dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 187 z 190
Pokaż wyniki od 3.721 do 3.740 z 3790
  1. #3721

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    To dobry producent, który "chodzi swoimi ścieżkami". Teraz jest tendencja, do upraszczania konstrukcji, aby było taniej. Oni trzymają się na "swojej półce" i chyba we wszystkich typach oczyszczalni mają jakieś złoże. Tylko, aby Ci technologia "oczu nie zamydliła" . Oczyszczalnia trwała na lata to przede wszystkim trwały zbiornik zbiornik z dobrą wytrzymałością. Jak Ci się zbiornik coś zagnie to po nic te całe wyposażenie i bajery . Druga w kolejności rzecz to szerokie włazy do każdej z komór, bo dostęp do środka daje możliwość jakiś działań, serwisu, czy konserwacji. To znów umożliwia użytkowanie oczyszczalni dłużej. Zwłaszcza, jak masz ją głębiej, a nadbudowy włazów wyższe tego nie ułatwiają. Na końcu, czyli trzecie to dobre wyposażenie oraz dostępne "od ręki". Na to się składa dobra dmuchawa z wyłącznikiem przebicia membran, elektrozawory z łatwym dostępem i sterownik prosty w użyciu. Może w sumie do tego dopiszę " numer cztery " to jak to będzie w miejscu z łatwym dostępem i czystym, czyli osobna skrzynka sterująca lub jak kto woli pojemnik techniczny z dostępem nad gruntem. No to się rozpisałem . To nic takiego co nie zrozumiesz i zawsze zaczyna się od prostych rzeczy "składać tą układankę" . Każdy i tak będzie zachwalał swoje, ale Ty punkt po punkcie to rozumujesz, a nie jako całość, która działa bo producent dał gwarancję. Gwarancja to coś ważnego, ale realność jej uzyskania to zupełnie coś innego i też trzeba z jej warunkami się zapoznać .
    A wie Pan może czy istnieje wymiana tej zielonej "budki" (pojemniki techniczny) na taki zwykły szary jak skrzynka prądowa?

  2. #3722

    Domyślnie

    Wiem, że mają takie skrzynki jak szare i podobne do elektrycznych w tych wersjach z koagulantem lub rozbudowanych. Mi się podobały zawsze zielone, dlatego musiałbyś ustalić jaka to jest różnica w cenie oraz wielkości. Czyli trzeba dzwonić bezpośrednio do producenta.

  3. #3723

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Różnica w technologii jest dla mnie duża, ale raczej trzeba podejść do tematu jak to się robi, aby je wyrównać. Zacznijmy więc od ZBB-7C i porównajmy do ZBS-6C . Ma on większą pojemność i więcej komór oraz złoże wsypywane luzem do środkowej komory. Zaletą jest to, że trzecia to dodatkowy osadnik wtórny i oczywiście automatyczna recyrkulacja osadu z ostatniej do pierwszej. Sterowanie jest automatyczne, ale mniej obsługuje niż w ZBS, bo tylko dmuchawę i 2 elektrozawory. W obu przypadkach możesz sobie sam przełączać tryby działania. Natomiast ZBS-6C jest mniejszy i ma dwie komory. W drugiej jest złoże już zamontowane z pakietów. Sterownik ma większe możliwości bo oprócz dmuchawy, obsługuje 4 elektrozawory. Może są jeszcze jakieś podobne lub lepsze oczyszczalnie na rynku, ale ja te montowałem oraz wiem, że serwis działa i nie ma problemów oraz jakiegoś dziwnego gadania. Z kosztami to już gorzej, bo nie mam aktualnego cennika oraz montaż ciągle drożeje. Oceniam to na jakieś 20-22 tyś. brutto i to z drenażem w gruncie z koparką oraz podsypką. Za nasyp z ZBS-6C/KP nie powinno być dużo więcej, bo pompa jest w środku, a duża koparka to szybciej ogarnie, więc około 23-24 tyś brutto. Zależy wszystko za ile dostaniesz samą oczyszczalnię. Nie bierz tych kwot tak "na serio", bo najlepiej jak masz oferty na wykonanie na piśmie i po kolei widzisz ile kosztuje: oczyszczalnia, rury, montaż, koparka, podsypka, itp. Warto też pytać ile daje instalator gwarancji na montaż, bo gwarancja producenta to coś innego i ją dostajesz nawet montując samemu.
    Wracam jeszcze raz do tematu i chciałem wysłać Ci priva, ale nie mogę, bo chyba masz już pełną skrzynkę wiadomości na forum

    Mianowicie całkiem przypadkiem skontaktowałem się z Bamartechem i ich zaufany pośrednik działający na rynku zaproponował mi takie systemy mając na uwadze też grunt i głębokość obecnej rury kanalizacyjnej i poniżej oferta, którą dostałem:

    Proponuję dwa rodzaje oczyszczalni biologicznych:

    BioSolid 8 Bamartech z pochłaniaczem roślinnym

    W cenę wliczony kompletny montaż - Oczyszczalnia, żwir płukany 16-32mm , kora sosnowa, rura drenażowa, geowłóknina, praca koparki, montaż prace ziemne ręczne, piach z cementem.
    Lub BioEasy Flow 8 Haba - dla 2-8 użytkowników

    Proszę pamiętać, że wannę liczymy jako jednego użytkownika!!

    Co o tym myślisz? Zanim podejmę jakąkolwiek decyzję to jednak preferuję zapytać o zdanie obiektywnego profesjonalisty

  4. #3724

    Domyślnie

    Cytat Napisał helxi Zobacz post
    Wracam jeszcze raz do tematu i chciałem wysłać Ci priva, ale nie mogę, bo chyba masz już pełną skrzynkę wiadomości na forum

    Mianowicie całkiem przypadkiem skontaktowałem się z Bamartechem i ich zaufany pośrednik działający na rynku zaproponował mi takie systemy mając na uwadze też grunt i głębokość obecnej rury kanalizacyjnej i poniżej oferta, którą dostałem:

    Proponuję dwa rodzaje oczyszczalni biologicznych:

    BioSolid 8 Bamartech z pochłaniaczem roślinnym

    W cenę wliczony kompletny montaż - Oczyszczalnia, żwir płukany 16-32mm , kora sosnowa, rura drenażowa, geowłóknina, praca koparki, montaż prace ziemne ręczne, piach z cementem.
    Lub BioEasy Flow 8 Haba - dla 2-8 użytkowników

    Proszę pamiętać, że wannę liczymy jako jednego użytkownika!!

    Co o tym myślisz? Zanim podejmę jakąkolwiek decyzję to jednak preferuję zapytać o zdanie obiektywnego profesjonalisty
    No i po wyborach, więc znów wszystko działa .

    Nie podobają mi się oczyszczalnie bez komór dlatego BIO EASY FLOW 8, bym nie polecał. Lepszy jest BIOSOLID 8 bo ma jednak 3 komory i prawie 4m3 pojemności. Pomarudzę, że komora osadnika wstępnego mogłaby być większa, a nie po równo. Nie do końca wierzyłbym w to, że ta 3-cia komora jest " na wszystko". W sumie to za jednym komora osadu czynnego bo z napowietrzaniem i od razu osadnik wtórny z recyrkulacją osadu oraz też to przepompownia ? Czy wiesz jaka jest tam dmuchawa oraz jaka konkretnie pompa ?

    Ten pochłaniacz roślinny to brzmi jak polewanie tui z jakąś podsypką, a ogólnie to płytko i przysypane korą . Widziałem coś takiego i może latem to się sprawdzi, ale gdy popada to już zależy od tego jaki grunt. Nie polecałbym tego, ani bym nie robił, ale to Ty zdecydujesz wiedząc jakie są ZA i PRZECIW. Pamiętaj jedno to gwarancja, a drugie to działanie przez lata po niej.

  5. #3725
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ziemniak21 Zobacz post
    Szczerze powiedziawszy sam nie wiem, che znaleźć złoty środek.
    Z tego co czytam to ZBS-5C jest dobrą opcją, tylko nie mogę nikogo znaleźć na Podkarpaciu kto to montuje.
    Ja miałem podobnie. Brak instalatora WH w okolicy. Na szczęście WH dopuszczał samodzielną instalację bez utraty gwarancji i z pomocą forum wszystko śmiga 3 rok.

  6. #3726
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiek4724 Zobacz post
    Witam ponownie.
    Nadal stoję przed dylematem, którego z szeregotypu zbs'a wybrać. Po rozmowach ze specjalistami firmy, rzekomo zbs 6c poradzi sobie przy ewentualnych 2 osobach w przyszłości. Jednak biorąc pod uwagę że z oczyszczalni będą korzystać 3osoby (280l/24h), z bólem serce zdecyduję się chyba jednak na 4c, tak dla bezpieczeństwa, aby nie przedobrzyć z tym zbs6c. Liczba użytkowników +1 się zgadza, więc chyba nawet jakiś zapas będzie. Martwi mnie teraz co innego.. Na życzenie dostałem DWU do ZBS i szczerze to jestem trochę zaskoczony a zarazem rozczarowany. Porównując otrzymane wyniki oczyszczenia, oczyszczalnia wypada dość słabo w porównaniu nawet do jednozbiornikowych oczyszczalni chociażby grafa. Nie ukrywam, że napawa mnie to obawami, biorąc jeszcze pod uwagę kilka wątków znalezione na grupach fb, jak i tutaj na forum, że ściek na wylocie jest mętny/ma kolor. Panie WojtekINST, z racji że serwisuje oraz montuje Pan oczyszczalnie zbs jak to wygląda w praktyce? Tak szczerze, czy w zbs jest do osiągnięcia klarowny ściek na wylocie? Co Pan sądzi o stwierdzeniach przedstawicieli Wobetu, że 6c sobie poradzi? Twierdzą, że tak naprawdę zbs 4c to tylko istnieje ze względu na aspekt finansowy oraz jeśli ktoś posiada ograniczoną ilość miejsca. W moim rozumowaniu to trochę się nie klei pierwszy z argumentów chociażby ze względu na to, że zbs6c jest droższy raptem o +/- 1300 zł a w obecnych czasach to każdy wie ile to jest warte.
    Z poważaniem, Misiek
    Jest jeszcze wersja pośrednia ZBS 5C

  7. #3727
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiek4724 Zobacz post
    Witam ponownie.
    Nadal stoję przed dylematem, którego z szeregotypu zbs'a wybrać. Po rozmowach ze specjalistami firmy, rzekomo zbs 6c poradzi sobie przy ewentualnych 2 osobach w przyszłości. Jednak biorąc pod uwagę że z oczyszczalni będą korzystać 3osoby (280l/24h), z bólem serce zdecyduję się chyba jednak na 4c, tak dla bezpieczeństwa, aby nie przedobrzyć z tym zbs6c. Liczba użytkowników +1 się zgadza, więc chyba nawet jakiś zapas będzie. Martwi mnie teraz co innego.. Na życzenie dostałem DWU do ZBS i szczerze to jestem trochę zaskoczony a zarazem rozczarowany. Porównując otrzymane wyniki oczyszczenia, oczyszczalnia wypada dość słabo w porównaniu nawet do jednozbiornikowych oczyszczalni chociażby grafa. Nie ukrywam, że napawa mnie to obawami, biorąc jeszcze pod uwagę kilka wątków znalezione na grupach fb, jak i tutaj na forum, że ściek na wylocie jest mętny/ma kolor. Panie WojtekINST, z racji że serwisuje oraz montuje Pan oczyszczalnie zbs jak to wygląda w praktyce? Tak szczerze, czy w zbs jest do osiągnięcia klarowny ściek na wylocie? Co Pan sądzi o stwierdzeniach przedstawicieli Wobetu, że 6c sobie poradzi? Twierdzą, że tak naprawdę zbs 4c to tylko istnieje ze względu na aspekt finansowy oraz jeśli ktoś posiada ograniczoną ilość miejsca. W moim rozumowaniu to trochę się nie klei pierwszy z argumentów chociażby ze względu na to, że zbs6c jest droższy raptem o +/- 1300 zł a w obecnych czasach to każdy wie ile to jest warte.
    Z poważaniem, Misiek

    Kolor ścieku oceń sam. Ściek po 30min sedymentacji, 11 miesiąc pracy oczyszczalni po ostatnim wywiezieniu osadu stałego, 4os, chemia normalnie, bakterie tylko po opróżnieniu osadnika. ZBS 5c.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230611_1428542.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	466627

  8. #3728
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiek4724 Zobacz post
    N
    W DTR-ce przeczytałem, że "Zalecane jest przywiezienie zagęszczonego osadu czynnego ( jako zaszczepu ) z innej oczyszczalni (np.grupowej oczyszczalni ścieków) w ilości co najmniej 60-100 l.(zależy od typu reaktora)." Jak to w praktyce wygląda? Czy jest to w przypadku każdej oczyszczalni?

    Trafiłem w sieci również na kilka wątków związanych z nieprzyjemnym zapachem pojawiającym się w ZBS w momencie przepompowania ścieku z osadnika do reaktora. Czy jest to coś charakterystycznego dla oczyszczalni SBR czy zbieg okoliczności?
    Zaszczepienie osadem czynnym pomaga ale nie jest niezbędne. Po prostu Twoja oczyszczalnia będzie trochę dłużej startować i początkowy ściek oczyszczony będzie trochę gorszy ale to normalne.

    Co do zapachów to mogłeś trafić na moje wpisy, ale ja miałem 2 błędy zrobione:
    1. doprowadzony kominek niski do bio komory (zasugerowałem się otworem w nadbudowie) - po zlikwidowaniu zapachy ustały.
    2. mam wentylację wysoką ale nie jest wyprowadzona ponad kalenicę niestety i czasami trochę czuć. Lepiej to wykonać poprawnie.

    Skoro rozważasz POŚ to za alternatywę masz szambo - to też czuć i to regularnie co każde opróżnienie. Prawdopodobnie mieszkasz też w obszarach wiejskich. Zapaszki z POŚ do czasu do czasu przy bezwietrznej pogodzie to pikuś w porównaniu z obornikiem na polach albo wylaną gnojownicą

  9. #3729

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    W ramach poszukiwania oczyszczalni, wpadłem w końcu na ofertę polskiej firmy JFC.
    Ma ona 2 SBR-y Hydro dla mniejszej ilości osób i AquaClean dla większej 4+.
    Czy ktoś może coś powiedzieć o tych oczyszczalniach ?
    Ponoć do SBR'a mają dołożyć złoże bilogiczne i napowietrzanie osadnika wstępnego.
    Akurat instalatora tych oczyszczalni mam blisko i na stanie, ma jeszcze Grafy, ale tam SBR ma wąskie włazy i zbiorniki ponoć słabsze.
    Będę się jednak skłaniał ku SBR-owi, ale jak jeszcze bedzie miał złoże i napowietrzanie to powinno być chyba OK.

    Pozdrawiam

  10. #3730
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Witam
    W końcu udało mi się dostać dtr do sbs5c/kp i szczerze powiem że jestem zawiedziony tym co tam pisze.
    W jednym miejscu piszą że wywóz osadnika 1 do 2 razy na rok a już na następnej stronie że co 6 miesięcy.
    Zbiornik dwupłaszczowy a wymagają gdzie może pojawić się wodą żeby robić opaskę betonową wokół zbiornika , czego niektórzy przy słabszych zbiornikach nie wymagają.
    A co do oczyszczenia ścieków to co napisali to nic rewelacyjnego , zwykła tańsza np , satis-fy 900 ma ciut lepsze parametry.
    Biorąc pod uwagę to co deklarują producenci, a bioair2 ma chyba prawie 3% lepiej oczyszcza z osadu.
    Niby miał być prosty montaż i wytrzymały zbiornik i sprzedawcy na 1 miejscu wskazywali Zbs a a w dtr wyraźnie pisze że nie tak prosto.
    I znowu zaczyna się od początku przeglądanie .
    Ps ktoś coś wie o Satis-fy900, bio hero 2?
    Znajomy ma już kilka lat bio hero1 i nie ma z nią problemów , mam dtrkę i łatwy montaż, deklarowane parametry oczyszczania jak w ZBS 5c a to zwykła , prosta oczyszczalnia
    Ostatnio edytowane przez e_nygma ; 17-10-2023 o 17:22
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  11. #3731
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gruth Zobacz post
    Kolor ścieku oceń sam. Ściek po 30min sedymentacji, 11 miesiąc pracy oczyszczalni po ostatnim wywiezieniu osadu stałego, 4os, chemia normalnie, bakterie tylko po opróżnieniu osadnika. ZBS 5c.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20230611_1428542.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	466627
    Pytanie do Pana jak się zapatruje na to Urząd miasta czy gminy, bo u mnie są bardzo przepisowi i niestety Ta oczyszczalnia nie przejdzie u mnie .
    Zapisy w DTR od ZBS i ZBB wyraźnie piszą że wywóz z osadnika ma być co 6 miesięcy czyli 2 razy do roku.
    Pan pisze że 11 miesięcy już minęło.
    Dla mnie do nietrafiony punkt, wymóg w dtr bo każdy dom ma inne ścieki ale tak sobie producent ustalił i wpisał zalecenia w dtr i nic nie poradzę.
    W mojej gminie by to nie przeszło , jakbym nie miał potwierdzenia wywozu zgodnie z dtr-ką oczyszczalni.
    Trudno muszę poszukać innej a już miałem składać papiery do starostwa,
    Ps bez przeczytania DTR nie wierzcie sprzedawcom bo was wpuszczą w maliny , zapewniają żeby sprzedać
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  12. #3732

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Witam
    W końcu udało mi się dostać dtr do sbs5c/kp i szczerze powiem że jestem zawiedziony tym co tam pisze.
    W jednym miejscu piszą że wywóz osadnika 1 do 2 razy na rok a już na następnej stronie że co 6 miesięcy.
    Zbiornik dwupłaszczowy a wymagają gdzie może pojawić się wodą żeby robić opaskę betonową wokół zbiornika , czego niektórzy przy słabszych zbiornikach nie wymagają.
    A co do oczyszczenia ścieków to co napisali to nic rewelacyjnego , zwykła tańsza np , satis-fy 900 ma ciut lepsze parametry.
    Biorąc pod uwagę to co deklarują producenci, a bioair2 ma chyba prawie 3% lepiej oczyszcza z osadu.
    Niby miał być prosty montaż i wytrzymały zbiornik i sprzedawcy na 1 miejscu wskazywali Zbs a a w dtr wyraźnie pisze że nie tak prosto.
    I znowu zaczyna się od początku przeglądanie .
    Ps ktoś coś wie o Satis-fy900, bio hero 2?
    Znajomy ma już kilka lat bio hero1 i nie ma z nią problemów , mam dtrkę i łatwy montaż, deklarowane parametry oczyszczania jak w ZBS 5c a to zwykła , prosta oczyszczalnia
    Wybacz, że tak w skrócie napiszę, ale póki pogoda to ogarniam ogródek . Zgodzę się, że w instrukjci zbs-5c/kp nic specjalnego nie ma i ogólnie jest bardzo zbliżona do zwykłego zbs-6c/kp, który jest z rotacji, czyli ma słabszą wytrzymałość. To ich błąd ! Jednak ja jako były instalator w sumie brałem na siebie po części gwarancję producenta. Nie jest tak w praktyce, bo to oni dają gwarancję na zbiornik, czyli oczyszczalnie biologiczną, ale w prawie 100% przypadków u mnie pierwszy telefon był do mnie. Nawet w takich prostych sprawach jak tryb przełączyć na sterowniku lub czy filtr od dmuchawy jeszcze zostawić i przedmuchać, czy trzeba nowy. Nie powinni do mnie o to dzwonić, ale większość instalatorów i tak odpowiada na te pytania, bo klient wybierając mnie, czy ich w sumie nam zaufał. Wiem, że to w sumie może wyglądać na "naiwność", ale ja od takiej osoby przeważnie miałem od razu kolejnego klienta i nie musiałem się martwić o robotę. No w sumie to była tak przed covidem no ale to inna historia.

    Teraz jeśli bardziej wierzysz w deklaracje i procenty oczyszczania w niej to szczerze mówiąc to " o jedno piwko bym się o to nie zakładał ", że będzie tak u Ciebie. U każdego są inne ścieki, a te ich wszystkie certyfikaty to były tylko ogólnie, robione co im norma pisze. Życie i działanie oczyszczalni przez lata to coś innego. Nie musisz kupować zbs, bo jest wiele innych oczyszczalni. Jednak jak piszesz o takich modelach jak satis-fy 900 lub bio hero 2 to ktoś Ci to oferujący ma dużo mniejszą wiedzę o działaniu oczyszczalni. No ja bym ich nie zamontował

    Ogólnie w instrukcja zbb, zbs to piszą z dużą "zakładką ochronną na 4 litery", ale teraz powiedz mi jaka jest realność wybierania zbs-5c.kp, który ma 4m3 co 6 miesięcy przy pełnym obciążeniu w stosunku do bio hero 2, który ma chyba w wersji midi, 2m3 jest raz na rok, jako minimum. Czyli dwa razy większa zbs jest wybierana co 6 miesięcy, a o połowę mniejsza ma być co roku . Ja wiem, że zbs tyle wytrzyma, a może i do roku z osadem dociągnie, a bio hero 2 przy pełnym przepływie to jest tylko na 3, może 4 miesiące i tyle

  13. #3733
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Ja dużo rozumiem , ale rozmawiając ze sprzedawcą wskazuje co mam i czego oczekuję, dają mi oferty, na tego zbsa byłem gotowy brać, ale dopiero dtr dostałem od producenta jak porozmawiałem przez telefon.
    I tu zonk jak już pisałem wcześniej, zapisano "wymagane co 6 miesięcy " a nie zalecane. Wiem jak jest u mnie że ściekami a jak u innych , ci co mają domki na 4ar działki nie mają kompostownika tak jak ja, nie mają 2 ha pola wokół ,nie mają zwierzaków co resztki ml oga zjeść.
    Ja nic nie wrzucam do kibla. U mnie w szambie nie ma kożuchów , daje bakterie .
    Widziałem ci wrzucają do kibla ci co nie mają gdzie indziej wyrzucić np resztek z obiadu, ładuje to w kibelku.
    I to mnie niestety w ZBS i ZBB zatrzymało .
    Gmina czepialska , skoro taki zapis będą mieć taki wymóg o rachunki za wywóz.
    U nas wywóz z oczyszczalni jest dużo droższy od zwykłego ścieki. I staje się to nie ekonomiczne dodając do tego jeszcze koszt oczyszczalni , nie zwróci się nigdy.
    Piszę o mojej sytuacji.

    Kolega Gruth powyżej napisał i dodał zdjęcie po 11 miesiącach pracy od wywozu osadu i co , zbs daje radę ,u mnie pewnie też by dał radę ale zapis zapisem i kropka .

    A co proponujecie zamiast ZBS
    5c/kp z racji zapisu w dtr, coś dobrego prostego , taniego , wywóz osadu raz do roku, eko SBR METRIA 4-6?
    Bo w sumie jeszcze ta jest w opisie prosta w montażu
    Ostatnio edytowane przez e_nygma ; 19-10-2023 o 11:48
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  14. #3734

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Ja dużo rozumiem , ale rozmawiając ze sprzedawcą wskazuje co mam i czego oczekuję, dają mi oferty, na tego zbsa byłem gotowy brać, ale dopiero dtr dostałem od producenta jak porozmawiałem przez telefon.
    I tu zonk jak już pisałem wcześniej, zapisano "wymagane co 6 miesięcy " a nie zalecane. Wiem jak jest u mnie że ściekami a jak u innych , ci co mają domki na 4ar działki nie mają kompostownika tak jak ja, nie mają 2 ha pola wokół ,nie mają zwierzaków co resztki ml oga zjeść.
    Ja nic nie wrzucam do kibla. U mnie w szambie nie ma kożuchów , daje bakterie .
    Widziałem ci wrzucają do kibla ci co nie mają gdzie indziej wyrzucić np resztek z obiadu, ładuje to w kibelku.
    I to mnie niestety w ZBS i ZBB zatrzymało .
    Gmina czepialska , skoro taki zapis będą mieć taki wymóg o rachunki za wywóz.
    U nas wywóz z oczyszczalni jest dużo droższy od zwykłego ścieki. I staje się to nie ekonomiczne dodając do tego jeszcze koszt oczyszczalni , nie zwróci się nigdy.
    Piszę o mojej sytuacji.

    Kolega Gruth powyżej napisał i dodał zdjęcie po 11 miesiącach pracy od wywozu osadu i co , zbs daje radę ,u mnie pewnie też by dał radę ale zapis zapisem i kropka .

    A co z eko SBR METRIA 4-6?
    Bo w sumie jeszcze ta jest w opisie prosta w montażu
    Przyznam się, że coraz mniej rozumiem tą całą sytuację z wywozem osadu. Dla sprawdzenia, rozmawiałem dziś z moim straym klientem, który ma oczyszczalnię może 6 lat temu zrobioną i w dtr-ce jest oczywiście wywóz co 6 miesięcy. On na pewno wywozi raz na rok i nic gmina do tego nie ma. On jedynie trzyma rachunki i spokój. Może " co kraj to obyczaj " i w każdej gminie to jest inaczej i zależy to od urzędników. Na pewno dbaj przed zakupem o to, abyś miał jasność w tej sprawie

    Kilka słów o METRIA EKO SBR 4-6. Musiałem dokształcić się trochę czytając instrukcję. Ogólnie to sbr z dwoma komorami w formie dwóch zbiorników. Pierwszy większy, a drugi mniejszy. różnie to robią firmy z tą technologią sbr, bo jedni to 1/2:1/2, a drudzy 2/3:1/3. Co lepsze ciężej powiedzieć, a ja miałem do czynienia bardziej z tymi pierwszymi. Pojemność 3,5m3 może być, ale do tego "minus", czyli brak jakiegokolwiek złoża biologicznego, które jak obrośnie błoną, to większy spokój w działaniu. Jak chcesz może być. Nie znalazłem informacji, jak często trzeba wybierać ją z osadu ? Nie znam tego typu sterownika i jak działa w praktyce. Dmuchawa w instrukcji wygląda na SECOH z serii EL-S i nie wiem jak to model. Ogólnie może być bo ma zabezpieczenie do przebicia membran, więc możesz ją potem naprawić
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 19-10-2023 o 11:17

  15. #3735
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat z informacji na stronie urzędu, przeczytać można jak stara jest ta ustawa ale w zeszłym roku rząd postraszył gminy i teraz co dwa lata mają robić kontrolę szamb , można o tym poczytać w internecie z różnych miast , oraz jakie kary grożą za brak rachunków i umów. Moja gmina zabrała się za to sumiennie więc nie będę ryzykował z zbs em skoro ma zapis 2x na rok mimo że pewnie u mnie i ponad rok by wytrzymał, nie chce kary ani na siłę wywozić czy trzeba czy nie.
    Wolę mieć wybór kosztem np częstszego sprawdzania osadu i wywozu co 6, 9 czy 10 miesięcy , pewnie w lecie rzadziej bo nas mniej jest w domu a w zimie częściej.

    Napisałem z prośbą o informację o tej metrii ale na razie cisza, będzie trzeba zadzwonić do producenta bo sprzedawca cisza .

    Ps Ma pan jakieś propozycje na kompromis pomiędzy zbs a czymś gorszym ale co jeszcze ujdzie?
    Opisy nawet tych bez złoża biologicznego , proste bez skomplikowanej elektroniki często podają to jako zaletę oraz super parametry oczyszczania . No ale zapisom nie wierzę choć wszystkie spełniają normy.

    Informujemy, że właściciele nieruchomości nie podłączeni do gminnej sieci kanalizacyjnej zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Stxxxxx, nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych powinni pozbywać się w odstępach czasu uniemożliwiających ich przepełnienie, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Natomiast na podstawie ustawy z dnia 13 września 1966 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości powinni posiadać umowę podpisaną z uprawnionym przedsiębiorcą na odbiór nieczystości ciekłych oraz dowody uiszczania opłat za wywóz ścieków, które należy zachować do okazania w razie kontroli.

    Właściciele nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków zobowiązani są do wywozu osadów z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  16. #3736
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat z informacji na stronie urzędu, przeczytać można jak stara jest ta ustawa ale w zeszłym roku rząd postraszył gminy i teraz co dwa lata mają robić kontrolę szamb , można o tym poczytać w internecie z różnych miast , oraz jakie kary grożą za brak rachunków i umów. Moja gmina zabrała się za to sumiennie więc nie będę ryzykował z zbs em skoro ma zapis 2x na rok mimo że pewnie u mnie i ponad rok by wytrzymał, nie chce kary ani na siłę wywozić czy trzeba czy nie.
    Wolę mieć wybór kosztem np częstszego sprawdzania osadu i wywozu co 6, 9 czy 10 miesięcy , pewnie w lecie rzadziej bo nas mniej jest w domu a w zimie częściej.

    Napisałem z prośbą o informację o tej metrii ale na razie cisza, będzie trzeba zadzwonić do producenta bo sprzedawca cisza .

    Ps Ma pan jakieś propozycje na kompromis pomiędzy zbs a czymś gorszym ale co jeszcze ujdzie?
    Opisy nawet tych bez złoża biologicznego , proste bez skomplikowanej elektroniki często podają to jako zaletę oraz super parametry oczyszczania . No ale zapisom nie wierzę choć wszystkie spełniają normy.

    Informujemy, że właściciele nieruchomości nie podłączeni do gminnej sieci kanalizacyjnej zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Stxxxxx, nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych powinni pozbywać się w odstępach czasu uniemożliwiających ich przepełnienie, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Natomiast na podstawie ustawy z dnia 13 września 1966 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości powinni posiadać umowę podpisaną z uprawnionym przedsiębiorcą na odbiór nieczystości ciekłych oraz dowody uiszczania opłat za wywóz ścieków, które należy zachować do okazania w razie kontroli.

    Właściciele nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków zobowiązani są do wywozu osadów z częstotliwością wynikającą z instrukcji eksploatacji oczyszczalni, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  17. #3737
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Usunąć duplikat
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  18. #3738

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Ma pan jakieś propozycje na kompromis pomiędzy zbs a czymś gorszym ale co jeszcze ujdzie?
    Opisy nawet tych bez złoża biologicznego , proste bez skomplikowanej elektroniki często podają to jako zaletę oraz super parametry oczyszczania . No ale zapisom nie wierzę choć wszystkie spełniają normy.
    Mówisz i masz, a raczej piszesz i proszę bardzo . Postaram się coś Ci tu pomóc, ale podkreślę, że oczyszczalni z uproszczeniami lub słabszym wyposażeniem i przeważnie tańszych oraz bez sterowania nie polecam i nie instalowałem. Serwisy pokazały mi coś innego i po prostu nie lubiłem ryzykować .

    Wywóz osadu jest bardzo związany z ilością osób i zużyciem wody, a tym samym ilością ścieków. Oczyszczalnie bierzesz dla co najmniej takiej ilości osób jaka u Ciebie mieszaka, a wywóz osadu jest to pojemność oczyszczalni, a zwłaszcza tej części w której jest gromadzony. Przeważnie to osadnik na wlocie, czyli pierwsza komora. W oczyszczalniach bez osadnika też można rzadziej wywozić, ale uważam, że z "podbijaniem" pojemności.

    Dwa modele mogą być ciekawe, ale najbardziej twoje wymogi chyba spełnia Kingspan BioAir2. Nie ma tam sterowania, recyrkulacja jest na zaworze kręconym ręcznie . Przy pojemności 3m3 to takie minimum, ale widzę, że jest większy model BioAir3 ale nie znalazłem informacji o pojemności, która chyba jest większa i może lepiej by się opłacało go wziąć, aby wydłużyć jeszcze czas wywozu .

    Jest też GRAF One2Clean 7 i jest tam "niestety sterowanie", ale przynajmniej jest też bufor na ścieki dopływające, gdyż jest pompa mamutowa do odpompowania po zakończeniu cyklu SBR. Przy pojemności prawie 5m3, możesz mieć wywóz osadu jeszcze bardziej korzystny w czasie.

    Pisząc o tych oczyszczalniach nie interesowałem się ich cenami, więc masz jeszcze co robić. Dodam tylko, że dobra elektronika to rzadkość i znam takie sterowniki, ale to bardzo ułatwia życie, ale nie czyni zakupu oczyszczalni tańszą . O eksploatacji oczyszczalni będziesz pamiętał przez rok, może dwa, a potem zapomnisz wybrać osad przed świętami, czy nie będziesz miał membran na wymianę, aby to szybko zrobić i zacznie się " czkawka " w jej działaniu. Mam tu na myśli takie oczyszczalnie co mają dobre dmuchawy z zabezpieczeniami, które da się serwisować samemu

  19. #3739
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Żałuję tego zbsa ale sam chcę decydować wg zużycia i zapełnienia ścieków kiedy muszę opróżniać zbiornik.
    Ustawa miała ograniczyć kombinowanie a w rezultacie daje po kieszeni wszystkim , czy masz co wywozić czy nie to szambo 4x w roku a nawet biorą się za przeliczanie zużycia na osobę , to dopiero paranoja .
    Mają średnią krajową i liczą . Ktoś ma wanny i zużywa po 200l na osobę a ktoś 60 l bo tylko wieczorem jest w domu, herbata prysznic i do pracy nie ważne
    Najlepsze w tym że jak mniej masz na rachunku za wywóz niż oni wyliczyli musisz się tłumaczyć.
    Trzeba wybrać coś co będzie mniejszym złem.
    Ps te oczyszczalnie niestety kosztują więcej
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  20. #3740
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gruth

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    wielkopolska
    Posty
    112

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Witam
    W końcu udało mi się dostać dtr do sbs5c/kp i szczerze powiem że jestem zawiedziony tym co tam pisze.
    W jednym miejscu piszą że wywóz osadnika 1 do 2 razy na rok a już na następnej stronie że co 6 miesięcy.
    Rzeczywiście trochę masło maślane im wyszło, ale to z powodu d...chronu. Ja trzymam się zapisu, że jeden raz w roku wystarcza, a to tak naprawdę zależy od tego jaki ściek odprowadzasz i od wizualnej oceny zawartości osadnika wstępnego. 1 rok jest dla świadomego użytkownika, a 6mc-y dla zwykłego Kowalskiego co to myśli, że kupił bezobsługowe perpetum mobile. Zbyt częste opróżnianie osadnika jest zabójcze dla oczyszczalni.

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Zbiornik dwupłaszczowy a wymagają gdzie może pojawić się wodą żeby robić opaskę betonową wokół zbiornika , czego niektórzy przy słabszych zbiornikach nie wymagają.
    Opaska zapobiega wypchnięciu pustego zbiornika przez wody gruntowe. Jeśli jakiś producent tego nie wymaga to ja bym go skreślił od razu nie wierzył w nic co napisał o wynikach oczyszczania jeśli podstawowe prawa fizyki ignoruje.


    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    A co do oczyszczenia ścieków to co napisali to nic rewelacyjnego , zwykła tańsza np , satis-fy 900 ma ciut lepsze parametry.
    Biorąc pod uwagę to co deklarują producenci, a bioair2 ma chyba prawie 3% lepiej oczyszcza z osadu.
    Mój samochód też miał palić 4.2l na setkę wg producenta, a jeszcze mu się to nie udało ani razu, a przejechałem nim już 300tyś

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Niby miał być prosty montaż i wytrzymały zbiornik i sprzedawcy na 1 miejscu wskazywali Zbs a a w dtr wyraźnie pisze że nie tak prosto.
    Skomplikowane też nie jest. Zwarty jednolity kształt jest prostszy do obsypania. To moje doświadczenie.

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Znajomy ma już kilka lat bio hero1 i nie ma z nią problemów , mam dtrkę i łatwy montaż, deklarowane parametry oczyszczania jak w ZBS 5c a to zwykła , prosta oczyszczalnia
    Wybierz co Ci bardziej pasuje. Ważne by była to świadoma decyzja.

    Jeśli zależy Ci na jakości ścieku i wywozie raz do roku to zerknij jeszcze na Biodisk Kingspana jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Strona 187 z 190

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony