dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła Vaillant- moje wrażenia

    Mam ponad rok powietrzną pompę ciepła split Vaillant (z jednym wentylatorem) i jestem nią zachwycony.
    Miałem wybór między podobno dobrym Panasoniciem/Mitsubishi, a Vaillantem. Zwykle wolę niemieckie produkty niż japońskie więc wybrałem niemieckiego Vaillanta z zabawym logo- zająca wychodzącego z jajka. Pompa chyba jest produkowana na Słowacji.
    Mam All in One, więc jednostka wewnętrzna zajmuje mało miejsca, zbiornik na wodę w obudowie. Jednostka zewnętrzna jest dość cicha, ale duża przez to. Jakość wykonania jest bardzo dobra, w środku pompa duńskiej firmy Grundfos. Do tego mam pompkę cyrkulacyjną Wilo- nie wiem czemu firma oferująca to oferowała jako opcję. Naprawdę to jest obowiązkowe, bo inaczej czekamy prawie minutę na ciepłą wodę, nawet przy dość małych odległościach, a z tym jest niemal natychmiast.
    W Vaillancie jest mnóstwo opcji ustawień w grzaniu. Pompa utrzymuje te 22 stopnie w domu przy największych nawet mrozach, jednak do rzeczy. Dlaczego szczególnie jest taka super?
    Nie wiem, to pewnie też jakość ocieplenia (ja styropianiu prawie nie mam, tylko wełnę drzewą Steico), ale rachunki mam za prąd (cały), bez żadnego specjalnego oszczędzania i pompa grzeje oczywiście też ciepłą wodę, a pompa cyrkulacyjna Wilo chodzi cały czas- 600-700 zł za dwa miesiące, w tym wszystko na prąd, włącznie z kuchenką (ceramiczną!, a nie indukcyjną). Inni znajomi, w tym sąsiad, a pytałem 3 osoby są zawiedzione bo mają po 2 tys. rachunki, mają Panasonic i Mistubishi. Nie wiem na ile to zasługa pompy, ale podoba mi się to Grzeję czasem też kominkiem- raz na tydzień czy dwa razy, ale tylko by zrobić sobie np. 27 stopni bez ruszania ustawień pompy, ale to nie ma wpływu na grzanie pompy, bo funkcja termostat jest wyłączona. Mam też tu pytanie czy włączyć tą funkcję? Pompa wyłączy się wtedy gdy będzie osiągnięte 2 stopnie więcej niż temperatura zadana i włączy, gdy temperatura spadnie o 1 stopień poniżej zadanej. Czy to się opłaca przy nieregularnym grzaniu kominkiem kozą bez płaszcza czy nie ma sensu, bo pompa będzie co jakiś czas na nowo ogrzewać wodę w podłogowym ogrzewaniu?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hisc17-45991-format-flex-height@310@desktop.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	20,0 KB
ID:	464169
    Ostatnio edytowane przez nowyjesttu ; 10-03-2023 o 06:21

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Ale wiesz że to nie zasługa PC tylko budynek ma takie zużycie? Bo to że sąsiad obok ma większe rachunki nie oznacza że ma gorsze źródło ciepła, tylko budynek lub mieszkańcy potrzebują więcej energii.
    PC innego producenta pewnie dostarczyłaby tyle samo ciepła w tej samej cenie

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Ale wiesz że to nie zasługa PC tylko budynek ma takie zużycie? Bo to że sąsiad obok ma większe rachunki nie oznacza że ma gorsze źródło ciepła, tylko budynek lub mieszkańcy potrzebują więcej energii.
    PC innego producenta pewnie dostarczyłaby tyle samo ciepła w tej samej cenie
    Może i tak, ciężko ocenić, ale oni też mają nowe domy, aczkolwiek ocieplone styropianem. Ja mam dach dobrze ocieplony Steico, ściany też mam Steico, ale niezbyt grubo i nie taką dobrą lambdą.

  4. #4

    Domyślnie

    Mi to wygląda na spam....
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Nie no co ty jaki spam

    Przecież tylko przechodził z tragarzami i Vaillantem i wpadł.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.943

    Domyślnie

    Hmm... zachwycony?
    Nie chcę Cię dobijać ale..mam PC styropianem ocieplony dom, wszystko na prąd, na ciepła wodę bez "obowiązkowej" cyrkulacji czekam KILKA sekund a za prąd płacę tylko opłaty stałe
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Hmm... zachwycony?
    Nie chcę Cię dobijać ale..mam PC styropianem ocieplony dom, wszystko na prąd, na ciepła wodę bez "obowiązkowej" cyrkulacji czekam KILKA sekund a za prąd płacę tylko opłaty stałe
    Aha, czyli albo nie używasz prądu albo masz fotowoltaikę. Ja mówię o sytuacji bez fotowoltaiki, bo tego nie chcę montować. Uważam to za bezsens/grę niwartą świeczki- koszt montażu/ późniejsze psucie się itd.

    Ja z cyrkulacją Wilo mam natychmiast wodę ciepłą, po 1 sekundzie gdzieś, gdy wyłączę pompę czekam zdecydowanie za długo. Nie wiem jak to jest u Ciebie zrobione.

  8. #8

    Domyślnie

    A czym różni się cyrkulacja Wilo (zapewne chodzi o pompkę cyrkulacyjną ) od cyrkulacji Grundfos albo LFP Leszno? Cóż to Wilo ma, a czego nie mają inne pompki cyrkulacyjne?
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  9. #9

    Domyślnie

    Nie wiem, akurat mam Wilo, ale to dobra niemiecka firma. Grunfos to też duńska dobra firma.
    Ostatnio edytowane przez nowyjesttu ; 10-03-2023 o 09:18

  10. #10

    Domyślnie

    Trzeba by znać parametry domu i pompy ciepła kolegi by wiedzieć czy mamy zachwycać się nad jego domem/izolacją/sposobem dystrybucji ciepła czy może to faktycznie tylko zasługa fantastycznego Vaillanta
    Ostatnio edytowane przez Magik Cz-wa ; 10-03-2023 o 10:30
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  11. #11

    Domyślnie

    Też bym chciał to wiedzieć. Ścian nie mam specjalnie mocno ocieplonych, tylko mocno dach- dach 30 cm z lamdbą 0,38. Dom 110 m2.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Też bym chciał to wiedzieć. Ścian nie mam specjalnie mocno ocieplonych, tylko mocno dach- dach 30 cm z lamdbą 0,38. Dom 110 m2.
    Powiedziałbym że to standard dla WT2021. Mam dom z prefabrykatów drewnianych gdzie na elewacji jest Steico Protect a Steico Zell jest w zasypie na stropie. Normalny energooszczędny budynek. Spójrz w moją stopkę.
    Dom: szkielet drewniany prefabrykowany
    Płyta: 8cm XPS/15cm EPS/15cm beton W8/6cm EPS/jastrych 12cm
    Pow użytk.: 133m2 Pow całk.: 175m2
    Dach: wiązary + membrana, blachodachówka
    Strop: 30cm Steico Zell
    Ściany: C24 szkielet drewniany, 30cm Steico Protect
    Wentylacja: Komfovent Domekt R 450
    Ogrzewanie: Konceptus PC GW 8kW + 500mb poziome DZ (5szt heliko)
    OZC: 5.3kW22*C@-20*C/100% podłogówki co 10cm

    Dziennik budowy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Powiedziałbym że to standard dla WT2021. Mam dom z prefabrykatów drewnianych gdzie na elewacji jest Steico Protect a Steico Zell jest w zasypie na stropie. Normalny energooszczędny budynek. Spójrz w moją stopkę.
    Ja mam płytę fundamentową stryopian tylko po obwodzie i pod posadzką, dach to Steico Flex 30 cm, ściany Steico Special 12 cm tylko, a Steico Special nie ma dużej lambdy aż tak. Deski drewniane w środku niekiedy.
    Ostatnio edytowane przez nowyjesttu ; 10-03-2023 o 11:29

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.943

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Aha, czyli albo nie używasz prądu albo masz fotowoltaikę. Ja mówię o sytuacji bez fotowoltaiki, bo tego nie chcę montować. Uważam to za bezsens/grę niwartą świeczki- koszt montażu/ późniejsze psucie się itd.

    Ja z cyrkulacją Wilo mam natychmiast wodę ciepłą, po 1 sekundzie gdzieś, gdy wyłączę pompę czekam zdecydowanie za długo. Nie wiem jak to jest u Ciebie zrobione.
    No ale ja dalej nie wiem, na jakiej podstawie jesteś zachwycony swoją pompą, krytykując przy okazji inne?
    Zamontuj sobie podlicznik na PC, przestań dogrzewać kominkiem, to wtedy będziesz miał podstawę do oceny PC i porównywań.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Też bym chciał to wiedzieć. Ścian nie mam specjalnie mocno ocieplonych, tylko mocno dach- dach 30 cm z lamdbą 0,38. Dom 110 m2.
    Jaka dokładnie pompa ile kW?
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magik Cz-wa Zobacz post
    Jaka dokładnie pompa ile kW?
    6 kW w polskim klimacie.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No ale ja dalej nie wiem, na jakiej podstawie jesteś zachwycony swoją pompą, krytykując przy okazji inne?
    Zamontuj sobie podlicznik na PC, przestań dogrzewać kominkiem, to wtedy będziesz miał podstawę do oceny PC i porównywań.
    Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
    Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
    Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.
    Myślę, że jeżeli sąsiedzi mają też domy 110m2 w takim standardzie jak ty i tak jak ty ogrzewanie podłogowe i płacą rachunki za prąd 2tyś za 2 tyg. to nie tyle ty masz tak zajebiście tylko oni cos mają spartolone
    Dom 175m2 użytkowej. Parter z poddaszem użytkowym. Ściany- Porotherm 30cm +15 styropian grafit, strop- wełna 30cm, podłoga-12cm styropian.
    OZC 7,8kw. Po około 50% podłogówka i grzejniki. CWU 300l
    Panasonic HP 3f 9kW
    PV 4, 13 kWp SolarEdge 2019r.
    PV 5,33 kWp Fronius 2023r.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Na takiej, że sąsiedzi mają rachunki za cały prąd za 2 tygodnie 2 tys. zł z pompami ciepła innych producentów, a dom jeden w tym roku oddany, drugi 10 letni, a ja mam 600-700 zł .
    Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.
    Dalej nie rozumiesz że tak nie można porównywać wyników.

    Powiedz zatem jak Twój dom vs tamte:
    - różnią się powierzchnia ogrzewana?
    - jaka jest temperatura CWU?
    - czy jest cyrkulacja CWU?
    - ile osób i ile litrów CWU zużywa?
    - jak jest zrobiona dystrybucja CO tzn podłogówka czy grzejniki?
    - jaka jest temperatura zasilana CO?
    - jaka jest ekspozycja na strony świata i zyski bytowe mają domy?
    - jakie i ile mostków termicznych mają budynki?
    - ...i wiele innych zmiennych których tu nie wymienię.

    Fajnie że jesteś zadowolony i masz dobry humor z powodu zużycia. Tylko to nic nie oznacza, poza tym że masz satysfakcję

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    599

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowyjesttu Zobacz post
    Ogrzewanie kominkiem nie ma znaczenia, grzeję 1-2 razy w tygodniu, a pompa działa w trybie z wyłączoną funkcją termostatu, a więc temperatura pokojowa nie jest brana pod uwagę, tylko zewnętrzna.
    oczywiście że to ma znaczenie. Nawet jeżeli grzejesz wg zewnętrznego pomiaru to PC i tak sprawdza temperaturę wody wracającej do niej. Skoro w domu jest ciepło, a zatem nie ma odbioru z instalacji CO, to PC nie pracuje i zużycie energii elektrycznej finalnie jest mniejsze

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony