dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 112 z 150
Pokaż wyniki od 2.221 do 2.240 z 2994
  1. #2221
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    708

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ciekawy wywiad o tym, co czeka nasze portfele w kontekście rachunków za energię elektryczną:
    https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomo...l#s=BoxMMtImg3
    To było już wiadome dość dawno temu.
    Dlatego póki niektórzy mają netmetering. Mogą zrobić bardzo wiele aby zminimalizować swój pobór energii.
    Ja chcę zejść do max 3MWh rocznie pobranych od energetyki. Aktualnie wyjdzie mi niecałe 5MWh.

    Do tego niezbędny jest magazyn energii i dość duży OFFgrid. Ale mam czas, tylko oczywiście głupio robić tak jak tutaj niektórzy polecają.
    Ze mi się nie opłaca montować magazynu - bo mam stare zasady. No cóż... łatwo się obudzić z ręką w nocniku.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  2. #2222
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    947

    Domyślnie

    Cytat Napisał robbas Zobacz post
    Bardzo dobry pomysł, dodatkowo można stosować do rozgrzewania wewnętrznego. Pocieszające jest to, że w listopadzie wyprodukowałem 65 kWh (bo mnie cień od lasu pokrył, niezależnie od pochmurnych dni), z czego prawie całość zautokonsumowałem, więc niska cena skupu energii mnie nie martwi . I to jest moja porada dla nowych prosumentów netbillingowców - im mniej wyprodukujesz tym mniej stracisz.
    A nie im mniej oddasz do sieci ?

  3. #2223
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Tak się dopytam, bom nie w temacie - Net Billing to zło?

    Jeśli mnie pamięć nie myli, to kiedy było głosowanie w sejmie na ten temat, to opozycja, która dziś rządzi, była przeciw zmianom jak i senat.

    Może by tak im to przypomnieć i zmienią zasady na stare? No chyba że im się poglądy pozmieniały

    O...i mam kto jak głosował https://zapodaj.net/plik-vsjEYTCPRo
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 13-12-2023 o 18:33
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #2224
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Tak się dopytam, bom nie w temacie - Net Billing to zło?

    Jeśli mnie pamięć nie myli, to kiedy było głosowanie w sejmie na ten temat, to opozycja, która dziś rządzi, była przeciw zmianom jak i senat.

    Może by tak im to przypomnieć i zmienią zasady na stare? No chyba że im się poglądy pozmieniały

    O...i mam kto jak głosował https://zapodaj.net/plik-vsjEYTCPRo
    Opozycja była przeciw, bo jest opozycją. Dla nich najważniejsze było, żeby odsunąć Pis od władzy, a nie żeby ludzie mieli tanio ogrzewanie z PV
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  5. #2225
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Opozycja była przeciw, bo jest opozycją. Dla nich najważniejsze było, żeby odsunąć Pis od władzy, a nie żeby ludzie mieli tanio ogrzewanie z PV
    Gdybym miał jakiegoś fejsa , instagrama itp do bym się paru z listy zapytał czy wrócą do tematu
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  6. #2226
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    708

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Gdybym miał jakiegoś fejsa , instagrama itp do bym się paru z listy zapytał czy wrócą do tematu
    co innego zostało
    w każdej opcji może wyjść z tego coś dobrego.
    Albo się wyprą - to też dobrze, bo będzie wiadomo czego się spodziewać
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  7. #2227
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rupicapra
    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Hanyska Krajina
    Posty
    234

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Gdybym miał jakiegoś fejsa , instagrama itp do bym się paru z listy zapytał czy wrócą do tematu
    Kancelarie mają swoje maile - możesz napisać jakiś ładny liścik ;]

  8. #2228
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.874

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Tak się dopytam, bom nie w temacie - Net Billing to zło?

    Jeśli mnie pamięć nie myli, to kiedy było głosowanie w sejmie na ten temat, to opozycja, która dziś rządzi, była przeciw zmianom jak i senat.

    Może by tak im to przypomnieć i zmienią zasady na stare? No chyba że im się poglądy pozmieniały

    O...i mam kto jak głosował https://zapodaj.net/plik-vsjEYTCPRo
    Żaden polityk kim by nie był nigdy dla ciebie nic nie zrobi bo najpierw dla siebie potem dla EU i na tym się kończy , chcesz to musisz sam ale i do tego ci się dobiorą.

  9. #2229

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    A nie im mniej oddasz do sieci ?
    Oczywiście. Pisałem swój post lekko ironicznie.
    A jeśli chodzi o to czy netbilling to zło, to niekoniecznie. Po prostu jest nastawiony na większą autokonsumpcję. Czyli nie za bardzo opłaca się magazynowanie prądu latem (w netbillingu odsprzedawanie latem po niskiej cenie (bez vatu i kosztów przesyłu) by kupić zimą po większej, na dodatek ze wszystkimi kosztami dystrybucji, vatem itd). Po prostu tandem PV + Pompa ciepła nie jest już takim złotym rozwiązaniem jak w netmeteringu.
    Ja od połowy maja, dzięki PV oszczędziłem na rachunkach 2,5 tys. i pewnie jeszcze starczy mi kasy w depozycie żeby do końca stycznia pokryć część bieżących faktur. Mi się więc opłaca, mimo, że od połowy października jestem w cieniu lasu. I wcale nie chcę żeby mi ten las wycinali dla zysków z FV. Coś za coś - wolę las za oknem i pracującą FV od połowy marca do połowy października.
    Ostatnio edytowane przez robbas ; 14-12-2023 o 08:51

  10. #2230
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.874

    Domyślnie

    Jednym słowem na wiatraki trzeba sie rzucić , bo wiatr przeważnie w parszywą pogodę wieje a z Chin już dobry wiatrak 10 kw ze śmigłami 4 metry można za 35 tysiaków kupić . foto to powoli staje się przeżytek za sprawą polityków.

  11. #2231

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    . foto to powoli staje się przeżytek za sprawą polityków.
    Nie tylko chodzi o polityków. Po prostu ograniczenia technologii. Nawet jak byśmy mieli świetne i nowoczesne sieci przesyłowe o nieograniczonej mocy, to bywały w ciągu roku dni, a raczej godziny, w których po prostu nie było zbyt dużo chętnych na prąd. Np słoneczny weekend, ale nie na tyle gorący aby wspomagać się klimą, na dodatek wietrzny. Wiatraki i FV pracują z pełną mocą, produkcja przemysłowa stoi, ludzie korzystają ze świeżego powietrza zamiast siedzieć w domu i wypiekać placki w piekarnikach elektrycznych. Nie było komu tego prądu zużyć, trzeba było szukać za granicą czy ktoś w miarę tanio nie odbierze tego prądu. Wtedy cena skupu spadała poniżej zera (na szczęście jeszcze nie obowiązywały ceny godzinowe). Ale i tak napięcie w sieci przekraczało 253V, więc nawet i netmeteringowcy zamiast nabijać wirtualny magazyn na zimę obserwowali poszarpane wykresy produkcji prądu.

  12. #2232

    Domyślnie

    Te dni z cenami ujemny to zdarzyly sie kilkukrotnie w ciagu calego roku. A i tak w tym czasie miales autokonsumpcje.
    Tak jak wczesniej pisalem gdy znikna limity to bedzie znowu boom na PV.
    Dzieki PV o 30% obnizylem pobor energii z ZE, a oprocz tego cos tam sprzedalem.

    Ci co maja pompe to wydaje im sie ze nie odczuwaja zysku z PV bo gdy jej najbardziej uzywaja to PV prawie nie dziala. Jednak przez co najmniej 8 miesiecy w roku maja praktycznie darmowa CWU (patrzac z punktu widzenia energii, nie samej wody).

  13. #2233

    Domyślnie

    Ja nie narzekam, bo postawiłem na sporą autokonsumpcję, ale ludzie nieświadomi tego jak działa system myślą zazwyczaj, że dzięki FV "odłożą sobie prąd" na zimę. Lub chociaż kasę na ten prąd. No tak niestety myślą. A wraz z rozwojem OZE takich dni z ujemnymi cenami będzie przybywać i autokonsumpcja stanie się jeszcze ważniejsza. Wydaje się, że obecnie FV to dobry pomysł dla energożernych zakładów produkcyjnych.
    Chociaż i tu są pułapki. Znajomy właściciel tartaku narzekał, że się władował w FV z uwagi na brak kompensacji mocy biernej. Nie do końca rozumiem temat , ale rachunki za energię mu wzrosły i to sporo. Jakby ktoś coś wiedział o co chodzi z tą mocą bierną to może się podzieli wiedzą.

  14. #2234

    Domyślnie

    1. Net metering był nieuczciwy i dobrze, że go zlikwidowali. To nie politycy go nie chcieli, tylko UE.
    2. Net billing jest bardzo uczciwy i szczerze pisząc, nie mogę się doczekać rozliczeń godzinowych.
    3. Jak właściciel tartaku mógł się władować w fakturę VAT?

  15. #2235

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    2. Net billing jest bardzo uczciwy i szczerze pisząc, nie mogę się doczekać rozliczeń godzinowych.
    Tyle, ze stawki godzinowe powinny byc zarowno dla sprzedazy jak i kupna oraz taka sama stawka dla w danej godzinie dla sprzedazy i kupna. Pisze o samej cenie energii.

  16. #2236
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.528
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Tyle, ze stawki godzinowe powinny byc zarowno dla sprzedazy jak i kupna oraz taka sama stawka dla w danej godzinie dla sprzedazy i kupna. Pisze o samej cenie energii.
    Dlaczego sprzedawca, sprzedając kilka procent towaru od najtańszego dostawcy miałby stosować jego ceny dla całej sprzedaży i to bez marży?

  17. #2237

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    1. Net metering był nieuczciwy i dobrze, że go zlikwidowali. To nie politycy go nie chcieli, tylko UE.
    Co jest nieuczciwego w net-meteringu?
    1. Czy to że OSD odsprzedaje pobraną ode mnie energię lokalnym odbiorcom po cenach zawierających koszty strat energii na dystrybucję na długie dystanse a tych kosztów nie ponosi?
    2. Czy to że pobiera ode mnie 20-30% jeszcze górką?
    3. Czy to że po roku od wprowadzenia energii do sieci, energia niewykorzystana jest przywłaszczana przez OSD?
    Ja uważam że te 20-30% jest wystarczającym i uczciwym kosztem tego systemu dla prosumenta.
    UE nie jest żadną wyrocznią zachowań zgodnych z prawem, więc powoływanie się na nią jest śmieszne.

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    2. Net billing jest bardzo uczciwy i szczerze pisząc, nie mogę się doczekać rozliczeń godzinowych.
    Co jest uczciwego w net-bilingu?
    1. Czy to że pieniądze zapłacone przez OSD za energię wprowadzoną nie są w pełni wartościowymi pieniędzmi bo mogę nimi tylko zapłacić za energię czynną i to dopiero po dodaniu do jej ceny VAT-u?
    2. Czy to że 80% niewykorzystanych pieniędzy w ciągu roku, jest kradzione przez OSD?

  18. #2238
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.528
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwerty1986 Zobacz post
    2. Net billing jest bardzo uczciwy i szczerze pisząc, nie mogę się doczekać rozliczeń godzinowych.
    Obecne ceny RCEm to są średnie ważone cen godzinowych. Wagą jest ilość EE oddanej przez prosumentów w poszczególnych przedziałach czasu. Więc statystyczny prosument nie będzie miał żadnej różnicy w rozliczaniu godzinowym, a RCEm. A w praktyce jedni wyjdą odrobinę na plus (ci, co mniej od średniej oddają w godzinach tańszych, a więcej w droższych), inni odrobinę na minus (ci, co więcej, niż średnia oddają w godzinach tańszych, a mniej w drogiej). Co w praktyce oznacza, że odrobinę więcej pieniędzy dostaną ci, co mają instalacje zamontowane nieoptymalnie (na wschód, zachód, czy w pionie), a ci, co mają optymalny kont na południe dostaną mniej kasy, niż przy rozliczeniu miesięcznym, po średniej.

  19. #2239

    Domyślnie

    Poczytaj o bilansowaniu godzinowym...

  20. #2240
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    300

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Co jest nieuczciwego w net-meteringu?
    To że masz gwarancję pobrania od Ciebie tej energii, nawet gdy OSD jej nie potrzebuje, czyli że na magazynowanie energii net-meterowców składają się wszyscy użytkownicy systemu.
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

Strona 112 z 150

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony