10kWp i nastąpi zmiana z 80 na 70% to nadal tylko aktualizacja instalacji.
    Ale gwarancji nikt mi nie da bo ogólne zasady rozumiem. HGW.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #20039

    Domyślnie

    Witam.Czy 42tys. za 10kw na gruncie to dobra cena?
    konstrukcja jednopodporowa dwuramienna wbijana 24szt longi 415w +foxess t10 firma lokalna.

  20. #20040

    Domyślnie

    Witam
    Proszę o pomoc, rozważamy 3 oferty do 10kw dom parterowy, dach idealnie bez zacienien, jedna połać itp.

    1. Huawei 10KTL+ hyundai hie-s410vg- firma od 2 lat na rynku - 39k
    2. Huawei 10KTL+ Jinko N-type- firma od 10 lat na rynku- 40k
    3. SolaEdge SE10K+optymalizatory+corab encor EC370M-6-120FB 370WP- firma 10 lat na rynku- 42k

    Tyle co się dało dowiedzieć o pozostałych elementach instalacji to raczej zbliżone wykonanie itp.
    Może ktoś coś cokolwiek doda np na temat paneli w propozycji 3? bo żona już się nie odzywa bo miało być 40k.... a ja się skłaniam do propozycji 3.

Strona 1002 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony