dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 228 z 247
Pokaż wyniki od 4.541 do 4.560 z 4930
  1. #4541
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Wychodzi mi że masz 16x75 na nawiewów i tylko 7x75 na wywiewie, chyba tym opisie nie ma jeszcze jednej łazienki.
    8x75 salon + jadalnia, dużo ale piszesz że była potrzeba zdławienia

  2. #4542
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, zapomniałem o górze. W górnej łazience mam 4x75 plus 1x75 na schodach żeby jednak te prędkości nie były za wysokie.

    Dół zdlawilem przez sypialnie na górze. Ale po założeniu przepustnicy usunąłem to.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #4543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kondensat Zobacz post
    Tak czy inaczej instalacja musi być zbilansowana czyli nawiew=wywiew
    Gdzieś zalecali lekkie nadcisnienie -czyli więcej nawiewu niż wywiewu. Nie pamiętam czym to było spowodowane, może np. okapem kuchennym lub ew. możliwością ucieczki powietrza na zewnątrz niż jego zasysaniem.

  4. #4544
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Oba rozwiązania mają swoje wady, więc dąży się do bilansowania, ale do tego nie trzeba mieć tyle samo rur nawiewu i wywiewu.

    Przy nadciśnieniu powietrze ucieka na zewnątrz i może powodować wykraplanie wody w szczelinach. Odwrotna sytuacja to zimne powietrze, które dostaje się do wewnątrz. W praktyce najlepiej zbilansować nawiew i wywiew, a ew. różnica ciśnienia będzie tak mała, że nie będzie stanowiła problemu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #4545

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimek_89 Zobacz post
    Projekt projektem, zasady zasadami. Skoro norma mówi o wyciągu z łazienek na poziomie 50m3, kuchni 30m3 (50m3), wiatrołapów, pralni itp a z drugiej strony wymiana powietrza na osobę 20-30m3. Jedno drugiemu przeczy. Licząc średnio rodzinę 4osobową daje to nam 100-120m3 (nie licząc chwilowych intensywnych przewietrzeń). Łazienki zazwyczaj dwie to 100m3, kuchnia i już przekraczamy 120m3. A gdzie reszta pomieszczeń tzw wywiewnych brudnych. Nie da się tego zbilansować na podstawie danych normowych. Żeby zachować normy wywiewów trzeba zwiększyć by do jakichś 150-180m3 a wtedy na osobę wyjdzie 40m3 albo i więcej i suche powietrze szczególnie zimą. Podczas przeglądania forum widzę że są zwolennicy jednej jak i drugiej teorii.
    Tak, też miałem takie dylepmaty. Uważam, że trzeba do tego podejść zdroworozsądkowo. W nocy w sypialni wiadomo że przepływ większy, podczas dziennego przebywania i kąpieli w kuchni i łazienkach -zwiększyć obieg. W chwili nieobecności -wyłączyć albo dać na minimum.
    Wiadomo, że 20m3 na osobe to minimum. Łazienka i kuchnie potrzebują tej wymiany dużej w chwili korzystania z nich, że tak powiem o WC nie wspominając.

  6. #4546

    Domyślnie

    Czy na tym forum jest jakiś sensowny wątek o rekuperatorach z odzyskiem wilgotności? Za i przeciw. Pytam bo trudno mi się przekopać przez tony postów w których często piszą nie na temat a wkrótce czeka mnie zakup. Ktos tu wspomniał niedawno o ERV.

  7. #4547
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    A jak ugryźć wentylowanie pomieszczenia zwanego pralnią, suszarnią, z teorii wilgotne brudne pomieszczenie czyli wywiewy. Z praktyki czy skuteczniej nie wysuszę prania świeżym suchym powietrzem. Wiem będzie ono wyciągane przez inne pomieszczenie, w moim przypadku przez korytarz na poddaszu do łazienki. Suszone pranie zawsze czyste, czytałem opinie że w powietrzu będą detergenty z suszonych niedokońca wypłukanych ubrań ale w to jakoś nie wierzę. Załóżmy sytuację kiedy wieczorem wieszam pranie i cała rodzina idzie spać, całą noc suszę pranie z sypialni bo wszystkie te pokoje są na poddaszu

  8. #4548
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Nawiew do pomieszczeń „czystych” (sypialnia, salon, gabinet)
    Wywiew z pomieszczeń „brudnych” (łazienka, WC, kuchnia, garderoba, schowek)
    Komunikacja wentylowana jest zazwyczaj przez „przepłukanie” (powietrze z pomieszczeń „czystych” przepływa do „brudnych” przez komunikację)
    Powietrze powinno być w domu jak najdłużej (droga pomiędzy miejscem nawiewu i wywiewu powinna być jak najdłuższa)
    Umożliwić powietrzu przepływ zgodny z powyższymi założeniami (podcięcia pod drzwiami, zawory wyrównawcze, kratki w drzwiach)
    Czerpnia powinna być w miejscu zacienionym i nienarażonym na zanieczyszczenia (optymalnie elewacje północna, północno - wschodnia, z dala od drogi, parkingu. Min. 2 m nad gruntem, im wyżej, tym lepiej)
    Wyrzutnia – z dala od czerpni i otwieranych okien
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #4549
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zgadzam się że wszystkim poza jednym. Co predestynuje garderobę do miana pomieszczenia brudnego?

    Butów w niej nie trzymam. Tylko czyste ubrania, bo brudne trafiają do innego pomieszczenia.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #4550
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Styl skandynawski,byli prekursorami wentylacji mechanicznej. Garderoba u nas pojawiła się również niedawno.
    Ja mam tam wiele rzeczy, prócz butów, zimowych kurtek, futer i kurtek skórzanych,walizek plecaków również bieliznę i drobnicę w szufladach, po krawaty, czy pościel. Traktuje ją jako pomieszczenie z wentylacją wywiewną.
    Każdy,traktuje to jak chce, nie neguje, ja mam tak jak na północy.

  11. #4551
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Styl skandynawski,byli prekursorami wentylacji mechanicznej. Garderoba u nas pojawiła się również niedawno.
    Ja mam tam wiele rzeczy, prócz butów, zimowych kurtek, futer i kurtek skórzanych,walizek plecaków również bieliznę i drobnicę w szufladach, po krawaty, czy pościel. Traktuje ją jako pomieszczenie z wentylacją wywiewną.
    Każdy,traktuje to jak chce, nie neguje, ja mam tak jak na północy.
    Skandynawia, czyli zimny klimat, suchy. Jak tam radzono sobie z wysuszaniniem powietrza? Inne normy ilości wymienianego powietrza na osobę?

  12. #4552
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wymienniki obrotowe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #4553

    Domyślnie

    Witam

    chciałbym zrobić wentylację mechaniczną z rekuperacją samodzielnie. Czy po wklejeniu rzutów tutaj pomożecie mi zaprojektować odpowiednie rozwiązanie?

  14. #4554
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Airgreen.pl
    U nich zlecałem wstępny projekt. Podałem parametry reku i oczekiwaną wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
    Sam zaprojektowałem u nich na stronie skrzynki rozdzielcze, tak aby pasowały mi konfiguracją króćców. Skrzynki i puszki rozprężne są dobrej jakości, wygłuszone pianką i posiadają króćce gumowe, łatwe w samodzielnym montażu rur.
    Ogólnie mili ludzie, cierpliwe znosili moje dręczenie ich niezliczonymi telefonami.

    A schemat do konsultacji na forum oczywiście zapodaj.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  15. #4555
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klimek_89

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    61

    Domyślnie

    Panowie, jakie rozdzielacze lepsze? Zwykle ocynkowane wystarczą obłożone wełną z zewnątrz (umieszczone będą na ścianie dzielącą pralnie i pokój dziecięcy), czy wygłuszone w środku? Czy szeroko oferowane ocynkowane mają szansę zardzewieć, spotkał się ktoś z początkami korozji w rozdzielaczach?

  16. #4556

    Domyślnie

    Dzięki za sugestię ale myślałem, że znajdę tutaj podpowiedzi, które pomogą mi opracować samodzielnie plan. W innym przypadku zleciłbym go w całości jednak nie jestem pewien czy przy moim układzie pomieszczeń opracowanie planu jest czymś karkołomnym. Może nieco nakreślę moją sytuację to będzie łatwiej doświadczonym użytkownikom coś podpowiedzieć. Otóż mam dom z parterem, użytkowym poddaszem i strychem. Poddasze około 140m^2, to głównie na nim mi najbardziej zależy pod kątem mechanicznej wentylacji z rekuperacją ponieważ ta kondygnacja jest najcieplejsza w lecie i chciałbym ją dobrze zwentylować i schłodzić. Przerabiając różne opcje pomyślałem, że zamiast klimatyzacji, wywiewów pójdę w stronę mechanicznej wentylacji z rekuperacją i jednostką chłodzącą. Problemem jest fakt, że już mieszkam ale na poddaszu nie posiadam wywiewów do kominków wentylacyjnych stąd tworzy się para wodna na oknach dachowych i normalnych w jednym pomieszczeniu(jaskółka). Chciałbym zrobić wentylację ale już dostosowaną pod mechaniczną wentylację i stąd moje pytanie czy mogę zamontować w suficie anemostaty wywiewne i chwilowo podłączyć je pod kominki wentylacyjne w dachu + ewentualnie jakiś wentylator kanałowy do wspomagania wyciągu ? W mechanicznej wentylacji jest zasada że nawiewy są w pokojach czystych, a wyciągi w brudnych ok ale jak na poddaszu mam 4 pokoje, korytach i łazienkę to mimo zamykanych pomieszczeń na noc wywiew ma być tylko w łazience lub korytarzu czy wywiew i nawiew montuje się w każdym pomieszczeniu? Czy w ogóle anemostaty mogę zamontować do kominków wentylacyjnych rurą spiro ? Tu pojawia się pytanie jaka średnica najlepsza i czy należy montować puszki przy anemostatach... W tych tematach potrzebuję pomocy. Myślałem, że robiąc wentylację przygotuję ją tak, żeby przed wakacjami podłączyć rekuperator z klimatyzacją, a do tego czasu mieć sprawną wentylację. Proszę o pomoc w powyższym.

  17. #4557

    Domyślnie

    Cytat Napisał me_how Zobacz post
    .... Proszę o pomoc w powyższym.
    Nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałem, ale to co planujesz -to trochę jakby instalacja nawiewno-wywiewna.
    Uważam, że:
    1. Musisz mieć pomysł i plan jak docelowo maja być położone kanały -czy można je kłaść nad sufitem piętra?
    2. Możesz robić prowizorki lub korzystać z częściowo zrobionej instalacji ale zadowolony będziesz też częściowo.
    Spróbuj sprecyzować pytania w punktach -będzie łatwiej odpowiedzieć. Puszki pod anemostaty z reguły fi125. Kanały stosuje się różne. Sztywne Spiro i elastyczne PE. Nalezy pamiętać o ociepleniach -jeśli są wymamagne.

  18. #4558
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wentylacja nawet z chłodzeniem nie schłodzi domu. Dodatkowo wymaga starannej izolacji przewodów nawiewnych.

    Jeśli masz rolety i zminimalizujesz zyski słoneczne to poprawi komfort, ale jeśli chcesz prawdziwy komfort to montuje klimatyzację.
    Kombinacja z podłączaniem anemostatów z kominkami na dachu to pełna prowizorka i nie wiem czy ma w ogóle sens. Zacznie Ci się lać woda z nich. Chyba że podłączysz dobrze izolowane przewody. A to znowu koszt...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #4559

    Domyślnie

    moja własnoręcznie zrobiona instalacja ruszyła przed świętami. na razie delikatnie testuję - jak do tej pory wszystko ok, już nawet przy 20% jest zauważalna różnica, a kompletnie nic nie słychać - nawet w nocy. dzisiaj będę zwiększał moc, żeby znaleźć próg słyszalności. wczoraj, jak dzieciaki szalały i we 4 byliśmy w salonie, podkręciłem na 60%, żeby było komfortowo - przy włączonym telewizorze i rozmowach nic nie słychać, ale jak się wszystko "wyciszy" to można usłyszeć samą centralę i pracę przy anemostatach. po godzinie grania w sporty na xboxie i 4 osobach w jednym pomieszczeniu nadal było git - wygląda na to, że 60-70% to będzie maksymalna moc, z jakiej będę korzystał. dawniej nawet rozszczelnione okna nie pomagały, trzeba było wszystkich "wyganiać" i otwierać okna, żeby przewietrzyć.

    co polecicie na dym zasysany z zewnątrz? czytałem o matach/włokninach węglowych - sprawdzają się?
    raz mi już zaciągnęło dymem i w całym domu było czuć.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  20. #4560
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Maty węglowe nie pomogą. Dobre filtry F7/F8 pomagają już na zapachy dymu, a żeby pozbyć się całkiem zapachu to filtry węglowe, ale z granulatem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 228 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony