dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 2978

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Witam,

    prosze o porade odnosnie mojego trawnika. Zalozony 3 lata temu - niestety nie przygotowalismy sie jakos specjalnie - mieszanka z nizszej polki, niesprawdzone ph gleby, brak automatycznego nawadniania (wiem ze to byl najwiekszy blad) mimo i teren spory ok. 600m2. Co roku na wiosne po wlozeniu ogromnej ilosci pracy tj. porzadnej wertykulacji, nawozeniu i czestym koszeniu (przy sprzyjajacych opadach) wyglada nawet ok - nizej foto z poczatku maja tego roku





    zdjecia z teraz niemam ale jest ciut lepszy od trawnika Pyxisa z poprzeniej strony



    ale co roku o tej porze wystarczy kilka dni upalow - tak jak teraz i w zasadzie jest walka o niego (mimo ze w upalne dni podlewany codziennie wieczorami). Niewiem czy brak automatycznego nawadniana to jedyny problem iz trawnik jest w slabej kondycji, ok. 6-7 tygodniu temu zastosowalam nawoz substral 100 dni - przez miesiac bylo ok - ciemny zielony kolor, ladnie rosla takze koszenie dwa razy w tygodniu, ale po tym czasie kicha - jakby przystopowala (ostatnie koszenie 1,5tyg temu praktycznie nie ma co kosic - ledwie urosla.) Sprawdzilismy glebe - ph w wiekszosci wyszlo na poziomie 5, tylko w niewielkiej czesci 6. Stad pytanie czy 5 jest odpowiednie pod trawnik? Na dzien dzisiejszy zastanawiamy sie z mezem czy przeorac wszystko i konkretnie zajac sie zakladaniem od poczatku lacznie z automatycznym nawadnianiem czy zostawic to co jest i zalozyc tylko nawadnianie?

    Z gory dziekuje.
    Mama przede wszystkim...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał AngelikaX Zobacz post
    zdjecia z teraz niemam ale jest ciut lepszy od trawnika Pyxisa z poprzeniej strony
    Ja swojego w sobote podlalem i wczoraj juz misialem skosic. Zazielenil sie pieknie, ale z tego co widze, to dzisiaj lub najdalej jutro wieczorem tez mnie czeka podlewanie. Przynajmniej tych szybciej przesychajacych miejsc trawnika.

    Jesli trawa nie chce rosnac a czesto podlewasz, to chyba znaczy, ze jest glodna. Ja sie szybko wyleczylem z kupowania gotowych nawozow do trawy. Kupuje teraz tylko paczkowana z wora Polifoske8 i Saletrzak. Na moje 600m2 rozsiewam co 30-40 dni 10kg Salerzaku (15 zl/10kg) i 2-3x do roku po 10kg Polifoski8 (38 zl/10kg) - wiosna i jako nawoz jesienny. Niestety koszenie tak co 4 dni. Jak sucho, to 1x w tygodniu sie udaje, ale tylko przy koncu dzialania nawozu.

    BTW:
    Maj to najfajniejszy miesiac na trawnik. Moj tak bez podewania sobie rosl

    Ostatnio edytowane przez Pyxis ; 23-07-2013 o 09:54
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Jesli trawa nie chce rosnac a czesto podlewasz, to chyba znaczy, ze jest glodna. Ja sie szybko wyleczylem z kupowania gotowych nawozow do trawy. Kupuje teraz tylko paczkowana z wora Polifoske8 i Saletrzak. Na moje 600m2 rozsiewam co 30-40 dni 10kg Salerzaku (15 zl/10kg) i 2-3x do roku po 10kg Polifoski8 (38 zl/10kg) - wiosna i jako nawoz jesienny. Niestety koszenie tak co 4 dni. Jak sucho, to 1x w tygodniu sie udaje, ale tylko przy koncu dzialania nawozu.
    skoro uzylam nawozu o dlugim dzialaniu to jak mozliwe ze po miesiacu przestal dzialac - no chyba ze to jakas sciema. Nastepnym razem przemysle Twoja propozycje - dzieki
    Mama przede wszystkim...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał AngelikaX Zobacz post
    ph w wiekszosci wyszlo na poziomie 5, tylko w niewielkiej czesci 6. Stad pytanie czy 5 jest odpowiednie pod trawnik?
    Posyp saletrą wapniową tuż przed deszczem (albo bardzo obficie podlej).
    Jesli trawnik jest założony na glebie paiszczystej, to woda znika bardzo szybko z wierzchniej warstwy gleby.

    Nawadnianie można założyć w każdej chwili, chociaż trochę zdemoluje to trawnik i przez ok. miesiac będzie wyglądał nieciekawie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Posyp saletrą wapniową tuż przed deszczem (albo bardzo obficie podlej).
    Jesli trawnik jest założony na glebie paiszczystej, to woda znika bardzo szybko z wierzchniej warstwy gleby.

    Nawadnianie można założyć w każdej chwili, chociaż trochę zdemoluje to trawnik i przez ok. miesiac będzie wyglądał nieciekawie.
    co do demolki przy zakladaniu nawadniania to ok, trawnik i tak nie jest taki jakbym chciala wiec kolejny miesiac przeboleje

    Elfir napisz prosze ile tej saletry na 600 m2- moge uzyc siewnika (na jakim poziomie?) Jak czesto nalezy powtarzac ten zabieg?
    Mama przede wszystkim...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał AngelikaX Zobacz post
    Elfir napisz prosze ile tej saletry na 600 m2- moge uzyc siewnika (na jakim poziomie?) Jak czesto nalezy powtarzac ten zabieg?

    Na opakowaniu nawozu zawsze podawana jest dawka. I dokładnie tyle trzeba zaaplikować.
    Zasadniczo trawnik nawozi się raz w miesiącu w okresie wegetacji do przełomu sierpień/wrzesień.
    Z tym, że wiosną nalepiej dać nawóz wieloskładnikowy, z udziałem azotu, fosforu i podstawowym mikro i makro elementów (np. Azofoska). Potem nawozi się głownie azotem i do ostatniego nawożenia można dać azot i potas (np. saletra potasowa).
    Saletrą wapniową (lub saletrzakiem) nawozisz aż do otrzymania odczynu ok. pH 6. Potem zaprzestajesz dodawania wapna.
    Ale kontrolujesz odczyn - jak sapnie - kolejna dawka wapnia.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 23-07-2013 o 21:21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony