dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 151
  1. #41
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Czytając wypowiedzi zibizz1 początkowo myślałem, że szeroko stosuje ironię w swoich wypowiedziach . Później przyszło niedowierzanie i momentami śmiech. Jak to łatwo jest żonglować danymi aby móc dowieść niemożliwego...
    Nie będę się wdawał w zbędną tzw. pyskówkę. Chciałbym tylko zobaczyć minę co niektórych po wizycie na moim osiedlu. 4 niemalże takie same domy. Ja za ogrzewanie i cwu wydaję do 1800 zł za rok. (najwyższa kwota w ciągu ostatnich 6 lat), dwóch sąsiadów 4,5-5 ton ekogroszku na rok. sąsiedzi po mojej zachodniej stronie 3900-4400 za gaz ziemny. Domy mamy naprawdę duże, stąd to zużycie. Być może deweloper tylko mój dom wykończył należycie, być może sąsiedzi kupują nieefektywny ekogroszek a w rurach zamiast gazu płynie azot...Nie wiem. Faktem jest, że nie spotkałem się aby ktoś posiadając pompę ciepła płacił więcej niż inni w domach o podobnym metrażu z gazem czy groszkiem "na pokładzie". Zazwyczaj różnica jest przygniatająca na korzyść pompy. Ja za swoją instalacje wydałem 13 tyś zł (po dofinansowaniu 7 tyś zł - podatek). Pozdrawiam i do miłego rozmyślania.
    PS. sąsiad z ekogroszkiem kupuje wiosną panasonica t-cap - może na sercu leży mu ekologia i ten smog......a gaz w ulicy. Pozdrawiam i pamiętajcie że Polak musi się sam przekonać...

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I to jest właśnie typowy bezsens czyli przyłącze gazu i stałe opłaty tylko do ogrzewania.
    Mam kocioł pelletowy , a w kuchni indukcję i zrobiłem tak jak piszesz nie pchałem się w gaz by uniknąć opłat stałych , jakościowych , przesyłowych itp razy dwa - nie jestem dojną krową. Zawsze trochę kasy zostanie w kieszeni , docelowo była wizja solarów jednak nie zamontowałem , teraz czekam nadotacje PV w celu obniżenia rachunków za prąd i zejścia tylko do opłat stałych .

    Grzeję ok 160m2 i 500m3 z CWU za rok za 2400zł , z czego dobre 700 to samo cwu . Do ocieplenia mam jeszcze fundament - co pozwoli obniżyć jeszcze zużycie.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 19-02-2018 o 07:33

  3. #43
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Oburzacie się tak samo jak gdybym powiedział że moja koleżanka jest najwyższa u mnie w pracy, bo przecież wszystkie kobiety które widzieliście są niższe od facetów.

    Nie lubie argumentów z palca typu:
    95% ludzi jeśli już ma gaz to ma i kuchnie gazowe.
    Nie lubie też rad na podstawie własnego przypadku bez zapoznaniem się głebiej z danym problemem typu: "mój kwiatek coś słabo rósł bo miał za mokro jesli twój żółknie to na pewno ma za mokro, może przestań go podlewać"

    Tak asselllo, zgadzam się że w większości przypadków pompa ciepła to najlepszy wybór. A nawet jeśli znajdziesz 20 przykładów które to potwierdzają to nie powiem że ZAWSZE. Moje posty nie miały nakłaniać do węgla, gazu czy też odradzanie ogrzewania prądem. Sam świadomie wybrałen PC gruntową i jestem z niej bardzo zadowlony, wiem też że w najbliższych 10-20 latach koszt ogrzewania + instalacji będzie wyższy niż przy powietrznej. Więc cena to nie wszystko.

    No i na koniec warto pamięcać że sytuacja jest zmienna więc jeśli w ostatnich dwóch latach dało się znaleźć kogoś kto ogrzewał taniej gazem niż powietrzna pompą ciepła to już w nadchodzących latach takich osób może nie być wcale. Ceny gazu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gaz ziemny.JPG
Wyświetleń:	191
Rozmiar:	27,3 KB
ID:	407662
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Ceny gazu:
    Ten wykres to niby skąd? Polska ma póki co podpisane kontrakty na dość drogi gaz. Przyszłe powinny przynieść obniżkę.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ceny LPG do aut są niższe niż choćby rok temu, obecnie poniżej 1,9 /2 zł za litr . Kilka lat wstecz dochodziły do 2,5zł . Pamiętam czasy gdy kosztował złotówe

    To pewnie kwestia dywersyfikacji LNG

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam ,
    w tym wątku może napiszę tak :

    nie wyleczyłem się jeszcze z pompy ciepła !

    Wręcz przeciwnie - po montażu w domu , zamontowałem w firmie w nowym budynku (9 szt PC pow/pow) i starym ( w miejsce pieca na „ekogroszek”)
    Ten zachwyt trwa już trzeci sezon- we wszystkich obiektach jest ciepło i praktycznie najtaniej (stosunek inwestycji do kosztów eksploatacyjnych) w istniejących instalacjach , do tego bezobsługowo oraz dodatkowa przestrzeń po kotłowniach.
    A jak się „spitoli” cokolwiek- to naprawię jak najszybciej.
    W firmie mogłem mieć gaz-ale gazownia raczyła mi zaproponować parę lat temu 30 000pln za samo przyłącze do sieci , więc podziękowaliśmy.Może gdyby nie było tego kosztu- kto wie : może nie myślałbym o PC ...
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    .. nie pchałem się w gaz by uniknąć opłat stałych , jakościowych , przesyłowych....
    Odnośnie tego fragmentu sprawa ma się następująco:
    Opłaty stałe (abonament + dystrubucja): miesięcznie brutto 17zl, na rok 204 za posiadanie rurki z gazem, przyłącze w obowiązku Gazowni 1800 jednorazowo. Nie uważam aby było to jakoś bardzo "dojnie", nie odbiega od "dojenia" ludzi za wodę i prąd.

    Piec kondensacyjny na gaz 3-6tys, piec na pelet 9-14tys - co i jest b. dobrym wyborem, gdy myślało się eko-groszku.
    Pompa ciepła - ok - tylko dlaczego takie drogie? Proszę podsumować koszty instalacji (gaz | PC | Pelet) dodać koszty ogrzewania w okresie 10lat -15lat (potem wymiana) i porównać - wybór jest zależny od wielu czynników i każdy kieruje się innymi kryteriami.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  8. #48
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    Odnośnie tego fragmentu sprawa ma się następująco:
    Opłaty stałe (abonament + dystrubucja): miesięcznie brutto 17zl, na rok 204 za posiadanie rurki z gazem, przyłącze w obowiązku Gazowni 1800 jednorazowo. Nie uważam aby było to jakoś bardzo "dojnie", nie odbiega od "dojenia" ludzi za wodę i prąd.

    Piec kondensacyjny na gaz 3-6tys, piec na pelet 9-14tys - co i jest b. dobrym wyborem, gdy myślało się eko-groszku.
    Pompa ciepła - ok - tylko dlaczego takie drogie? Proszę podsumować koszty instalacji (gaz | PC | Pelet) dodać koszty ogrzewania w okresie 10lat -15lat (potem wymiana) i porównać - wybór jest zależny od wielu czynników i każdy kieruje się innymi kryteriami.
    Niezłe myślenie
    Prąd i wodę każdy musi mieć,gaz nie koniecznie i to nawet bez myślenia o zasyfianiu domu czy to węglem czy to pelletem.
    Podobnie z kominami,nie każdy dom musi je mieć.
    Czy pompy p-w są drogie ? Absolutnie nie są drogie.
    Podaj swój koszt instalacji ogrzewania gazem od momentu decyzji do momentu odpalenia kotła. Następnie podaj koszt 1kWh z gazu dzieląc ostatnią liczbę do zapłaty na rachunku przez zużycie kWh.

    A węgiel i pellet w nowych domach to dla bezmyślnych i nie potrafiących liczyć bo to najdroższe rozwiązania na ogrzewanie nowych domów...

    Koszt instalacji mojej pompy to 21tys.zl 6 lat temu,dzisiaj to ok.25-27tys.zl. Rachunek za ogrzewanie od 5 lat to ok.2000kWh czyli ok.600zl czyli 16kWh/m2 czyli 4,8zl/m2 pow.grzanej za sezon grzewczy.
    Oczywiście bez komina w "kotłowni" bo go zlikwidowalem przed budową.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-02-2018 o 17:06

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Niezłe myślenie
    Prąd i wodę każdy musi mieć,gaz nie koniecznie i to nawet bez myślenia o zasyfianiu domu czy to węglem czy to pelletem.
    Podobnie z kominami,nie każdy dom musi je mieć.
    Czy pompy p-w są drogie ? Absolutnie nie są drogie.
    Podaj swój koszt instalacji ogrzewania gazem od momentu decyzji do momentu odpalenia kotła. Następnie podaj koszt 1kWh z gazu dzieląc ostatnią liczbę do zapłaty na rachunku przez zużycie kWh....
    A czym się różni instalacja PC od instalacji ogrzewania gazem poza tym że piec gazowy jest o 20K tańszy?
    Przecież piec gazowy kondensacyjny nie potrzebuje komina, można go powiesić na ścianie, a przyłączenie do instalacji c.o. jest takie samo jak przy PC.
    A oto aktualne ceny gazu (z PGNiG): 1 m szesc. (z abonamentem i wszystkimi opłatami) kosztuje w taryfie W-3.6 - 1,96 zł;
    współczynnik konwersji 11,244 KWh/m sz., sprawność pieca - 105% - z tego wychodzi cena ok. 0,16 zł/KWh.
    A teraz policzmy cenę prądu: przy grzaniu 80% noc i 20% dzień wychodzi ok. 0,40 zł/KWh - czyli PC przez cały sezon grzewczy musiałaby mieć COP 2,5.
    Przy podłogówce może to i możliwe, ale przy instalacji mieszanej lub grzejnikach wydaje się nieprawdopodobne, poza tym grzejąc gazem zostaje nam 20000 zł w kieszeni.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 20-02-2018 o 19:41 Powód: Korekta cytowanego linku postu.

  10. #50
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Zatem zapytałem się o koszt instalacji gazowej od momentu decyzji o grzaniu gazem do momentu uruchomienia kotła.
    Chyba raczej zrozumiałe pytanie ?

    Instalację mieszaną w nowym domu będą mieli tylko....

    Powietrzna pompa ma srednioroczny COP pow. 3 ale ja przyjmuje 3.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 20-02-2018 o 19:46

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zatem zapytałem się o koszt instalacji gazowej od momentu decyzji o grzaniu gazem do momentu uruchomienia kotła.
    Chyba raczej zrozumiałe pytanie ?

    Instalację mieszaną w nowym domu będą mieli tylko....

    Powietrzna pompa ma srednioroczny COP pow. 3 ale ja przyjmuje 3.
    Po pierwsze są nie tylko nowe domy, ale i modernizowane;
    Po drugie sporo osób nie chce podłogówki ma piętrze - zresztą w typowych planach nowych domów są tam przewidziane grzejniki;
    Po trzecie wg danych producenta TCAP 9kW - COP dla +2 stC/35 stC wynosi 3,59, a dla -7/35 już tylko 2,85 - a noce w zimie są mroźne w większości Polski.

  12. #52
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał korax Zobacz post
    Po pierwsze są nie tylko nowe domy, ale i modernizowane;
    Po drugie sporo osób nie chce podłogówki ma piętrze - zresztą w typowych planach nowych domów są tam przewidziane grzejniki;
    Po trzecie wg danych producenta TCAP 9kW - COP dla +2 stC/35 stC wynosi 3,59, a dla -7/35 już tylko 2,85 - a noce w zimie są mroźne w większości Polski.
    Nie podejmuje tematów starych domów bo tam pompa ciepła nie jest zasadna ekonomicznie.
    Wykropkowalem ale teraz dosadnie,instalacje mieszaną "chcą" jak mówisz,ludzie bezmyslni i nie świadomi i od tego jest forum,żeby nie zrobili głupoty i żeby stali się swiatli I żeby budowali dom z głową a nie bezmyslnie...
    Pisałem o sredniorocznym COP a nie chwilowym,cwu grzeje się również latem i przy wysokich temperaturach zewnętrznych A to nie bagatelna suma kWh bo u mnie stosunek c.o do cwu do 60:40.

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Cytat Napisał korax Zobacz post
    A czym się różni instalacja PC od instalacji ogrzewania gazem poza tym że piec gazowy jest o 20K tańszy?
    Przecież piec gazowy kondensacyjny nie potrzebuje komina, można go powiesić na ścianie, a przyłączenie do instalacji c.o. jest takie samo jak przy PC.
    A oto aktualne ceny gazu (z PGNiG): 1 m szesc. (z abonamentem i wszystkimi opłatami) kosztuje w taryfie W-3.6 - 1,96 zł;
    współczynnik konwersji 11,244 KWh/m sz., sprawność pieca - 105% - z tego wychodzi cena ok. 0,16 zł/KWh.
    A teraz policzmy cenę prądu: przy grzaniu 80% noc i 20% dzień wychodzi ok. 0,40 zł/KWh - czyli PC przez cały sezon grzewczy musiałaby mieć COP 2,5.
    Przy podłogówce może to i możliwe, ale przy instalacji mieszanej lub grzejnikach wydaje się nieprawdopodobne, poza tym grzejąc gazem zostaje nam 20000 zł w kieszeni.
    Grzeje pc i mam 100%grzejniki i jak narazie tej zimy cop ogrzewanie i cwu mam 3.8 . PC Panasonic t -cap 9kw 1f H kosztował około 20tyś to jakim cudem piec gazowy ma być tańszy o 20tys?
    Gazowka kondensacyjne kosztuje około 6tyś + komin taki za ścianę min 1tyś +przyłącze też ładnych parę tysiakow.
    Do gazu dolicz spory abonament co miesiąc

  14. #54

    Domyślnie

    Przecież napisałeś: "Koszt instalacji mojej pompy to 21tys.zl 6 lat temu,dzisiaj to ok.25-27tys.zl"
    Piec gazowy 4-6 K, koszt 15 mb przyłącza gazowego to ok. 7K - no może trochę przesadziłem z tym 20K, ale i tak jest taniej o kilkanaście tysięcy.
    Cena gazu 1,96 zł/m sz. jest z abonamentem i wszystkimi dodatkowymi opłatami.

  15. #55
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał korax Zobacz post
    Przecież napisałeś: "Koszt instalacji mojej pompy to 21tys.zl 6 lat temu,dzisiaj to ok.25-27tys.zl"
    Piec gazowy 4-6 K, koszt 15 mb przyłącza gazowego to ok. 7K - no może trochę przesadziłem z tym 20K, ale i tak jest taniej o kilkanaście tysięcy.
    Cena gazu 1,96 zł/m sz. jest z abonamentem i wszystkimi dodatkowymi opłatami.
    Podaj swój koszt instalacji ogrzewania gazowego od decyzji do uruchomienia kotła.
    Tak wiele oczekuje czy nie rozumiesz pytania ?

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Koszt pompy wraz z całą kotłwonią - 20 - 25 tyś zł, zero formalności, stresu, papierologii itp.Dodatkowy atut, który należy dodać to opcja chłodzenia

    Gaz - opłata przyłączeniowa 2300 + skrzynka przy granicy + projekt + pociągniecia gazu od granicy do domu (wykonawca z uprawnieniami, kierownik budowy) + dobry piec wraz z całą kotłownią + komin/odprowadzenie - 15- 17 tyś jak liczyłem. Rożnica niewielka, nie wspomnę o papierologii, umowach, oczekiwaniu na podłączenie, dwóch abonamentach itp. Każdy moze podjąć decyzję.

    COP - katalogowy (zasilanie 35 ST) a rzeczywisty (większość energooszczednych domów max 30 St zasilanie) to dwie inne sprawy U Mnie podłogówka po całości i max temp. zasilania 31 St. COP CO grudzień CO 3,8, styczeń 4,0 luty 4,5 (przeszedłem na ciągłą pracę pompy).

    G12 - średni koszt 1 KWh 46 groszy, 100% tania 24,5 gr, 80% w taniej a 20% w drogiej to 32 grosze. czyli 8 groszy za 1 KWh przy COP 4
    Ostatnio edytowane przez Marcin34_Śl ; 20-02-2018 o 21:30
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał korax Zobacz post
    Przecież napisałeś: "Koszt instalacji mojej pompy to 21tys.zl 6 lat temu,dzisiaj to ok.25-27tys.zl"
    Piec gazowy 4-6 K, koszt 15 mb przyłącza gazowego to ok. 7K - no może trochę przesadziłem z tym 20K, ale i tak jest taniej o kilkanaście tysięcy.
    Cena gazu 1,96 zł/m sz. jest z abonamentem i wszystkimi dodatkowymi opłatami.
    Podobno z 1m3 gazu uzyskuje się ok 11 kWh , z Twojej ceny gazu masz koszt 1 kWh ok 0,18 pln brutto.
    U mnie przy grzejnikach roczny COP jest 3 przy średniej cenie w G12W 1 kWh ok 0,42 pln brutto ( wszystkie opłaty).
    Czyli w mojej instalacji koszt 1 kWh to ok 0.14 pln brutto ( z 40% w T1)
    A teraz domek z PC P/W o100% OP z ok 80-90 % w T2 ( jakiejkolwiek) i z COP 3.5-4 ( a raczej min 4)...
    Przy gruntowej jeszcze lepszy COP.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #58
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Gaz - opłata przyłączeniowa 2300 + skrzynka przy granicy + projekt + pociągniecia gazu od granicy do domu (wykonawca z uprawnieniami, kierownik budowy) + dobry piec wraz z całą kotłownią + komin/odprowadzenie - 15- 17 tyś jak liczyłem. Rożnica niewielka, nie wspomnę o papierologii, umowach, oczekiwaniu na podłączenie, dwóch abonamentach itp. Każdy moze podjąć decyzję.
    I właśnie dlatego w moim przypadku taniej było ogrzewać dom PRĄDEM przy inwestycji 2,5tys.zl niż gazem ziemnym i przyłącze gazu zostało dalej przed działką...

  19. #59

    Domyślnie

    1)"Koszt instalacji mojej pompy to 21tys.zl 6 lat temu,dzisiaj to ok.25-27tys.zl" a potem "Koszt pompy wraz z całą kotłwonią - 20 - 25 tyś zł" to 20 czy 27K?
    2) Za przyłącze zapłaciłem razem 6800 zł, piec kupiłem za 5600 zł ( z 8% VAT) i całym montażem.
    3) Coś się czepił tego komina - u mnie to jest metr rury.
    4) " Podobno z 1m3 gazu uzyskuje się ok 11 kWh , z Twojej ceny gazu masz koszt 1 kWh ok 0,18 pln brutto" - zapominasz o sprawności pieca!!
    5) "Czyli w mojej instalacji koszt 1 kWh to ok 0.14 pln brutto ( z 40% w T1)" - 0,16 zł - 0,14 zł = 0,02 zł x 7000 KWh (u mnie) = 200 zł/rok.
    Różnica w kosztach kilkanaście tysięcy - na obecnej lokacie bankowej odsetki roczne to co najmniej 300 zł
    6) Zapominasz jeszcze i pogodzie - co roku wiele tysięcy domów nie ma przez wiele dni prądu - przy piecu gazowym ogrzeję mając UPS i generator prądu za 300 zł, pompa ciepła będzie nieczynna.
    7) Na zakończenie dyskusji napiszę, że pompy ciepła to bardzo fajna rzecz, ale opłacalne będą dopiero przy cenach o połowę niższych - patrząc ich budowę to koszty produkcji nie powinny być wyższe od dobrych kotłów na ekogroszek czy pelet

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał korax Zobacz post
    1)"Koszt instalacji mojej pompy to 21tys.zl 6 lat temu,dzisiaj to ok.25-27tys.zl" a potem "Koszt pompy wraz z całą kotłwonią - 20 - 25 tyś zł" to 20 czy 27K?
    2) Za przyłącze zapłaciłem razem 6800 zł, piec kupiłem za 5600 zł ( z 8% VAT) i całym montażem.
    3) Coś się czepił tego komina - u mnie to jest metr rury.
    4) " Podobno z 1m3 gazu uzyskuje się ok 11 kWh , z Twojej ceny gazu masz koszt 1 kWh ok 0,18 pln brutto" - zapominasz o sprawności pieca!!
    5) "Czyli w mojej instalacji koszt 1 kWh to ok 0.14 pln brutto ( z 40% w T1)" - 0,16 zł - 0,14 zł = 0,02 zł x 7000 KWh (u mnie) = 200 zł/rok.
    Różnica w kosztach kilkanaście tysięcy - na obecnej lokacie bankowej odsetki roczne to co najmniej 300 zł
    6) Zapominasz jeszcze i pogodzie - co roku wiele tysięcy domów nie ma przez wiele dni prądu - przy piecu gazowym ogrzeję mając UPS i generator prądu za 300 zł, pompa ciepła będzie nieczynna.
    7) Na zakończenie dyskusji napiszę, że pompy ciepła to bardzo fajna rzecz, ale opłacalne będą dopiero przy cenach o połowę niższych - patrząc ich budowę to koszty produkcji nie powinny być wyższe od dobrych kotłów na ekogroszek czy pelet
    Małe uzupełnienie - spotkałem się też z opiniami , że z 1m3 gazu uzyskuje się 8.5 kWh , pomijając nadal sprawność pieca to Twój koszt 1 kWh będzie ok 0.23 pln brutto.
    A teraz najciekawsze - u mnie T2 kosztuje ok 0,18pln brutto , ale przy podłogówce miałbym coś ok 0.25 pln brutto i COP =4 , wtedy 1 kWh ok 0.06 pln brutto.
    To teraz ile byś uciułał na lokatce ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony