dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 9
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 167
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Bierz co tańsze. Oba robione w formie.
    Jedynie ten mega white ma biąłą powłokę i nie będę się musiał martwić o słońce, oraz nie będę musiał kołkować bo ma karbowaną powierzchnię od strony którą się klei do ściany co zwiększa przyczepność.

    W ogóle to mam rozkminę czy w ogóle jest sens kupować któryś z tych dwóch styropianów czy poprostu jakiś zwykły grafitowy (0.031-0.032) lub biały 0.038, grubość w obu przypadkach 20cm.

  2. #142

    Domyślnie

    Ja tak szczerze to wziąłbym biały 20cm bez cudowania..
    Ile aktualnie 1m3 takiego 0,038 białego?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  3. #143

    Domyślnie

    Swisspor EPS70 0.038 po 311zł/m3 a lambda mega white po 403/m3

  4. #144
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.566
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Z tego co zauważyłem rozmawiając z ludźmi oraz czytając te forum to przed podwyżkami grafitowy styropian był traktowany jak jakieś cudo techniki i technologii które mialo nadzwyczajne wręcz nadprzyrodzone moce. A od czasu gdy ten styropian osiągnął również na nadprzyrodzona cenę, miedzy nim a białym (dwa lata temu określanym jako przeżytek i gowno jakieś) różnice jakościowe i „osiągi” się zatarły. Ja mam pol domu w białym i pol w grafitowym bo taki akurat został inwestorowi z OLX’a i sprzedawał tanio. Zakupy robiłem przed podwyżkami.

  5. #145

    Domyślnie

    I w której połowie domu jest cieplej ?
    Oczywiście taki żart, ale w sumie mogłoby być ciekawe doświdczenie gdyby kamerą termowizyjną od środka popatrzyć, czy rzeczywiście jest jakaś różnica.
    Ostatnio edytowane przez pawel84j ; 04-09-2022 o 09:26

  6. #146
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.566
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel84j Zobacz post
    I w której połowie domu jest cieplej ?
    Hahaha zawsze w tej od południa ;p

  7. #147

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel84j Zobacz post
    Swisspor EPS70 0.038 po 311zł/m3 a lambda mega white po 403/m3
    Właśnie ten 0,038 kupiłem niedawno. Grafitu w ogóle nie brałem pod uwagę.

  8. #148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Właśnie ten 0,038 kupiłem niedawno. Grafitu w ogóle nie brałem pod uwagę.
    Z jakiego powodu nie brałeś pod uwagę grafitu ? Ja też zwykłego grafitu nie biorę pod uwagę, jedynie ten z białą powłoką.

  9. #149

    Domyślnie

    Nie ma to realnego przełożenia na koszty ogrzewania itp. Dla mnie to tylko walka o 0,001 W/mK i nic więcej. Chyba lepiej się skupić na dobrym wykonaniu termoizolacji.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  10. #150

    Domyślnie

    Policzyłem tę różnicę i tak to wygląda:
    ok 300kW na sezon, przy założeniu temperatury 0 na zewnatrz i 22 w środku przez okres 6 miesięcy (październik - marzec) - tylko dla samych ścian.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	straty_ciepła.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	460663
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	straty_ciepła.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	460662  
    Ostatnio edytowane przez pawel84j ; 05-09-2022 o 04:51

  11. #151
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.566
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel84j Zobacz post
    I w której połowie domu jest cieplej ?
    Oczywiście taki żart, ale w sumie mogłoby być ciekawe doświdczenie gdyby kamerą termowizyjną od środka popatrzyć, czy rzeczywiście jest jakaś różnica.
    Ale żeby takie doświadczenie miało jakikolwiek sens to np południowa ściana musiałaby być w połowie zrobiona białym a w połowie grafitem. Mój domek jest na planie prostokąta i jedna eLka północno-wschodnia jest chyba grafitem a południowo-zachodnia białym.
    Ten grafit to był swisspor white (z białą powłoką, ta grafitowa strona była gładka i lambda 033) bo jest jeszcze mega white chyba 031. Dla mnie ten tysięczne po przecinku naprawdę. nie stanowią różnicy.

  12. #152

    Domyślnie

    Takie obliczenia i tak się rozjeżdżają z rz3eczywistością.
    Ta wartość lambdy to jest prawdziwa tylko dla temperatury zewnętrznej 20 C, czyli dla takiej, kiedy styropianu w ogóle nie potrzebujemy.
    Faktycznie do obliczeń architektów należy przyjmować przedział 0,038-0,040 dla każdej płyty renomowanego producenta. Płyty producentów "garażowych" wypadną jeszcze gorzej.

  13. #153

    Domyślnie

    Robinson74

    Czyli twierdzisz że lambda 0.031 dla grafitowego jest wówczas gdy na zewnątrz jest 20 stopni ? czyli przy sprawdzaniu tej lambdy z jednej strony płyty panuje temperatura większa niż 20 stopni a z drugiej strony płyty jest 20 stopni i wówczas mierzy się lambdę ?

  14. #154
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Faktycznie do obliczeń architektów należy przyjmować przedział 0,038-0,040 dla każdej płyty renomowanego producenta. Płyty producentów "garażowych" wypadną jeszcze gorzej.
    Zgodność deklaracji z rzeczywistością sprawdza GUNB. I wybierając materiał warto przejrzeć wyniki, którzy producenci deklarują nieprawdę.
    https://www.gunb.gov.pl/probki

    Różnica pomiędzy EPS 0,032 a 0,038 to 18,75% - to oznacza, że zamiast 15cm 0,032 żeby osiągnąć ten sam efekt trzeba dać prawie 18cm 0,038.

    Jak podejdziemy, z drugiej strony - czyli dajemy 20cm i ile kWh zaoszczędzi nam lepszy, to mi wychodzi różnica pomiędzy 0,038 a 0,031 1,63kWh/m2/r. Czy to dużo, czy mało i czy ma sens ekonomiczny - do samodzielnej oceny.

  15. #155

    Domyślnie

    Lambda na etykiecie to jedno a druga sprawa to wykonanie. Ludzie biją się o cyferki a potem kleją to na dwa placki i cały etics bierze w łeb. Styropian to tylko jeden z elementów tej układanki.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  16. #156
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    potem kleją to na dwa placki i cały etics bierze w łeb.
    Honest question: a jak powinno się robić? Słyszałem już tyle opinii, że już sam nie wiem.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #157

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Honest question: a jak powinno się robić? Słyszałem już tyle opinii, że już sam nie wiem.
    Chyba żartujesz z tym pytaniem....

    Widziałem u sąsiada. Projekt domu taki quasipasywny, a na ścianach biały na plackach, ze szparą 3-4cm od ściany. Teraz zdziwiony, że pompa 16kW chodzi na okrągło.

  18. #158
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zgodność deklaracji z rzeczywistością sprawdza GUNB. I wybierając materiał warto przejrzeć wyniki, którzy producenci deklarują nieprawdę.
    https://www.gunb.gov.pl/probki
    Tylko, że oni sprawdzają zgodność jednej deklaracji (producenta) z deklaracją rzeczywistego wyrobu jaką faktycznie uzyskuje. W sensie, jeśli producent bada swój produkt pod tym kątem zgodnie z normą to wyniki są zbieżne. Rzecz w tym, że to nadal wyniki labolatoryjne, które nie muszą brać pod uwagę rzeczywistych warunków na ścianie budynku. A raczej taki styropian będzie pochłaniał zimą więcej pary wodnej niż mniej. Im więcej pary wodnej pochłonie tym jego lambda będzie bardziej zbliżać się do 0,6 (wartość dla wody) i tym mniejsza będzie różnica między kolorami.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Honest question: a jak powinno się robić? Słyszałem już tyle opinii, że już sam nie wiem.
    Obowodowo + na srodku ze dwa placki. Żeby powietrze nie goniło pod całą elewacją tylko było zamknięte pod każdą płytą. To moje zdanie.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  20. #160
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    guja

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Niepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    89

    Domyślnie

    U mnie będzie obwodowo +3 placki + 2 paski piany po długosci płyty tak żeby pokryć te 60%+ płyty i brak kołków

    Odnośnie jakości styro to jedynie co możemy sprawdzić organoleptycznie to wagę i różnice są naprawdę odczuwalne. Są firmy które są grubo poniżej normy , są takie co są na styk ale można też trafić na produkt który wazy więcej niż powinien.
    Ostatnio edytowane przez guja ; 06-09-2022 o 12:44

Strona 8 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony