dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 20
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 388
  1. #281
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ile M2 ma dach?

    U mnie wiązary wyszły 18k, a deski na stężenia były w cenie. Pięknie ostrugane i impregnowane ciśnieniowo.
    Mam 190 m2.
    Też masz kopertę*i stryszek ? Z jakiej firmy brałeś i w którym roku ?

  2. #282
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak. Koperta i strych. Ale dach 150m2.

    Brałem od Burkietowicza.

  3. #283
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Już od tygodnia mam dach. Brass bałtycka. Za robocizne poszło 60zl/m2. Materiały 16tys. za 190m2 dachu.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190925_125332.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	435496

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190925_125840.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	435497

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190927_124050.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	101,4 KB
ID:	435498

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190927_124053.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	100,1 KB
ID:	435499

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190927_165803.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	435500

  4. #284
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    dzisiaj pomagałem sąsiadowi montować panele PV. Montował generalnie fachowiec. My głownie podawaliśmy panele. Na dachu 45 stopnii naprawdę ciężko jest przenieść panel mimo że nie waży dużo.
    Okazuje się że zwykłe uprawnienia SEP E wystarczą, nic wiecej nie trzeba aby zamontować panel. W marcu kończą sie moje uprawnienia więc będę musiał sobie przedłużyć i mogę montować również u siebie. Tylko gdzieś będę musiał skompletować cały sprzęt. Kemot, kiedy zaczynasz handlować panelami ???
    W sobotę planujemy spiąć rozdzielnie po stronie DC. Co ciekawe o godzinie 18:30 dzisiaj kiedy już*się ściemniało, 12 sztuk paneli generowało jeszcze 220V DC, nieźle. Też chce takie

    Zrobiłem zdjęcie tabliczki panelu. Znacie tę*firmę ? Jak się*plasują pod względem jakości/ceny ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_142319.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	435501

    Widok na Warsaw Spire.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_145307.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	435502

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_145249.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	435503

  5. #285
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Panele qcells. Polecane. Też takie chcę u siebie.

  6. #286
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    zacząłem robić instalację elektryczną. Idzie mi bardzo wolno bo muszę wozić synka do przedszkola i odbierać więc łącznie dziennie mogę tylko pracować 6-8 godzin.

    Dwa dni zajęło nam wytyczenie wszystkich punktów i wywiercenie puszek. Wyszło 132. Starałem się przewidzieć różne scenariusze ustawienia mebli ale nie szalałem z ilością i nie robiłem zapasowych puszek. Wydaje mi się że na taki dom jest to duża ilość punktów. Zobaczymy ile kabla zejdzie.
    Według mojego projektu powinno pójść.
    Skrętka 5e 270metrów do ethernetu i 88 mb na magistralę automatyki RS485 lub CAN.
    YDYP 3x2,5 335 metrów
    YDYP 3x1,5 377 metrów

    Pozostałe elektryczne 115m.
    Kabel głośnikowy 2x1mm do głośników za kanapą 25m.
    Kabla alarmowego nie liczyłem jeszcze.

    Dzisiaj przymierzyłem się do kładzenia przewodów. Nie mam za bardzo pomysłu jak się za to zabrać żeby szło szybko i skutecznie. Wiekszość punktów dostępnych jest z drabiny. Żeby położyć jeden obwód potrzeba wkrętarkę, uchwyty USMP, młotek do ich dobicia, obcinak do kabla, peszel i uchwyty do peszla. Mam pas na narzędzia ale ciężko to wszystko w nim pomieścić. Dodatkowo kabel się*zawija, trzeba schodzić z drabiny odwijać odmierzać ucinać i tak góra, dół. Chyba wezmę narzędzia wrzucę do wiadra i powiesze na drabinie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_172123.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	102,5 KB
ID:	435505

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_172112.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	435506

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_172058.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	435507

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191003_172040.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	435508

    Na zdjęciach widoczny jest włącznik oświetlenia w korytarzu na piętrze. Bruzdy wykonałem nie potrzebnie bo potem zorientowałem się że mogę przewód pociągnąć po drugiej stronie ściany która będzie zabudowana gips kartonem a w nim umieszczona rozdzielnica.
    Ten jeden obwód o długości 2 metrów zajeło mi ponad godzinę. Przy tym tempie cały dom będę robił kilka miesięcy a urlop kończy mi się za tydzień w niedziele.
    Chciałbym zdążyć położyć przynajmniej kable elektryczne.
    Najwięcej zabawy zajmuje kształtowanie kabla na zakrętach i w narożnikach. Jak widać na zdjęciach wyszło fatalnie.W jedną osobę ciężko równo ułożyć i przybić przewód.
    Jak podkuwaliście ścianę żeby przewód nie odstawał ? Meselek i młotek czy wiertarka ? Nie chciałbym aby potem tynkarze musieli zbyt dużo gipsu dawać.

    Zdecydowałem się na bruzdowanie bo w gazobetonie idzie to bardzo szybko, dwa przejazdy ręcznym rylcem, poza tym mam automatyczną, darmową bruzdownicę, nawet lubi to robić

    Jednak żeby ograniczyć ilość bruzd myślałem nad trzema wariantami:
    1. Puszczenie kabli w peszlach górą, w ociepleniu między wiązarami. Minus: najdłuższe trasy.
    2. Puszczenie kabli w peszlach po podłodze. Na piętrze ok, Na parterze ze względu na izolację*przeciwwilgociową nie mógłbym przymocować peszli do chudziaka. Minus: kable będą przeszkadzać przy kładzeniu styropianu na podłodze. Musiałbym zachować kąty proste aby uniknąć dużego rzeźbienia w styropianie
    3. Puszczenie kabli bez peszli po ścianach bez bruzd ale na samym dole poniżej poziomu wykończonej podłogi.

    Jaką opcje najczęściej stosowaliście u siebie ?

    Jak zabrać się*za kładzenie przewodu. Od rozdzielnicy do punktu i dopiero ucinacie? Czy na sucho odmierzaliście dlugość potrzebnego przewodu oraz peszla i potem taki odcinek montowaliście ?
    Za pierwszym razem uciąłem oczywiście za krótki kawałek. Potem ciągnąłem przewód prosto z zwoju i doszedłem w końcu do momentu w którym już musiałem odmierzyć dłuższy kawałek i uciąć. Dla spokoju uciałem z dużym zapasem.

  7. #287

    Domyślnie

    Jako, że układałem styropian sam, przeklinałem każdy peszel z kablem na podłodze. Na szczęście ustalone to zostało zawczasu i było ich naprawdę niewiele. Na piętrze zapomniałem i krzyżowały mi się w dwóch miejscach z kanałami wentylacji i w jednym ze skrzynką rozdzielczą. Musiałem robić bruzdę w stropie i je chować.

    Kładź tak żeby na dalszym etapie Ci nie przeszkadzały w robotach, które planujesz sam robić.

  8. #288
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja sam robiłem elektrykę, ale że było kabli dużo do położenia to poszedłem na całość i pod posadzką mam wszędzie korytka 40x60mm i 40x40. Osobno kable sieciowe i osobno kable elektroenergetyczne. Z racji osadzania na płycie z betonu W8 nie robiłem już izolacji przecwwilgociowej.

    Jeśli robisz dla siebie to dałbym chociaż kable kategorii 6. Za kilka lat będziesz mógł puścić tam 10Gb.
    Estymaty co do kabla zdecydowanie niedoszacowane...

    Ja rozwijałem z rolki i ucinałem od strony rozdzielni.




    Mijanek było sporo...




    Ale to co zaoszczędziłem na czasie układając w ten sposób i tak się opłaciło. Poszło koło 6km kabla. Gdybym go kładł w sposób trdycyjny to pewnie z 3 miesiące bym robił codziennie.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 03-10-2019 o 22:26
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #289

    Domyślnie

    Też bym kładł*skrętkę min. Cat6.

  10. #290
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja sam robiłem elektrykę, ale że było kabli dużo do położenia to poszedłem na całość i pod posadzką mam wszędzie korytka 40x60mm i 40x40. Osobno kable sieciowe i osobno kable elektroenergetyczne. Z racji osadzania na płycie z betonu W8 nie robiłem już izolacji przecwwilgociowej.

    Jeśli robisz dla siebie to dałbym chociaż kable kategorii 6. Za kilka lat będziesz mógł puścić tam 10Gb.
    Estymaty co do kabla zdecydowanie niedoszacowane...

    Ja rozwijałem z rolki i ucinałem od strony rozdzielni.




    Mijanek było sporo...




    Ale to co zaoszczędziłem na czasie układając w ten sposób i tak się opłaciło. Poszło koło 6km kabla. Gdybym go kładł w sposób trdycyjny to pewnie z 3 miesiące bym robił codziennie.
    Dzięki za zdjęcia. Pomyślę nad tymi korytkami.Co do betonu W8 to podobno nie jest do końca tak idealnie z tą wodoszczelnością. Kapilarnie nadal podciąga lecz dużo*mniej. Pewnie już za późno ale na twoim miejscu mimo wszystko położyłbym chociaż jakąkolwiek folię.

  11. #291
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Folia jest pod płytą. Przez całą mokrą zimę nie było grama wilgoci na płycie. Myślałem nad tym, ale przez brak możliwości zachowania ciągłości uznałem, że to bez sensu.

  12. #292

    Domyślnie

    Pod płytą to jest sito Ale jak masz sucho to jakoś specjalnie bym się nie przejmował. Ja dałem 2x grubą folię na płycie żeby... wyszło najwyżej na ścianach

  13. #293
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Aż tak zle nie jest z tą folią pod

    Czy bym dał folię, czy nie, to i tak wyjdzie na ścianach
    Jeśli miałoby byc jak należy, to trzeba by dać papę termozgrzewalną i zgrzac ja z papą, która była podkladana pod ściany.
    Inaczej i tak nie zachowam ciągłości.

    Tak czy inaczej ostatecznie odpuściłem.

  14. #294

    Domyślnie

    Tylko wtedy musiałbyś sobie zafundować papę w środku domu Znajdź taką co ma atest. Nie, ta co Kaizem wszystkim wmawia, że ma, atestu nie ma. Atest jest stary, a papa mimo tej samej nazwy jest inna.

    Człowiek od dachu płaskiego, który robi głównie w bitumie, i lubi ten produkt bardzo, mówi, że papy sobie do domu by nie wsadził nigdy.

  15. #295
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No i to jest właśnie problem dodatkowo na papę nie położę styropianu i koło się zamyka.

    Jeśli wilgoć wejdzie to i jakoś wyjdzie odwieczne dylematy...

  16. #296
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Tylko wtedy musiałbyś sobie zafundować papę w środku domu Znajdź taką co ma atest. Nie, ta co Kaizem wszystkim wmawia, że ma, atestu nie ma. Atest jest stary, a papa mimo tej samej nazwy jest inna.

    Człowiek od dachu płaskiego, który robi głównie w bitumie, i lubi ten produkt bardzo, mówi, że papy sobie do domu by nie wsadził nigdy.
    kaizen ma icopal sbs szybki profil ? Dobrze kojarze ? Cholernie droga. Ja wybrałem tańszą wersję pod ściany.
    https://www.leroymerlin.pl/dachy-i-a...0029,l432.html

    Właściwie to teraz jeśli zdecyduję się na folię na chudziaku to i tak nie uniknę papy wewnątrz pomieszczenia bo spod ścian zakładów wycinać nie będę.
    Agb, rozumiem że u siebie pod ściany dałeś folię ?

  17. #297
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191004_183034.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	435578
    Instalację*zacząłem dla rozgrzewki od mieszkania nad garażem.
    Za szybko zabrałem się do roboty i nie przemyślałem obwodów. Wybruzdowałem do każdego włącznika po dwa przewody, zasilający i odbiorczy. Potem uświadomiłem sobie że powinienem zasilanie zrobić od puszki do puszki przez wago.
    W taki sposób zrobiłem na jednym przewodzie z rozdzielnicy kuchnię (światło główne i boczne) oraz salon ( główne i boczne). Na drugim będzie łazienka, korytarz i oświetlenie drzwi wejściowych.
    Więc do oświetlenia będę miał dwa obwody, przy czym do rozdzielnicy zejdzie po kilka przewodów ydyp 3x1,5 więc trzeba będzie jakoś je mądrze połączyć, pewnie tulejkami zaciskowymi, z tego co się orientuję to można maksymalnie podłączyć do wyłącznika dwie tulejki pod zacisk a trzeci przewód pod śrubę.
    Muszę kupić jakiś dobry zestaw tulejek i zaciskarkę. Kilku elektryków widziałem pracowało na zaciskarkach neo.
    np. takiej
    https://allegro.pl/oferta/zestaw-kon...507-7311877063


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191004_192449.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	435579

    Mały szczegół, jak wprowadzić przewód do puszki. Widziałem że wierci się pod kątem 45 stopni w ścianie i przewierca do puszki. Wtedy przewód nie wypada z puszki i nie trzeba kołka dawać.
    Jednak ten sposób u mnie się*nie sprawdzi bo umówiłem się*z tynkarzem że to on będzie poziomował puszki więc musi mieć luźny przewód aby mógł*podnieść*cały zestaw puszek. Przez to przewody odstają mi od ściany. Chyba będę musiał zagęscić uchwyty USMP co 24 cm, teraz dawałem*co około 50cm. Zastanawiam się*jak bardzo będzie to problematyczne dla tynkarzy. Czy gips przyciśnie te przewody ???

    Dobrze że zdecydowałem się na wszystkie puszki 80mm głębokości, bo przy instalacji bezpuszkowej ciężko byłoby mi chyba wciśnąć 3x wago do środka razem z przewodami. Mam nadzieję że w poniedziałek przyjdzie już*paczka z wago to będę mógł zrobić test.

    Pytanie mam, po strychu ciągnąć peszle pod wiązarami czy nad ? Jak zrobię nad wiązarami to w przyszłości łatwiej zrobić modyfikacje ale trudniej będzie zrobić deskowanie ( będę chciał położyć kilka desek aby łatwiej było się*poruszać pod całym dachem, nie tylko w części strychowej).

  18. #298
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Właściwie to teraz jeśli zdecyduję się na folię na chudziaku to i tak nie uniknę papy wewnątrz pomieszczenia bo spod ścian zakładów wycinać nie będę.
    Styropian, siatka i klej na elewacji to Twim zdaniem wnętrze domu? Chudziak, papa i styropian w PnG też?
    Jeżeli nie można kłaść pod domem, to jaki sens ma produkcja papy antyradon (pomijając nawet, czy blokuje radon bardziej, od "zwykłej").

    Edyta.

    Co do elektryki - https://forum.muratordom.pl/showthre...%85czkach-WAGO

    Przemyśl też, gdzie do których światełek przyda się przewód czterożyłowy albo jeszcze więcej żył. Można tak zapalać część oświetlenia albo np. stale zasilać kamerkę.

    I jeszcze jeden hint - daj zaślepki na puszki. Ja nie dopilnowałem i tynkarze nie założyli. Brudzenie to drobiazg, ale te zaślepki usztywniają puszkę. Mi niektóre się wygięły i męczyłem się potem z ramkami.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-10-2019 o 11:51

  19. #299
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tez zakładałem zaślepki na puszki.

    Jesli chodzi o wprowadzanie kabli to wprowadzalem zawsze od tyłu. Najwygodniej obsadzic puszke a i potem przy obsadzaniu gniazdka wygodnie.

    Puszki 80mm w scianach dzialowych to sredni pomysl. Nie wiem z czego planujesz dzialowki ale w silce to najslabszy punkt jesli chodzi o akustyke.

  20. #300
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Styropian, siatka i klej na elewacji to Twim zdaniem wnętrze domu? Chudziak, papa i styropian w PnG też?
    Jeżeli nie można kłaść pod domem, to jaki sens ma produkcja papy antyradon (pomijając nawet, czy blokuje radon bardziej, od "zwykłej").

    Edyta.

    Co do elektryki - https://forum.muratordom.pl/showthre...%85czkach-WAGO

    Przemyśl też, gdzie do których światełek przyda się przewód czterożyłowy albo jeszcze więcej żył. Można tak zapalać część oświetlenia albo np. stale zasilać kamerkę.

    I jeszcze jeden hint - daj zaślepki na puszki. Ja nie dopilnowałem i tynkarze nie założyli. Brudzenie to drobiazg, ale te zaślepki usztywniają puszkę. Mi niektóre się wygięły i męczyłem się potem z ramkami.
    Nic nie pisałem o elewacji. Chodziło mi o zakłady papy wychodzące spod ścian do wnętrza domu.

    Odnośnie podlinkowanego wątku. Z tego co zrozumiałem to miałeś problem bo chciałeś z pierwszej puszki podłączyć zasilanie do wszystkich pozostałych w rzędzie. Ja będę robił iteracyjnie, wchodzę do pierwszej puszki zasilaniem, robie rozgałęzienie trzema kostkami wago potrójnymi (są naprawdę malutkie, super się*łączy). Czyli z wago wychodzę jednym przewodem na odbiór a drugim wchodzę do kolejnej puszki i traktuje to jako nowe zasilanie. Wracam do punktu 1. Można tak łączyć puszki w nieskończoność, Nie trzeba większych kostek.

    Czterożyłowy przewód i wyłaczniki schodowe dałem na obu klatkach i korytarzach. Dodatkowo wyłącznik krzyżowy dałem do sypialni aby górne światło zapalać przy wejściu i przy obydwu stronach łóżka.
    Rozwiń myśl o zasilaniu kamerki. Masz na myśli to żeby zaoszczędzić ciągnięcie drugiego przewodu do kamery gdy obok przebiega przewód oświetlenia np w podbitce ?

    Mój tynkarz w umowie ma punkt zabezpieczenie puszek elektrycznych. Więc chyba to będzie na jego głowie. Standardowo tynkarze nie zabezpieczają ?

Strona 15 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony