dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Połączenie dwóch buforów: jeden duży - drugi mały

    Cześć,

    Obecnie mam bufor 1000L z jedną wężownicą u góry do CWU. Bufor jest zasilany z płaszcza wodnego kominka i grzałki elektrycznej. Chciałbym do tego dodać solary z mniejszym buforem/bojlerem (200L) i tak to skonfigurować aby zwłaszcza latem gdy woda w małym buforze będzie za gorąca to będzie pompowała do dużego bufora a zimą może być sytuacja odwrotna i z dużego bufora woda powinna ogrzewać mały bufor. Jak to technicznie zaplanować połączenie małego i dużego bufora? Na ten moment zakładam, że docelowo CWU miałbym tylko z małego bufora.

    Jako że mam tylko jedną wężownicę w dużym buforze a w małym 2 to czy może być taki układ, że woda kotłowa z dużego bufora będzie wchodzić na wężownicę do małego bufora? Czy takie połączenie ma sens?

    dzięki za wszystkie pomysły i uwagi



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_2_bufory-maly.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	26,7 KB
ID:	461928

    większa rozdzielczość:
    https://www.szybkiplik.pl/mQE42HE662
    Ostatnio edytowane przez narciarz_2 ; 30-10-2022 o 10:34 Powód: proba dodania plików

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    747

    Domyślnie

    Nieco dziwny układ narysowałeś. Dlaczego zasilanie mniejszego zbiornika idzie przez wężownicę CWU z większego zbiornika? Do tego, podpięcie wężownicy w mniejszym wzięte gdzieś ze środka większego zbiornika. W ten sposób zostaną zaburzone uwarstwienia temperaturowe w zbiornikach.
    Mały zbiornik miałby być zasilany solarami i z większego zbiornika. Czy jego wężownice są wystarczająco wydajne, żeby zbiornik efektywnie odbierał ciepło? Bo przy 200l to można w to wątpić. Poza tym, w kwestii nazw, jeśli mniejszy zbiornik jest zasilany z wodociągu, to już nie jest bufor, tylko to będzie bojler.
    Nie lepiej będzie połączyć dwa zbiorniki równolegle, CWU nadal ciągnąć z wężownicy dużego zbiornika, a wężownice w małym zbiorniku podpiąć obie pod solary? No i pytanie, czy grzałki nie przenieść do mniejszego zbiornika?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  3. #3

    Domyślnie

    Zasilanie mniejszego zbiornika idzie przez wężownicę CWU z większego zbiornika bo taka wężownica w dużym buforze już jest i w przypadku kiedy duży bufor jest nagrzany na potrzeby CO to wtedy mniej do nagrzania będzie miał mniejszy bufor.

    Co do położenia wężownic to w dużym buforze jest u góry, natomiast w mały bufor/bojler dopiero będzie kupowany więc tutaj rysunek jest poglądowy.

    Obecnie w dużym zbiorniku mam 2 grzałki 4kW każda, planuje do małego zbiornika przenieść jedną grzałkę lub dokupić jeśli z jakichś powodów nie będzie pasowała

    Generalnie, jeśli dobrze się rozumiemy to obaj proponujemy spięcie równoległe dwóch zbiorników, przy czym ja bym CWU pociągnął z małego zbiornika bo w przypadku pochmurnych dni i gdy duży zbiornik jest zimny to wtedy na CWU podgrzewam tylko 200L grzałką elektryczną

    Chyba, że źle coś zrozumiałem

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    747

    Domyślnie

    Jako spięcie równoległe, to ja rozumiem, że oba zbiorniki są wypełnione tą samą wodą (czynnikiem), i są połączone na górze i na dole ze sobą. Gdy podgrzejesz w jednym, to grawitacyjnie ciepła woda przejdzie też do drugiego zbiornika. Gdy pobierasz ciepła wodę z jednego, to z drugiego grawitacyjnie też przepływa i dąży do wyrównania poziomów ciepłej i zimnej. U Ciebie większy zbiornik jest wypełniony wodą kotłową, a mniejszy wodą z wodociągu z przeznaczeniem na CWU. Połączenie między zbiornikami jest tylko przez wężownicę. Trochę przypomina to połączenie równoległe, ale nie do końca. Ja bym to nazwał sprzęgnięciem. Zauważ, że w Twoim układzie, zagrzanie prądem lub solarami tylko małego zbiornika nie będzie możliwe, bo przez wężownicę podgrzewany będzie także duży zbiornik.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Jak w końcu połączyleś układ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony