dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 10
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 193
  1. #161

    Domyślnie

    A to już nie koniecznie - wszystko zalezy od tego jaki kocioł i podłogówka ma pracować .
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  2. #162

    Domyślnie

    Ja mam u siebie kocioł pelletowy i bufor 500 litrów - w układzie: kocioł dogrzewa tylko bufor, bufor ogrzewa obiegi grzejnikowe i podłogowe oraz CWU. Bufor ma wężownicę solarną, ale nie podłączoną. Może w przyszłości.
    Układ fajni pracuje, kocioł nie taktuje. Kocioł pracuje w zasadzie cały czas na pełnej mocy, wyłącza się i stoi ok 2 - 3 godz. - w warunkach zimowych. Latem na CWU załącza się raz, lub dwa razy na dobę.
    Termostat pokojowy steruje pompą co. Pracą palnika zarządza czujnik temperatury bufora.
    pzdr

  3. #163

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Ja mam u siebie kocioł pelletowy i bufor 500 litrów - w układzie: kocioł dogrzewa tylko bufor, bufor ogrzewa obiegi grzejnikowe i podłogowe oraz CWU. Bufor ma wężownicę solarną, ale nie podłączoną. Może w przyszłości.
    Układ fajni pracuje, kocioł nie taktuje. Kocioł pracuje w zasadzie cały czas na pełnej mocy, wyłącza się i stoi ok 2 - 3 godz. - w warunkach zimowych. Latem na CWU załącza się raz, lub dwa razy na dobę.
    Termostat pokojowy steruje pompą co. Pracą palnika zarządza czujnik temperatury bufora.
    pzdr
    Posiadasz kocioł RBR-ecoBio 18 kW ? Oglądałem wykresy...
    Dodatkowo do bufora można wmontować grzałkę elektryczną, jak by co... taryfę weekendową mam.. 28-29 gr za 1 kW/h w godz. 13-15, 22-6 i w soboty, w niedziele, w święta...
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 19-01-2018 o 11:47

  4. #164
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    IMO instalacja im prostsza tym mniej awaryjna. Jeśli podłogówka to 100%.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  5. #165
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manwithnoname

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-368
    Posty
    199

    Domyślnie

    Pytanie troche odbiegające: słyszeliście cokolwiek odnośnie kotła KOSTRZEWA Farmer Bio 16 kW ? Bardzo mało informacji na jego temat w sieci.
    Dom parterowy, pow. całkowita: 105,12m2, pow. zabudowy: 133,48m2, ściany zewnętrzne: gazobeton 24cm + styropian 15cm, strop drewniany, sufit podwieszany, ocieplenie: na suficie 35cm wełny mineralnej 0,035 (W/mK), w podłodze 10cm grafitowego styropianu 0,030 (W/mK), ogrzewanie podłogowe po całości, Pompa Ciepła LG THERMA-V III GEN 9kW, brak rekuperacji

  6. #166
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał manwithnoname Zobacz post
    Pytanie troche odbiegające: słyszeliście cokolwiek odnośnie kotła KOSTRZEWA Farmer Bio 16 kW ? Bardzo mało informacji na jego temat w sieci.
    Bo to jest piec do utylizacji peletu a nie miarodajnego spalania Jak myślisz ile spalisz przez sezon w kociołku w którym ciągle się pali nawet z minimalną mocą 1kg/1h ? To wersja specjalna dla biednych przy zakupie i bogatych przy eksploatacji.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  7. #167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Puławiak Zobacz post
    Bufor ma zastosowanie w pewnych określonych warunkach - w pozostałych przypadkach staje się zbędnym elementem w instalacji kotła pelletowego i zbędnym kosztem.
    Możesz krótko wyjaśnić w jakich warunkach przydaje się bufor?

  8. #168

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Ja mam u siebie kocioł pelletowy i bufor 500 litrów - w układzie: kocioł dogrzewa tylko bufor, bufor ogrzewa obiegi grzejnikowe i podłogowe oraz CWU. Bufor ma wężownicę solarną, ale nie podłączoną. Może w przyszłości.
    Układ fajni pracuje, kocioł nie taktuje. Kocioł pracuje w zasadzie cały czas na pełnej mocy, wyłącza się i stoi ok 2 - 3 godz. - w warunkach zimowych. Latem na CWU załącza się raz, lub dwa razy na dobę.
    Termostat pokojowy steruje pompą co. Pracą palnika zarządza czujnik temperatury bufora.
    pzdr
    Jaki masz dom?
    Jakiej mocy kocioł?
    Pytam z ciekawości.
    Coś często kocioł musi dogrzewać ten bufor. Stąd pytanie.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #169

    Domyślnie

    Klaudiusz, to normalne przy buforze 500L.

  10. #170
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    no nie wiem czy normalne , tez mam takie zestawienie Granpal 15kw + zbiornik multiwalentny 500L + grzejniki + podłogówka . piec dość często jest w trybie podtrzymania , a jak zachodzi potrzeba to się rozkręca . więcej niż 60 parę % to nie widziałem , zwykle między 20/35% mocy( taki ma chyba priorytet , by grzać na niskiej mocy ) . kocioł mam ustawiony obecnie na TZK 74* (dobija do maks 85*) , temp w zbiorniku moduluje w zależności od temp zewnętrznej , obecnie ustawione (powyżej 0 na zewn) na 46* w połowie zbiornika z histerezą 2* , zwykle w górnej części dobija do ok 55* . gdy temp spada poniżej zera to zwiększam temp zbiornika o 1 stopien na każde dodatkowe -4/5 na zewnątrz . ilość powietrza w kominiarzu mam tak ustawione ,że temp spalin nie przekracza 100* w komorze wymiennika (od strony przednich drzwiczek jest czujnik) .

    w zeszłym sezonie grzewczym miałem ustawiony kaganiec na kominiarzu by dochodził jak najszybciej do TZK , moc ustawiałem na 45% , 50% , 55% . powyżej tych mocy w trybie ciągłym , kocioł dobijał nawet do 95*

    TZK mam ustawione wysoko , by mieć duży zład wody w kotle . po zrzuceniu wody do zbiornika temp kotła nie spada poniżej 60*
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 20-01-2018 o 10:56

  11. #171

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jaki masz dom?
    Jakiej mocy kocioł?
    Pytam z ciekawości.
    Coś często kocioł musi dogrzewać ten bufor. Stąd pytanie.
    Dom ma ok. 140 m2 parterowy , słabo ocieplony na stropie, dach w ogóle nie ocieplony, stąd mam na pewno spore straty.
    Kocioł 24 kW - zasypowy, uniwersalny z zamontowanym palnikiem na pellety 20 kW.

    pzdr

  12. #172
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pello Zobacz post
    Dom ma ok. 140 m2 parterowy , słabo ocieplony na stropie, dach w ogóle nie ocieplony, stąd mam na pewno spore straty.
    Kocioł 24 kW - zasypowy, uniwersalny z zamontowanym palnikiem na pellety 20 kW.

    pzdr
    szybko ocieplaj chatę , pieniądze wrzucisz na scianę zamiast w komin i po jakimś czasie zacznie zarabiać (szybciej jak ocieplisz własnoręcznie jak ja ) , mam podobna powierzchnię , a tak jak napisałem wyżej , kocioł nie przekracza 60% z 15kw mocy co i tak jest jeszcze za dużo bo nie mam ocieplonego fundamentu i duże straty ( pisałem o tym wcześniej http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7587909 i post 94 )

  13. #173

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    szybko ocieplaj chatę , pieniądze wrzucisz na scianę zamiast w komin i po jakimś czasie zacznie zarabiać (szybciej jak ocieplisz własnoręcznie jak ja ) , mam podobna powierzchnię , a tak jak napisałem wyżej , kocioł nie przekracza 60% z 15kw mocy co i tak jest jeszcze za dużo bo nie mam ocieplonego fundamentu i duże straty ( pisałem o tym wcześniej http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7587909 i post 94 )
    Wiem, że muszę ocieplić strop i pokrycie dachowe. Zrobię to jak tylko się dobrze ułoży.
    Piszesz, że kocioł pracuje na podtrzymaniu, a jak pracuje to z nie większą mocą niż 60% mocy maksymalnej. Czemu tak ustawiłeś go mając bufor ? Kocioł nie ma zapalarki ?
    Jaka jest konfiguracja twojej instalacji ? Czy kocioł grzeje tylko bufor, czy najpierw instalację, a nadwyżka wchodzi do bufora ?
    Nie sądzisz, że twoje ciepło też nie idzie w komin przy pracy kotła grubo poniżej mocy nominalnej ?
    pzrd

  14. #174
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    teraz kocioł sam moduluje mocą jaka potrzeba do ogrzania wody , w poprzednim sezonie miałem na sztywno ustawiony . kocioł ma zapalarkę ale zdarzało mu się nie rozpalić i zasypać całe palenisko pelletem . obawiałem się jakijś przygody ,że zapali się jak będzie tam parę kilo peletu i będzie jakieś boom . miałem kłopoty ze sterownikiem bo wariował co opisywałem w wątku o granpalu... po wymianie sterownika na gwrancji nie zmieniałem tego . mnie akurat pasuje praca w podtrzymaniu bo woda z bufora leci w grzejniki i podłogi (tak mi zrobił instalator ,który zarzekał się przed robota że montował już kotły na pellet , a w trakcie wyszło szydło z worka że jednak nie - nie zamontował zaworu 4D ) . pompa CO też nie pracuje u mnie wg programu ze sterownika , bo mi to nie odpowiadało i nie montowałem sterownika sciennego na cały dom , bo chciałem grzać strefowo . zrealizowałem to sobie za pomocą termostatów po wifi i sterownikiem czasowym na którym ustawiam sobie czas przerwy i pracy pomp CO i podłogowej . np co 30 minut pompa CO załącza sie na 2 min z minimalnymi obrotami , termostaty grzejnikowe robią resztę roboty i sterują temp o poszczególnych porach w poszczególnych pomieszczeniach

    zawsze jakaś część ciepła leci w komin bo spaliny w czopuchu nie mają zero stopni przecież , muszą być cieplejsze by się unosić do góry . jak kocioł pracuje na 100% mocy to pompuje więcej powietrza (większa prędkość jego przepływu) tzn ,że spaliny o wyższej temp przelatują szybciej przez rurki wymiennika mając mniej czasu na jej oddanie i wtedy więcej ucieka w komin
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 20-01-2018 o 15:19

  15. #175

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post

    zawsze jakaś część ciepła leci w komin bo spaliny w czopuchu nie mają zero stopni przecież , muszą być cieplejsze by się unosić do góry . jak kocioł pracuje na 100% mocy to pompuje więcej powietrza (większa prędkość jego przepływu) tzn ,że spaliny o wyższej temp przelatują szybciej przez rurki wymiennika mając mniej czasu na jej oddanie i wtedy więcej ucieka w komin
    W życiu jak i w kotle wskazana jest równowaga. Ilość przepływających spalin niesie ze sobą dawkę energii - im spaliny są gorętsze, i im jest ich więcej na wejściu do wymiennika - tym i tej energii jest więcej. Zadaniem projektanta kotła jest tak obliczyć powierzchnię wymiany rurek i komory spalania tak, aby zatrzymać tą energię jak najdłużej. Tak oblicza ilość i średnicę rur aby wytworzyć odpowiedni opór przepływu spalin. Opór ten w pewien sposób równoważy prędkość przepływu spalin przez wymiennik w pewnym punkcie - najwydajniejszym dla danej konstrukcji. Pozwala odebrać ciepło - wychłodzić spaliny na wyjściu z wymiennika na tyle, że nie niosą już istotnej dla kotła energii (choć ciągle istotną dla kotła kondensacyjnego).
    Stąd praca kotła na mocy dużo niższej niż jego moc nominalna jest mniej sprawna - spalin jest mniej, szybko się wychładzają na wymienniku ciągle tej samej wielkości - nie są równoważone oporem ich przepływu i uchodzą kominem mniej produktywnie.
    Często kocioł pracując długo na niskiej mocy spala dużo więcej pelletu, niż pracując krótko na wysokiej, aby osiągnąć tą samą temperaturę w budynku. Jest to tematem w wielu wątkach tu na forum.
    Pzdr

  16. #176
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    To po co robią takie cuda jak sterowniki , które modulują mocą w zależności od jego zapotrzebowania ? Zamiast zrobić tak jak piszesz - nabić kocioł z maksymalną mocą cały czas 100% skoro to najlepsza opcja i go wyłączyć skoro mą zapalarkę to się odpali i znowu nagrzeje... Robią tak dlatego , że są to kotły uniwersalne pod względem doboru do powierzchni domu. Bo jeden zamontuje 15kw do domku 100m2 nieocieplony a kto inny do 100 m2 ocieplonego a jeszcze ktoś inny do domu 200m2 i ten kocioł się dostosowuje o zapotrzebowania na cieplo według programu , który zrobił ten sam producent liczący wymiennik , jak nabije to wtedy się wyłączy. Jak kupowałem kocioł to nie było zbytniego wybory w mocach , w zasadzie zaczynały się od 15kw , 20kw . Nie wiedziałem jakie będę miał zapotrzebowanie na ciepło bo mam stary dom wtedy nie ocieplony . Teraz mam ocieplony i śmiało mógłbym wziąć maks 10kw .

    Tak jak napisałem testuję... W zeszłym roku miałem zapięty kaganiec na ok 50% mocy by robił tak jak napisałeś - nagrzanie i wyłącznie/przejście w podtrzymanie . W tym roku puściłem go z łańcucha i notuję spalanie na identycznym poziomie w takich samych temperaturach jak rok wcześniej . Nie widzę większego spalania przy takim czy innym paleniu . Na papierze może wychodzą różnice , ale jak to się mówi papier wszystko przyjmie .
    Palę z podtrzymaniem ponieważ tak jak pisałem bywały u mnie problemy z rozpalaniem , a druga sprawa to że krócej trwa rozpędzenie kociołka bo żar już jest w palniku . Mam ustawione podtrzymanie na bodaj 40/45 minut przerwy , z 15/20 sek podawania paliwa i 40/50 sek nadmuchu powietrza . Kocioł spala w tej opcji tylko co nic na podtrzymanie , a ciepło które w tym czasie powstanie podbija deko temperature kotła . Gdy robiłem próby z zapalarką po zakupie kotła to zaobserwowałem jedynie to , że w tej opcji paliwo jest podawane w większej ilości na początek , a mocny nadmuch(ustawiony fabrycznie) potrzebny do rozpalenia wywala niespalone pellety do popielnika , także tu dopatrywałbym się strat/marnowania niespalonego paliwa.

  17. #177
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Wszystko jest liczone w biurach czy laboratoriach , tak jak samochody które palą 5,6L na setke wg katalogu a w życiu jak to w życiu poniżej 7L nie schodzi w zasadzie , a często pali 8 czy 9. Kociołki mają to samo , a jak ktoś nie czasysci lub robi to rzadko , albo jak paliwo to din+ , albo pestka czy owies to obliczenia biorą w łeb . Nie twierdzę że równowaga nie jest wskazana , jednak producent przewidział też równowagę przy 20 , 30% mocy , a nie tylko przy 100 . Pisałem o tym że tak obecnie kręci mój kociołek , trwa to pi razy oko 30 min na dzień dzisiejszy +/- kilka minut , gdy w czasie grzania nastąpi następny zład do bufora to wtedy kręci dłużej by dojść do Tzk i przejść w podtrzymanie.

  18. #178

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    To po co robią takie cuda jak sterowniki , które modulują mocą w zależności od jego zapotrzebowania ? Zamiast zrobić tak jak piszesz - nabić kocioł z maksymalną mocą cały czas 100% skoro to najlepsza opcja i go wyłączyć skoro mą zapalarkę to się odpali i znowu nagrzeje...
    Po to, aby stabilizować pracę instalacji o małej pojemności wodnej. I po to aby kotły mogły się lepiej sprzedawać.
    pzdr

  19. #179

    Domyślnie

    Witam, od 1,5 miesiaca mam zamontowany palnik na pellet kipi 20 kW w kotle ds zgoda wieprz 20 kW. Do tego jest bufor 1000 l i osobno na cwu 200 l z wezownica. Instalacja grzejnikowa. Grzana powierzchnia 140 m2 parter. Na dole piwnica a na gorze pietro nieogrzewane. Izolacja jeszcze nieskonczona. Wszystkm steruje mieszacz zaworem 3d + pogodowka. A caloscia sterownik kotla. Od wczoraj od 16 do dzis spalone 38 kg pelletu. Duzo ucieka stropem nieocieplonym. Kubatura grzana okolo 430 m3. Ogolnie jestem bardzo zadowolony. Zadnego babrania z weglem. Temp. Spalin 130 - 140 st.C.
    Palnik odpala sie 2x dziennie na pelna moc..ladujac bufor. Grzalka podczas rozpalania pobiera 150 W przez 50 sek. Mam zamiar ocieplic strop na poddaszu welna 30, wiec mysle ze ze spalaniem powininienem sporo zejsc. Kupije tani pellet i palnik sobie z nim radzi bez problemow.
    Ostatnio edytowane przez borewicz9 ; 21-01-2018 o 16:00

  20. #180
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    38 kg/doba i jesteś zadowolony...brawo TY . Ja spalam 17 na troszkę większą powierzchnię i kubaturę i wiem , że to za dużo .
    Napisz o ilości jak już ocieplisz bo jestem strasznie ciekaw ile więcej schodzi opału przez zbyt duzą moc kotła i palenie w nim na maksymalnej mocy 2x dziennie , zamiast małą mocą całą dobę po trochu

Strona 9 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony