dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 504 z 1022
Pokaż wyniki od 10.061 do 10.080 z 20440
  1. #10061
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    Różnica jest taka że znając przyrost temperatury w pomieszczeniu urządzenie dobiera moc pobrana i przepływ wody, moduluje sprężarka i pompa obiegowa tak aby zmniejszać pobór energi nawet kosztem wydłużenia grzania.
    Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?

  2. #10062

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?
    No wlasnie troche mi nie gra te niby inteligentniejsze sterowanie termistorem bo jesli ustawie jakas temperature powietrza tak jak na termostacie to jesli pompa pomimo najnizszej modulacji przekroczy te zadane np.22st to sie wylaczy i pewnie tez jest jakas histeryza np.0,5st zanim sie pompa włączy to w tym czasie woda sie wystudzi i posadzka tez i jak zacznie grzac to i tak poleci na maksa , zanim bedzie w powietrzu jakas zmiana podejrzewam ze szybciej sie zmoduluje z przegrzania niz ze zmiany w powietrzu.
    Musial by mierzyc yemp.powietrza co 0,1st i czas ze acha podgrzalem powietrze o 0,2st w 30min to znaczy ze jade za szybko i zwolnie zeby przyrastalo o 0,1st co 30min .
    Ale to trzebaby bylo gdzies ustawiac bo tak to zawsze bedzie dążyć do jak najszybszego dogrzania do zadanej

  3. #10063
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Ale to trzebaby bylo gdzies ustawiac bo tak to zawsze bedzie dążyć do jak najszybszego dogrzania do zadanej
    Przy podłogówce temperatura powietrza zmienia się z takim opóźnieniem, że bazowanie na takich wskazaniach tylko niepotrzebnie rozbujałoby temperaturę. Nie wiem, jak działa termostat pokojowy w różnych pompach - ale IMO najsensowniej (choć dalej bez większego sensu) byłoby go używać tylko jako kaganiec, żeby nie przegrzać domu jak np. ktoś odpali kominek czy przed świętami chodzi na pełnych obrotach piekarnik i kuchenka.
    Chociaż to niesie ze sobą ryzyko, jak ktoś ustawi grzanie w taniej strefie, że jak słoneczko przygrzeje w dziennym okienku, to termostat nie pozwoli odpalić się pompie i wieczorem, przez wystygłą posadzkę będzie chłodno.

  4. #10064

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nastar Zobacz post
    Działanie termostatu można porównać z działaniem harmonogramu, w którym ustawiliśmy okresy bezczynności pompy. To po pierwsze. .

    Chyba nie do końca. Ustawiając czasowo pompę nie mamy żadnej kontroli do jakiej temperatury zostanie nagrzane pomieszczenie , więc ciężko porównać to do grzania z termostatem gdzie termostat pilnuje aby w domu była stała temperatura z określoną histerezą termostatu.

    Oczywiście masz rację i praca z termostatem przypomina pracę czasową bo histereza pompy to wymusza , ale zawsze można ustawić tak pompę aby nie osiągała zadanej temperatury i aby termostat był takim "bezpiecznikiem" jakby nastąpiła przegrzanie domu.

    Tylko pytanie czy to zdrowe dla pompy i jej żywotności męczyć pompę na bardzo niskiej mocy i doprowadzić do taktowania , bo przy cieplejszej pogodzie gdzie jest symboliczne zapotrzebowanie na ciepło prawie żadna pompa ciepła nie będzie w stanie zapewnić ciągłej pracy , bo nie zejdzie tak nisko z mocą i właśnie termostat i jego histereza może w tym przypadkach pomóc i dzięki temu pompa nie będzie taktowała i pracowała w niekorzystnych dla niej warunkach.

    Jak dla mnie optymalne jest poprawne ustawienie krzywej + wspomagania się termostatem. Naprawdę nie ma sensu aby pompa działała jak nie ma takich potrzeby. Ja np. nie rozumiem tych którzy polecają ustawić jak się ma termostat stałą temperaturę na pompie 35 stopni i gnać bez sensu tak pompę.
    Co w tym ekonomicznego ? Szybszy przyrost temepratury i tak nie będzie a po zakończeniu grzania jedynie przegrzejemy bez sensu dom , bo po wyłączeniu grzania dalej będzie rosła temepratura w domu i termostat nic nam nie pomoże ...

    Próbowałem tak prowadzić pompę i stwierdziłem że to ani ekonomiczne ani komfortowe.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #10065
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie masz przyrosty temperatury przy ogrzewaniu podłogowym?
    Zawsze takie same. Przyrost pilnuje czujnik.
    Istotną różnica to czas grzania i dostarczona energia w przypadku pompy pobrana energia.
    Oczywiście pomijam cake otoczenia jak pojemność i charakterystyka budynku i temp zewn.

  6. #10066
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    Zawsze takie same. Przyrost pilnuje czujnik.
    Czyli? Ile wzrasta temperatura w ciągu godziny czy dwóch od włączenia ogrzewania?

    U mnie wygląda tak:



    Pokusisz się o określenie, kiedy podłogówka była zasilana? Dla ułatwienia dodam, że okno w tym pomieszczeniu jest od wschodu i był to słoneczny dzień. W ciągu dnia nikogo nie było w pomieszczeniu i nie było źródła ciepła innego, niż podłoga, zyski słoneczne i czujnik.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-12-2019 o 14:29

  7. #10067
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli? Ile wzrasta temperatura w ciągu godziny czy dwóch od włączenia ogrzewania?

    U mnie wygląda tak:



    Pokusisz się o określenie, kiedy podłogówka była zasilana? Dla ułatwienia dodam, że okno w tym pomieszczeniu jest od wschodu i był to słoneczny dzień. W ciągu dnia nikogo nie było w pomieszczeniu i nie było źródła ciepła innego, niż podłoga, zyski słoneczne i czujnik.
    A po co to pokazujesz? Chcesz mi cos udowodnić? Przesłałeś wykres temp w czasie i mam wróżyć co to jest. Odpowiedź jest zbędna bo będzie tak jak Ty chcesz. Podział skali jest tak mały że nawet przepływ strumienia wentylacji mechanicznej może powodować rejestrację temperatury. Ampiltudy na wykresie pokazują duża czułość czujnika, może nawet w ramach błędy pomiarowego, więc nie są miarodajne. Dodatkowo pojemność ciepnla budynku i zyski wewnętrzne i słoneczne mogą zabuzyc obraz.

  8. #10068
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    A po co to pokazujesz? Chcesz mi cos udowodnić?
    Że PC nic nie wywnioskuje ze wskazań termostatu pokojowego. Więc jaki Przyrost pilnuje czujnik.? On nie ma czego pilnować.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-12-2019 o 16:11

  9. #10069
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balbin Zobacz post

    Jest to narzędzie instalatora i producenta a nie użytkownika. Panasonic wkrótce będzie weryfikowal instalatorów to niebawem połowa ID Service zniknie z bazy.
    A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #10070
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Że PC nic nie wywnioskuje ze wskazań termostatu pokojowego. Więc bez sensu jest tym sterować - nawet, jak dokładność czujnika jest do setnych części stopnia.
    Masz rację że sterować tym jest trudno ze względu na dużo pojemność i bezwladnosc ale weź poduwage że termistor to czujnik, sensor dla pompy i ma w oprogramowaniu zapisane pewne zachowania dla określonych warunków pracy a termostat zewnętrzny to kaganiec/wyłącznik. Nie jest czujnikiem dla pompy a tylko narzędziem wykonawczym,

    Wszystkie tryby maja wspólne cechy.
    1. Duży pik mocy na start,
    2. Przy starcie muszą pokonać pojemność układu zanim posadzka zacznie promieniowac ciepło.
    3. Mozna sterować krzywa grzewcza i prosta.

    Jako przykład podałem grzanie CWU, może program jest mało inteligentny ale sposób oddawania i pobierania enegii jest inny dla wymuszenia a inny dla harmonogramu i histerezy. Cel jest ten sam - nagrzać wodę do określonej temperatury.

    Wracając do ustawień podobnie jest z termostatami, czy to wewnętrzny, zewnętrzny czy termistor masz opcje wyboru i sposobu podłączenie do płyty głównej.
    Gdyby nie było roznic to producent nie dałby takich możliwości.

    Nie moja rola aby Wam coś udowadniac i wyprowadzać z wybranego trybu grzania.
    Prosze nie piszcie że to złe a to dobre, że bzura, a to racja. Nie mam tyle czasu na tak długie konwersacje. Jak ktoś zmieni tryb grzania i sprawdzi to proszę dajcie znac

  11. #10071

    Domyślnie

    Ja juz testuje na termistorze

  12. #10072
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.
    Zgadza się ale taka jest polityka firmy, że władza jest w rękach wykonawcy/instalatora. Taki sposób obsługi i serwisowania urządzeń jest coraz bardziej powszechny. Nie tylko w branży grzewczej. Działania online dotykają coraz więcej branż.

  13. #10073

    Domyślnie

    Dobra u mnie koniec testów z termistorem(jak dla mnie gorzej niz wewnetrzny termostat)ale moze u kogos sie sprawdzi
    1.Nie ma korekty wskazan w domu mam 22,8 termistor pokazuje 22 ustawione 23
    2.w domu wzrasta mi do 23,2 zawsze juz mam stop grzania termistor pokazuje 23 dalej grzeje
    3.w domu 23,6 termistor dalej 23 dalej grzeje
    4.dopiero po ogrzaniu termistora do 24st nastepuje stop sprezarki czyli histeryza ogromna
    5.w sterowniku jest korekta jak sie ustawi na 23st to po przebiciu 23st (prawdopodobnie o 0,5st)staje wszystko napewno nie chodzi az do 24st
    6.przy termistorze po stanieciu pompy obiegowka dalej chodzi dopiero po kilku minutach stanela
    7.po spadnieciu temp.na 23st obiegowka mieli pompa sie nie wlacza prawdopodobnie dopiero jak spadnie na 22st

    Co do pracy sprezarki to faktycznie jest jakas roznica na poczatku poprostu nie startuje tak ostro normalnie 66hz z termistorem 50hz co daje lepszy o 0,5 cop na starcie ale tylko na pierwszej wyprodukowanej kwh potem juz chodzi identycznie.
    Ptawdopodobnie bedzie tak jak z cwu jak jest duza roznica miedzy zadana a faktyczna to pusci sprezarke ostro jak mala roznica to lagodnie.
    Moze jak u kogos dlugo pracuje na wysokich czestotliwosciach da jakies korzysci u mnie sie szybko moduluje wiec zysk pomijalny.

  14. #10074
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    A co to za termistor masz ?
    I jaka różnica pomiędzy całym panelem sterowania wyjętym z pompy? bo wg mnie nie powinna być żadna...

  15. #10075

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    A co to za termistor masz ?
    I jaka różnica pomiędzy całym panelem sterowania wyjętym z pompy? bo wg mnie nie powinna być żadna...
    Termistor uzyczony od kolegi z jakiegos kotla weglowego ale to niewazne mozna zalozyc dowolny jaki sie ma nie ma roznicy jak np.bedzie pokazywal 13st.
    Wazne ze sterownik mozna skorygowac jak robilem proby na termostacie wewnetrznym to musialem go skorygowac 1,5st a termistora nie mozna

  16. #10076
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A powiedz mi co to zmieni i czemu to będzie służyć. Ten kto będzie dociekliwy sobie poradzi. Może na tym stracić wyłącznie firma. Tym bardziej iż już pokazała się aplikacja która może zastąpić SmartClouda oraz SmartService i co najważniejsze bez pośrednictwa chmury.
    Oczywiście, że straci na tym firma, a konkurencja pewnie to wykorzysta. Jeżeli Panasonic chce uważać klienta za bezmyślną istotę, która tylko potrafi pompę włączyć i wyłączyć czy ustawić podstawowe parametry to trudno. Przecież nikt chyba sobie nie wyobraża kontaktowania się z instalatorem, aby odczytał jakieś parametry pracy. To biznes sprzedażowy a nie deskhelp.
    Wielu z nas korzysta z wykresów w Service aby ustawić optymalne warunki pracy czy podejrzeć podstawowe parametry siedząc w fotelu zamiast sterczeć przy panelu. Ma to być wiedza tajemna?
    A co to za aplikacja? Chętnie potestuje.

  17. #10077

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    NA PRZYSZŁOŚĆ BARDZO PROSZĘ ABYŚCIE PISALI O TYPIE POMPY O KTÓREJ SIĘ WYPOWIADACIE BO TWORZY SIĘ NIEPOTRZEBNE ZAMIESZANIE.
    ISTOTNE JEST ZWŁASZCZA CZY POMPA JEST DWU WENTYLATOROWA CZY JEDNO CZY TRÓJFAZOWA CZY JEDNOFAZOWA i.t.p

    A najlepiej umieścić taką informację w stopce lub umieścić w niej odnośnik do takich informacji.
    Juz kilkukrotnie próbowałem dodać parametry pompy i w ogóle domu w stopce i nie mogę tego zrobić. Proszę o podpowiedź, żeby nie śmiecić to może na skrzynke.
    Dom 220 m2, PC Aquarea H T-Cap 9kW 1 faz. Podłoga 10 cm + 8 cm grafit, ściany piwnicy grafit 15 cm, reszta bal, okna 3 szyby Veka, całość podłogówka. Reku. o3ozon 360/200. Oszyszczalnia Eko bio 2500.

  18. #10078
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał KupiłemSeTaczke Zobacz post
    Juz kilkukrotnie próbowałem dodać parametry pompy i w ogóle domu w stopce i nie mogę tego zrobić. Proszę o podpowiedź, żeby nie śmiecić to może na skrzynke.
    Na górze USTAWIENIA potem po lewej edytuj sygnaturę - piszesz co chcesz i zatwierdzasz. Tym bardziej że już ją masz
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #10079

    Domyślnie

    Dzięki. Sugerowałem się starymi postami. A pod nimi sygnatura się nie pojawi. Pozdrawiam

  20. #10080
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Chciałbym wrócić jeszcze do pomp Panasonic i prosić Was o opinię.
    Czy ktoś z Was użytkuje wersje monoblock?
    Coraz częściej spotykam się z opinią, że czujniki przylgowe (są 3 sztuki) przekłamują temperaturę przy zewnętrznej temperaturze otoczenie poniżej 0 st.
    Według moich ostaniach pomiarów na kilku rożnych pompa wychodzi mi dla -2 stopni na zewnątrz zaniżenie zasilnia budynku o 2 stopnie.
    Wpływa to negatywnie na pracę sprężarki, ponieważ dąży ona do temperatury krzywej grzewczej i w zasadzie nie może jej osiągalność.
    Co będzie jak na termometrze zewnętrznym pojawi się -15 stopni

    Po wielu monitach do producenta, na dzień dzisiejszy według ich opinii mogę zaizolować sobie sam owe czujniki.
    Co o tym myślcie?
    Nie uważacie, że jest to wada fabryczna i powinna zostać rozwiązania w ramach akcji naprawczych.

    np. temperatura zewnętrzna: -2, pobór prądu 1kw, produkcja 1.5kw COP 1.5!!!
    Tylko dlatego, że zasilanie sterownik pokazuje 28st zamiast 30st.

    Uwaga dla pomysłodawców: nie wchodzi w grę korekta czujników z pozycji serwisowej, ponieważ ona dotyczy pełnego zakresu pomiaru i jest stała, a czujniki przekłamują w zależności od temperatury otoczenia.

Strona 504 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony