dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 88 z 88
  1. #81

    Domyślnie

    Pompa ciepła to nie tylko koszt samego urządzenia. Dodatkowo potrzebny jest:
    - kwestie formalne: projekt, zgłoszenie (kwestie odległości od granicy działki, hałasu na granicy działki) - kara nawet 5 tys zł
    https://gadzetomania.pl/wiezienie-za...1214278613984a
    - koszt instalacji
    - koszt przeróbki kotłowni

    Ogólnie przy tak niskim zapotrzebowaniu nie wiem czy chciałbym się z tym wszystkim wozić.. - proponuję poczekać, aż obecna instalacja będzie do wymiany

  2. #82
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Pompa ciepła to nie tylko koszt samego urządzenia. Dodatkowo potrzebny jest:
    - kwestie formalne: projekt, zgłoszenie (kwestie odległości od granicy działki, hałasu na granicy działki) - kara nawet 5 tys zł
    https://gadzetomania.pl/wiezienie-za...1214278613984a
    - koszt instalacji
    - koszt przeróbki kotłowni

    Ogólnie przy tak niskim zapotrzebowaniu nie wiem czy chciałbym się z tym wszystkim wozić.. - proponuję poczekać, aż obecna instalacja będzie do wymiany
    Tera toś poleciał po bandzie , pozwolenia ?projekt ? więzienie ? masakra ktoś jakiś durny artykuł w gazecie wyczyta i straszy.

  3. #83

    Domyślnie

    @goguś: Nie straszę nie pisałem nic o więzieniu ani o pozwoleniu - nie zmyślaj (artykuł może trochę przesadza, ale problemy można mieć)

    W zeszłym roku montowałem pompę ciepła
    a) nie ma pozwolenia, wystarczy zgłoszenie z załączonym projektem - mój projekt ma ok 50 stron, pierwsza wersja była chudsza -Urząd Miasta kazał mi ją poprawiać
    b) przy pompie powietrznej fundament pod jednostkę zewnętrzną musi być co najmniej 3m od granicy działki, przy projektowaniu trzeba uwzględnić maksymalny poziom głośności jednostki zewnętrznej tak by poziom hałasu na granicy nie przekraczał 40dB
    c) przewody należy położyć na głębokości min 70 cm, przebić się do budynku etc...

    Tak więc nie jest to tylko koszt samej pompy ciepłą (urządzenia). Oczywiście można robić bez projektu, nie informować urzędu, przewody puścić jakkolwiek etc...
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 03-01-2023 o 19:41

  4. #84
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    @goguś: Nie straszę nie pisałem nic o więzieniu ani o pozwoleniu - nie zmyślaj (artykuł może trochę przesadza, ale problemy można mieć)

    W zeszłym roku montowałem pompę ciepła
    a) nie ma pozwolenia, wystarczy zgłoszenie z załączonym projektem - mój projekt ma ok 50 stron, pierwsza wersja była chudsza -Urząd Miasta kazał mi ją poprawiać
    b) przy pompie powietrznej fundament pod jednostkę zewnętrzną musi być co najmniej 3m od granicy działki, przy projektowaniu trzeba uwzględnić maksymalny poziom głośności jednostki zewnętrznej tak by poziom hałasu na granicy nie przekraczał 40dB
    c) przewody należy położyć na głębokości min 70 cm, przebić się do budynku etc...

    Tak więc nie jest to tylko koszt samej pompy ciepłą (urządzenia). Oczywiście można robić bez projektu, nie informować urzędu, przewody puścić jakkolwiek etc...
    Możesz wskazać podstawę i skąd te warunki pochodzą.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Możesz wskazać podstawę i skąd te warunki pochodzą.
    Informacje pochodzą od instalatorów.
    - Z tego co pamiętam to 3 m wynika z ogólnych przepisów budowlanych i dotyczy obowiązku uzyskania zgody sąsiada jak się coś stawia przy granicy
    - Głębokość położenia przewodów wynika z dobrej praktyki
    - głośność na granicy działki z przepisów prawa
    https://www.muratorplus.pl/technika/...EpZP-FfYe.html
    - wymiana / remont instalacji grzewczej prawnie wymagają zgłoszenia, a w przypadku gazu nawet pozwolenia na budowę !!!
    https://www.krn.pl/akt_prawny/wymian...przebudowe,617
    (poprzednio miałem gaz, instalator mnie przestrzegł, żebym zostawił rury gazowe tak jak są do momentu zakończenia inwestycji, bo mogą mi to uznać za modyfikację istniejącej instalacji gazowej co wymaga pozwolenia na budowę, po odłączeniu gazu i zakończeniu inwestycji, są to zwykłe rury nie będące już częścią instalacji gazowej i teraz mogę je spokojnie usunąć)
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 04-01-2023 o 22:37

  6. #86
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.841

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Hello po latach

    Chcę policzyć czy inwestycja w pompę ciepła powietrzną może mieć u mnie sens. I chcę zapytać oblatanych w temacie o przybliżony koszt takiej instalacji.

    Dom energooszczędny 110 m2. Tylko prąd (bez pomp ciepła, bez PV).
    Projektowe obciążenie cieplne wg OZC: 2,5 kW

    Zużycie energii całkowite w roku: 8000 kWh
    Zużycie na CO+CWU (tylko tania taryfa): 4700 kWh
    Podłogówka, kocioł elektryczny + bojler do CWU.

    Na mój chłopski rozum, te 4700 kWh na CO+CWU mogę zbić przez COP pompy, czyli 4700/2,5=1880 kWh - zaoszczędzone 2820 kWh.

    Zaokrąglając, cena brutto w taniej taryfie G12r (Ekonomiczna Dolina z Energi) po podwyżkach to ok. 1 zł/kWh. Więc montując PCi, mogę zaoszczędzić ~2820 zł.

    I wracam tu do 1. pytania - ile może kosztować instalacja PCi powietrznej biorąc pod uwagę to, że dom jest energooszczędny?
    Cześć,

    Oszacuj zapotrzebowanie i koszt dla różnych źródeł ciepła:
    https://cieplo.app

    Zbierz kilka ofert.
    Będziesz wiedział czy i ew. kiedy się zwróci.

    Na dziś gaz jest najtańszy, ale przez ostatnie kilka lat trudno coś zaplanować...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #87
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.043
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zachęcam do złożenia u nas zapytania ofertowego:
    https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/z...-ofertowe.html
    Nasi specjaliści przygotowują indywidualną wycenę dostosowując ją do potrzeb budynku oraz inwestora. To nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje! Zapraszam
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #88

    Domyślnie

    Specjaliście od Vieśśmana mają nową technologię OZC robione zdalnie i na odległość bez potrzeby wychodzenia z biura. Zaproponujcie mi jakąś pompę ciepła do namiotu Quechua 4+2
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony