dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 56

Temat: Dobór pompy

  1. #21

    Smile

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Czyli moc PC potrzebna to ok 7kW? to teraz rozpętam gównoburzę ale sporo czytałem i do żadnych wniosków nie doszedłem - mono czy split? i jaką konkretna polecacie?
    Pompy nie dobiera sie jak kotla na węgiel.
    Mono moze brac osoba wpelni swiadoma z czym sie wiaze posiadanie monobloka.
    Tak jak Ty to bierz splita.
    Jesli jestes pewien i ufasz tym wynikom z cieplowlasciwe to mozesz wedlug nich dobierac ale sa to obliczenia takie zgrubne jednym sie akurat zgodza drugim nie.
    Jak chcesz miec bardziej dokladne to musisz zrobic OZC tylko tu tesz zalerzy na kogo trafisz.
    Potem moc pompy powinien Ci dobrac wedlug tego OZC albo wedlug dawnego zuzycia energii kumaty instalator maja do tego programy doborowe.
    Pompa ma tak ze jak kupisz np.7kw to ona im zimniej to bedzie dawala mniej tych kw np.przy -15 st da tylko 4,5kw.
    Powinienes dobrac pompe gdzies w okolicach -15st czyli musisz wiedziec ile Twoj dom potrzebuje kw przy -15st i znalezc taka pompe która przy tych -15st daje tyl samo kw co potrzebuje Twoj dom.
    Ponizej tej temperatury pompa pomoże sobie grzalkami (nie boj sie absolutnie tych grzalek) ale za to w temperaturach okolo 0st czyli tak jak 80% sezonu bedzie sobie chodzic na optymalnych obrotach

  2. #22

    Domyślnie

    Co do firmy to juz Twoja sprawa zależy jaka masz gleboka kieszeń.Z tanszych to napewno samsung ,lg,panasonic.
    Na forum chyba najbardziej popularne panasoniki najwiecej postów na ich temat,najwiecej uzytkowników,łatwiej o jakas pomoc przy kłopotach.
    Ale to mocno indywidualna sprawa poczytaj se watki o pompach roznych producentow z jakimi problemami sie spotykaja a opinie sobie wyrobisz sam.
    Jakosc czy wydajnosc podstawowych modeli jest prawie taka sama wszystko zależy za jaka cene i jaki sprzet wyrwiesz w swojej okolicy co z tego ze bedziesz chcial jakas konkretna marke jak nie bedziesz mial w poblizu instalatora tej marki albo bedzie chcial 10tys wiecej niz powinno to kosztowac

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Czyli moc PC potrzebna to ok 7kW?
    Czy ogrzewanie podłogowe?
    Jaka grubość wylewek?
    Czy wylewki betonowe??
    Poczytaj ; https://forum.muratordom.pl/showthre...-wg-OZC/page16
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Czy ogrzewanie podłogowe?
    Jaka grubość wylewek?
    Czy wylewki betonowe??
    Ogrzewanie mieszane - ok 30% podłogowego, reszta grzejniki niskotemperaturowe chociaż mocno zastanawiam się nad klimakonwektorami w niektórych pomieszczaniach (salon, sypialnia). Ponieważ jeszcze dom nie stoi (w marcu ruszam z fundamentami) grubość wylewek nie jest problemem - mogę ją jeszcze zmienić...

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Ogrzewanie mieszane - ok 30% podłogowego, reszta grzejniki niskotemperaturowe chociaż mocno zastanawiam się nad klimakonwektorami w niektórych pomieszczaniach (salon, sypialnia). Ponieważ jeszcze dom nie stoi (w marcu ruszam z fundamentami) grubość wylewek nie jest problemem - mogę ją jeszcze zmienić...
    I po kiego grzyba całe to pisanie, jak ludzie i tak robią sobie problemy.... System mieszany do pompy ciepła... Ja wysiadam, po raz kolejny.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  6. #26
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Ogrzewanie mieszane - ok 30% podłogowego
    Nie idź tą drogą. Komplikujesz układ, tracisz COP, zwiększasz zużycie w drogiej strefie. Wysterować, gdy część domu ma bezwładność podłogówki, a część dynamikę grzejników jest trudno. Czyli masz droższą instalację, droższe używanie i jeszcze bardzo duże ryzyko, że spartolą (projektant nie zaprojektuje sensownie a nawet jak nawet zaprojektuje sensownie, co jest jak szóstka w lotka, to wykonawca zrobi "tak jak zawsze, i wszyscy zadowoleni").

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Ogrzewanie mieszane - ok 30% podłogowego, reszta grzejniki niskotemperaturowe chociaż mocno zastanawiam się nad klimakonwektorami w niektórych pomieszczaniach (salon, sypialnia). Ponieważ jeszcze dom nie stoi (w marcu ruszam z fundamentami) grubość wylewek nie jest problemem - mogę ją jeszcze zmienić...
    Najbardziej optymalnym GZ do pompy ciepła jest tylko ogrzewanie płaszczyznowe- podłogówka.
    Nie pakój się w żadne inne rozwiązanie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Najbardziej optymalnym GZ do pompy ciepła jest tylko ogrzewanie płaszczyznowe- podłogówka.
    Nie pakój się w żadne inne rozwiązanie.
    Mi tego nie trzeba tłumaczyć - spróbujcie przekonać żonę, której "wszyscy znajomi" wmówili, że podłogówka jest zła dla alergików bo unosi kurz w powietrze, jest przy niej zimno i nie można położyć parkietu bo się odparzy a ona nie chce wszędzie płytek....

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    A weź ty sobie sam załatwiaj sprawy ze swoją żoną. Nie naszą sprawa.
    Ręce opadają.
    Chcesz, rób jak sobie wymyślisz.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niezłych bzdur ktoś nagadał żonie. Zobaczy co będzie się działo przy grzejnikach

  11. #31

    Domyślnie

    Bezpieczniej będzie dla alergików ogrzewania płaszczyznowe założyć na suficie przed wylaniem stropu, albo na suficie zamieścić ogrzewania promiennikowe elektryczne. Z pewnością wówczas nikt nie poparzy się od kaloryfera czy podłogówki gdyby niechcący stanął bosą stopą.

    Podstawowa sprawa -to:
    -skąd alergia? Wymysł cywilizacyjny? należy ustalić przyczynę i eliminować.
    -skąd kurz? zalecam sterylne pomieszczenia bez kurzu i dobrą filtrację powietrza z jonizatorem i kupić odkurzacz autonomiczny a potem rezygnować z ogrzewania podłogowego.

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Mi tego nie trzeba tłumaczyć - spróbujcie przekonać żonę, której "wszyscy znajomi" wmówili, że podłogówka jest zła dla alergików bo unosi kurz w powietrze, jest przy niej zimno i nie można położyć parkietu bo się odparzy a ona nie chce wszędzie płytek....
    U mnie w domu deska dwuwarstwowa stanowi 60% wykończenia podług. Już po wprowadzeniu się do domu zauważyłem jedną zależność. Otóż w pomieszczeniach z z płytkami powierzchnia posadzki szybciej oddaje ciepło. Sytuacja wygląda odwrotnie na podłogach gdzie są deski. Wystarczy odpowiednio dobrze wygrzać posadzki i żadnych problemów z drewnem nie będzie. Mieszkamy już prawie czwarty rok i jakoś nie zaobserwowałem by przy podłogówce kurz unosił się bardziej niż przy ogrzewaniu opartym na kalafiorach. W sezonie grzewczym posadzka ma temperaturę ok25- 27oC, poproś by żona na dłoni położyła sobie takiego z podłogi "kotka" gwarantuje że przy wyższej temp. ciała od tej w posadzce tak łatwo kurzu z dłoni się nie pozbędzie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert79999 Zobacz post
    Zobacz to rozwiązanie [Moderowano]
    A mogę je poprosić na priv? bo wycieło z dyskusji...

  14. #34

    Domyślnie

    Ja mam wszędzie podłogówke, nawet w garażu -czemu dziwił się hydraulik.
    Natomiast ja nie znam powodu dla którego w garażu miałoby nie być -wszystko ładnie schnie jak jest mokro i jest ogólnie przyjemnie -zwłaszcza jak robi się coś na podłodze.
    Teraz położyłbym nawet pętle przed zalaniem schodów betonowych na piętro.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    nie masz za dużo strat ciepła w garażu?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    Mi tego nie trzeba tłumaczyć - spróbujcie przekonać żonę, której "wszyscy znajomi" wmówili, że podłogówka jest zła dla alergików bo unosi kurz w powietrze, jest przy niej zimno i nie można położyć parkietu bo się odparzy a ona nie chce wszędzie płytek....
    Wez zone do kogos kto ma prawidlowo wykonana podlogowke i dom ocieplony dobrze jak na te czasy na panaelach czy desce nie bedzie wiedziala czy ta podlogowka grzeje czy nie napewno nie poczuje ciepla tylko tyle ze podloga nie bedzie zimna.
    I ociepl ten dach lepiej 20cm welny to lipa jest budujesz nowy dom a on ma na cieplo wlasciwe klase D porazka

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Wez zone do kogos kto ma prawidlowo wykonana podlogowke i dom ocieplony dobrze jak na te czasy na panaelach czy desce nie bedzie wiedziala czy ta podlogowka grzeje czy nie napewno nie poczuje ciepla tylko tyle ze podloga nie bedzie zimna.
    niestety nie znam nikogo kto miałby to dobrze zrobione w okolicy

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    I ociepl ten dach lepiej 20cm welny to lipa jest budujesz nowy dom a on ma na cieplo wlasciwe klase D porazka
    tak mam w projekcie - powinienem dać więcej wełny? zastąpić ją czymś innym? to mój pierwszy dom będzie (mieszkam w bloku) stąd moje pytania...

    Zamierzam też wrzucić kominek hybrydowy z płaszczem wodnym - nawet nie tyle jako dodatkowe źródło ciepła, co dlatego, że lubię kominki...
    Ostatnio edytowane przez lokee ; 15-01-2020 o 12:38

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał lokee Zobacz post
    nie masz za dużo strat ciepła w garażu?
    Do czego zmierzasz?
    Że niby kaloryfer miałby mi mocniej zagrzać garaż wodą 30* z PC?
    Starty owszem są -zwłaszcza chyba bramą garażową, ale mam dwie pętle podłogówki na 28m2 -rury co około 30cm. Temperatura odczuwalnie niższa niż w części mieszkalnej ale o to chodziło. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania.

    Co do kominka -polecam gazowy -świetna sprawa, czysto, z pilocikiem, ciepło, piękny ogień (tylko trzeba dołożyć włókna żarowe oraz odpowiednio ułożyć polana).

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    I ociepl ten dach lepiej 20cm welny to lipa jest budujesz nowy dom a on ma na cieplo wlasciwe klase D porazka
    Nie przesadzacie z grubością ocieplenia?
    Robiłem obliczenia sam i zdecydowanie lepiej jest zainwestować w precyzję wykonania ocieplenia niż w grubość.
    Wg mnie 15-20cm szczelnego i dobrego ocieplenia na dachu jest wystarczająco.
    Zwiększenie grubości ocieplenia na dachu o 5cm da oszczędności jednego sezonu o może 20-30zł w przypadku PC i zmniejszenie zapotrzebowania PC o może 0,1kW.
    Dla chętnych moge podać obliczenie.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lokee

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Skąd
    Garwolin
    Kod pocztowy
    08-400
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Co do kominka -polecam gazowy -świetna sprawa, czysto, z pilocikiem, ciepło, piękny ogień (tylko trzeba dołożyć włókna żarowe oraz odpowiednio ułożyć polana).
    Też mi się podoba, ale zrezygnowaliśmy z podłączenia gazu - stąd wybór padł na kominek hybrydowy drewno/pellet, też automatyczny.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony