dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 169
  1. #1

    Domyślnie Typowy kocioł na pellet

    Witam,

    W związku z tym że paliwo jakim będzie ogrzewany mój dom zostało już wybrane, czas na zgłębienie tematu
    Poszukuję pieca typowo pelletowego tzn takiego który od początku był zaprojektowany do spalania tego paliwa.
    I tu nasuwa się kilka pytań:

    1. Jak rozpoznać piec typowo pelletowy?
    2. Jaką konstrukcję powinien mieć wymiennik?
    3. Jaką konstrukcja palnika jest najlepsza?

    Generalnie wstępnie już mam trzy kotły na oku ale o tym później

    Domek do ogrzania ma 114m2 powierzchni użytkowej + garaż w bryle budynku.
    Ściany z BK ocieplone 20cm styropianem.
    Poddasze 30cm wełny.
    Okna 3-szybowe.

    Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    hej od razu odpuść sobie kotły gdy w opisie jest wielopaliwowe, jak jeszcze jakiś czas temu rozważałem pellet (teraz zbieram oferty na pc) i w razie czego pewnie wybrałbym "red" policz to sobie ja przy zapotrzebowaniu 5,4kW musiałbym zastosować bufor do kotła (1000L to 4-5tys) pomimo kominów chyba będzie pompa

  3. #3

    Domyślnie

    Ja już jestem zdecydowany pompa to zupełnie inne koszty..
    Jak możesz zdradzić to jaki typ pompy i jakie ceny ci zaproponowali??

  4. #4

    Domyślnie

    Prawdziwy kocioł na pellet powinien mieć:
    1. Pionowy wymiennik rurowy
    2. Palnik zrzutkowy
    3. Co najmniej półautomatyczny system czyszczenia wymiennika ( czyszczenie za pomocą dźwigni) lub automatyczny
    4 Dobry algorytm spalania

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za informację.
    Mam na wstępnie wybrane takie kotły:
    1.Biawar Pellux Compact 12KW z zasobnikiem minimum 200l
    2.RED Compact 14KW no i tu mimo że na drugim miejscu mocno musiałbym się zastanowić ze względu na skromny zasobnik...
    3.Lazar Smartfire 11 tylko te nie które negatywne opinie mnie zraziły trochę do tego kotła.

    Co o takim wyborze myślicie??
    Może ktoś ma i użytkuje a może ktoś poleci jakiś inny dobry kocioł którym warto się zainteresować??

    Kroitz Biawar i Lazar ma inna konstrukcję palnika i który według ciebie lepszy ??
    Algorytm zależy pewnie od zastosowanego sterownika jaki mógłbyś polecić??

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    hej od razu odpuść sobie kotły gdy w opisie jest wielopaliwowe, jak jeszcze jakiś czas temu rozważałem pellet (teraz zbieram oferty na pc) i w razie czego pewnie wybrałbym "red" policz to sobie ja przy zapotrzebowaniu 5,4kW musiałbym zastosować bufor do kotła (1000L to 4-5tys) pomimo kominów chyba będzie pompa
    A skąd ten bufor 1000litrów wyszedł? Skoro dla peleciaków liczy się 20l/1kW a dla śmieciuchów 50l/1kW.Pompa spoko tylko jaka temperatura Cię zadowala w domu?Przy 19-20 rachunki za prąd akceptowalne powyżej kaskada.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartez1982 Zobacz post
    2.RED Compact 14KW no i tu mimo że na drugim miejscu mocno musiałbym się zastanowić ze względu na skromny zasobnik...
    Więc dopłać parę złotych i weź 18 z możliwością jeszcze rozbudowy o dodatkowy zbiornik. Koszt montażu reda to około 17-18 tyś . Osobiście bym wybrał kocioł ten który ma lepszy serwis.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  8. #8

    Domyślnie

    Pytanie czy w ogóle bufor potrzebny?? Moze ktos kto nie ma się wypowie?
    Barliniak a masz jakiegoś linka do tego dodatkowego zasobnika? No i czy 18kw to nie za dużo w szczególności jak nie będzie bufora??

  9. #9

    Domyślnie

    Arturo72 wszyscy piszą ze koszty podobne zbliżone etc. Czyli konkretnie ile oczywiscie +/- bo koszty kotla na pellet każdy podaje a jak tylko rozmowa o PC to zadnych konkretów

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ale Twój dom przy tej powierzchni będzie potrzebował około 6kW max ! i to jest bezpieczny bardzo szacunek.. ciut ponad 4 kW bliżej ..
    to musiał byś szukać coś max 8kW na pelet. A nie 14 kW chyba że chcesz z sąsiadem spółkę grzanie peletem Kompania Wschodnio-Gdańska
    http://www.kostrzewa.com.pl/#!Produk...i_Bio__do_20kW mini bio 10kW ... i tak spory

  11. #11

    Domyślnie

    Kostrzewa mini bio nie ma takiej konstrukcji wymiennika jakiej szukam choc cenowo naprawdę kusi...

    Arturo koszt trzeba powiększyć o wykonanie podłogówki której nie było w planach.
    No i pytanie co przy temperaturach rzędu -10 -15 stopni ??
    Mam w domu ciepło lubnych wiec 18-19 stopni nie wchodzi w grę..

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dom masz dość ciepły, nie możesz wpakować buhaja, który będzie pracował i wygasał.. często- bo i zapalarka ma określoną żywotność.
    Nie szalał bym z mocą, bo nie jest to dobra sprawa... może pelet zniesie naprawdę niskie dławienie, nie mniej wszystko co kotły na pelet stanowi .. jest min 2x za duże do potrzeb.. przy takiej pogodzie - potrzeba będzie Ci ile ? 1 kW max .. moc

  13. #13

    Domyślnie

    Bartez 1982 wpadnij do mnie salonu do Sopotu zobaczyć peleciaki i różnice między nimi.

    Z innych kotłów można zastanowić się jeszcze nad Ecovarm Ecofire, nie wspominając o Windhagerze Biowin

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartez1982 Zobacz post
    Pytanie czy w ogóle bufor potrzebny?? Moze ktos kto nie ma się wypowie?
    Barliniak a masz jakiegoś linka do tego dodatkowego zasobnika? No i czy 18kw to nie za dużo w szczególności jak nie będzie bufora??
    Na stronie producenta zalecają bufor więc nie będę z nimi polemizował chociaż Puławiak już trochę tego zamontował i twierdzi że to zbyteczne więc ciężko powiedzieć.U siebie nie mam ale kociołek robi za mały bufor natomiast w Redzie jest mały zład wodny .Nadstawkę masz tutaj :http://www.wentor.pl/Akcesoria/Akcesoria-RED
    Czy za duży 18kw? No pewnie ale kociołek ma dobrą modulację i cenowo wychodzi korzystniej od 14 która ma trochę inną konstrukcję i mały zasobnik.Co do ceny reda bo tutaj Arturo lekko w szoku. Tak jest przy prawie każdym kociołku i nowej kotłowni do ceny kotła musisz dodać zawor/y 4d, pompki,jakiś regulator pokojowy,rury spalinowe,wodne,izolazje i montaż.Mój kociołek kosztował 8tyś, elementy w kotłowni 3tyś,montaż 1tyś. Suma summarum 12tyś na liczniku.Na pompkę może się zdecyduję jak technologia się dotrze cena spadnie i będzie więcej realnych opinii na temat zużycia kW bo na razie to jedna osoba w Polsce ma tak niskie zużycie Jakiś czas temu rozmawiałem ze szwagrem który ma gruntową pompę z wyższym COP od powietrznej i nie był jakoś szczęśliwy jeśli chodzi o zużycie kW i zwrot kosztów.Nasłuchał się jakie to super i takie tam a po kilku sezonach tak kolorowo nie jest jak w reklamie.Podjedź do Kroitza ma kilka kociołków wytłumaczy Ci a zapewne poleci osoby które już mają i użytkują takowe.Popytasz o zużycie obsługę i to samo zrób z pompką ciepła popytaj realnych a nie wirtualnych użytkowników.Za dużo kasy do wydania aby bawić się w eksperymenty.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 24-11-2016 o 16:35
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Amerykę odkryłeś dobrze że mnie uświadomiłeś akurat podane sezony były ciepłe Same superlatywy nic tylko brać pompę w ciemno i instalować gdzie się da.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  16. #16

    Domyślnie

    Tak się składa że jeszcze kominów nie mam bo budowa rusza dopiero na wiosnę dlatego wcześniej rozpoznaję temat ogrzewania...ale mimo wszystko nie zrezygnuje z kominów bo zawsze jest alternatywa.
    PC niby brzmi zachęcająco pod względem późniejszych kosztów eksploatacyjnych, ale jak szperam w internecie jest bardzo dużo nie zadowolonych użytkowników a nie mam nikogo znajomego póki co który by zaopiniował ten system grzewczy.
    Zbyt dużo czynników z znakiem zapytania i w związku z tym spore ryzyko a inwestycja tania nie jest.
    Może i są takie niskie koszty eksploatacji jak ktoś zainwestuje w inne dodatki jak super izolacje, okna rekuperacja etc. ale wtedy robi się taka inwestycja że długo się nie zwróci a pompa też nie będzie wieczna i pewnie nie dożyje do czasu kiedy taka inwestycja się "zwróci"

    Kroitz Enecom?? Masz na miejscu któryś z tych kotłów o których pisałem??

  17. #17

    Domyślnie

    Zaoszczędzi wiecej ale mniej kasy wydasz w dobrze izolowanym...

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Panteraz

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bartez1982 Zobacz post
    Dzięki za informację.
    Mam na wstępnie wybrane takie kotły:
    1.Biawar Pellux Compact 12KW z zasobnikiem minimum 200l
    2.RED Compact 14KW no i tu mimo że na drugim miejscu mocno musiałbym się zastanowić ze względu na skromny zasobnik...
    3.Lazar Smartfire 11 tylko te nie które negatywne opinie mnie zraziły trochę do tego kotła.

    Co o takim wyborze myślicie??
    Może ktoś ma i użytkuje a może ktoś poleci jakiś inny dobry kocioł którym warto się zainteresować??

    Kroitz Biawar i Lazar ma inna konstrukcję palnika i który według ciebie lepszy ??
    Algorytm zależy pewnie od zastosowanego sterownika jaki mógłbyś polecić??
    Miałem podobne dylematy, skusiłem się na Reda 18, nie żałuje, zasobnik na ok 55-60kg starcza na kilka dni.
    Mała różnica między 14 a 18kW jeśli chodzi o minimalną moc, a zasobnik większy

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Rozumiecie - że Kolega potrzebuje maksymalnej mocy przy złym wariancie 6 kW max maksów i to przy jakiś co najmniej -dwudziestu paru..
    Rozumie pelet star, pelet stop .. ale buchaj na 18 kW będzie średnio 7 krotnie za duży ..

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Panteraz

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    76

    Domyślnie

    A ja potrzebuje maszyny do teleportacji i nie wymyślili jeszcze takiej
    Nie ma kotłów o tak małej mocy. Nie przerażałbym się tym, ja myślałem że 18 kW u mnie będzie przewartościowane, a jest ok, kocioł ładnie moduluje.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony