dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Pytanie o PC Panasonic 7kw i zuzycie prądu

    Witam.
    Od ponad tyg. mam uruchomiona PC Panasonic Aquarea Monoblock 7Kw i od tych 9 dni pobrała 472 kWh.
    Czy to nie za dużo?
    Dom 96m2 tyle ze nowy i dopiero zaczął być ogrzewany.
    Grzałka chodziła 150h
    Instalator poustawiał krzywe wody itp.
    Czy takie zuzycie na wygrzanie domu to norma czy coś jest nie tak.
    Dzięki

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.874

    Domyślnie

    Mało to nie jest to pewne , mam robioną pompę ciepła i grzeję stale 130m2 podłogówki i pobór dobowy to teraz od 14-20 kwh a jak było ciepło to ok 10 kwh ale są tacy co im panasoniki wcale nie biorą.

  3. #3

    Domyślnie

    może ktoś ma panasonika i powie mi jakie ma ustawienia grzania.

  4. #4

    Domyślnie

    50 kwh dziennie na domek 90m2 to chyba "dużo"...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    I co z tymi ustawieniami zrobisz ? Bez zastanowienia zastosujesz u siebie ?
    Nie pytając co to za dom itd.

    Trzeba było się pytać wcześniej , jak uruchamiać pompę ( w skrócie ,pętla po pętli , pomieszczenie po pomieszczeniu , a nie wszystko na raz). Wtedy grzałki by się az na tak długo nie włączały.
    Podaj jakie masz temperatury wejścia i wyjścia wody , jaką masz ustawioną temperaturę docelową ? ( najszybciej znjdziesz to w menu z informacjami , patrz mój podpis).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał serenity20 Zobacz post
    Dom 96m2 tyle ze nowy i dopiero zaczął być ogrzewany.
    Grzałka chodziła 150h
    Warto w stopce podać dane budynku oraz jego OZC,
    Każdy budynek jest inny i inaczej jest eksploatowany,
    Przez 1-rok - zużycie będziesz miał dużo wyższe niż normalnie
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał serenity20 Zobacz post
    Grzałka chodziła 150h
    Instalator poustawiał krzywe wody itp.
    Czy takie zuzycie na wygrzanie domu to norma czy coś jest nie tak.
    Typowy błąd przy odpalaniu w wychłodzonym domu. Za niska temperatura powrotu i pompa włącza przez to grzałkę. Żeby jej używała jak najmniej, trzeba otwierać obiegi kolejno. Jak ogrzeje pierwszy to otwarcie drugiego nie obniża tak temperatury powrotu i ogarnia wszystko sprężarką.

    Oprócz tego ogrzanie wylewki to u Ciebie pewnie ponad 3kWh na każdy stopień + odparowanie wody, ogrzanie ścian, stropu - to ekstra kWh. Oprócz tych standardowych na uzupełnienie strat ciepła przez przenikanie i wentylację. Pełnego zasobnika bardzo zimnej wody nie ogrzałeś też w tych kWh?
    Tak, na początku idą straszne ilości kWh.

    Jak uzyskasz wewnątrz temperaturę docelową PO WYGRZANIU podłogówki, to wtedy zacznij się zastanawiać, czy to prawidłowe zużycie, bo będzie to już uzupełnianie strat, ale przez pierwsze ze dwa - trzy lata jeszcze będzie się stabilizowało przy tradycyjnej technologii, bo jeszcze będą schły wylewki, tynki, beton i ogrzewał grunt pod budynkiem.

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie wygrzewanie pożarło prawie 1000kWh w pierwszym miesiącu.
    Spadnie ci potem to zużycie o połowę albo i więcej.
    Drugi dom. Parterowa stodoła, projekt indywidualny. 142 m.kw pow.użytkowej +36 nieogrzewany garaż. Wysoki salon, kubatura ogrzewana 590m3. Sporo przeszkleń. 100% ogrzewanie podłogowe + jedna drabinka. Ściany Silka 24 + 20 styro 0,33, podłoga 12 styro, strop ok.30cm granulat wełny. Pompa Ariston Nimbus Flex 7kW. WM Reventon Inspiro 350. 3 osoby.

  9. #9

    Domyślnie

    Cześć, ja od 2 tyg mam włączonego Panasonica split 7kW serii K. Stan deweloperski i od momentu uruchomienia zacząłęm wygrzewanie posadzki, ale ręcznie ustawiam prosta codziennie nie ten tryb auto suszenia betonu. Dom 115m2 parterówka, bardzo dobrze ocieplony. (40cm wełny na stropie, 20cm styro grafit ściany i 12 cm styro grafit podłoga) Pompa przez 2tyg łyknęła 115kwh na grzałkach pierwsze dwa dni. Później jak podłoga złapała temperaturę puściłem ją na sprężarkę i sprężarka wzięła 400kwh przez 10dni. Ale po tygodniu dojechałem do 42stopni na zasilaniu a w domu było 35stopni. Teraz powoli zjeżdzam w dół z temperaturą i w dniu wczorajszym wzięła już tylko 20kWh

  10. #10

    Domyślnie

    Wczoraj wieczorem podbiłem temperature na 35* i mam na wyjsciu 28.
    Przez 24h pobrała 43 kWh
    Grzałka chodziła 2h

    w ząłączniku ustawienia

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231130_224950.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	77,7 KB
ID:	467212
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231130_225159.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	85,3 KB
ID:	467213
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231130_225208.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	467214
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231130_225310.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	83,9 KB
ID:	467215
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20231130_225314.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	467216

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Ale co Ty chcesz zrobić ?
    Masz za zimno w domu ,że podbijasz temperaturę ? Poza tym to właśnie różnica pomiędzy temperaturą docelową a temperaturą wyjściową powoduje załączenie grzałki podczas grzania ( standardowo ustawione na 8stopni). Także nie dziw się ,że się załącza grzałka , i nie dziw się ,że pompa pracuje z pełną mocą pożerając prąd , jak nie osiągnęła temperatury docelowej.

    Dodatkowo grzałka będzie Ci się załączać do defrostów , bo skoro wjyściowa jest 28 to wejściowa co najmniej o te 3 stopnie niższa ( a pewnie 5 ,czyli ma 23 , grzałka do defrostów przestanie się wyłączać jak będzie miala powyżej 27).
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 02-12-2023 o 10:12
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    No cóż... na każdej PC powinna być naklejka z tekstem - Wygrzewanie posadzki zimą grozi stanem przedzawałowym - lub coś podobnego.
    Dodajmy do tego niekumatego instalatora, który otwiera wszystkie pętle na raz przy pierwszym uruchomieniu, to zawał niemal pewny plus chroniczny wytrzeszcz oczu na widok licznika kWh.
    Osobną kwestią jest to, dlaczego ludzie wydający dużo kasy na jakieś urządzenie a nie potrafią się zainteresować jak toto działa zanim tę kasę wydadzą. Może by to pozwoliło lepiej zaplanować energożerne czynności w cieplejszym okresie?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.874

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    No cóż... na każdej PC powinna być naklejka z tekstem - Wygrzewanie posadzki zimą grozi stanem przedzawałowym - lub coś podobnego.
    Dodajmy do tego niekumatego instalatora, który otwiera wszystkie pętle na raz przy pierwszym uruchomieniu, to zawał niemal pewny plus chroniczny wytrzeszcz oczu na widok licznika kWh.
    Osobną kwestią jest to, dlaczego ludzie wydający dużo kasy na jakieś urządzenie a nie potrafią się zainteresować jak toto działa zanim tę kasę wydadzą. Może by to pozwoliło lepiej zaplanować energożerne czynności w cieplejszym okresie?
    Zawsze można kupić pompę bez grzałek będzie taniej i podobnie a stan przedzawałowy się odsunie w czasie.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Kolego@serenity20 napisz co chcesz osiągnąć?
    Co to za dom, rozumię, że nowy. Jakie ocieplenie, w ścianach podłogach i sufitach?
    Kiedy były robione tynki, posadzki i pozostałe prace wykończeniowe?
    Co teraz chcesz robić, chcesz mieszkać, czy już mieszkasz, czy ewentualnie wygrzewać posadzki, bo chcesz kłaść podłogi?
    Jak to będę wiedział to może pomogę
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 02-12-2023 o 17:39

  15. #15

    Domyślnie

    Panowie zrobiłem dokładnie ten sam błąd nie ze swojej winy. Rok temu każdy wie jaka była zima. Rok temu odpaliłem wszystko przy 9*C, i było ciepło. W tym roku odpaliłem 150m2 podłogówki i tydzień czekałem że pompa podejmie pracę - chów-no 34*C i grama więcej a zadana 39*C (długa historia bufor kombinowany co + cwu).
    U mnie grzałek do -15*C nie ma i się nie odpalą, jednak sprężarka nie dawała rady, kombinowanie z przepływem. Guzik dało dopiero przymknięcie największych sekcji dało radę i bufor dobił do zadanej. Później odpalam od najmniejszej pętli i czekałem aż temperatura wylot powrót będzie zbliżona. Tym sposobem dziś odpaliłem 3/4 chaty. Czeka salon i kuchnia. Ale skoro na buforze 40*C to i 2-4 dni i będzie malinowo.

    (Rożnica taka że chata ma 2 lata i ubiegłej zimy banglała jeszcze z kilkomoa kaloryferami... i chyba w tym roku też je odpalę na zadanej z bufora 40*C) Łazienka z prysznicem na podłogówce słabo wypadła. Ale my ciepłolubni jesteśmy ma być 23,4*C i koniec.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 02-12-2023 o 20:09
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  16. #16

    Domyślnie

    troche pozmieniałem ustawienia i wczoraj było 31 kWh dzisiaj do 14 godziny 14 kWh
    a dom jest nowy, nie zamieszkały ale miesiąc temu skoczyłem kłaść płytki więc c zekałem z odpaleniem grzania.
    dane tech budynku
    OZC wyliczone przed dewelopera na 4,2 kW
    Podkład betonowy pod posadzki parteru z izolacją przeciwwilgociową i termiczna 20 cm
    Na pietrze styropian 8 cm strop wełnna termoziolacyjna 26 cm
    posadzki ile maja grubosci nie mam danych
    Budynek stoi na ławach fundamentowych. Na nich stoją bloczki betonowe i potem mury z gazobetonu.
    Sama grubość chudziaka to około 12-15 cm. Posadzka 8 cm
    (info dewelopera)
    dom 95m2 + garaz nieogrzewany 20 m2.

  17. #17

    Domyślnie

    Powiedz nam co nas obchodzi jaki dom masz? Kady dom ma jaki ma, ja mam zjebany salon w którym siedzę a jest wysoki na 7m.
    OPIE te 31kWh mnie jakoś nie ruszają byś powiedział 100kWh to może by mnie ruszyło.
    Dom musi wziąc tyle ile ma wziąć nic ując i dodać.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18

    Domyślnie

    pytam czy te ustawienia i statystyki spręzarki itp są w miare w normie gdyż instalator ani nikt inny mi nie poinstruował o tym, a wy te ustrojstwa posiadacie daltego pytania kieruje do was.

  19. #19

    Domyślnie

    Trochę jakbyś poprosił o wytypowanie 6 w totka na najbliższe losowanie! Zadaniem sprężarki jest zapierdzielać 24/7 i 7 dni w tygodniu przez 6 miesięcy - oczywiście nie osiągniemy tego bo są przestoje, defrosty, itp. OZC dewelopera wyliczone na 4,2kW pominę bo to raczej farsa wyjęta z tyłka.
    Szkoda że u Ciebie sprężarka nie ogarnia chałupy ale ogranicz przepływy, aby coś udało się dogrzać na początek 3 największe pętle później reszta odkręcana po koleii w odstępie kilkudziesięciu godzin (min 30h). Tylko te przepływy mają być w okolicach 2-2,5m/min

    Moja pompa obok Panasonica nawet nie stała Galmet 8kW ale grzałki do -15 nie włączy, ciągle walczy sprężarką, przy -15*C ma zgodę na użycie grzałki którą (przez ubiegły sezon ) użyła 3 razy do defrosta i przejadła 1kWh. Ale faktycznie na zewnątrz było -18*C.
    Moja chata 150m2 część z 1952r raczej kiepsko ocieplona, i druga część z 2020r. Stara chara to raczej porażka 10cm styro na ścianach i 10 cm wełny w dachu a salon wysoki na ponad 7m i trochę chłodnawo 20*C tylko
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 04-12-2023 o 20:11
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony