dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 812 z 1061
Pokaż wyniki od 16.221 do 16.240 z 21202
  1. #16221

    Domyślnie

    Witam szanownych Forumowiczów!
    Od dawna czytam to i inne fora tematyką związane z fotowoltaiką i pompami ciepła. Na dniach chcę zakupić elementy do instalacji pv o mocy 10 kWp, lecz niestety mam problem z podjęciem decyzji co wybrać. Jak wiadomo, poza tym, że instalacja ma długo i bezawaryjnie pracować, równie ważną sprawą jest, aby koszt jej wykonania jak najszybciej się zwrócił. Po wielu godzinach spędzonych w internetach moje poszukiwania zawęziłem do:
    - inwerter: Growatt 10000 lub Sofar 11 KTL-X, odpowiednio cenowo 5200 lub 6200, Growatt niby ma oficjalny serwis w Polsce, nie wiem jak z Sofarem, oba 10 lat gwarancji, który wybrać i dlaczego?
    - panele: Leapton LP158-m-60-h 330 Wp,
    Risen Energy RSM 60-6 310M 310 Wp,
    ewentualnie popularne na olxie Ecodelta lub Maysun (mam po sąsiedzku firmę, która je sprowadza niby z Dubaju i montuje).
    Panele cenowo wszystkie podobnie, z tych wymienionych najtaniej Risen, później 500zł więcej za 10 kW Leapton.
    Co wybrać i dlaczego? Mam taki mętlik w głowie, że szkoda gadać...
    Bardzo polecane tutaj Longi i Q-Cells są drogie, a jak przyjrzycie się tzw. datasheet, to chyba tylko te dwie firmy oferują panele ze szkłem o grubości 2,8 mm w niektórych modelach, co biorąc pod uwagę cenę jest po prostu kpiną... Nie mogę natomiast doszukać się informacji jakie szkło daje Leapton.
    Tak na marginesie myślałem też o JustSolar i Sunpal, jako najtańsza chyba w tej chwili opcja.
    Jak ktoś ma chęć jakoś rzeczowo coś doradzić, to bardzo proszę.

    Ps: Może dodam jeszcze, że instalacja będzie na dachu skierowanym prawie idealnie na południe (jakieś 15 stopni na zachód), pod kątem 40-43 stopnie (nie mierzyłem), bez najmniejszych zacienień, na panelach 300-watowych weszło by śmiało 25 kW, więc miejscem nie jestem ograniczony.
    Ostatnio edytowane przez sslawekk ; 25-05-2020 o 22:01

  2. #16222
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    Witam szanownych Forumowiczów!
    Od dawna czytam to i inne fora tematyką związane z fotowoltaiką i pompami ciepła. Na dniach chcę zakupić elementy do instalacji pv o mocy 10 kWp, lecz niestety mam problem z podjęciem decyzji co wybrać. Jak wiadomo, poza tym, że instalacja ma długo i bezawaryjnie pracować, równie ważną sprawą jest, aby koszt jej wykonania jak najszybciej się zwrócił. Po wielu godzinach spędzonych w internetach moje poszukiwania zawęziłem do:
    - inwerter: Growatt 10000 lub Sofar 11 KTL-X, odpowiednio cenowo 5200 lub 6200, Growatt niby ma oficjalny serwis w Polsce, nie wiem jak z Sofarem, oba 10 lat gwarancji, który wybrać i dlaczego?
    - panele: Leapton LP158-m-60-h 330 Wp,
    Risen Energy RSM 60-6 310M 310 Wp,
    ewentualnie popularne na olxie Ecodelta lub Maysun (mam po sąsiedzku firmę, która je sprowadza niby z Dubaju i montuje).
    Panele cenowo wszystkie podobnie, z tych wymienionych najtaniej Risen, później 500zł więcej za 10 kW Leapton.
    Co wybrać i dlaczego? Mam taki mętlik w głowie, że szkoda gadać...
    Bardzo polecane tutaj Longi i Q-Cells są drogie, a jak przyjrzycie się tzw. datasheet, to chyba tylko te dwie firmy oferują panele ze szkłem o grubości 2,8 mm w niektórych modelach, co biorąc pod uwagę cenę jest po prostu kpiną... Nie mogę natomiast doszukać się informacji jakie szkło daje Leapton.
    Tak na marginesie myślałem też o JustSolar i Sunpal, jako najtańsza chyba w tej chwili opcja.
    Jak ktoś ma chęć jakoś rzeczowo coś doradzić, to bardzo proszę.

    Ps: Może dodam jeszcze, że instalacja będzie na dachu skierowanym prawie idealnie na południe (jakieś 15 stopni na zachód), pod kątem 40-43 stopnie (nie mierzyłem), bez najmniejszych zacienień, na panelach 300-watowych weszło by śmiało 25 kW, więc miejscem nie jestem ograniczony.
    Widać w twim wpisie wielki entuzjazm , zaangażowanie i ewidentny pushing na szkło. Mam pytanie wstępne jakie masz obecne/planowane roczne zużycie prądu i z jakiej taryfy korzystasz oraz OSD?
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 26-05-2020 o 05:20

  3. #16223

    Domyślnie

    Obecne zużycie plus minus 3,5 MWh rocznie, z tym że dojdzie pompa ciepła, no i nawet te 10 kWp na dachu nie styknie raczej, no chyba, że kolejne zimy będą podobne do tej, dom prawie 300 m2. Taryfa G11 w Tauronie.

  4. #16224
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    Obecne zużycie plus minus 3,5 MWh rocznie, z tym że dojdzie pompa ciepła, no i nawet te 10 kWp na dachu nie styknie raczej, no chyba, że kolejne zimy będą podobne do tej, dom prawie 300 m2. Taryfa G11 w Tauronie.
    300 m2 to jest sporo, jednak pozostaje jeszcze kwestia czym dom jest obecnie ogrzewany i jakie ma zapotrzebowanie roczne na opał. Na tej podstawie można by jakoś oszacować zapotrzebowanie na ciepło. Druga kwestia to zapotrzebowanie na cuw, niby przy pompie ciepła to nie ma znaczenia ale przy 4 osobach to ok 1,MWh/rok.

    Południowa instalacja jest najwydajniejsza i nie musi być super wielka czy przewymiarowana to już w żadnym wypadku, Południowa powinna mieć produkcję roczną na poziomie 12 MWh. Jeżeli masz samo bytowe zużycie 3,5+1,5 cwu=5mwh przy załozeniu że w tym 3,5 nie było cwu. i zostaje kwestia ogrzewania miałbyć ok 7mwh do dyspozycji, wydaje mi się że to świat i ludzie.

    Kolega z FM Tinek właśnie zamknął 1 rok PC i na ogrzewanie i cwu poczło mu 5 mwh dom ma co prawda o 50m2 mniejszy ale to łączne zużycie z cwu.

    Na twoim miejscu jeżeli zależy ci na finansowej zasadności instalcji PV to zastanowiłbym się nad instalacja na poziomie 8 kwp to i tak będzie OK. Natomiast nie zakładaj 100 bilansowania bo to się nigdy nie zwraca jeżeli masz miejsce to pomyśl o panelach poli są tańsze i finansowo to ma sens. Poza ty tauron ma najtańszy prąd w Polsce i gdybyś nawet czasem miał jakaś kwotę do dopłaty to też nie ma problemu

  5. #16225

    Domyślnie

    To tak na szybko, wg ciepło właściwie mam zapotrzebowanie na poziomie 36 MWh rocznie, CWU tylko zimą w zasadzie, mam na dachu kolektory i od wczesnej wiosny do jesieni grzanie cwu mnie nie interesuje. Co do paneli ja nie potrafię na tą chwilę znaleźć poli, które by finansowo były uzasadnione... Wiem ile potrzebuję kWp, sam będę instalację montował, proszę o wskazanie, które z tych paneli i inwerterów wybrać, aby był to możliwie najlepszy wybór. Jeśli ktoś taką wiedzę posiada, to chętnie poczytam.

  6. #16226
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    To tak na szybko, wg ciepło właściwie mam zapotrzebowanie na poziomie 36 MWh rocznie, CWU tylko zimą w zasadzie, mam na dachu kolektory i od wczesnej wiosny do jesieni grzanie cwu mnie nie interesuje. Co do paneli ja nie potrafię na tą chwilę znaleźć poli, które by finansowo były uzasadnione... Wiem ile potrzebuję kWp, sam będę instalację montował, proszę o wskazanie, które z tych paneli i inwerterów wybrać, aby był to możliwie najlepszy wybór. Jeśli ktoś taką wiedzę posiada, to chętnie poczytam.
    Nie wiem czy Ci polecić, ale ja część zestawu zamówiłem tu https://swatt.pl/pl/58-fotowoltaika. czekam na dostawę a jak będzie dalej zobaczymy. Ceny można "leciutko" negocjować. Pozostałe komponenty, zabezpieczenia przepięciowe i przeciążeniowe, kupię na rynku lokalnym. Też mam sam montować cały zestaw.

  7. #16227

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kupuj sprzęty wg ich jakości a nie długości gwarancji.
    Moje doświadczenie mi mówi że im dłuższa gwarancja tym gorszy sprzęt.
    Co Ci z tego że masz inwerter z gwarancją 10-12 lat jak nie wiadomo czy za te 10 lat będzie istniała firma aby Ci tą gwarancję uznać.
    A już 25 lat gwarancji na panele produkowane przez Chińczyka zakrawa na kabaret.
    Hmm, to jakie proponujesz panele i inwerter, które tą gwarancję rzeczywiście będą miały za 2, 5, 10, 15 lat?
    Jaka jest pewność, czy choćby polska Selfa, lub osławiony Fronius nie padnie dajmy na to za 3 lata?

    Panowie, to może krótko, bo na postawione przeze mnie pytania nikt jeszcze nie udzielił choćby 10% odpowiedzi:
    - Sofar czy Growatt i dlaczego? Który lepiej wykonany i ma szansę dłużej popracować bez poważnych awarii? (może są tu jacyś instalatorzy i mają coś rzeczowego, z praktyki wyniesionego do powiedzenia, lub użytkownicy którym któryś z tych inwerterów zdąrzył się już spartolić)
    - Leapton 330 Wp HalfCut (14200zł za 30 sztuk), Risen 310 Wp 60 Cells bez HC (13800zł za 32 sztuki), MaySun 330 Wp HC (14400zł za 30 sztuk) - które i dlaczego?
    Dziękuję za zainteresowanie i powyższe wypowiedzi, ale wiele z tego co napisaliście jest nie na temat, wiem ile kWp potrzebuję, wiem, że gwarancja to raczej pobożne życzenie w razie W, pytam czy jest sens dopłacać tysiaka do Growatta, a z panelami różnice w cenie prawie żadne, ale może w jakiś magiczny sposób te z HC lub bez HC (Risen) będą lepiej się sprawować. Riseny będą napewno mieć około 30 V wyższe napięcie na stringu, dla falownika to chyba lepiej, ale może Leaptony lub te Maysuny ze względu na HC będą więcej produkować w mniej słoneczne dni? Zacienień nie będę miał totalnie żadnych.
    Ktoś coś? Tylko do rzeczy Panowie

  8. #16228

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    Panowie, to może krótko, bo na postawione przeze mnie pytania nikt jeszcze nie udzielił choćby 10% odpowiedzi:
    - Sofar czy Growatt i dlaczego? Który lepiej wykonany i ma szansę dłużej popracować bez poważnych awarii? (może są tu jacyś instalatorzy i mają coś rzeczowego, z praktyki wyniesionego do powiedzenia, lub użytkownicy którym któryś z tych inwerterów zdąrzył się już spartolić)
    - Leapton 330 Wp HalfCut (14200zł za 30 sztuk), Risen 310 Wp 60 Cells bez HC (13800zł za 32 sztuki), MaySun 330 Wp HC (14400zł za 30 sztuk) - które i dlaczego?
    A więc krótko: chciałbyś prostą odpowiedź i z uzasadnieniem, a tu raczej cięzko będzie trafić na kogoś kto montował i Sofary i Growatty a także Leaptony , Riseny i MaySuny i jeszcze to monitoruje aby wychwycić różnice, z reguły jak coś się sprawdza nie sprawiając kłopotów to sie nie szuka i nie zamienia na inny model.
    ad.1. Sofar, mam na takim falowniku kilka instalacji uruchomionych i żadnych problemów, Growatta nie znam, może i porównywalny ale jak zaczynałem to pobliska hurtownia nimi nie handlowała

    ad.2. na temat tych wymienionych nie mam zdania, montowałem longi i jasolar bo takie mam w pobliżu do nabycia i jest ok. ale cenowo to netto tyle wychodzą

  9. #16229

    Domyślnie

    Cytat Napisał miecio 301 Zobacz post
    A więc krótko: chciałbyś prostą odpowiedź i z uzasadnieniem, a tu raczej cięzko będzie trafić na kogoś kto montował i Sofary i Growatty a także Leaptony , Riseny i MaySuny i jeszcze to monitoruje aby wychwycić różnice, z reguły jak coś się sprawdza nie sprawiając kłopotów to sie nie szuka i nie zamienia na inny model.
    ad.1. Sofar, mam na takim falowniku kilka instalacji uruchomionych i żadnych problemów, Growatta nie znam, może i porównywalny ale jak zaczynałem to pobliska hurtownia nimi nie handlowała

    ad.2. na temat tych wymienionych nie mam zdania, montowałem longi i jasolar bo takie mam w pobliżu do nabycia i jest ok. ale cenowo to netto tyle wychodzą
    No i to jest konkret odpowiedź, punkcik poleciał Powiedz mi odnośnie Sofara, czy w końcu ma ta firma jakiś polski serwis w razie czego? Czy w przypadku samodzielnego montażu nie mając uprawnień OZE mam w ogóle gwarancję? Bo w Growacie żeby mieć ważną gwarancję musi ona zostać podbita przez uprawnionego instalatora OZE...

  10. #16230

    Domyślnie

    Tu mam jakieś namiary więc pytaj, [email protected]
    www.sofarsolar.com
    ul. Jórskiego 30, 03-584 Warszawa

    coś tam do nich pisałem w sprawie aktualizacji ale nie dogadałem się

  11. #16231
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    Dziękuję za zainteresowanie i powyższe wypowiedzi, ale wiele z tego co napisaliście jest nie na temat, wiem ile kWp potrzebuję, wiem, że gwarancja to raczej pobożne życzenie w razie W, pytam czy jest sens dopłacać tysiaka do Growatta, a z panelami różnice w cenie prawie żadne, ale może w jakiś magiczny sposób te z HC lub bez HC (Risen) będą lepiej się sprawować. Riseny będą napewno mieć około 30 V wyższe napięcie na stringu, dla falownika to chyba lepiej, ale może Leaptony lub te Maysuny ze względu na HC będą więcej produkować w mniej słoneczne dni? Zacienień nie będę miał totalnie żadnych.
    Ktoś coś? Tylko do rzeczy Panowie
    Tu masz do rzeczy i na temat, dlatego zrezygnowałem na rzecz sofara, https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#18686703 a jak będzie naprawdę to czas pokaże.

  12. #16232
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomwar86

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nakło Śląskie
    Kod pocztowy
    42-620
    Posty
    3

    Domyślnie

    witam wszystkich,
    jestem nowy na forum, troszkę poczytałem ale doktoratu raczej nie zrobię dlatego chciałbym się doradzić bo im więcej czytam tym większy ból głowy mam..
    Poniżej 2 opcje które rozważam, z tego co czytam to obie cenowo nie są najlepsze ale takie polecenia dostałem
    Oferta nr 1
    Moc zainstalowana: 6,18 kWp
    Panele: Monokrystaliczne – Canadian Solar 325 Half Cut + optymalizatory P370
    Falownik: SolarEdge SE6K
    Zabezpieczenia: AC/DC typ I i II
    Dodatkowe zabezpieczenia: wyłącznik przeciwpożarowy
    Gwarancja wykonawcy 2 lata, falownik 12 lat (z możliwością wydłużenia do 25 lat), panele (sprawność 25 lat, produkt 12 lat)
    Cena brutto: 36 180 zł

    Oferta 2
    Moc zainstalowana: 6,65 kWp
    Panele: Monokrystaliczne – Sunport 350 W Half-Cut PERC (MWT w wersji full black)
    Falownik: Solis – 3P(3-20)K-4G
    Zabezpieczenia: AC/DC typ I i II
    Dodatkowe zabezpieczenia: uziemienie
    Gwarancja wykonawcy Columbus 15 lat, falownik 15 lat , panele (sprawność 30 lat, produkt 15 lat)
    Cena brutto: 40 290 zł (możliwy jeszcze rabat ok 1600 zł)

    Proszę o pomoc, wskazanie lub jakieś podpowiedzi

  13. #16233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tu masz do rzeczy i na temat, dlatego zrezygnowałem na rzecz sofara, https://www.elektroda.pl/rtvforum/to....html#18686703 a jak będzie naprawdę to czas pokaże.
    Dzięki, też masz punkcik, czytałem jakiś czas temu ten temat, ale nie był tak daleko zaawansowany jak dziś. Wygląda na to, że chcąc nie chcąc przyoszczędzę tysiaka na falowniku i też kupię Sofara, tylko gdzie żeby w razie czego mieć w miarę realną gwarancję sprzedawcy chociaż? Mają dobrą cenę na tej stronie, którą podałeś wcześniej.
    Odnośnie paneli: ma ktoś wiedzę, czy jest jakaś znacząca różnica pomiędzy panelami z technologią Half Cut, a bez niej, mając na uwadze, że zacienień kompletny brak? No chyba, że chmurki pojedyncze... Jeśli jest różnica, to będą to procenty, czy raczej jakieś ułamki procenta?

  14. #16234

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomwar86 Zobacz post
    witam wszystkich,
    jestem nowy na forum, troszkę poczytałem ale doktoratu raczej nie zrobię dlatego chciałbym się doradzić bo im więcej czytam tym większy ból głowy mam..
    Poniżej 2 opcje które rozważam, z tego co czytam to obie cenowo nie są najlepsze ale takie polecenia dostałem
    Oferta nr 1
    Moc zainstalowana: 6,18 kWp
    Panele: Monokrystaliczne – Canadian Solar 325 Half Cut + optymalizatory P370
    Falownik: SolarEdge SE6K
    Zabezpieczenia: AC/DC typ I i II
    Dodatkowe zabezpieczenia: wyłącznik przeciwpożarowy
    Gwarancja wykonawcy 2 lata, falownik 12 lat (z możliwością wydłużenia do 25 lat), panele (sprawność 25 lat, produkt 12 lat)
    Cena brutto: 36 180 zł

    Oferta 2
    Moc zainstalowana: 6,65 kWp
    Panele: Monokrystaliczne – Sunport 350 W Half-Cut PERC (MWT w wersji full black)
    Falownik: Solis – 3P(3-20)K-4G
    Zabezpieczenia: AC/DC typ I i II
    Dodatkowe zabezpieczenia: uziemienie
    Gwarancja wykonawcy Columbus 15 lat, falownik 15 lat , panele (sprawność 30 lat, produkt 15 lat)
    Cena brutto: 40 290 zł (możliwy jeszcze rabat ok 1600 zł)

    Proszę o pomoc, wskazanie lub jakieś podpowiedzi
    Co to znaczy, że takie polecenia dostałeś? Cenowo to jak dla mnie masakra, okres zwrotu mega długi. Będziesz miał jakieś zacienienia od kominów np? Jeśli nie, to po co Ci ten SolarEdge i optymalizatory? Jeśli tak, to dlaczego w drugiej ofercie ich nie ma?

  15. #16235
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomwar86

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nakło Śląskie
    Kod pocztowy
    42-620
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zacienien raczej nie będzie chyba, że w momencie gdy słońce przejdzie późne południe, tak mi właśnie handlowcy doradzili twierdząc, że optymalizatowy wyrównają pracę paneli zwiększając ich wydajność. W drugiej ofercie ich nie ma bo podobno panele mtw tego nie potrzebują. Ps polecenia sasiada i znajomego

  16. #16236
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bpiter79

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wodzisław Śląski
    Posty
    381

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    Dzięki, też masz punkcik, czytałem jakiś czas temu ten temat, ale nie był tak daleko zaawansowany jak dziś. Wygląda na to, że chcąc nie chcąc przyoszczędzę tysiaka na falowniku i też kupię Sofara, tylko gdzie żeby w razie czego mieć w miarę realną gwarancję sprzedawcy chociaż? Mają dobrą cenę na tej stronie, którą podałeś wcześniej.
    Odnośnie paneli: ma ktoś wiedzę, czy jest jakaś znacząca różnica pomiędzy panelami z technologią Half Cut, a bez niej, mając na uwadze, że zacienień kompletny brak? No chyba, że chmurki pojedyncze... Jeśli jest różnica, to będą to procenty, czy raczej jakieś ułamki procenta?
    Ja mam instalację na Sofarze i panelach Leapton. Nie narzekam, choć nie mam porównania. Jedyny problem, który u mnie występuje, to zbyt wysokie napięcie w sieci, przez które falownik czasami się wyłącza. Ale to nie wina sprzętu, tylko Tauronu.
    Projekt indywidualny, 126m2 pow. użytkowej, 151m2 mieszkalnej po podłogach, 181m2 pow. całkowitej. Silikat 18cm, ocieplenie: ściany 18cm styro, podłoga "aż" 7cm 0,031 , poddasze 25cm wełny 0,033. Projektowe obciążenie cieplne budynku - 6718W
    Pompa ciepła ECOFOREST ecoGEO Compact 1-9 kW, DZ odwierty 2x90m.
    PV 3,63kW (Sofar Solar 3KTLM-G2, 11szt. Leapton LP156*156-M-60-H 330W)
    https://www.solarmanpv.com/portal/Te...aspx?pid=98117

  17. #16237
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kysztof_2

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-330
    Posty
    119
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Prześledźmy historię zniknięcia tematu. Do kogo Pan pisał? W skrzynce Redakcji nie ma żadnych wiadomości od Pana.
    Pisałem do Administratora, podobnie kolega Stealth też pisał do Administratora w związku z tym tematem. Nie dostałem odpowiedzi ja ,tak jak i drugi forumowicz

  18. #16238
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał sslawekk Zobacz post
    No i to jest konkret odpowiedź, punkcik poleciał Powiedz mi odnośnie Sofara, czy w końcu ma ta firma jakiś polski serwis w razie czego? Czy w przypadku samodzielnego montażu nie mając uprawnień OZE mam w ogóle gwarancję? Bo w Growacie żeby mieć ważną gwarancję musi ona zostać podbita przez uprawnionego instalatora OZE...
    Ja też wybrałem Sofara-sprzedawca dał mi 10 lat gwarancji głównego dystrybutora tj Corab ( co mi zresztą potwierdzili).
    Pzdr
    PS
    Sam wszystko zamontowałem- ważne , aby mieć uprawnienia SEP 1kV (kolega miał)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #16239
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomwar86 Zobacz post
    witam wszystkich,
    jestem nowy na forum, troszkę poczytałem ale doktoratu raczej nie zrobię dlatego chciałbym się doradzić bo im więcej czytam tym większy ból głowy mam..
    Poniżej 2 opcje które rozważam, z tego co czytam to obie cenowo nie są najlepsze ale takie polecenia dostałem
    Oj tam dla sprzedawcy są najlepsze - droższej za kWp jeszcze nie widziałem

    Celuj w ceny na poziomie 4 tys zł / kWp na dobrym osprzęcie z robocizną - to ma sens, a te po ok. 6 tys / kWp sobie od razu odpuść bo ktoś tu ładnie chce na Tobie przyciąć.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #16240

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za wypowiedzi, wezmę tego Sofara, zobaczymy jak się będzie sprawował. Natomiast co do paneli kuszą mnie najbardziej te Riseny i Leaptony, cena ta sama za zestaw...chyba rzucę monetą

Strona 812 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony