dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wic1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-940
    Posty
    129

    Domyślnie

    Docelowo dalsza modernizacja jest w planie ale nie oszukując się, ceny wszystkiego pokrzyżowały jej rozwój..
    DOM... parter, 2 piętra, poddasze (poddasze i parter praktycznie nie używane, miejsca i tak jest aż nadto).
    Ocieplenie łącznie 15cm + sam pustak komórkowy którego nie pamiętam ile jest ale jakoś 20cm + 10 jakoś tak. nie uważam to za tragiczne ocieplenie gdyż w zimę (ez grzania jak wygaśnie na piecu) trzyma dość długo ciepło a i w lato się tak łatwo nie nagrzewa.

    Kocioł stałopalny (nie mam tabliczki przy sobie) ale +- 25kw, nie pamiętam dobrze Defro optima comfort 25, powierzchnia grzewcza 2.7m2 , rok produkcji 2010r ZE STEROWNIKIEM NAWIEWU utrzymujący temperaturę pieca +- 60 stopni.
    Tak wiec docelowa modernizacja cieplna bedzie widac obowiazkowa

    Przy domu instalacja PV 10kp, nadmiaru zostaje lekką ręką 6mw.
    Instalacja CWU dogrzewana solarami które w tym sezonie jedyne co dają to zmienienie temperatury wody na pusową. Tak, jak jest zima i słońce i brak śniegu na rurach to nawet grzeją.

    Grzejniki żeberkowe aluminiowe. Niemal dokłądnie takie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-12-05_120425788.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	8,2 KB
ID:	462602

    Najrozsądniejszy plan to modernizacja stopniowa.
    Chwilowo brak możliwości założenia pompy ciepła a druga sprawa że poza pompą by wypadało zmienić grzejniki na klimakonwektory by grzać niskotemperaturowo.

    Chwilowo bufory + grząłka to jakieś tam rozwiązanie ale docelowo by wypadało zrobić bufory+grzałki+klimakonwektory to wtedy jesteśmy w stanie zaoszczędzić nieco.

    Chwilowo pytam o rozwiązania na teraz. Przy obecnym zasobie mocy PV grzałka 9kw by mogła pracować bezpiecznie jakieś 20 dni. Jak PGE wydusi ile dokładnie mamy nadmiaru to będzie można mówić o dłuższej zabawie. Z czasem idzie dokupić bufor i stopniowo modernizować temat. Wykonanie pełnej modernizacji na raz jest nierealne.

    Odpowiadając na kilka pytań.
    - Czyste powietrze daje opcję dofinansowania ale pod warunkiem wymiany pieca na inne źródło. Sęk w tym że jednak wolimy zachować 'kopciucha' w sytuacji gdzie każde źródło energii grzewczej ma wahania cen jak fale tsunami.
    - okna modernizowane, wymienione na 3 szybowe jakoś rok czy dwa temu
    - część domu ma grzejnik ustawiony tak by grzał tyle co na plus ale i tak zakręcenie całkowite skutkuje utrzymaniem przynajmniej 10 stopni na plusie
    - rekuperacja w starym budownictwie to jednak zabawa i wydatek, najlepiej grzejąco chłodząca ale to i tak koszt i znaczna rozruba (temat na kiedyś)

    Przemknęła mi myśl kupienia 2-3 klimatyzatorów przenośnych z funkcją pompy ciepła (odwrócenia obiegu) i danie wylotu w szachty wentylacyjne. Kominy wentylacyjne idą przez cały dom. Teoretycznie 4 klimatyzatory gdzie jeden z funkcją pompy (jeśli wierzyć tabliczce) z 1kw daje 3kw ciepła to przy cenie jednego 1600 zł by dało ok 6200 kosztów modernizacji aaalllee nie nazwałbym tego jakimś estetycznym rozwiązaniem a i tak by wypadało co jakiś czas dogrzać.
    Ostatnio edytowane przez wic1 ; 05-12-2022 o 12:19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony