dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 671 z 1061
Pokaż wyniki od 13.401 do 13.420 z 21202
  1. #13401
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Odnośnie klimy to zgoda, ale mając PC za kilkanaście tys, i jej nie serwisować przez okres gwarancji tj. ok 5lat ( sprężarka) to lekka przesada - to moje zdanie.
    Tylko jak dorzucisz koszt przeglądu do rocznego kosztu ogrzewania to robi się coraz mniej ciekawie. Przy klimie za 2000-2500(minus ulga) z montażem warto zaryzykować
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  2. #13402

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ależ nie! kupują z reguły ci co na nie stać.
    Może i stać. Tylko wielu kupuje bez głowy, bo "somsiad" ma, bo to modne itp itd. Według mnie są granice opłacalności pewnych rzeczy, ale jak są naiwni to niech płacą. Zresztą kto bogatemu zabroni.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  3. #13403
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Chyba znowu
    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    zgłoszone
    bo coś poznikało
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  4. #13404
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Może i stać. Tylko wielu kupuje bez głowy, bo "somsiad" ma, bo to modne itp itd. Według mnie są granice opłacalności pewnych rzeczy, ale jak są naiwni to niech płacą. Zresztą kto bogatemu zabroni.
    To jeszcze nic jeden z instalatorów opowiadał mi przypadek, że PV zamontowane były od północy na zdecydowane życzenie inwestora z powodu sąsiada żeby widział.

  5. #13405
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylko jak dorzucisz koszt przeglądu do rocznego kosztu ogrzewania to robi się coraz mniej ciekawie. Przy klimie za 2000-2500(minus ulga) z montażem warto zaryzykować
    To racja, ja też się napaliłem wstępnie na klimę w salonie do grzania, ale decyzja zapadnie po roku eksploatacji paneli, bo może się okazać że to nie będzie konieczne i nieopłacalne. Chyba że w celach chłodniczych latem.

  6. #13406
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylko jak dorzucisz koszt przeglądu do rocznego kosztu ogrzewania to robi się coraz mniej ciekawie. Przy klimie za 2000-2500(minus ulga) z montażem warto zaryzykować
    Im sprzęt jest droższy, tym koszt przeglądu z reguły wyższy. Im mniej danego sprzętu tym droższy jest serwis, bo serwisanci jakoś muszą związać koniec z końcem, by zarobić na życie. Gdyby w kraju było chociaż z milion PC, to co najmniej połowa posiadaczy wykonywała by przeglądy regularnie. Taki serwisant jeździł by do klientów wg grafiku. Pewnie za "sesję" skasował by dużo mniej, a i tak finansowo wyszedł by "bardziej do przodu".

    Połączenie PV z PC to doskonały tandem i aż się prosi by mając "coś" na dachu postawić inne "coś" przy ścianie. Nooo... - jeszcze przez jakiś czas przymocować do ściany.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #13407
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Na ten milion trzeba jeszcze poczekać ...no tak do 2030r , według portpc http://portpc.pl/raport-rynkowy-portpc-2019/ , ale to i tak szybciej niż milion EV .
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #13408

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Na ten milion trzeba jeszcze poczekać ...no tak do 2030r , według portpc http://portpc.pl/raport-rynkowy-portpc-2019/ , ale to i tak szybciej niż milion EV .
    E tam. Oni się obejrzysz a nasz "cudotwórca" (ten co je obiecał) sprawi, że po drogach będą jeździć te EV. Tyko gdzie je ładować w tarasie i jak to wytrzyma KSE?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  9. #13409
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Połączenie PV z PC to doskonały tandem
    Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.

  10. #13410
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pod warunkiem, że SCOP powietrzn3j pompy będzie faktycznie 4, a nie np 3,2, pod warunkiem, ze energia zawsze bedzie kosztowała 35gr...

  11. #13411
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pod warunkiem, że SCOP powietrzn3j pompy będzie faktycznie 4, a nie np 3,2, pod warunkiem, ze energia zawsze bedzie kosztowała 35gr...
    Sądząc po zmianach klimatycznych COP bedzie raczej rósł, niż spadał. Cenę energii i tak zawyżyłem - jak wzrośnie, to wtedy można przeliczyć - pewnie panele będą coraz sprawniejsze i tańsze.

  12. #13412
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sądząc po zmianach klimatycznych COP bedzie raczej rósł, niż spadał. Cenę energii i tak zawyżyłem - jak wzrośnie, to wtedy można przeliczyć - pewnie panele będą coraz sprawniejsze i tańsze.
    To o ile wzrósł na przestrzeni ostatnich 10 lat SCOP powietrznych pomp ciepła z uwagi na ocieplenie klimatu ?
    Ty też chyba nie kupisz już energii w takiej cenie, jak kupujesz ja teraz, kiedy aktualna umowa wygaśnie...

  13. #13413
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.
    Z uwagą czytam Twoje posty, bo z nich dużo można ciekawego się dowiedzieć.
    Ale w tym wypadku nie do końca się zgodzę.
    Nie każdy wszystko przelicza na pieniądze, a jeśli przelicza to często nie jest to wystarczający powód by nie zdecydować się na jedno i drugie.

    Co z tego, że komuś też wyjdzie też okres amortyzacji nawet 14 lat? Dla tego Kogoś ważniejsze może okazać się że ma satysfakcję z posiadania PV i PC.
    Pomijając, że nie będzie "psioczył", że musi grzać w dzień i płacić ciężkie pieniądze w drogiej taryfie.

    Podtrzymuję, jak by było z milion PC, były by znacznie tańsze, więc i do obliczeń trzeba by przyjąć też inne wartości. Przytaczam całą wypowiedź:

    Im sprzęt jest droższy, tym koszt przeglądu z reguły wyższy. Im mniej danego sprzętu tym droższy jest serwis, bo serwisanci jakoś muszą związać koniec z końcem, by zarobić na życie. Gdyby w kraju było chociaż z milion PC, to co najmniej połowa posiadaczy wykonywała by przeglądy regularnie. Taki serwisant jeździł by do klientów wg grafiku. Pewnie za "sesję" skasował by dużo mniej, a i tak finansowo wyszedł by "bardziej do przodu". Połączenie PV z PC to doskonały tandem i aż się prosi by mając "coś" na dachu postawić inne "coś" przy ścianie. Nooo... - jeszcze przez jakiś czas przymocować do ściany.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #13414
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sądząc po zmianach klimatycznych COP bedzie raczej rósł, niż spadał. Cenę energii i tak zawyżyłem - jak wzrośnie, to wtedy można przeliczyć - pewnie panele będą coraz sprawniejsze i tańsze.
    Nie każdy ma takie ceny energii, jak Ty, w wielu regionach kraju są wyższe (znacznie wyższe).
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #13415
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.
    Ja tez przed każdym wydatkiem zchęcam żeby policzyć:
    - bierzemy nierealną cene za MWh
    - zakładamy nierelanie że PC to wsio w taniej taryfie
    - bierzemy pod uwagę spadek sprawności paneli ale zapominamy o wzroście cen prądu

    I voila! Wychodzi co ma mi wyjść! Sampoczucie zwyżkuje, granica pomiędzy nie mogę a nie potrzebuje się zaciera.

  16. #13416
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś potrzebuje 10MWh ciepła (na dzisiejsze warunki to bardzo dużo) to PC z COP=4 zużyje 2,5MWh prądu co przy cenie 0,35zł/kWh daje 875zł. 3kVp x 4000zł/kVp będzie się zwracała 14 lat. Nie licząc spadku sprawności, NPV, ryzyka zmian prawnych - bez sensu taki tandem.
    Dlatego już w tej chwili PV stawiają pod znakiem zapytania sens inwestowania w PC i układ wodny CO. Wychodzi drożej i gorzej niż ogrzewanie bezwodne +PV. Mówimy oczywiście o domach w których nie ma centralnego ogrzewania wodnego. Jezeli już niestety jest i ma pozostać to pozostaje modernizacja poprzez np PC lub PV i grzałki . Wychodzi na to że Koszt PC i dodatkowo koszt PV nie ma sensu bo zwraca sie wieki.

  17. #13417
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ty też chyba nie kupisz już energii w takiej cenie, jak kupujesz ja teraz, kiedy aktualna umowa wygaśnie...
    Wrzucisz linka dla nowej taryfy dla cywili? AFAIK wszystko zamrożone. I zapowiedzi na przyszły rok takie same.


    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie każdy ma takie ceny energii, jak Ty, w wielu regionach kraju są wyższe (znacznie wyższe).

    Który konkretnie sprzedawca prądu i dystrybucji sprzedaje prąd w taniej strefie g12 powyżej 35gr/kWh?


    Dałem fory PV i podalem zawyżone wzgledem standardowych w drogim PGE. Nie znam operatora, co sprzedaje prąd w taniej strefie g12 po >=35gr/kWh.
    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Podtrzymuję, jak by było z milion PC, były by znacznie tańsze, więc i do obliczeń trzeba by przyjąć też inne wartości.
    W ogóle nie uwzględniałem kosztów nabycia qni serwisowania PC, więc nic nie zmieni w powyzszych wyliczeniach zmiana tych kosztów.

  18. #13418
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.494

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że PV i PC (zwłaszcza gdy jest większa instalacja PV) to doskonały tandem, gdyż
    - PC może być sporo mniejsza, gdyż nie musi pracować tylko w taniej taryfie. Mniejsza, a więc tańsza.
    - Dla zapewnienia ciepła tylko w taniej taryfie potrzebny jest bufor (dla starego domu - spory), a to też kosztuje...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #13419
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ja tez przed każdym wydatkiem zchęcam żeby policzyć:
    - bierzemy nierealną cene za MWh
    - zakładamy nierelanie że PC to wsio w taniej taryfie
    - bierzemy pod uwagę spadek sprawności paneli ale zapominamy o wzroście cen prądu

    I voila! Wychodzi co ma mi wyjść! Sampoczucie zwyżkuje, granica pomiędzy nie mogę a nie potrzebuje się zaciera.
    Przepraszam ale nie rozumiem co niby wychodzi że nie wiadomo o co chodzi??

  20. #13420
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Dodam jeszcze, że PV i PC (zwłaszcza gdy jest większa instalacja PV) to doskonały tandem, gdyż
    - PC może być sporo mniejsza, gdyż nie musi pracować tylko w taniej taryfie. Mniejsza, a więc tańsza.
    - Dla zapewnienia ciepła tylko w taniej taryfie potrzebny jest bufor (dla starego domu - spory), a to też kosztuje...
    A ile ten doskonały tandem kosztuje? I czy nie można taniej i niegorzej?

Strona 671 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony