dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 4162

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Chciałem poruszyć kwestię różnicy przy wykonaniu źródła poziomego. Wszyscy jak widzę, kuszą się na wymiennik spiralny. Ale ja po wstępnym projekcie spiralki i przeglądaniu fotek z realizacji, zacząłem zastanawiać się nad wymiennikiem meandrycznym. Przy tej samej powierzchni grunty, przy meandrycznym jest znacznie więcej kopania, ale mniej rury wchodzi w grunt, co za tym idzie mniej glikolu i łatwiej jest rurę układać (bo się nie "wije"), jest także mniej naruszany grunt rodzimy. Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 18-11-2015 o 08:32
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Chciałem poruszyć kwestię różnicy przy wykonaniu źródła poziomego. Wszyscy jak widzę, kuszą się na wymiennik spiralny. Ale ja po wstępnym projekcie spiralki i przeglądaniu fotek z realizacji, zacząłem zastanawiać się nad wymiennikiem meandrycznym. Przy tej samej powierzchni grunty, przy meandrycznym jest znacznie więcej kopania, ale mniej rury wchodzi w grunt, co za tym idzie mniej glikolu i łatwiej jest rurę układać (bo się nie "wije"), jest także mniej naruszany grunt rodzimy. Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
    Spiralny się chyba najprościej układa. Nie musisz nawet rozwijać rury z krążka ani jej prostować. Spiralę rozciągasz jak sprężynę.
    Co do ilości kopania to jest znacznie mniejsza - tylko wykopy co 4 metry. W meandrycznym musisz zrobić odkrywkę na całej powierzchni - całość od razu wykopać albo przerzucać ziemię z jednego miejsca w drugie. Zajmuje to znacznie więcej czasu koparce.
    Czy ilość rury i glikolu jest mniejsza? Raczej nie - policz sobie. Załóżmy wymiar kolektora 12x20m. W meandrycznym rury co 0,6m, czyli wchodzi 400mb rury. W spiralnym 2 wykopy po 100mb rury, czyli łącznie 200mb, a więc o połowę mniej.
    Sprawność - praktycznie identyczna. Jeśli ustalisz wielkość wymiennika tak, aby pompa ciepła pobierała około 20W/m2 (czyli moc chłodnicza pompy / powierzchnia kolektora < 20W/m2), oraz zamontujesz do domu taką pompę, żeby chodziła ok. 2000 godzin w sezonie grzewczym, to pomiędzy włączeniami pompy temperatura w kolektorze się wyrównuje i praktycznie temperatura powrotu jest bardzo zbliżona do meandrycznego. Przez bardzo zbliżona mam na myśli różnicę do 0,5 czy jednego stopnia pod koniec cyklu sprężarki.
    Jest to najłatwiejszy do zainstalowania kolektor, najmniejszym nakładem pracy i kosztów.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 18-11-2015 o 15:08



  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    całość od razu wykopać albo przerzucać ziemię z jednego miejsca w drugie. Zajmuje to znacznie więcej czasu koparce.
    Pisałem to głównie w odniesieniu do mniejszej naruszalności gruntu rodzimego. Toteż raczej "przerzucanie" niż odkrywka. Nie wiem tylko na ile ta niska naruszalność jest warta tej walki, bo że nakład pracy koparki jest dużo większy to jest jasne. Z zalet, można sobie nająć małą kopareczkę i po krótkiej wprawie ciupciać samemu rowki. Widzę tu jeszcze pewną zaletę, można na bieżąco dokładnie ubijać wybrany materiał. Tzn. koparka kopie kolejny rowek zasypując ten, w którym jest już ułożona rurka.

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Czy ilość rury i glikolu jest mniejsza? Raczej nie - policz sobie. Załóżmy wymiar kolektora 12x20m. W meandrycznym rury co 0,6m, czyli wchodzi 400mb rury. W spiralnym 2 wykopy po 100mb rury, czyli łącznie 200mb, a więc o połowę mniej.
    Przy takiej powierzchni 2 wykopy na spiralny? Ja mam u siebie 20x25m pod kolektor, mam zaplanowane 5 rowów, 200m rury w każdym z czego tylko 100 przypada na spiralę (reszta na dobiegi).
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 20-11-2015 o 11:05
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Czyli jednak o połowę mniejsza ilość rury i glikolu. Czyli ile to kwotowo może wyjść? 2 tys. mniej? Ile z tego może zjeść koparka za więcej rowków?
    Myjk przy spirali masz oszczędność na koparce, rurze i glikolu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.059

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Myjk przy spirali masz oszczędność na koparce, rurze i glikolu.
    OK, policzyłem to sobie na własnym przykładzie, ilość rury wyszła mi taka sama (odstęp nitek - 1m), czyli tyle samo glikolu. Tylko większy nakład na koparę. Czyli jednak nie warto się spinać na meandryczny.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Macie jakieś przemyślenia na ten temat?
    Kwestia ceny i warunków wykonania - ja się zdecydowałem na spiralny dlatego, bo byłem w stanie oszacować koszt kopania i wyszedł mi satysfakcjonujący, a działka i tak wymagała równania. Przy meandrycznym można zastosować jakieś sprytne urządzenie do układania rur, które kładąc rurę zrobi rowek np. 5-10cm i wtedy na pewno działka będzie mniej zdewastowana, a może i wyjdzie taniej. Ale czy w okolicy ktoś ma taka układarkę i za ile, to już każdy musi sam poszukać. może ktoś z was zna się na tym ? Zwykła minikoparka może się nie sprawdzić, bo dużo czasu może zająć kopanie, ale trzeba by popytać kogoś znającego się na tym, bo ja nie wiem ile metrów wykopu o głębokości 1,5m może wykonać w ciągu godziny minikoparka. Gdy grunt będzie sypki, będzie miała chyba jeszcze trudniej.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony