dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie Rozliczenie energii w net-billing, nawet energa operator wymięka

    Pierwszy miesiąc fotowoltaiki - net billing.
    3 telefony do Energa Operator - zawsze inna odpowiedź,
    Instalator - inna odpowiedź,
    Człowiek od odczytów - inna odpowiedź

    Zatem pytam Was twardziele, bo róźne mądrości tutaj są a wolę nie czekać do pierwszej faktury (niby nawet 3 msc czekania) tylko od razu dostosowac prace do mozliwosci.


    Sytuacja 1:
    Od 8 do 20 produkuje się energia. Wyprodukowało się 65kWh.
    O 20 wracam do domu, podłączam auto do ładowania, 3 fazy po 10a idzie = 6,9kWh

    Pytanie 1: Jest bilansowanie godzinowe, dzienne, miesięczne. Cokolwiek to znaczy, i po co bilansowac dziennie skoro bilansuje sie godzinowo? Po bo bilansowanie miesieczne, jak jest dzienne?


    Sytuacja 2:
    W miesiącu X wyprodukowałem 1500kWh (pomijajac autokonsumpcje, chodzi o to co poszlo w licznik) i jednocześnie pobrałem 1000kWh.
    Czy za miesiąc X będzie trzeba zapłacić za 1000kWh i 1500kWh pójdzie w depozyt, czy 1500-1000 = 500kWh pójdzie w depozyt?
    Oczywiscie vat od 1500kWh. Przypomnę, mówimy o 1 miesięcu.

  2. #2

    Domyślnie

    1. jest bilansowanie godzinowe
    czyli to co wyprodukujesz i zużyjesz w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest bilanowane. Nie ma w netbilingu bilansowania dziennego czy miesięcznego.
    2. Wpierw robi się bilansowanie godzinowe bo liczniki tego nie ogarniają a dopiero potem rozlicza się zużycie energii. Czyli po bilansowaniu wyjdzie np. pobranie nie 1000kWh ale 800kWh a produkcja nie 1500kWh a 1300kWh. Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł (nie pamiętam z głowy ceny ale też nie podałeś w jakiej masz taryfie). To co zostało trafia do depozytu. Od energii która pobrałeś czyli 800kWh płacisz dystrybucję a oprócz tego opłaty stałe.
    To tak w skrócie
    Ostatnio edytowane przez Patatay ; 07-05-2024 o 17:04

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    1. jest bilansowanie godzinowe
    czyli to co wyprodukujesz i zużyjesz w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest bilanowane. Nie ma w netbilingu bilansowania dziennego czy miesięcznego.
    2. Wpierw robi się bilansowanie godzinowe bo liczniki tego nie ogarniają a dopiero potem rozlicza się zużycie energii. Czyli po bilansowaniu wyjdzie np. pobranie nie 1000kWh ale 800kWh a produkcja nie 1500kWh a 1300kWh. Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł (nie pamiętam z głowy ceny ale też nie podałeś w jakiej masz taryfie). To co zostało trafia do depozytu. Od energii która pobrałeś czyli 800kWh płacisz dystrybucję a oprócz tego opłaty stałe.
    To tak w skrócie
    Dziękuje za szybką odpowiedź

    Taryfa G11 na ten moment, nie wiem czy zmieniać na G12r przy pompie ciepła, netbillingu i pv

    Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł
    Ok.
    A więc na koniec / po końcu okresu rozliczeniowego - PIERWSZEGO MIESIĄCA, gdzie jeszcze nie mam depozytu i NIE MOGĘ Z NIEGO SKORZYSTAĆ:
    1300kwh(325zł) - 800kWh(492zł) = do zapłaty 167zł - tak ? (pomijajac inne opłaty itp itd. - pierwszego miesiąca nawet tak?


    Czyli jak oddam do sieci te 1500kWh x 0,25zł = 375zł
    Pobiorę 600kWh x 0,5zł + 23% = 369zł

    Na mój depozyt po PIERWSZYM miesiącu trafi 6zł ?

    Bo to co wyprodukuje, ale na bieżąco zużywam - nie jest brane w ogóle pod uwagę.

  4. #4

    Domyślnie

    tak i te 6zł będzie pierwsze w kolejce do rozliczenia.

    Pompiarze jadą na taryfach G12 (różnych odmian). W zimie produkcja prawie zerowa więc lepiej korzystać z pompy w tanich godzinach a takich w taryfie G11 nie masz.
    Ostatnio edytowane przez Patatay ; 07-05-2024 o 17:59

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    tak i te 6zł będzie pierwsze w kolejce do rozliczenia.

    Pompiarze jadą na taryfach G12 (różnych odmian). W zimie produkcja prawie zerowa więc lepiej korzystać z pompy w tanich godzinach a takich w taryfie G11 nie masz.
    Czyli że zaprogramować pompe na 13-16 oraz godziny nocne to jest chyba 22-7
    Rozumiem.

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Auto też ładuj po 22 a nie 20.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Ale teraz w sensie latem gdybym miał G12?
    Bo jak rozumiem sprzedawać zawsze będę po rcem czyli około 25gr a kupować mogę taniej w tańszej taryfie tak?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Ta godzina 20 to taki przykład żeby było dosadniej ale wracam około 16 i ładuje jeszcze za czasów słońca gdzie prąd nie trafia do licznika.
    Pytanie jak to jest jak na 3 fazach jest produkcja a ciągnę z dwóch faz. To się jakoś bilansuje w sensie licznik przelicza łączna moc czy każdej fazy osobno?

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia z której fazy pobierasz czy oddajesz. Liczy się łączna moc. Tak moc się sumuje.
    Najbardziej opłaca się jak jest produkcja ze słońca a jak jej nie ma to w tanich godzinach. Zależy od ciebie czy masz chęci się w to bawić. Poza tym zależy jaką masz moc instalacji i ile chcesz podładować baterii w samochodzie. Np. dzisiaj mi z instalacji 5,67kW wyprodukowało 35kWh a to starczy na jakieś 200-250km w zależności od samochodu.
    W Enerdze masz też taryfę G12W, tańsze godziny w ciągu dnia oraz weekendy i święta.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    1. jest bilansowanie godzinowe
    czyli to co wyprodukujesz i zużyjesz w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest bilanowane. Nie ma w netbilingu bilansowania dziennego czy miesięcznego.
    2. Wpierw robi się bilansowanie godzinowe bo liczniki tego nie ogarniają a dopiero potem rozlicza się zużycie energii. Czyli po bilansowaniu wyjdzie np. pobranie nie 1000kWh ale 800kWh a produkcja nie 1500kWh a 1300kWh. Z tego obliczają ci sprzedaż po ustalonej cenie miesięcznej RCEm np. 1300kWhx0,25zł/kWh=325zl Ta wartośc jest odejmowana od ceny energii którą pobrałeś czyli 800kWh x 0,5zł/kWh plus 23% VAT =492zł (nie pamiętam z głowy ceny ale też nie podałeś w jakiej masz taryfie). To co zostało trafia do depozytu. Od energii która pobrałeś czyli 800kWh płacisz dystrybucję a oprócz tego opłaty stałe.
    To tak w skrócie

    Czy dane z aplikacji Mój Licznik w Energa - można uznać za te, wg. których będzie rozliczenie? Chyba tak, skoro pochodzą z licznika.
    Po paru dniach mam:
    A+ 49,658kwh
    A- 130,168kWh

    Blado to wygląda,
    A jeszcze bladziej wykresy godzinowe


    Ale nie rozumiem jeszcze jednej rzeczy.
    Za dzień dzisiejszy:

    Całkowita energia wprowadzona do sieci: 42,987kWh
    Bilans A+ i A- = -33,789kWh
    Całkowite zużycie energii - 9,198kWh - co jest róźnicą dwóch powyższych.

    Ale dlaczego zużycie energii wlicza się do 'energii wprowadzonej do sieci ?

    To jak to wygląda?
    Najpierw jest bilansowanie godzinowe
    Później bilansowane dniowe
    i na końcu bilansowanie miesięczne ?
    Brzmi to logicznie ale pytanie jest czy.. rozliczenie miesięczne to bezwzględna suma godzinowych, czy dziennych?

    Na godzinowych - wychodzę na + - więc na dziennych wychodzę na plus
    Jeśli na dziennych wychodze na + to i na miesięcznym powinienem,
    Ale ... pytanie, kiedy albo z którego bilansowania, bedzie obliczana ilosc pobranej energii? z godzinowego?
    Ostatnio edytowane przez uasz ; 09-05-2024 o 20:19

  12. #12

    Domyślnie

    Przecież w domu masz jakieś urządzenia które biorą prąd od lodówki, przez routery, pralce skończywszy. Licznik musi je rejestrować.
    To nie jest tak że tylko Ty dajesz, i nic nie bierzesz

    Zaczynasz szukać pewnej prawidłowości w szaleństwie ochłoń, wypij dobrą flaszkę i odstaw swoje myśli na inny tor. To Ty zależysz od nich nie oni od Ciebie. Może gdybyś był na starych zasadach to byś miał to głęboko w tyłku do 2035r. Czyli dałeś 1 kWh mają oddać 0,8 i jakby to powiedzieć... weźcie się odczepcie - delikatnie mówiąc.
    Sorry taka prawda, ja zakładałem PV w 2015r więc na starych zasadach będę w sumie 20 lat, cóż mogę zrobić/ Kolejne lata będę miał z Was bekę Że wymuszają na was magazyny energii, nie wiem na co jeszcze wpadną ale nie będziecie mogli ich ładować po zmroku ino za dnia jak prąd tani, ale wy macie nadwyżkę i magazyn nie pomieści. To se klimę włączcie, grzanie cwu - nie chcę Wam źle wróżyć.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 09-05-2024 o 22:58
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przecież w domu masz jakieś urządzenia które biorą prąd od lodówki, przez routery, pralce skończywszy. Licznik musi je rejestrować.
    To nie jest tak że tylko Ty dajesz, i nic nie bierzesz

    Zaczynasz szukać pewnej prawidłowości w szaleństwie ochłoń, wypij dobrą flaszkę i odstaw swoje myśli na inny tor. To Ty zależysz od nich nie oni od Ciebie. Może gdybyś był na starych zasadach to byś miał to głęboko w tyłku do 2035r. Czyli dałeś 1 kWh mają oddać 0,8 i jakby to powiedzieć... weźcie się odczepcie - delikatnie mówiąc.
    Sorry taka prawda, ja zakładałem PV w 2015r więc na starych zasadach będę w sumie 20 lat, cóż mogę zrobić/ Kolejne lata będę miał z Was bekę Że wymuszają na was magazyny energii, nie wiem na co jeszcze wpadną ale nie będziecie mogli ich ładować po zmroku ino za dnia jak prąd tani, ale wy macie nadwyżkę i magazyn nie pomieści. To se klimę włączcie, grzanie cwu - nie chcę Wam źle wróżyć.
    Rozumiem to i wiem że jest słabo. Ale chcę zrozumieć mechanizm aby móc się chociaż trochę do niego dostosować.
    Energia zużywana przez dom w trakcie produkcji nie powinna przepływa przez licznik co się chyba dzieje ? W sensie że nie przepływa ?
    Bo apka od falownika pokazuje produkcję 60kwh a licznik jedynie 44kWh - czyli jak rozumiem te 16kwh zjadłem zanim dopłynęło do licznika

  14. #14

    Domyślnie

    A+ to jest to co pobrałeś z sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
    A- to jest to co wprowadziłeś do sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
    Inwerter podaje to co wyprodukowałeś, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
    Różnica pomiędzy Inwerterem a A- to jest twoja autokonsumpcja, czyli to co nie zdąrzyło przejść przez licznik bo zostało zużyte.
    Nie wiem jaki masz falownik ale załóżmy, że trójfazowy.
    Jeśli PV produkują np. 4,5kW to jest to tak naprawde 1,5kW na każdą fazę. A ty w tym czasie załączysz indukcję czy coś tam jeszcze i zużywasz na jednej fazie 2,5kW. Jeśli była by ta sytuacja przez równa godzinę to wartości te wyglądają tak
    Produkcja 4,5kWh, zużycie 2,5kWh. Licznik nie wykaże, że oddałeś do sieci 2kWh ale wykaże, że oddałeś 3kWh, a pobrałeś 1kWh. Bo dwie fazy nie były obciążone i prąd płynął sobie do sieci a na jednej fazie pobór był większy niż produkcja.
    To jest bilansowanie godzinowe bo liczy się dana godzina.
    Teraz masz bilansowanie międzyfazowe co Energa przedstawia jako godziny dodatnie i ujemne na rachunku (można te dane ściągnąć z ich strony gdzie masz dane z każdej godziny). W bilansowaniu godzinowym w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest wykazane 3kWh-1kWh=2kWh, liczba godzin ujemnych 2. I za te dwie godziny zapłacą ci po stawce RCEm.
    Za ten 1kWh co pobrałeś w danej godzinie energii nie płacisz też opłat dystrybucyjnych.
    Bilansowanie dzienne - nie ma czegoś takiego.
    Bilansowanie miesięczne - nie ma czegoś takiego.
    Jest za to rozliczenie np. miesięczne. To co oddałeś do sieci a nie zużyłeś w danych godzinach, w twoim przypadku 2kWh. Wartość ta jest przeliczana na PLNy czyli za kwiecień było to 2x0,25=0,5zł. Wartość ta jest wpisywana jako depozyt a następnie odejmowana od wartości brutto pobranej przez ciebie energii w danym miesiącu.Wartośc depozytu jest rozliczana w kolejność fifo czy od najstarszego. Np. W maju jeśli będzie mieć depozyt 100zł a wcześniej za kwiecień mieałeś 50zł to w pierwszej kolejności rozliczone będzie to 50zł. Jeśli po roku okaże się, że masz jakiś depozyt starszy niż 12 miesieczny to te pieniadze są tobie "wypłacane". Tego ostatniego to nie jestem pewien jak to się odbywa, ale podejrzewam, że po prostu będziesz mieć na koncie w Enerdze nadpłate. Przekonam się za jakieś 2 miesiące bo u mnie taka sytuacja się pojawi.

    Edit
    po 12 miesiącach wypłacą 20% z tego co zostanie
    Ostatnio edytowane przez Patatay ; 10-05-2024 o 20:26

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Brzydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    A+ to jest to co pobrałeś z sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
    A- to jest to co wprowadziłeś do sieci, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
    Inwerter podaje to co wyprodukowałeś, wartość rzeczywista tj niezbilansowana
    Różnica pomiędzy Inwerterem a A- to jest twoja autokonsumpcja, czyli to co nie zdąrzyło przejść przez licznik bo zostało zużyte.
    Nie wiem jaki masz falownik ale załóżmy, że trójfazowy.
    Jeśli PV produkują np. 4,5kW to jest to tak naprawde 1,5kW na każdą fazę. A ty w tym czasie załączysz indukcję czy coś tam jeszcze i zużywasz na jednej fazie 2,5kW. Jeśli była by ta sytuacja przez równa godzinę to wartości te wyglądają tak
    Produkcja 4,5kWh, zużycie 2,5kWh. Licznik nie wykaże, że oddałeś do sieci 2kWh ale wykaże, że oddałeś 3kWh, a pobrałeś 1kWh. Bo dwie fazy nie były obciążone i prąd płynął sobie do sieci a na jednej fazie pobór był większy niż produkcja.
    To jest bilansowanie godzinowe bo liczy się dana godzina.
    Teraz masz bilansowanie międzyfazowe co Energa przedstawia jako godziny dodatnie i ujemne na rachunku (można te dane ściągnąć z ich strony gdzie masz dane z każdej godziny). W bilansowaniu godzinowym w danej godzinie np. 11.00-12.00 jest wykazane 3kWh-1kWh=2kWh, liczba godzin ujemnych 2. I za te dwie godziny zapłacą ci po stawce RCEm.
    Za ten 1kWh co pobrałeś w danej godzinie energii nie płacisz też opłat dystrybucyjnych.
    Bilansowanie dzienne - nie ma czegoś takiego.
    Bilansowanie miesięczne - nie ma czegoś takiego.
    Jest za to rozliczenie np. miesięczne. To co oddałeś do sieci a nie zużyłeś w danych godzinach, w twoim przypadku 2kWh. Wartość ta jest przeliczana na PLNy czyli za kwiecień było to 2x0,25=0,5zł. Wartość ta jest wpisywana jako depozyt a następnie odejmowana od wartości brutto pobranej przez ciebie energii w danym miesiącu.Wartośc depozytu jest rozliczana w kolejność fifo czy od najstarszego. Np. W maju jeśli będzie mieć depozyt 100zł a wcześniej za kwiecień mieałeś 50zł to w pierwszej kolejności rozliczone będzie to 50zł. Jeśli po roku okaże się, że masz jakiś depozyt starszy niż 12 miesieczny to te pieniadze są tobie "wypłacane". Tego ostatniego to nie jestem pewien jak to się odbywa, ale podejrzewam, że po prostu będziesz mieć na koncie w Enerdze nadpłate. Przekonam się za jakieś 2 miesiące bo u mnie taka sytuacja się pojawi.
    Dziękuje,
    Jesteś bardzo miły i rzeczowy.

    Wygląda że wszystko jest tak jak myślałem na początku, tylko im więcej czytając, tymbardziej wpadałem w amok i błędne rozumowanie.
    Wypłata nadpłaty jest chyba możliwa, ale cięzko jest mieć depozyt z przed 12 miesięcy, skoro zjadany jest on od końca.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    (..)Sorry taka prawda, ja zakładałem PV w 2015r więc na starych zasadach będę w sumie 20 lat,(...)
    Czy w Twojej umowie nie ma czasem zapisu że jest na 15 lat ale nie po 2035 roku?
    Jeżeli jest (w mojej jest taki zapis) to nie będziesz na starych zasadach 20 lat tylko 15.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Czy w Twojej umowie nie ma czasem zapisu że jest na 15 lat ale nie po 2035 roku?
    Jeżeli jest (w mojej jest taki zapis) to nie będziesz na starych zasadach 20 lat tylko 15.
    Na mojej umowie jest napisane że będą mi płacić za wyprowadzoną energię której nie odebrałem i w pierwszym roku to robili, później nie aneksowali umowy i już nie płacą więc w papierach jestem jeszcze na starszych zasadach niż 1 do 0,8.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #18

    Domyślnie

    zrobiłem edita w tym długim wpisie

    "Edit
    po 12 miesiącach wypłacą 20% z tego co zostanie"
    Ostatnio edytowane przez Patatay ; 11-05-2024 o 10:04

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    215

    Domyślnie

    Tu wszystko pieknie wyjasnione co do wyplaty nadwyzki:

    https://aktywnyprosument.pl/20-warto...-nadprodukcji/

  20. #20

    Domyślnie

    Tam jest napisane do 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym. To zmienia trochę postać na korzyść prosumentów. Ja czekam jeszcze 2, 3 miesiące i się przekonam. Fakt, tak dokładnie nie analizowałem tej ustawy pod kątem zwrotu bo na niego nie liczyłem. Dziękuję za informację.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony