dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 100 z 245
Pokaż wyniki od 1.981 do 2.000 z 4881
  1. #1981

    Domyślnie

    Kiedyś wiosną raz mi zeszło lekko poniżej 300.
    Śmieciuchy są najgorsze. Można się nieźle nawdychać różnych plastików
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  2. #1982

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Sedno sprawy - ile skuteczniejsza? Fachowcy po badaniach itd twierdzą, że WM 70% a WW nawet 90%. Tylko, że to co proponujesz jakby daleko od WW. Żeby być wiarygodnym musisz zrobić niepodważalne badania. Ty się zastanów nad tą publiczną publikacją raz jeszcze.
    Ale sredniorocznie, w zesonie grzewczym, latem chcesz znac ta roznice?

    WIesz jaka jest roznica miedzy typowa WM a jaskowa czy nydarowa?

    Daje im komfort przez caly rok. W dowolnych warunkach, i jest caly rok bardziej "ekonomiczna i efektywna, zima moze praktycznie dzialac bez wentyli, latem robi za klime.

    Bylem i jaskowa klime dotykalem Ja bym najchetniej w taki dzien jak wczoraj czy dzisia siedzial pod tym nawiewem caly dzien, takie to przyjemnie uczucie jest

    A moja WM co na to?

    Ano nic, 29 stopni rano, wieczorne otwieranie okien i wentylowanie na maxa daje co najwyzej powrot do okolic 29 ranka nastepnego, bywalo juz ponad 30 stopni.

    Zeby latem miec komfort w domu wystarcza mi 2 wentyle, GWC, nawet glupie 15 m fi 200 i kanaly wentylacyjne, 1 nawiew i same wyciagi.

    A te KWh odzyskane przez WM mozna generalnie spuscic na drzewo. Dlaczego?

    A dlaczego reku zima ustawiony na 50m3/h i nikt sie nie dusi?

    Bo to nie reku wtedy zapewnia wentylacje tylko nieszczelnosci ktore zawsze mniejsze czy wieksze beda.

    Czy moj reku pokazujacy 50 m3/h tyle efektywnie wymienia i z tego odzyskuje? Wydaje sie to coraz bardziej watpliwe.

    Co do kosztow tego wszystkiego: czy wam juz zupelnie rozum odebralo zeby 1000 pln wiecej dla danego rozwiazania dyskwalifikowalo dana wersje wentylacji?

    Mam nie dac 500 pln i miec 75% roku komfort?

    Jak bralem reku podstawa bylo swieze powietrze caly rok i odzysk zima, to drugie przestaje miec znaczenie wiedzac juz jaka wymiana zima jest utrzymywana (niektorzy w ogole reku czasowo wylaczaja, to po co im odzysk???? Natomiast swieze powietrze mozna caly rok zapewnic w nie wiekszych pieniadzach i latem miec w domu komfort.

    Pozdrawiam

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  3. #1983

    Domyślnie

    Przedstawiacie swoje racje, ale po cholerę na siłę próbujecie przekonać innych do własnego zdania? Ostatnie strony przypominają dyskusje parlamentarne.
    Przyjmijmy, że są dziwacy uwielbiający "modować" swoje domy, są zwolennicy literalnie traktujący przepisy, są ludzie, którzy czytają ten wątek z nadzieją, że odnajdą wskazówki do budowy urządzenia na wzór "perpetuum mobile". Ci ostatni będą zawiedzeni.

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    ... A moja WM co na to?
    Ano nic, 29 stopni rano, wieczorne otwieranie okien i wentylowanie na maxa daje co najwyzej powrot do okolic 29 ranka nastepnego, bywalo juz ponad 30 stopni.
    Ja jestem w stanie utrzymać u siebie w ryzach do 24,5*C na piętrze. Nie jest to zasługa tylko WM z GWC, ale na pewno system jest wsparciem innych założeń projektowych (np. dłuższy okap), które miały powstrzymać efekt przegrzewania domu latem.
    Niepowodzenie twojej instalacji nie powinno stawiać ponad wszystkie "zwykłe" systemy rozwiązań Jaśka.
    Ostatnio edytowane przez Karlsen ; 04-08-2013 o 09:02

  4. #1984
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Miloszenko masz dom z silikatow?
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  5. #1985

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Miloszenko masz dom z silikatow?
    W stopce nie widac ?? No mam, i nie jestem odosobnionym przypadkiem gdize temperatury przy fali upalow powoduja przegrzanie domu z duza akumulacja.

    Tylko, ze ja sie dziele tym co widze, a inni beda do konca swoich dni sie zapierac ze ich wybor byl jedynym wlasciwym.

    Ja nie moglem dac okapow bo niy jak je zrobic dla okien parteru dla sciany szczytowej? Moze w moim przypadku efekt jest bardziej widoczny, ale prosze nie wmawiac wszystkim, ze moj dom jest jedynym, ktory sie w obecne upaly przegrzal. Nie chce sie okapowac, zaluzjowac i totalnie zaslaniac, bo wtedy to nie jest dom tylko bunkier, za to wersja wentylacji jaka mam latem najlepiej gdyby nie chodzila w ogole, z reszta zima tez tak jakby jej prawie nie bylo...
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  6. #1986

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    @miloszenko: pojedynczy przypadek nie świadczy o ogóle, nie wszyscy mają takie problemy; faktycznie gdybym osiągał 30stC to ratowałbym się na wszelkie sposoby; na szczęście nigdy nie przekroczyłem 25 i to tylko przez skrajną głupotę; wentylacja to element większej całości
    Kszhu, tutaj popelniasz bledy "mlodosci" jak Arturo, bo jeszcze nie mieszkasz.

    Jak bedziesz juz dostrzal kilkanascia KWh zyskow bytowych na dobe, i upaly pociagna jak teraz poand 2 tyg to jak myslisz, bedzie w domu zimniej czy cieplej?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  7. #1987

    Domyślnie

    Jeszcze jedno. Prezentowane tutaj rozwiazania pomijajac inny kierunek ruchu powietrza maja inna, wazna zalete: mozna podpiac mocny, bardzo wydajny wentyl i gonic na wyiany niespotykane w instalacjach WM, choci oczywiscie o taka korzysc latem.

    Bo nawet gigantyczny GWC, w wentylacji typowej mieszajacej, niewiele zdziala, jesli musi powietrze "mieszac" nie wypychac i max 300-350 m3/h rozlozone proporcjonalnie na caly dom.

    Jasiek ma nawiew w centralnym miejscu klatki schodowej i moze podpiac dowolny wentyl na fi 200 i do jakichs 800m3/h duzo glosniej nie bedzie.

    Jesli w moim przypadku mialbym zupelnie zrezygnowac z odzyku z wentylacji zima, to te 200-300 zl/rok (teoretyczne, jak bede okresowo wylaczal zima reku to jeszcze mniej) to WM przestaje w ogole miec sens, zarowno pod wzgledem kosztu inwestycji jak i efektywnosci.

    Bo jezeli zima WM z rek chodzi na min, albo czasem wcale, a wentyle ciagna prad to zysku tutaj mozna niezauwazyc.

    W zwiazku z powyzszym polecanie komus takiej LUNY, ktora zre prad jak dzika, albo puszczanie reku ma maksa, gdzie wiele nawet tych z wentylami DC tez zre pradu jest glupota.

    LUNA pewnie wychodzi na minus energetyczny, ale i tak bedzie lepsza od WG....
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  8. #1988
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Tak widać stopkę ale nie dociera do mnie.
    To jest bardzo duży problem. Jeżeli taka masa nagrzewa się do tak wysokich temperatur to przez noc nie jest wstanie się wystudzić.
    Kolejny dzień to akumulacja ciepła i wzrost temp. Wew.
    Tutaj akumulacja działa in minus.
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  9. #1989

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Tak widać stopkę ale nie dociera do mnie.
    To jest bardzo duży problem. Jeżeli taka masa nagrzewa się do tak wysokich temperatur to przez noc nie jest wstanie się wystudzić.
    Kolejny dzień to akumulacja ciepła i wzrost temp. Wew.
    Tutaj akumulacja działa in minus.
    Jak temp. na zewnatrz spadnie, calodobowo nawet do 15 stopni, to dom sie bedzie do 23 stopni chlodzil tydzien, tzn moj sie tyle chlodzi, Arturo dom chlodzi sie o 3 stopnie w 1 wieczor....
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  10. #1990
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    I to stygnięcie to będzie praktycznie cały Twój zysk. Ktoś umie to policzyć?
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  11. #1991

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    I to stygnięcie to będzie praktycznie cały Twój zysk. Ktoś umie to policzyć?
    Zysk bywa tylko w okresach mocno przesciowych, gdy jesienia nagle przywala mrozy, ale to moze byc zysk tylko "subiektywnie odczuwalny" nie energetyczny.

    Bo, jesli odpowiednio wczesnie nie zalaczy sie/nie zalacze jesienia ogrzewania to jak przegapie, to potem duuuzo energii pojdzie na dogrzanie tego wielkiego akumulatora i wtedy znowu czekam az bedzie tyle ile chce.

    To dogrzanie tez nie koniecznie dzieje sie optymalnie. Tutaj zyskow w KWh sie nie spodziewam, ew. jak braknie pradu na 2,3 dni to cieplo zostanie
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  12. #1992
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Zysk energetyczny też jest. Jeżeli przez 3 dni spadnie temp. To u ciebie ogrzewanie się nie załączy a w domu z bk się włączy. Oczywiście przy założeniu, że będziesz miał wygrzany dom. Pozostaje duży problem latem....
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  13. #1993

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Nie dziwię się. Może być. O ile? Na pewno nie tyle ile tutaj wychwalają.
    Kszhu, tu nikt nie wychwala tylko podaje ile jest. Bylem obejzalem dotykalem odczuwalem przepasc miedzy WM (bywam w roznych domach z WM podczas upalow, wlacznie z takim co ma wiekszosc dnia rolety opuszczone, i jest przepasc temperaturowa miedzy tym co widzialem i odczuwalem u Jaska a domami z typowa WM.

    Poza tym nie kazdy dom nie na kazej dzialce mozna sobie dowolnie sytuowac i "okapowac" zeby ograniczyc zyski sloneczne, ktore to podobno maja zima dac mega zysk.

    Tylko ile mam placic za rolety, markizy, zaslony, i co to ma byc za komfort jak wszedzie zaslonie, przyciemnie? Wydam 10 tys min (tyle mialy kosztowac rolety do mojego domu), bede latal otwieral, rozwieral, zaciemnial i co wtedy bede zadowolny? NIe dziekuje. W obecnym domu albo dorobie glikolowca i zrobie wszedzie wywiewy albo zaloze klime (glikolowiec lezy w czesciach, ale podpiecie go do obecnej instalacji nie zrobi zadnej roznicy).
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  14. #1994

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Zysk energetyczny też jest. Jeżeli przez 3 dni spadnie temp. To u ciebie ogrzewanie się nie załączy a w domu z bk się włączy. Oczywiście przy założeniu, że będziesz miał wygrzany dom. Pozostaje duży problem latem....
    CIezko go zuwazyc, uwierz mi. Piec ma histereze ni nigdy nie konczy grzac po osiagnieciu zadanej temp. tylko troche wyzej.

    CIezko mi sie dopatrzyc zeby w domach z BK jakos wiecej z tego powodu grzali.

    Bezprzecznie najlepiej utrzymywac jak najstabilniejsze warunki.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  15. #1995
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    I na te problemy trzeba znaleźć skuteczne rozwiązanie a nie narzekać, że akumulacja to zło.
    Gdyby tak było to od wieków mieszkalibyśmy w szałasach a nie murowańcach.
    Wystarczy przyjrzeć się temu jak południowcy sobie z tym radzą - polecam samodzielnie zorganizować sobie wycieczkę na Bliski Wschód, północną Afrykę itp.
    Kiedyś kiedyś były jeszcze jaskinie.
    Czy w Afryce robią całe południowe ściany przeszklone i liczą na zyski zimowe?
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  16. #1996
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał kszhu Zobacz post
    Gentoonx, a Ty się już budujesz, masz swój projekt, PNB i tak dalej? Ja mam sprzed ok 3 lat ale jak czytam co w tych dokumentach napisane to nie znajduję powiązania z tym co cytujesz. Może będziesz prowadził szkolenia dla administracji?

    Zanim zaczniesz to może znajdź rozporządzenie i artykuły dotyczące budynków z jednym mieszkaniem. I nie tak emocjonalnie, skup się raczej na meritum.
    ma projekt, branżowe też, ma PnB, ruszam wiosną 2014 (taki plan),

    Miałem w trakcie robienia projektu branżówkę na WM, ale przedyskutowałem z projektantem temat wentylacji dogłębnie (po rozpoznaniu instalacji nydara i policzeniu jak to z odzyskiem rekuperatorowym jest) i zapisy ustawy i rozporządzenia też (między innymi z taką interpretacją jak pisałem - projektant zgodził się ze mną, że jeśli potraktować zapisy literalnie /najlepsza metoda na urzędnika/ to tak jest z tym mieszkaniem) zaprojektowaną mam instalację wentylacji z GWC, dwoma nawiewami, wywiewami w pozostałych pomieszczeniach, przez filtr węglowy do garażu i stamtąd na zewnątrz. Projektant podobną rozmowę z urzędnikiem przeprowadził jak ja z nim (musiał niestety, byłem przy tym. Padło pytanie o Normę Polską, odpowiedź na nie o jej nie obligatoryjności zamknęła temat - znaczy mam świadomych urzędników u siebie). Klepnięte, zatwierdzone, uprawomocnione (urzędasy moje zażyczyły sobie tylko naniesienia GWC do projektu i w mapkę). Zaprojektowana wymiana w branżowym 130m3/h, można by w związku z zapisem rozporządzenia dać 40m3/h (min. na 2 osoby) ale uznaliśmy z projektantem, że nie ma co nadwyrężać mózgów urzędasów (już i tak mieli problem z BK 20cm). Prawdą jest też, że nie mogłem w projekcie zastosować kilku innych rozwiązań, ze względu na wytyczne WT - trudno.

    To o czym piszę, piszę na własnym doświadczeniu. Fakt, może mam liberalnych urzędasów, może gdzie indziej było by trudniej, ale jak się przyjmie tryb o jakim pisze @adam_mk, to można wiele, jeśli odważny człowiek z papierem firmuje to co zaprojektował.

    W polskim prawie co nie jest zabronione jest dozwolone. Nie ma zapisów o "budynkach jednorodzinnych zawierających jedno mieszkanie" - więc takich nie ma, są natomiast "budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej i szeregowej" i jest tam mowa o osobnych wejściach do mieszkań - i tu już nie byłoby łatwo, wręcz jak urzędnik się uprze to niemożliwe.

    Ja wiem, że twoje zdanie o postępowaniu "ZGODNIE Z PRZEPISAMI" jest słuszne, ale odnoszę czasami wrażenie, że toja interpretacja prawa stoi po stronie urzędnika, a nie inwestora. Myślę, że należy postępować zgodnie z prawem, a dokładnie jeśli jest to potrzebne dla moich celów traktować prawo literalnie, to najlepszy sposób na urzędnika, Gdyby mój dom nie miał 200, a 2000m2 i kosztował ładnych parę baniek, to byłbym wtedy nawet skłonny wystarać się o interpretacje przepisów, nawet z pełną drogą sądową włącznie - stać by mnie było. Ale tak to czasem trzeba przed urzędnikiem ugiąć kolana, ale nie można poddawać się szantażowi urzędnika - "nie, bo nie".

    Podobnie ma mój szwagier teraz, gdzie facet od decyzji o wycięciu drzew, zastanawia się czy na GWC potrzebne jest osobne PnB i od tego uzależnia wydanie decyzji o wycince, i sprawa się wlecze.



    fakt poniosło mnie trochę, przepraszam, gorszy dzień widać, ostatnio w te upały mam większość takich, poprawię się
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 04-08-2013 o 11:18

  17. #1997
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemysław_

    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Czeladź
    Posty
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    CIezko go zuwazyc, uwierz mi. Piec ma histereze ni nigdy nie konczy grzac po osiagnieciu zadanej temp. tylko troche wyzej.

    CIezko mi sie dopatrzyc zeby w domach z BK jakos wiecej z tego powodu grzali.

    Bezprzecznie najlepiej utrzymywac jak najstabilniejsze warunki.
    Widzisz bo problem polega na tym, że w okresach przejściowych powinno się dom przegrzewać przy takiej możliwości. Gdy temp. Spada to wtedy ten nadmiar energii zostaje wykorzystany tj. Temp. W domu spada Ci np. Z 24 do 21. Wtedy masz zysk z akumulacji. Jeżeli natomiast nie pozwolisz wzrosnąć temp. W okresie przejściowym to nie masz żadnych zysków. Bo niby skąd. Nic nie odlozyles na konto...
    "Lepsze wrogiem dobrego"

  18. #1998
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Widzisz bo problem polega na tym, że w okresach przejściowych powinno się dom przegrzewać przy takiej możliwości. Gdy temp. Spada to wtedy ten nadmiar energii zostaje wykorzystany tj. Temp. W domu spada Ci np. Z 24 do 21. Wtedy masz zysk z akumulacji. Jeżeli natomiast nie pozwolisz wzrosnąć temp. W okresie przejściowym to nie masz żadnych zysków. Bo niby skąd. Nic nie odlozyles na konto...
    Dla mnie przegrzewanie (nie ważne jakie) nie ma nic wspólnego z komfortem, a może wręcz nieść pewne dolegliwości zdrowotne, katar, przeziębienie itp. Tak jak z jedzeniem lodów latem i przesadnym używaniem klimy latem.

  19. #1999

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemysław_ Zobacz post
    Widzisz bo problem polega na tym, że w okresach przejściowych powinno się dom przegrzewać przy takiej możliwości. Gdy temp. Spada to wtedy ten nadmiar energii zostaje wykorzystany tj. Temp. W domu spada Ci np. Z 24 do 21. Wtedy masz zysk z akumulacji. Jeżeli natomiast nie pozwolisz wzrosnąć temp. W okresie przejściowym to nie masz żadnych zysków. Bo niby skąd. Nic nie odlozyles na konto...
    Mozesz mi powiedziec jak kontrolowac akumulacje 150 ton materialu?
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  20. #2000
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Gentoonx.Jesteś przykładem,że jak się chce to można.
    Co do odzysku ciepła z szarych ścieków.
    Powietrze uznałem za najbardziej bezpieczne rozwiązanie.Awarie poczuł bym natychmiast,zakładając,że stal kwasoodporna w warunkach domowych może ulec awarii.
    Należało by się zastanowić,kiedy woda staje się ściekiem. Wydaje się że w momencie wypływu z odbiornika.Idąc tą logiką,to każdy syfon,czy rura odpływowa to mini RSŚ. Nie demonizował bym zagrożenia ze strony domowych ścieków.Gwarantem bezpieczeństwa jest materiał z którego zrobi się RSŚ. Komercja oczywiście to spieprzy bo zaczną kombinować ze zwykłą blachą,bo kasa.

Strona 100 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony