dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 510 z 686
Pokaż wyniki od 10.181 do 10.200 z 13710
  1. #10181

    Domyślnie

    Dokładnie, ja w największe mrozy miałem powroty 24/25 , przy 30 w wyjściu. DT= 5
    I raczej starczało, gdyby nie wyłączanie sprężarki poniżej -21 st i kilka kolejnych mostków , starczyło by i byłoby komfortowo.
    Teraz przy - 8 st , 33 OUT / 26 IN DT=7 a w domu wróciły "upały" .Na dole 23st.
    Wydaje mi się że ustawianie KG za wysoko nie ma większego sensu.No chyba że chcemy grzać "tylko" 2T ale tu trzeba spełnić odpowiednie parametry.
    U mnie jest 36/-15st przy 26/10 .
    Na razie eliminuje mostki , nie zakładam termostatu .Sterowanie timerem . Jak będę bliski ustawień optymalnej KG, wtedy dorzucę termostat.
    Dodam iz na początku KG miałem nawet 42/-15.
    pozdr
    Powierzchnia użytkowa 149m2,wszędzie podłogówka 162m2, ściany pustak żużlowy 24cm + 15cm Arbet 0,031
    posadzka 10cm EPS 100 + 3 cm mata,piana OK 25cm,garaż + 2x łazienka - grzejniki(wyłączone)
    Panasonic PW 9KW 3f+ 200l C.W.U

  2. #10182
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał thxluk Zobacz post
    Dokładnie, ja w największe mrozy miałem powroty 24/25 , przy 30 w wyjściu. DT= 5
    I raczej starczało, gdyby nie wyłączanie sprężarki poniżej -21 st i kilka kolejnych mostków , starczyło by i byłoby komfortowo.
    Teraz przy - 8 st , 33 OUT / 26 IN DT=7 a w domu wróciły "upały" .Na dole 23st.
    Wydaje mi się że ustawianie KG za wysoko nie ma większego sensu.No chyba że chcemy grzać "tylko" 2T ale tu trzeba spełnić odpowiednie parametry.
    U mnie jest 36/-15st przy 26/10 .
    Na razie eliminuje mostki , nie zakładam termostatu .Sterowanie timerem . Jak będę bliski ustawień optymalnej KG, wtedy dorzucę termostat.
    Dodam iz na początku KG miałem nawet 42/-15.
    pozdr
    Dodatkowe paramety przy 2T? W sensie dom musi kumulować - albo masz pompę ON/OFF z dużym buforem. I jazda. Pech chciał że mam inwerterową więc te 2T mogą się zwyczajnie nie opłacić (porotherm marnie akumuluje).

    1-6 w nocy mam 22st
    13-15 mam 22st

    reszta dnia to 20st.

    i ło.

  3. #10183
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    djfilipo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Siemonia
    Kod pocztowy
    42-595
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam
    Od paru dni walczę z swoim system ogrzewania w domu , mam nadzieję że tutaj uzyskam pomoc .
    Dom kupiony w kwietniu 2016 , więc jest to nasza pierwsza zima w tym domu . Myślałem że z pompa ciepła bedzie ogrzewanie tanie , a wychodzi odwrotnie.
    Posiadam PC HIBERNATUS W4G0E , ogrzewanie cały dom podłogowe . PC był serwis w kwietniu , wymieniony sterownik.
    W czym problem , pompa w ciągu wczorajszej doby tj od 17 do 17 , czas działania PC na zegarze 17h 30 minut - chyba jest trochę za dużo . Świadczy też o tym spore zuzycie prądu. Czy może to byc zapowietrzony układ ?? . Dom budowany w systemie energooszczędnym

  4. #10184
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A jak duże to zużycie prądu? ile kWh
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  5. #10185
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał djfilipo Zobacz post
    Witam
    Od paru dni walczę z swoim system ogrzewania w domu , mam nadzieję że tutaj uzyskam pomoc .
    Dom kupiony w kwietniu 2016 , więc jest to nasza pierwsza zima w tym domu . Myślałem że z pompa ciepła bedzie ogrzewanie tanie , a wychodzi odwrotnie.
    Posiadam PC HIBERNATUS W4G0E , ogrzewanie cały dom podłogowe . PC był serwis w kwietniu , wymieniony sterownik.
    W czym problem , pompa w ciągu wczorajszej doby tj od 17 do 17 , czas działania PC na zegarze 17h 30 minut - chyba jest trochę za dużo . Świadczy też o tym spore zuzycie prądu. Czy może to byc zapowietrzony układ ?? . Dom budowany w systemie energooszczędnym
    Jaki dom, jakie izolację, okna, wentylacja...??
    Jakie temperatury wewnątrz ...?
    Ile to jest spore zużycie prądu...?
    Ile energii pompa zużyła przez grudzień i od początku sezonu .?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #10186
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał djfilipo Zobacz post
    Witam
    Od paru dni walczę z swoim system ogrzewania w domu , mam nadzieję że tutaj uzyskam pomoc .
    Dom kupiony w kwietniu 2016 , więc jest to nasza pierwsza zima w tym domu . Myślałem że z pompa ciepła bedzie ogrzewanie tanie , a wychodzi odwrotnie.
    Posiadam PC HIBERNATUS W4G0E , ogrzewanie cały dom podłogowe . PC był serwis w kwietniu , wymieniony sterownik.
    W czym problem , pompa w ciągu wczorajszej doby tj od 17 do 17 , czas działania PC na zegarze 17h 30 minut - chyba jest trochę za dużo . Świadczy też o tym spore zuzycie prądu. Czy może to byc zapowietrzony układ ?? . Dom budowany w systemie energooszczędnym
    Poradnik laika:
    1. Wyedytuj sobie stopkę (jak ja)
    2. Wpisz najważniejsze dane - skróty - cyferki - nawet jak Ty nie kumasz to skuma ktoś kto może Ci pomóc
    3. Wpisuj dane cyferkowe w posty - jeśli "dużo" prądu - to napisz ile - jeśli "gorąco" to napisz ile - jeśli "długo" to napisz ile
    4. Skąd wiesz, że masz dom "enerooszczędny"? Badałeś? Sprawdzałeś? Czy tak jak ja uwierzyłeś wykonawcon i swojemu marnemu kierownikowi budowy?
    5. Masz symulację kiedy pompa ile powinna wyprodukować ciepła (w którym miesiącu)? To sensowny punkt odniesienia.
    6. Masz podlicznik który mierzy tylko pompę? Sam czas działania niewiele Ci powie.

    To tak na gorąco od gościa który od Czerwca ora forum w podobnych tematach. Zaoszczędzisz czas - i nikogo nie zdenerwujesz.

  7. #10187
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    81jacek

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tuchola
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał K@mil_ Zobacz post
    Powrót 31-32*C
    W jakim czasie osiągnęła te 36*C - niestety nie do końca kojarzę, ale na pewno nie tragicznie długo.
    Dzięki Kamil.
    Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.
    Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.
    Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

    Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...
    Dom 160m2 pow użytkowej, wszędzie podłogówka + 100m2 piwnica/garaż pomieszczenia nieogrzewane. Ściany Ytong 24cm + 12cm welny + 2-3cm przerwy + 10cm cegła klinkierowa + poddasze docieplone od środka 15cm wełny. Skosy 35cm, dach 35-45cm. Okna 3 szyby, WM AirPack400, PC Panasonic PW 9KW 3f+ Galmet 300l.

  8. #10188
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    Dzięki Kamil.
    Większość użytkowników Panasów pisze, że nie ma większego problemu aby pompka osiągnęła 35*C na wyjściu. Nie jestem pewien, czy szukam problemu na siłę, czy naprawdę z moją pompą/instalacja jest coś nie tak.
    Otóż jak już wcześniej pisałem moja PC nie może dobić temp. z KG. Po wczorajszej nocy (na dworze -11*C), miałem następujące parametry 31/26/fr62 z KG wychodzi 35*C w domu 22* zużycie 25kWh.
    Ktoś pisał że brakuje mocy, ale w to jakoś nie wierze, ponieważ mam ten sam problem przy wyższych temperaturach.

    Zaczynam myśleć o buforze/sprzęgle i 2 pompkach obiegowych, może to by rozwiązało problem, sam już nie wiem co mam myśleć...
    Tak z głupia franc ale:
    1. Skąd Twoja pompa wie jaką masz temp w środku? Nie patrzy na temp powrotu?
    2. Podaj parametry swojej krzywej - to co do zasady funkcja liniowa więc zaraz wszystko się okaże. Chwila zabawy w excelu - mały wykres X-Y - oraz założona delta (powiedzmy 5-6) i będziesz wiedział wszystko nie odchodząc od komputera.
    3. Pompa Ci pokazuje z jaką mocą pracuje?
    4. Masz ustawiony ręcznie dostepny zakres pracy pompy? Może instalator Ci przyciął żeby nie zabić urządzenia które przez 100% mocy nie będzie w stanie osiągnąć parametru (bo dla powietrzych obecna pogoda to wyzwanie).

  9. #10189
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jacek spróbuj w wątku o powietrznych pompach. map 78 na pewno coś zaradzi, dobrze zna się na Panasonic-ach.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  10. #10190
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    81jacek

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tuchola
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Jacek spróbuj w wątku o powietrznych pompach. map 78 na pewno coś zaradzi, dobrze zna się na Panasonic-ach.
    Sorry za off topic
    Dom 160m2 pow użytkowej, wszędzie podłogówka + 100m2 piwnica/garaż pomieszczenia nieogrzewane. Ściany Ytong 24cm + 12cm welny + 2-3cm przerwy + 10cm cegła klinkierowa + poddasze docieplone od środka 15cm wełny. Skosy 35cm, dach 35-45cm. Okna 3 szyby, WM AirPack400, PC Panasonic PW 9KW 3f+ Galmet 300l.

  11. #10191
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    U mnie przy -15 nie osiąga temp z krzywej jak chodzi całe OP. Jak działa np. tylko piętro to nie ma problemu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  12. #10192
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    U mnie przy -15 nie osiąga temp z krzywej jak chodzi całe OP. Jak działa np. tylko piętro to nie ma problemu.
    1. Może zapowietrzona instalacja? Jakie masz ciśnienie?
    2. Jaka różnica między zasilaniem a powrotem?

    Wygląda, że dom odbiera więcej niż pompa jest w stanie dostarczyć. Mostki?

  13. #10193
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    Sorry za off topic
    Nie chodzi o off topic. Wydaje mi się, że w tamtym wątku szybciej uzyskasz interesujące Cię informację.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #10194
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    81jacek

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tuchola
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał True0Man Zobacz post
    Tak z głupia franc ale:
    1. Skąd Twoja pompa wie jaką masz temp w środku? Nie patrzy na temp powrotu?
    2. Podaj parametry swojej krzywej - to co do zasady funkcja liniowa więc zaraz wszystko się okaże. Chwila zabawy w excelu - mały wykres X-Y - oraz założona delta (powiedzmy 5-6) i będziesz wiedział wszystko nie odchodząc od komputera.
    3. Pompa Ci pokazuje z jaką mocą pracuje?
    4. Masz ustawiony ręcznie dostepny zakres pracy pompy? Może instalator Ci przyciął żeby nie zabić urządzenia które przez 100% mocy nie będzie w stanie osiągnąć parametru (bo dla powietrzych obecna pogoda to wyzwanie).
    ad1
    Posiadam termostat pokojowy
    ad2
    -15/37 15/27 nie mam problem z obliczeniami KG dla -11* to 35.67*C
    ad3
    tak nie do konca, ale można wnioskować po FR=frequency=częstotliwość
    ad4
    w Panasach czegoś takiego nie ma (chyba)
    Dom 160m2 pow użytkowej, wszędzie podłogówka + 100m2 piwnica/garaż pomieszczenia nieogrzewane. Ściany Ytong 24cm + 12cm welny + 2-3cm przerwy + 10cm cegła klinkierowa + poddasze docieplone od środka 15cm wełny. Skosy 35cm, dach 35-45cm. Okna 3 szyby, WM AirPack400, PC Panasonic PW 9KW 3f+ Galmet 300l.

  15. #10195
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    81jacek

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tuchola
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Nie chodzi o off topic. Wydaje mi się, że w tamtym wątku szybciej uzyskasz interesujące Cię informację.
    temat przeniesiony, zobaczymy co koledzy zaradzą
    Dom 160m2 pow użytkowej, wszędzie podłogówka + 100m2 piwnica/garaż pomieszczenia nieogrzewane. Ściany Ytong 24cm + 12cm welny + 2-3cm przerwy + 10cm cegła klinkierowa + poddasze docieplone od środka 15cm wełny. Skosy 35cm, dach 35-45cm. Okna 3 szyby, WM AirPack400, PC Panasonic PW 9KW 3f+ Galmet 300l.

  16. #10196
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał True0Man Zobacz post
    1. Może zapowietrzona instalacja? Jakie masz ciśnienie?
    2. Jaka różnica między zasilaniem a powrotem?

    Wygląda, że dom odbiera więcej niż pompa jest w stanie dostarczyć. Mostki?
    Ad1 Nie
    Ad2 Zazwyczaj delta 4 lub 5
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  17. #10197
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    ad1
    Posiadam termostat pokojowy
    Może wprowadzać w błąd Twoją pompę - i na bieżąco zmieniać Ci Twoją krzywą. Możesz na parę dni wyłączyć i bazować tylko na PC i zobaczyć co się stanie - parametry powinny się ustabilizować.
    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    ad2
    -15/37 15/27 nie mam problem z obliczeniami KG dla -11* to 35.67*C
    Ok czyli Twoja krzywa wygląda mniej więcej tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa.JPG
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	33,3 KB
ID:	378327

    Trochę dziwnie ale jeśli działa....

    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    ad3
    tak nie do konca, ale można wnioskować po FR=frequency=częstotliwość
    Ok i masz tego jakiś zakres? Pracuje z maksymalnym?
    Cytat Napisał 81jacek Zobacz post
    ad4
    w Panasach czegoś takiego nie ma (chyba)
    To pewnie zostaje krzywa i dostosowanie jej tak żeby w rzeczywistości oddawała straty Twojego domu - taka jest jej rola tak naprawdę.

  18. #10198
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    True0Man

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    GB
    Kod pocztowy
    40-635
    Posty
    313

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ad1 Nie
    Ad2 Zazwyczaj delta 4 lub 5
    To co z tym ciśnieniem?
    Delta jest ok - u mnie się na takim poziomie ustabilizowało i wszystko zaczęło działać w sposób powtarzalny.

  19. #10199
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Ciśnienie ok 1,1 bar. Widocznie podłogówka jest w stanie odebrać te 9kW...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  20. #10200
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    81jacek

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Tuchola
    Posty
    184

    Domyślnie

    Termostat działa tylko na zasadzie on off, włącza/wyłącza PC w tanich/drogich godzinach, także to nic nie zmieni. Jestem pewien, że po pewnym czasie pompa uzyskała by temp. z KG ale do tego czasu bym się ugotował w domu
    Grzejąc większość czasu w T2 chciałbym naładować posadzkę z wyższą temp.(35*) aby później dłużnej oddawała ciepło- taki jest mój cel
    Co do FR to max chyba 85 także jest zapas..
    Ostatnio edytowane przez 81jacek ; 11-01-2017 o 21:54
    Dom 160m2 pow użytkowej, wszędzie podłogówka + 100m2 piwnica/garaż pomieszczenia nieogrzewane. Ściany Ytong 24cm + 12cm welny + 2-3cm przerwy + 10cm cegła klinkierowa + poddasze docieplone od środka 15cm wełny. Skosy 35cm, dach 35-45cm. Okna 3 szyby, WM AirPack400, PC Panasonic PW 9KW 3f+ Galmet 300l.

Strona 510 z 686

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony