dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 240 z 249
Pokaż wyniki od 4.781 do 4.800 z 4962
  1. #4781

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Zwłaszcza jak się ją samemu zrobi z porządnego sprzętu w cenie max 8 tys to jest dopiero strzał w dychę .
    Zależy ile kogo czas jest warty. Ja pompę z całą kotłownią (zbiornik CWU, przeponowy itd) miałem za 20tyś uwzględniając dotacje.

  2. #4782

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Znajomy ma 20-letniego wieśmana i popsuł mu się czujnik przepływu - nigdzie go nie ma na rynku.
    To i tak nieźle, że 20 lat pochodził. Teraz nowy kocioł za 5tyś i po problemie. Wymiana pompy na nową na pewno byłaby dużo droższa i pomimo, że jestem zwolennikiem PC to uważam, że trzeba być obiektywnym.

  3. #4783
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.511
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    To i tak nieźle, że 20 lat pochodził. Teraz nowy kocioł za 5tyś i po problemie. Wymiana pompy na nową na pewno byłaby dużo droższa i pomimo, że jestem zwolennikiem PC to uważam, że trzeba być obiektywnym.
    Ten czujnik jest tylko dla CWU, bo to przepływówka. Zamiast nowego kotła może lepiej zastosować bojler na prąd albo małą PC do CWU.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4784
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Njatanszy w zakupie i instalacji jest grzałka przepływowa czyli de fakto piec elektryczny. W użytkowaniu już nie koniecznie.
    Ważne, żeby porównywać jabłka z jabłkami a nie z gruszkami.
    Nieuczciwym jest porównanie najtańszego kotła gazowego, dostępnego na rynku do pompy ciepła nawet ze średniej półki.
    Bo taka PC boscha zaczyna się od pewnie od 50k a najtańszy piec przepływowy gazowy kupi pewnie i za 3k.
    Trzeba też patrzeć kiedy się to montuje.
    Jak ja montowałem moją kotłownie z PC PW to zapłaciłem 25k na gotowo, w tym samym czasie mój szwagier zamontował kotłownie na pellet za 21k. Ma duży garaż i na początku roku zgromadził opału na dwa sezony więc obecnie nie przejmuje się cenami... ale ja nie miałbym gdzie trzymać tych worków.. .Ergo, ile przypadków, tyle rozwiązań.
    Inaczej będzie patrzył ktoś kto dom buduje a inaczej jak modernizuje. Inaczej jak już masz przyłącze gazowe a inaczej jak musisz ciągnąć ileś metrów sieci a potem robić przyłącze, inaczej jak i tak bedziesz miał komin a inaczej jak kominów nie chcesz mieć. Ja za Pompę ciepła a potem fotowoltaikę zapłąciłem 43k (nie korzystałem z żadnych dopłąt), wszystko mam na prąd, przy obecnych stawkach płącę 1200 zł/ rok (nie mam pełnego pokrycia PV)... za te pieniądze mógłbym kupić 300-400 kg węgla... .
    Inaczej będe gadał, jak wprowadzą jakieś podatki od PV, albo zmienią sposób rozliczania PV (jestem na "starych" warunkach"). Innymi słowy, liczy się tylko mądrość etapu nie ma źródła ciepła bezwględnie taniego ani bezwględnieg drogiego.

  5. #4785

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ten czujnik jest tylko dla CWU, bo to przepływówka. Zamiast nowego kotła może lepiej zastosować bojler na prąd albo małą PC do CWU.
    Kwestia obliczeń zużycia wody i kosztów. Energia elektryczna w przyszłym roku mocno wzrośnie i pewnie ten szybki wzrost utrzyma się również w kolejnych latach.

    Szkoda, że ceny energii nie są uwolnione, rząd ciągle robi jakieś bzdurne tarcze, dopłaty... nic zaplanować nie można.

    Gdyby był wolny rynek to człowiek mógłby sobie obliczyć co mu się najbardziej opłaca. A tak założy np. PC a rząd przestanie dopłacać np. do prądu a będzie dopłacać do gazu i tacy co mają gaz na tym skorzystają kosztem tych co grzeją się prądem.

  6. #4786

    Domyślnie

    Okazuje się, że od 3 dni ceny gazu spadają.Pod koniec ub.tyg.o 11% i dziś już 14%. Wygląda na to, że ta "złodziejska" UE ratuje nam tyłki. To reakcja na zapowiedź Kom.Europ. w sprawie utworzenia korytarza cenowego na ten surowiec. Niewykluczone, że rosja straci unijny rynek gazu.

  7. #4787

    Domyślnie

    Cena gazu spada dlatego, że magazyny są zapełnione, a na rozładunek czeka spora flota statków przewożących skroplony gaz i nie ma co zrobić z tym gazem. Niektóre stoją już po kilkanaście dni....

  8. #4788
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.511
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Njatanszy w zakupie i instalacji jest grzałka przepływowa czyli de fakto piec elektryczny. W użytkowaniu już nie koniecznie.
    Nie ma czegoś takiego jak piec elektryczny. Ogrzewacz przeplywowy na prąd na cały dom potrzebuje 400V, które trzeba dociągnąć, być może demolując kilka pomieszczeń. Ogrzewacz pojemnościowy potrzebuje tylko trochę miejsca.
    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Innymi słowy, liczy się tylko mądrość etapu nie ma źródła ciepła bezwględnie taniego ani bezwględnieg drogiego.
    Póki co podatku od słońca nie wprowadzono, ale jestem w stanie to sobie wyobrazić
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #4789
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.511
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Kwestia obliczeń zużycia wody i kosztów. Energia elektryczna w przyszłym roku mocno wzrośnie i pewnie ten szybki wzrost utrzyma się również w kolejnych latach.

    Szkoda, że ceny energii nie są uwolnione, rząd ciągle robi jakieś bzdurne tarcze, dopłaty... nic zaplanować nie można.

    Gdyby był wolny rynek to człowiek mógłby sobie obliczyć co mu się najbardziej opłaca. A tak założy np. PC a rząd przestanie dopłacać np. do prądu a będzie dopłacać do gazu i tacy co mają gaz na tym skorzystają kosztem tych co grzeją się prądem.
    Zaplanuj oszczędności i po problemie W tym rząd nie może Ci przeszkodzić.
    A tak na serio, przecież ludzie wypracowali już sobie kilka rozwiązań. Dla starych, energożernych domów są paliwa stałe, dla nowszych gaz, ew, PC, dla jeszcze nowszych powietrzna PC, dla jeszcze oszczędniejszych mała powietrzna, PC + kable/promienniki elektryczne itd. Na końcu są małe (do 100 m2) domy pasywne z dogrzewaniem powietrza zwykła grzałką elektryczną o mocy 1 kW. Niezależnie od tego warto instalować PV. Warto też magazynować energię cieplną. Wielkimi krokami nadchodzą magazyny EE. Do tego masz kolektory słoneczne, GWC powietrzny, prze- i bez przeponowy, glikolowy, wodny. Można też montować kominki, generatory prądu, być może niedługo ktoś opracuje niewielkie kogeneratory. Patrzysz na rząd, to czekasz na rząd. Patrz na siebie i swoje możliwości, bo optymalnie nigdy nie trafisz z ogrzewaniem w tych szalonych czasach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  10. #4790

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A tak na serio, przecież ludzie wypracowali już sobie kilka rozwiązań. Dla starych, energożernych domów są paliwa stałe, dla nowszych gaz, ew, PC, dla jeszcze nowszych powietrzna PC, dla jeszcze oszczędniejszych mała powietrzna, PC + kable/promienniki elektryczne itd. Na końcu są małe (do 100 m2) domy pasywne z dogrzewaniem powietrza zwykła grzałką elektryczną o mocy 1 kW.
    Nie ma takiego podziału. Istotny jest koszt instalacji, eksploatacji (kWh energii) oraz wygoda zastosowania danego rozwiązania. To czy dom jest stary czy nowy w zasadzie jest bez różnicy.

  11. #4791
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Tu chyba był skrót myślowy: stary dom to najcześciej słabo ocieplony z grzejnikami. Tutaj pompa ciepła może nie być najlepszym rozwiazaniem do dostarczenia ciepła. Lepiej sprawdzi się jakies wysokotemperaturowe dużej mocy.
    Przy niskotemperaturowym grzaniu mamy już większe pole do wyboru rozwiązania.

    Czasem ludziom, zwłaszcza starszym, ciężko uwierzyć ile "daje" ocieplenie. Mam tutaj ciekawy przykład z najbliższego otoczenia. Dwa domy, budowane w latach 80, ogromne bryły, klasyk tamtych lat, w planie 12x12, 2 pietrowe + wysokie poddasze. W obu wymienione okna na plastiki ale jeden ocieplony, nie jakoś super, bo 10cm styropianu (teściowej), drugi nieocieplony (sąsiad). Ten sąsiad zawsze mówił: aaa.. sąsiadka bogata bo gazem pali... . Tylko jak się okazało, moja teściowa za gaz płaci sporo mniej niż sąsiad palc węglem (i to przy jego cenach grubo poniżej 1000zł). Oczywiście nie wierzył, a jak teściowa pokazała rachunki za gaz z całego roku to się obraził, że go oszukuje .

  12. #4792

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Tu chyba był skrót myślowy: stary dom to najcześciej słabo ocieplony z grzejnikami. Tutaj pompa ciepła może nie być najlepszym rozwiazaniem do dostarczenia ciepła. Lepiej sprawdzi się jakies wysokotemperaturowe dużej mocy.
    Przy niskotemperaturowym grzaniu mamy już większe pole do wyboru rozwiązania.
    Moim zdaniem to nie jest w ogóle istotne jak ocieplony jest dom tylko cena 1 kWh energii cieplnej, koszt montażu pieca/kotła/pompy/kabli itd oraz komfort. Ewentualnie mogę dodać jeszcze dostępność - nie każdy ma dostęp np. do gazu ziemnego.
    Ktoś może mieć stary słabo "ocieplony" dom, ale dla niego najważniejsza może być bezobsługowość danego rozwiązania.
    Ceny prądu, gazu i paliw stałych też się zmieniają. Ja sformułowałem uniwersalną zasadę niezależną od cen surowców wykorzystanych do ogrzewania domu.
    Wyobrażam sobie sytuację, że np. cena gazu za 1kWh energii cieplnej będzie wyższa niż cena prądu z COP=1. Wówczas twierdzenie, że w starym domu jeśli coś bezobsługowego to tylko gaz nie będzie prawdziwe. Przecież to wszystko zależy od ceny energii.

    Np. z danych dostępnych w internecie osoby, które grzeją się obecnie gazem propan z przydomowego zbiornika płacą około 3zł za litr. Z 1 litra mamy 7kWh energii. Zakładając sprawność kotła gazowego nawet na 100% cena 1kWh energii cieplnej wynosi wówczas 0,43zł. Ja natomiast gdy jakiś czas temu (na początku tego roku?) Sprawdzałem swój rachunek za energię elektryczną to płaciłem 0,3zł za kWh w taniej strefie taryfy G12W. U mnie akurat jest PC z COP=4 więc realnie mój koszt energii cieplnej to około 0,075zł. Także jestem zwolennikiem porównania kosztu 1 kWh energii, kosztu montażu instalacji i uwzględnienia komfortu użytkowania bez zwracania uwagi na to czy dom jest stary czy nowy. Zwłaszcza, że nawet w starym domu może okazać się opłacalne zrobienie ogrzewania podłogowego / przewymiarowania grzejników / założenia klimakonwektorów.

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Czasem ludziom, zwłaszcza starszym, ciężko uwierzyć ile "daje" ocieplenie. Mam tutaj ciekawy przykład z najbliższego otoczenia. ... Oczywiście nie wierzył, a jak teściowa pokazała rachunki za gaz z całego roku to się obraził, że go oszukuje .
    A to też jest dobre, że tacy ludzie kupują garnki za 6tyś (pewnie w kredycie, w którym oddać muszą 12tyś) czy jakieś magiczne urządzenia uzdrawiające za równie spore sumy i łatwo się do tego przekonują. Ale aby zrozumieć, że ocieplenie budynku czy zmiana kopciucha na coś innego to lepiej wydane pieniądze - często nie ma na to szans

  13. #4793
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.511
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Oczywiście nie wierzył, a jak teściowa pokazała rachunki za gaz z całego roku to się obraził, że go oszukuje .
    A tu na forum nie ma niedowiarków? Ja się dowiedziałem, że domy pasywne to "piękna idea". Ludzie żyją w swojej przeszłości.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #4794

    Domyślnie

    Taa... a potem będzie wjazd straży miejsko-wiejskiej i 2000 mandatu za niespełnienie norm ekologicznych w buchającym dymie z komina.
    Najtaniej z pompą ciepła
    https://www.fakt.pl/pieniadze/wegiel...tansze/rb2h69b

  15. #4795
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    do czasu upowszechnienia się pomp ciepła, jabardziej bezobsługowy był gaz. Niestety, kosztował więcej niż palenie węglem w tym samym czasie. Tyle że, do tego węgla należy dołożyć różne inne produkty, które spalane być nie powinny a były pozyskiwane "bezkosztowo". Dopiero od niedawna coraz trudniej pozyskać i przepalić te "bezkosztowe" materiały, ludzie, którzy w swojej zapobiegliwości tak czynili naturalnie wymierają... Sam znam kilka takich przypadków, gdzie starsza osoba ma setki tysiecy na koncie, emerytury >4k a zasuwała co zimę do lasu zbierać co się dało spalić i uparcie paliła tym w piecu. Dopiero jak zdrowie nie pozwoliło na takie wycieczki a dzieci i wnuczki nie kwapiły się do kontynuacji tradycji rodzinnej, okazało się, że gaz jest super..

    Inna sprawa, do dziś dnia borykam się z pokutującym mitem, że "pompą ciepła nie da się ogrzać domu" bo jak nie leci 55-60*C na grzejniki to zimno będzie w domu.
    Tłumaczenie, że podłoga ma x razy większą powierzchnie i wystarczy 23-30 st zeby przenieść tą samą ilość energi jakos do ludzi nie trafia.
    No i mit, że poniżej 0*C jest zimno i w powietrzu energii nie ma

  16. #4796

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Inna sprawa, do dziś dnia borykam się z pokutującym mitem, że "pompą ciepła nie da się ogrzać domu" bo jak nie leci 55-60*C na grzejniki to zimno będzie w domu.
    Tłumaczenie, że podłoga ma x razy większą powierzchnie i wystarczy 23-30 st zeby przenieść tą samą ilość energi jakos do ludzi nie trafia.
    No i mit, że poniżej 0*C jest zimno i w powietrzu energii nie ma
    Jakby na to nie patrzeć to mnóstwo ludzi wierzy w demony, anioły, szatana i że po śmierci pofruną sobie do nieba. Także ten... to że wierzą iż w poniżej 0*C nie ma energii cieplnej to jeszcze nic takiego

  17. #4797
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.511
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jakby na to nie patrzeć to mnóstwo ludzi wierzy w demony, anioły, szatana i że po śmierci pofruną sobie do nieba. Także ten... to że wierzą iż w poniżej 0*C nie ma energii cieplnej to jeszcze nic takiego
    Problem jest taki, że nauka uległa pauperyzacji. Przeciętny człowiek nie rozumie pojęcia mocy, nawet wielu inzynierów tego nie rozumie. Podobnie jak np częstotliwości. Są to sztucznie wprowadzone do języka wielkości czy miary pewnych zjawisk. Sztucznie, czyli czegoś takiego jak moc i częstotliwość w przyrodzie nie ma, a tu wszyscy o tym mówią. No i teraz czajnik elektryczny ma moc 2000W, więc żre drogi prąd dwa razy mocniej niż czajnik 1000W. I nie wyjaśnisz, że jest odwrotnie.

    Z mitów: wczoraj od faceta z uprawnieniami f-gaz usłyszalem, że podłogówka podrywa kurz, bo wentylacja działa. Za to grzejniki konwektorowe kurzu nie unoszą, choć nazywają się konwektorowe
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #4798
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    czegoś takiego jak moc i częstotliwość w przyrodzie nie ma,
    Oczywiście, że są. Słońce wschodzi i zachodzi, pory roku się zmieniają - wszystko to regularnie z tą samą częstotliwością. Z określoną częstotliwością rolnik musi karmić świnki i podlewać roślinki. Trzeba określonej mocy, żeby pociągnąć pług i pole zaorać.

  19. #4799
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No i teraz czajnik elektryczny ma moc 2000W, więc żre drogi prąd dwa razy mocniej niż czajnik 1000W. I nie wyjaśnisz, że jest odwrotnie.
    Szczerze mówiąc to żrą tak samo.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  20. #4800
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.511
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oczywiście, że są. Słońce wschodzi i zachodzi, pory roku się zmieniają - wszystko to regularnie z tą samą częstotliwością. Z określoną częstotliwością rolnik musi karmić świnki i podlewać roślinki. Trzeba określonej mocy, żeby pociągnąć pług i pole zaorać.
    Tłumaczenie dla dzieci. To, że coś się odbywa w regularnych odstępach czasu nie oznacz, że ma częstotliwość, chyba, że uzywasz tego słowa w języku potocznym, w którym tym samym jest też prędkość i szybkość.
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Szczerze mówiąc to żrą tak samo.
    Nie żrą. 2x mniejsza moc oznacza, że czas zagotowania wody będzie dluższy niż 2x, bo dochodzą jeszcze straty przez przenikanie. Energii koniecznej do dostarczenia też będzie więcej.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 27-10-2022 o 13:07
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 240 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony