dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 153
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    prąd elektryczny
    A filtry szyję sama z tkaniny filtracyjnej, co kosztuje grosze.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.222

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Jaka jest trwałość wymienników entalpicznych? Czy oprócz kosztu filtrów trzeba być przygotowanym na inne okresowe wydatki związane z eksploatacją rekuperatora?
    Producent pisze, że serwis przyjedzie i Ci go wymyje.
    Oczywiście, nie zrobi tego gratis.
    Piszą, ze jest spec-plastikowy, więc trwały.
    Plastiki rozkładają się po kilkaset lat...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaweL71 Zobacz post
    Jaka jest trwałość wymienników entalpicznych? Czy oprócz kosztu filtrów trzeba być przygotowanym na inne okresowe wydatki związane z eksploatacją rekuperatora?
    Polimerowy wg danych (nie gwarancji) powinien wytrzymać 20 lat.
    Nie wiem, jak celulozowe.
    Koszty pewne to prąd i filtry. Pewnie też co jakiś czas łożyska albo i całe wentylatory. W moich wyliczeniach przyjąłem, że co 10 lat wymienisz cały reku - a i tak się opłaci.

  4. #44

    Domyślnie Rekuperacja... CZY WARTO

    Witajcie,

    Głowa mi już pęka od różnych opinii na temat rekuperacji w domu a jestem na takim etapie budy że lepiej założyć teraz wraz z instalacja wod-kan i ogrzewaniem. Czy ktoś z Was tutaj ma rekuperator w domu? Czy założylibyście jeszcze raz czy raczej jest to kolejny nikomu niepotrzebny gadżet?

    Chciałabym również zaznaczyć że nie pytam czy to się opłaca - chciałabym wiedzieć jaki to ma wpływ na komfort mieszkania, nie to czy będę płacić mniejsze rachunki za gaz...

    Dziękuję!

  5. #45

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Jeśli miałbym założyć go jeszcze raz - to odpowiem TAK, komfort przewietrzenia pomieszczeń jest na tyle odczuwalny , że przyjemny, zapachy z każdego pomieszczenia usuwane są w sposób skuteczny, a przede wszystkim nie rozprzestrzeniają się po całym domu. Można w łatwy sposób sterować wydajnością tym samym intensywnością przewietrzania pomieszczeń. Nocą w sypialniach jest przewietrzone przez co komfort snu jest o wiele przyjemniejszy.
    Podstawowa i najbardziej efektowna zaleta WM to brak insektów pod każdą postacią wewnątrz domu które w normalny sposób wlatują przez uchylone/otwarte okna. Powietrze wewnątrz domu w zależności od rodzaju filtrów jest w dużym stopniu odfiltrowane od pyłków i kurzu ważna zaleta gdy mieszka się na terenach wiejsko miejskich gdzie są pola uprawne.
    Gdy zastosuje się odpowiednią filtrację (ostatnio zastosowałem u siebie filtracje p[rzez węgiel aktywny - ograniczyłem do minimum zanieczyszczenie powietrza wewnątrz domu PM 2,5 i PM 10, a więc wszystkimi w mniejszym lub większym stopniu sadzami i pyłami ze spalania śmieci i paliw kopalnych.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #47
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Moim subiektywnym zdaniem wentylacja mechaniczna to absolutne minimum. A jeśli dołożymy do tego odzysk ciepła to ja widzę same plusy, no może poza ceną inwestycji, ale komfort stworzenia odpowiednich warunków do życia jest bezcenny.

  8. #48

    Domyślnie

    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?
    Robisz pochłaniacz z filtrem węglowym i nie musisz robić żadnego kominka czy wyprowadzenia na zewnątrz.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    No dobrze, ale jak tą WM połączyć z okapem kuchennym? Zakładając, że blat kuchenny jest elektryczny, w domu nie ma kominów bo PC. Czy w takim wypadku, musi powstać jeden kominy dla okapu z kuchni?
    Opcji jest kilka - od podpięcia do wentylacji (w tym z opcją wyłączania wywiewu i puszczania nawiewu na maksa jak okap dmucha) po rurę na zewnątrz.
    IMO najlepiej zrobić okap w trybie pochłaniacza - resztę załatwi wentylacja.

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Są centrale z możliwością podłączenia okapu ze specjalnym by-passem, żeby nie mieszać powietrza okapowego z bytowym.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mam indukcję bez pochłaniacza/wyciagu.

  13. #53
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    dla mnie pochłaniacz to zbyteczny element. robi tylko hałas. jak będzie indukcja i WM czy reku to spokojnie wystarczy. A na grawitacji to sobie okno uchylisz i też będzie spoko.

  14. #54
    Banned FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał judys Zobacz post
    Witajcie,

    Głowa mi już pęka od różnych opinii na temat rekuperacji w domu a jestem na takim etapie budy że lepiej założyć teraz wraz z instalacja wod-kan i ogrzewaniem. Czy ktoś z Was tutaj ma rekuperator w domu? NIE Czy założylibyście jeszcze raz czy raczej jest to kolejny nikomu niepotrzebny gadżet? TAK

    Chciałabym również zaznaczyć że nie pytam czy to się opłaca - chciałabym wiedzieć jaki to ma wpływ na komfort mieszkania, nie to czy będę płacić mniejsze rachunki za gaz...

    Dziękuję!
    Komfort jest większy możesz palić w domu i oszczędzić wodę na praniu pościeli, ubrań i myciu się bo jakoś się to wywietrzy.

  15. #55

    Domyślnie

    Mam również założoną WM i zdecydowanie założył bym ja ponownie.
    O zaletach napisano już wyżej.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    dla mnie pochłaniacz to zbyteczny element. robi tylko hałas. jak będzie indukcja i WM czy reku to spokojnie wystarczy. A na grawitacji to sobie okno uchylisz i też będzie spoko.
    Mam okap 60 z pochłaniaczem a indukcję 80 i nie daje rady wszystkiego wciągnąć. Robi się tłusty osad w okolicy. Całkiem bez okapu byłaby masakra. Zdecydowanie odradzam rezygnację z okapu.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    od kiedy zrezygnowałam z gazu na rzecz indukcji zapomniałam co to tłusty osad. Musicie sporo gotować?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    od kiedy zrezygnowałam z gazu na rzecz indukcji zapomniałam co to tłusty osad. Musicie sporo gotować?
    To raczej kwestia smażenia.

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    A na grawitacji to sobie okno uchylisz i też będzie spoko.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    mam indukcję bez pochłaniacza/wyciagu.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam okap 60 z pochłaniaczem a indukcję 80 i nie daje rady wszystkiego wciągnąć.
    No właśnie... czy macie w kuchni otwieralne okno czy fixa? U mnie bardzo by pasował jeden duży fix, który by super wyglądał, ale boję się że przy "spalonym" obiedzie rekuperacja na maxa + pochłaniacz nie ogarną tego. Nie chodzi tylko o dym, ale ogólnie o zapach i ten "tłuszcz w powietrzu". Nie chciałbym w zimę być zmuszonym do otwierania drzwi wejściwoych i drzwi tarasowych żeby przewietrzyć kuchnię po środku...

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja mam w kuchni fixa, ale zaraz obok jest wyjście na taras. Cała przestrzeń parteru, poza toaletą jest otwarta, więc powietrze swobodnie przelatuje.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony