dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 89
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Cały czas piszesz jakieś banały - jestes zwykłym teoretykiem ? Powiedz mi gdzie tobie robia uziemienie fundamentowe - wogóle co przez to rozumiesz ???? Jezeli ze zbrojenia fundamentów jest zrobiona bednarka to tylko w jednym celu - odgrom.. Nie wiem czytasz jakąś literaturę i to wklapujesz - bo na to wyglada. Czy moze jestes projektantem ? Standardowym uziemieniem szyny wyrównawczej w rozdzielni jest podpiecie pod ż-z w szafce kablowej - dlaczego to się robi.
    Ło matko, tego jeszcze nie było. Co to za "standard"? Z jakiej normy, z jakiego przepisu? Z jakiej szkoły?
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  2. #62

    Domyślnie

    ...dlaczego Tauron wymaga 4 x a nie 5 x ?
    Bzdura.
    TAURON niczego takiego nie wymaga.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  3. #63
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Ło matko, tego jeszcze nie było. Co to za "standard"? Z jakiej normy, z jakiego przepisu? Z jakiej szkoły?
    ze szkoły praktycznej

  4. #64

    Domyślnie

    Proponuję Ci jednak korepetycje do tej szkoły praktycznej.
    Na początek: http://www.pp.org.pl/wojtek/?s=blog%...-29%2017-56-34
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kyniek123 Zobacz post
    Uziom nie będzie wykorzystywany w instalacji odgromowej. Nie ma polbruków etc. jest tylko fundament. Jak na szkicu do wykonania jest przyłącze wodne: studnia - dom; elektryczne: skrzynka na granicy - dom; kanaliza;
    Wykorzystać któryś z wykopów i umieścić tam bednarkę + ewentualne szpile, czy jednak uziom otokowy wokół budynku?
    Zrób uziom otokowy wokół budynku.
    Na pewno w instalacji będziesz stosował ochronniki przepięciowe, w/g zaleceń producentów wartość uziemienia powinna być poniżej 10om, jeżeli nie uda się Tobie osiągnąć takiej wartości, dobijesz pilony pionowe. Tak jak kolega elpapiotr pisał - uziom roboczy energetyki to jedno, uziemienie szyny G.S.W. to drugie i nie należy tych rzeczy ze sobą kojarzyć.

    Pzdr

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Zrób uziom otokowy wokół budynku.
    Na pewno w instalacji będziesz stosował ochronniki przepięciowe, w/g zaleceń producentów wartość uziemienia powinna być poniżej 10om, jeżeli nie uda się Tobie osiągnąć takiej wartości, dobijesz pilony pionowe. Tak jak kolega elpapiotr pisał - uziom roboczy energetyki to jedno, uziemienie szyny G.S.W. to drugie i nie należy tych rzeczy ze sobą kojarzyć.

    Pzdr
    Dziękuje za odpowiedź i poważnie jednak wezmę pod uwagę uziom wokół budynku zamiast w wykopie. Na jakiej głębokości powinna być umieszczona bednarka w tym wypadku? 70 cm wykop wystarczy? W jaki sposób najlepiej łączyć odcinki bednarki? Spawać czy raczej połączenie śrubowe lub inny sposób?

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend
    uz\iemienie grzewcze to jest takie potoczne okreslenie uziemienia instalacji stalowych przy CO i CU co było stosowane w XXwieku (obecnie króluje plastik a nie stal) - jakbym zaczął mówić że to uziemienie budynku to by nikt nie wiedział o co chodzi
    Masz na myśli instalację wewnątrz budynku, czy też instalację wprowadzoną do niego ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #68

    Domyślnie

    Raczej spawać, ale należy miejsce spawu zabezpieczyć przed korodowaniem.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  9. #69

    Domyślnie

    Min. 1m od budynku, oraz min. 50 cm głębokości - zrób próbny wykop, warto sprawdzić czy ziemia jest jednolita, nieraz kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów głębiej i są zupełnie inne warunki. Jak do tej pory przy otokowym nie przekraczałem 10 om, nawet w 1 jednostce się mieściłem - ale to były duże obiekty.
    Połączenia spawane, miejsca łączeń pomaluj, albo zabezpiecz np. środkiem "Woda stop"
    pzdr

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    hmmm.. Co do połączenia z uziomem w skrzynce elektrycznej - tak mi poradzili pracownicy energetyki...

  11. #71

    Domyślnie

    Temat był wielokrotnie wyjaśniany.
    Uziom przewodu PEN w złączu kablowym jest własnością ZE i użytkownikowi nic do niego.
    Użytkownik ma wykonać uziom GSW do której przyłączy szynę PE swej rozdzielni oraz wszystkie części przewodzące obce występujące w jego budynku.
    Oczywiście uziomem tym powinien być sztuczny uziom fundamentowy.
    Wartość rezystancji tego uziemienia nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej i to niezależnie od układu w jakim skonfigurowano instalację.
    Ani w normie 4-41 dotyczącej ochrony przeciwporażeniowej, ani w normie 5-54 dotyczącej uziomów nie ma żadnych wymogów tej rezystancji GSW dotyczących.

    Wynika z tego, że piąta żyła w kablu zasilającym budynek jest żyłą zbędną i jej obecność niczemu (poza nabijaniem kasy producentom miedzi, kabli i hurtowniom) nie służy, gdyż to uziemienie GSW w budynku bierze udział w ochronie przed porażeniem w awaryjnych sytuacjach a nie uziom w złączu odległym kilkanaście/kilkadziesiąt metrów od obiektu, gdyż w układzie TN pętla zwarcia jest całkowicie metaliczna i w czasie normalnej pracy istnienie uziomu jest bez znaczenia.
    Dopiero w przypadku "przywleczenia" napięcia z zewnątrz przez przewód PEN istnienie uziomu GSW, połączeń wyrównawczych a co za tym idzie i szyny PE nabiera znaczenia.
    Wtedy powoduje on, że napięcie pomiędzy podłożem a częściami obcymi nie przekroczy niebezpiecznej wartości, a połączenia wyrównawcze zapewnią że w zasięgu rąk nie pojawią się części obce i dostępne pomiędzy którymi również nie będzie utrzymywało się niebezpieczne napięcie.

    Kabel zawierający trzy fazy i PEN (TN-C) lub trzy fazy i N (TT) jest kablem wystarczającym z punktu widzenia logiki i jest zgodny ze standardami.
    Oczywiście musi być spełniony warunek minimalnego przekroju PEN, który wynosi 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al.

    I to jest praktycznie wszystko co w tym temacie napisać można.
    Ostatnio edytowane przez kkas12 ; 24-03-2014 o 08:39
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  12. #72

    Domyślnie

    Co kraj to obyczaj. Kolega wykonywał instalacje na terenie TAURON'a i tam rzeczywiście wymagają przewód 4x bo ochronę i przewód PE odbiorca jeśli chce ma organizować we własnym zakresie i nie łączyć tego przewodu z ich instalacją. ENERGA znowu zezwala na wykonanie WLZ-Wewnętrznej Linii Zasilającej od złącza/skrzynki do rozdzielnicy głównej w budynku (a nawet wymaga aby ten przewód był 5x). Przewody PE i N są łączone w złączu a rozdzielane w instalacji odbiorcy, gdzie można zastosować ochronę p. porażeniową przy zastosowaniu popularnej "różnicówki".
    Co do układania kabli i przewodów w ziemi, mówią o tym przepisy, zależy od typu gruntu, a u siebie na działce to możesz go zakopać 10cm pod powierzchnią (bo kto Tobie to sprawdzi)-jednakże pamiętaj, że stwarzasz zagrożenie dla siebie i otoczenia. 60-70 cm na działce budowlanej, na Twoim własnym terenie będzie w zupełności wystarczyło. Folia ochronna niebieska lub czerwona (niebieska na napięciu niskim do 1kV, czerwona na średnim 1-30kV, czerwoną wolno stosować na niskim za to niebieskiej na średnim napięciu już nie).
    Pisanie, że WLZ do domu powinien mieć przekrój 16mm2 to istna bzdura niczym nie poparta. Bo po kiego grzyba mi WLZ o takim przekroju jeśli zabezpieczenie będę miał 20A?(Mam na myśli przewód miedziany a nie aluminiowy). Tak jak ktoś już napisał przekrój przewodu zasilającego budynek dobiera się do zapotrzebowania w energię elektryczną dany budynek. U Nas w regionie (kujawsko-pomorskie) do domków jednorodzinnych zazwyczaj kładziemy 5x10 miedź. Po pierwsze wystarczy, a po drugie jest zapas obciążalności długotrwałej dla takiego domku przy wykorzystywaniu tradycyjnych urządzeń elektrycznych.
    Skrzyżowania z innymi mediami jak najbardziej AROT a nie peszel. To drugie to trochę plastiku karbowanego, i to coś nie przeżyje kilku miesięcy w ziemi. Giętki AROT i tyle. Podsypkę i nadsypkę stosuje się, jak to ktoś także napisał, aby uniknąć różnego typu obiektów o ostrych krawędziach, które mogłyby uszkodzić izolację przewodu.
    Przepisy przepisami a życie idzie swoim torem. Nie spotkałem się z elektrykiem, i kierownikiem budowy, który będzie łaził z miarką i sprawdzał czy podsypki jest 10cm czy 15cm a może 8cm. Nikt także nie będzie sprawdzał czy kabel w ziemi jest u kogoś na 50, 60 czy może 100cm. No chyba, że wkurzysz PINB. To to co jest istną fikcją stanie się największym koszmarem. Tyle ode mnie. Instalacje wykonuje kilkanaście lat-zastrzeżeń nie było nigdy. Do pomiarów należy się przyłożyć bardziej niż do głębokości ułożenia kabla w ziemi. Ale to już oddzielny temat

  13. #73

    Domyślnie

    ...bo ochronę i przewód PE odbiorca jeśli chce ma organizować we własnym zakresie i nie łączyć tego przewodu z ich instalacją.
    Co to znaczy "jeśli chce"???
    Gdzie narzuca się wykonywanie instalacji odbiorczych w układzie TT zabraniając układu TN-S???
    Przewody PE i N są łączone w złączu a rozdzielane w instalacji odbiorcy, gdzie można zastosować ochronę p. porażeniową przy zastosowaniu popularnej "różnicówki".
    Nie kolego, w tym przypadku podział PEN występuje już w tym miejscu gdzie Twym zdaniem mamy do czynienia z "łączeniem PE i N. I znów brednie o "możliwości" zastosowania ochrony przed porażeniem w postaci RCD.


    Uznane zasady wiedzy technicznej zebrane w normach są w niczym świetle kolegi wypowiedzi bo ma 5x10 i 20A.
    A ja mam YAKY 4x35 i 32A.
    I co z tego wynika???
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  14. #74

    Domyślnie

    Kolego kkas12 - on tak sie naucył i tak robi.
    Nic nie poradzi na bzdurne działanie
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #75
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego kkas12 - on tak sie naucył i tak robi.
    Nic nie poradzi na bzdurne działanie
    ....i znowu jakze nieracjonalne zachowanie 2 "ekspertów" forum. Do WAS nic nie dociera - proponuję w tym samym stylu tłumaczyć Ustawe o podatku VAT albo Konstytucje. Moze do WAS dotrze ze jakość instalacji to pomiary a nie tony skonsumowanych przepisów i anegdotek

  16. #76

    Domyślnie

    Moze do WAS dotrze ze jakość instalacji to pomiary a nie tony skonsumowanych przepisów i anegdotek
    Nie zapomnij również o oględzinach
    Może dotrze do mnie, jak mi wytłumaczysz, po co ta piąta żyła w kablu zasilającym budynek, jeżeli ma on właściwy przekrój ?
    Jesteś w stanie wyjaśnić ?

    Chyba że napiszesz, że pan z elektrowni kazał, to zrozumiem.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 11-12-2014 o 15:26 Powód: poprawka "zrozumiem"
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #77
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie zapomnij również o oględzinach
    Może dotrze do mnie, jak mi wytłumaczysz, po co ta piąta żyła w kablu zasilającym budynek, jeżeli ma on właściwy przekrój ?
    Jesteś w stanie wyjaśnić ?

    Chyba że napiszesz, że pan z elektrowni kazał, to zrozumem.
    Musze sie znowu do czegoś przyznać - znowu zabiłem kilkanascie osób i kilka firm.... podpiołem uziemienie do uziemienia zrobionego przez energetyke. Jezeli chcesz robic SAMEMU uziemienie to rób tylko nie proponuj nowicjuszą spawanie do bednarki albo pilonu bo tego uziemienia nie bedzie - chociaz bedzie super bo papier tak mówi...
    Każdy robi jak uważa ale jak ktos robi coś inaczej i jest przez takiego teoretyka oceniany personalnie[wycieczki osobiste - moderacja]. Najlepsze jest to że TAURON tak KARZE# ?! - a w innym przypadku jak firma produkujacy jakis produkt (podgrzewacz ???) KAZAŁA podłączać kabel 4 kwadrat to [wycieczki osobiste - moderacja]i udowodniłeś PRODUCENTOWI - bo chyba nie mi - że ma być 6kwadrat bo tak obliczyłes
    ŻENADA
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-12-2014 o 22:19 Powód: niekulturalny sposób prowadzenia dyskusji

  18. #78

    Domyślnie

    To, że każdy robi jak uważa nie znaczy, że robi dobrze.
    Cytat Napisał grend
    podpiołem uziemienie do uziemienia zrobionego przez energetyke.
    Tu na pewno zrobiłeś źle, i nie mam na myśli ortografii.
    Cytat Napisał grend
    Jezeli chcesz robic SAMEMU uziemienie to rób tylko nie proponuj nowicjuszą spawanie do bednarki albo pilonu bo tego uziemienia nie bedzie - chociaz bedzie super bo papier tak mówi...
    Gdzie coś takiego proponowałem ? Bzdury waść piszesz.

    PS. Dziękuję za uznanie ... teoretyczne.
    Swoją drogą nie moja wina, że Tauron Cię karze. Rób dobrze, nie będziesz karany.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post

    Swoją drogą nie moja wina, że Tauron Cię karze. Rób dobrze, nie będziesz karany.
    Ja zrozumiałam, że Tauron nakazuje, a nie kogoś karze.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Ja zrozumiałam, że Tauron nakazuje, a nie kogoś karze.
    No przecież grend napisał :
    Cytat Napisał grend
    Najlepsze jest to że TAURON tak KARZE# ?! - a w innym przypadku jak firma produkujacy jakis produkt (podgrzewacz ???) KAZAŁA
    Jak to rozumieć ? Że aż tak go karze ? Współczuję. Bardzo.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony