Witam,

mam prośbę o doradzenie w kwestii doboru parametrów wentylacji mechanicznej łazienki.

Łazienka w centralnej części mieszkania o wymiarach [m]: 1,75 x 1,85 x 2,90 (wys), czyli kubatura ok. 10 m3.

W necie wynalazłem, iż w łazienkach przyjmuje się wymianę na poziomie kubatura x4/h czyli w moim przypadku min. 40m3/h.

Jak pisałem łazienka w centralnej części mieszkania bez wentylacji (stara kamienica) i żeby zrobić wyrzut muszę poprowadzić ok. 3,5-4 mb poziomego przewodu wentylacyjnego zakończonego wyrzutnikiem/kratką. Po drodze rura idzie w podwieszonym suficie przedpokoju oraz przez kuchnię.

Jeśli ktoś z forumowiczów "siedzi" w temacie byłbym wdzięczny za podpowiedź jaką zastosować średnicę przewodu (ze względu na podwieszany sufit wolałbym jak najmniejszą, rzecz jasna zapewniającą w pełni prawidłowe funkcjonowanie wentylacji), jaki wentylator (zapewniający odpowiedni dla tej długości "spręż").

Niby z wentylatorem temat banalny, ale przeglądając stronę popularnego producenta przy wszystkich wentylatorach osiowych w zaleceniach przeznaczenia była informacja o zastosowaniu bezpośrednio w komin lub w krótkich przewodach wentylacyjnych.

Tak że proszę o poradę jaką wybrać średnicę przewodu oraz czy wentylator osiowy dałby jednak radę "pchnąć" skutecznie powietrze przez te 3,5-4 mb przewodu (może ktoś z Was w praktyce rozkminiał podobny problem), ewentualnie co ogólnie doradzicie w temacie tej wentylacji.

Pozdrawiam.