dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja - efekt Coandy

    Witam
    Niedawno ekipa przygotowała mi projekt i rozprowadziła rekuperację. Mieli to być zawodowcy, więc niestety nie interesowałem się robotą. Zacząłem się interesować dopiero po skończonej robocie. Wiele anemostatów nawiewnych jest umieszczonych przy samych drzwiach do pokoi. Ekipa twierdzi że tak jest dobrze bo przy drzwiach nie ma biurek, łóżek itp a prawidłowy nawiew po całym pomieszczeniu zapewni anemostat z efektem Coandy i odpowiedni kierunek nawiewu. Czy ktoś może potwierdzić że to faktycznie działa. Na poddaszu mogę jeszcze pozmieniać rozmieszczenie anemostatów ale na parterze już nie.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz19844 Zobacz post
    (...) a prawidłowy nawiew po całym pomieszczeniu zapewni anemostat z efektem Coandy i odpowiedni kierunek nawiewu. Czy ktoś może potwierdzić że to faktycznie działa. (...).
    działa - aczkolwiek nie ma to wpływu na nawiew a raczej na tłumienie hałasu.

    W skrócie polega to na tym, że przy klasycznych anemostatach będąc w jednym z pomieszczeń - podczas panującej w nim ciszy - słyszymy delikatnie odgłosy rozmowy osób znajdujących się w innym pomieszczeniu. Anemostaty z efektem Coandy są tak skonstruowane, że dźwięki przenikające kanałami są odwracane fazowo i tak wypuszczane do pomieszczenia, dzięki temu następuje tłumienie się fali dźwiękowej.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli rozumiem że zwykłe anemostaty (bez efektu Coandy) również rozprowadziłyby powietrze po całym pomieszczeniu nawet jeśli umieszczone są przy drzwiach?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz19844 Zobacz post
    Czyli rozumiem że zwykłe anemostaty (bez efektu Coandy) również rozprowadziłyby powietrze po całym pomieszczeniu nawet jeśli umieszczone są przy drzwiach?
    tak, ale warunkiem jest otwarte okno przy równoczesnym przymknięciu anemostatów wywiewnych.
    W innym przypadku to nie zadziała, gdyż powietrze najkrótszą drogą przemieszczać się będzie w stronę anemostatów wywiewnych.

    Ciekawostka: będąc samemu w domu, czyli podczas całkowitej ciszy, głośno wypowiadając jakieś słowo i wytężając słuch, będziemy w stanie cicho słyszeć wypowiedziane słowo w przeciwfazie, czyli jakby od tyłu. Wyjątkiem są słowa, które określamy mianem palindromów, np. Aga, Ala, bób czy kajak...
    Ostatnio edytowane przez Hipka ; 15-11-2023 o 15:36

  5. #5

    Domyślnie

    Czyli nie do końca działa ten efekt Coandy, bo myślałem że da radę nawet przy włączonych wywiewach i zamkniętych oknach. Pozostaje mi tam gdzie jeszcze mogę pozmieniać rozmieszczenie anemostatów nawiewnych.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    żadnych nerwowych ruchów, wstrzymaj się jeszcze, posłuchaj, co powiedzą inni, może ktoś miał taką samą sytuację?

    ktoś? coś?

    @Kaizen?
    Ostatnio edytowane przez Hipka ; 15-11-2023 o 15:56

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.666
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hipka Zobacz post
    działa - aczkolwiek nie ma to wpływu na nawiew a raczej na tłumienie hałasu.

    .
    Raczej tu nic o tłumieniu hałasu nie ma:
    https://www.chlodnictwoiklimatyzacja...zacyjnych.html
    https://solidexpert.com/efekt-coandy...ania-zjawiska/
    https://strefaklimatyzacji.pl/slownik/efekt-coandy/
    https://www.izbudujemy.pl/artykuly/1...211-nawiewniki

    Może podasz jakiś link do publikacji traktującej o odwracaniu fazowym dźwięków ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.503
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz19844 Zobacz post
    Ekipa twierdzi że tak jest dobrze bo przy drzwiach nie ma biurek, łóżek itp a prawidłowy nawiew po całym pomieszczeniu zapewni anemostat z efektem Coandy i odpowiedni kierunek nawiewu. Czy ktoś może potwierdzić że to faktycznie działa. Na poddaszu mogę jeszcze pozmieniać rozmieszczenie anemostatów ale na parterze już nie.
    Powietrze się wymiesza. Efekt Coandy "przykleja" strugę do sufitu, żeby nie opadała na dół od razu, bo wtedy względnie chłodne (przy rekuperatorze o wysokiej sprawności to będzie w największe mrozy i tak na grubym plusie) powietrze może być nieprzyjemne, a jak rozejdzie się najpierw po suficie, ogrzeje i wymiesza to już nie poczujesz ani jego chłodu, ani ruchu. Z punktu widzenia efektu Coandy najlepiej, jak anemostat jest z dala od ściany, która go zaburzy. Jednak tam często jest żyrandol a i rozprowadzenie rur nawiewu i wywiewu trzeba jakoś z tym pogodzić. I tak masz nietypowego projektanta, bo zazwyczaj umieszczają anemostaty przy oknach (jedyne wyjąsnienie wyjaśnienie jakie przyszło mi do głowy umieszczenia anemostatów nawiewnych tam, gdzie i tak jest najchłodniej to przyzwyczajenie do WG i chęć umieszczenia tam, gdzie nawiewniki okienne).
    A powietrze wymiesza się tak czy inaczej przez dyfuzję - tylko kwestia, czy jakie ma szanse dotarcia do Twojej skóry przed wymieszaniem i wyrównaniem temperatury.

    Tanie i popularne anemstaty zapewniają efekt Coandy. To designerskie, o wymyślnych kształtach, go tracą.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8166220
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8167942

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za informację. Trochę się uspokoiłem bo czytałem też inne posty że anemostaty przy drzwiach nic nie dają bo nawiewane powietrze jest od razu zabierane przez szczelinę pod drzwiami i nie ma szansy rozejść się po pokoju.

  10. #10

    Domyślnie

    A mam jeszcze jeden problem. Bo ta sama ekipa nie zrobiła mi wywiewu w kotłowni. Tłumaczyli że w kotłowni musi być WG ale ja będę miał pompę ciepła więc to tylko kotłownia z nazwy. Docelowo ma tam też być w przyszłości ubikacja. Mój pomysł jest taki że robię dziurę w ścianie na zewnątrz i montuję wentylator a do kotłowni montuję drzwi techniczne z uszczelką żeby były szczelne i w taki sposób oddzielam kotłownię od WM. Chyba że można w jakiś sposób wpiąć się w główny kanał wywiewny który zbiera całe powietrze wywiewane z domu i w taki sposób zrobić kolejny wywiew. Kanał ten przechodzi przez całą kotłownię i wchodził do rekuperatora, który też jest w kotłowni. Chociaż podejrzewam że nie wolno tak robić.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.503
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz19844 Zobacz post
    wpiąć się w główny kanał wywiewny który zbiera całe powietrze wywiewane z domu i w taki sposób zrobić kolejny wywiew. Kanał ten przechodzi przez całą kotłownię i wchodził do rekuperatora, który też jest w kotłowni. Chociaż podejrzewam że nie wolno tak robić.
    Trochę późno zaczynasz drążyć temat. Trzeba się zastanawiać na etapie projektu a najpóźniej jak tylko ekipa bierze się do roboty (dotyczy to nie tylko rekuperacji).
    Masz całą instalację na sztywnych rurach i trójnikach, czy na rozdzilaczu i peflexach (czy podobnych) rurach giętkich?
    Generalnie trzeba wyprostować sprawę w projekcie, bo jak masz kocioł i WG dla kotłowni, to urzędnik będzie domagał się protokołu kominiarza jak zgłosisz zakończenie budowy. A technicznie nie powinno być większych problemów - kwestia nie "czy" a "jak" żeby zbilansować potem instalację.

  12. #12

    Domyślnie

    Wiem. Tak to jest jak się ufa "fachowcom". Kierownik budowy twierdzi że nie ma problemu ze zmianą źródła ciepła a kominiarz podobno i tak musi przyjść nawet jeśli jest pompa ciepła. Instalacja jest na rozdzielaczach i peflexach ale niestety wszystko szło po posadzce na piętrze z przebijaniem się przez strop, a mam już całą podłogówkę i wylewki więc nie ma jak dorobić kolejnego kanału. Przez to mój pomysł żeby wpiąć się jakoś w główny kanał wywiewny jeśli jest to możliwe i dozwolone.

  13. #13

    Domyślnie

    Tylko że główny kanał wywiewny to już nie plastikowy peflex tylko ocieplona rura o średnicy 160 więc nawet nie ma jak się w nią wpiąć.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.503
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz19844 Zobacz post
    Przez to mój pomysł żeby wpiąć się jakoś w główny kanał wywiewny jeśli jest to możliwe i dozwolone.
    Dałbym albo przy wejściu ze stropu, albo przy samym rekuperatorze trójnik T 200 100 (czy jaka tam masz rurę) i do niego wstawił anemostat z tłumikiem (choć może i skręcenie anemostatu na maksa też da radę). W pomieszczeniu technicznym pięknie wyglądać nie musi - ważne, żeby działało.

    Jak nie masz kominów ani gazu to kominiarz nie ma co robić i pod czym się podpisać. Do odbioru wentylacji mechanicznej są inne uprawnienia, które kominiarz może również mieć - ale AFAIK mało który ma i zazwyczaj kwity wystawia spec z firmy montującej rekuperację. Ale jak masz gaz czy kominek - to już kominiarz ma się pod czym podpisać a urzędnik przy zgłoszeniu zakończenia budowy patrzy zazwyczaj na sztuki - jest protokół kominiarski = wentylacja odhaczona i nie będzie już się doszukiwał protokołu odbioru rekuperacji (ale gwarancji na to nie ma, więc upewnij się u wykonawcy, czy zostawi kwit do PINBu)..

  15. #15

    Domyślnie

    Okej, czyli rozumiem że nie ma przeciwskazań żeby wpinać się anemostatem do głównego kanału? Pomijając bilansowanie przepływów całej instalacji ale to może da radę na anemostatach wyregulować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony