dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 135
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Dobra !

    Wracając do tematu który założyłem... zostawiać bk czy jednak ceramika ?

    Jak zostane przy bk to jest sens zmieniać z klasy gęstości 500 na 600 czy to niepotrzebny większy wydatek ?

  2. #82
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piekarnik Zobacz post
    Oszczędność z BK polaga na tym, że buduje się najszybciej i najłatwiej - więc można postawić dom ze szwagrem i nie trzeba mieć specjalnego sprzętu.do docinania, bruzdowania i muruje się na klej - cena materiału to tylko część .
    Patrz jaki ze mnie łos,ze względu na to,że chciałem oszczędzić zmieniłem w projekcie BK na silikat
    Jak to wyszło w praktyce ?
    Ano ekipie do SSO było bez różnicy z czego buduje, czas budowy myślę, że byłby taki sam z BK i 18cm silikatu.

    A jak wymiernie to wyszło przeliczając na PLN ?
    W projekcie gotowym miałem ścianę z BK24+15cm styro.
    U ściany w tym zestawie wynosiło 0,21a cena 1m2 ściany to ok.77zl.
    Zmieniłem na silikat 18cm+20cm styro, U ściany w takim zestawie wyszło 0,14 a koszt 1m2 wyniósł ok.65zl.

    Która opcja przyniosła mi "oszczędności" i cieplejszy dom zarazem ?

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Dobra !

    Wracając do tematu który założyłem... zostawiać bk czy jednak ceramika ?

    Jak zostane przy bk to jest sens zmieniać z klasy gęstości 500 na 600 czy to niepotrzebny większy wydatek ?
    Jest tu kilka postów konkretnie na temat i na ich podstawie możesz sam chyba wywnioskować co wybrać. Jak dla mnie bk wygrywa z ceramiką pod kątem obróbki jak i pod kątem odpadów.
    Co do gęstości to 600 jest chyba tańsza od 500 bo jest przecież "zimniejsza" a i tez bardziej tłumi dźwięki

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Każdy muruje dom ze szwagrem?? Mam wrażenie że teoretyzujesz bo sądzisz że każdy może wymurować dom z bk. I co to ma być za stwierdzenie że cena materiału to tylko część ceny wymurowania??
    Jestem świeżym inwestorem na etapie szukania ekipy, Piszę wyłącznie o swoich obserwacjach i odczuciach. Obecnie ceny robocizny poszły znacznie do góry, a w niektórych rejonach ciężko znaleźć murarza - co ciekawe u mnie w regionie do innych robót ekipy znaleźć łatwiej.

    Przez to, że jest duży popyt na murarzy, a podaż mała to ludzie zajmujący się budowlanką, remontami czy pracujący kiedyś na budowach robią swoje niekoniecznie profejsonalne ekipy. Próg wejścia do budowy z BK jest najmniejszy - potrzeba najmniej narzędzi i ta technologia wybacza najwięcej błędów. Ekipy nie dokońca murarskie konkurują ceną, a czasem tylko dostępnością i podejmują się tylko BK lub najchętniej BK.

    Pobożne życzenie aby producent wypożyczał a nawet gdyby to ile musiałby posiadać takich mini żurawi a z drugiej strony wypożyczenie sprzętu nie jest za darmo i pierwszemu, lepszemu bez uprawnień nie wypożyczy firma sprzętu.
    A już kolejne Twoje stwierdzenie że między bajki włożyć bo jak zaznaczyłem wypożyczenie sprzętu nie jest za free.
    Nie wiem czy ktoś wypożyczy takiego żurawia "Wieśkowi z ulicy," ale profesjonalna ekipa nie będzie mieć z tym problemu. Oczywiście też to kosztuje, ale budowa z takim sprzętem idzie bardzo szybko. Tutaj nie tylko cena gra rolę, a dostępność ekipy. Dwu-trzy osobowa ekipa jest w stanie wznosić nawet kontygnację dziennie (w zależności od wielkości, skomplikowania bryły budynku), więc mogą wziąć więcej pracy.

    Ludzie zmieniają na tą technologię więc im się to chyba opłaca.

    Powtórzę analogię z koparką i łopatą - wypożyczenie koparki kosztuje, ale i tak nikt nie popie już fundamentów łopatą. Im droższa pracy tym mniej znaczący jest koszt sprzętu.

    Czy kiedyś domy nie posiadały okien i ścian? I kolejne stwierdzenie które samo sobie zaprzecza więc jak jest duże okno to rozumiem że szybciej bo nie ma potrzeby murowania ale gdy jest duża ściana??
    Jak jest duża powierzchnia ściany to łatwo zbudować ją z dużych elementów i jest stosunkowo mało mniejszych oraz docinek. Wszekjue wykusze, małe okna, a w szczególności dużo małych okien powoduje, że nie ma gdzie wsadzić wielkiego bloczka i tak trzeba to obmurować małymi.

    Jak dla mnie to zbyt mocno naciskasz i reklamujesz silkę co daje odwrotny efekt do zamierzonego , wątpię aby Twoje rady były spostrzegane tu jako obiektywne.
    Takie duże bloczki też są z BK, tylko jeszcze raz powtórzę, że nie znam nikogo kto by zmieniał technologię murowania na BK.
    Proponuję przejrzeć ofertę YTONGa jakie duże bloczki, czy ścianki działowe posiada - przecież nie wprowadza do sprzedaży tego dlatego, że się to nie opłaca.

  5. #85

    Domyślnie

    Czytam twoja wypowiedź i mam odczucie że czytam jakiś artykuł budowlany. Dobrze że będąc na etapie początkowej budowy domy interesujesz się tematem ale na razie teoretyzujesz i to bardzo. Co do rynku budowlanego to ja akurat znam go dobrze bo jestem z okolic Wrocławia i widzę co się dzieje, nie wyolbrzymiasz problem. Ja gdy szukałem murarzy do budowy domu to miałem rozbieżności wycen od 30 tys do 9 tys za ten sam dom, więc nie opieraj się na pierwszej wycenie tylko szukaj wśród kilku, czy kilkunastu firm.
    Ytong ma dużo w swojej ofercie ale nie wszystko jest rozpowszechnione i dostępne w lokalnych hurtowniach.
    Piszesz że nie znasz nikogo kto by zmieniał materiał na bk a znasz kogoś kto zmienił na silkę? kto zmienia, tylko znowu nie wymyślaj na poczekaniu historyjek bo z silki na palcu jednej reki mogłem policzy c budowy domów jednorodzinnych z okolicy, wiesz to już takie "zboczenie zawodowe" że jadąc samochodem człowiek zawsze zawiesi oko na budowie domków.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 26-05-2021 o 11:53

  6. #86
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piekarnik Zobacz post
    Jestem świeżym inwestorem na etapie szukania ekipy, Piszę wyłącznie o swoich obserwacjach i odczuciach. Obecnie ceny robocizny poszły znacznie do góry, a w niektórych rejonach ciężko znaleźć murarza - co ciekawe u mnie w regionie do innych robót ekipy znaleźć łatwiej.

    Przez to, że jest duży popyt na murarzy, a podaż mała to ludzie zajmujący się budowlanką, remontami czy pracujący kiedyś na budowach robią swoje niekoniecznie profejsonalne ekipy. Próg wejścia do budowy z BK jest najmniejszy - potrzeba najmniej narzędzi i ta technologia wybacza najwięcej błędów. Ekipy nie dokońca murarskie konkurują ceną, a czasem tylko dostępnością i podejmują się tylko BK lub najchętniej BK.
    .
    Bo dobre ekipy mają zaklepane po kilka budow na rok, dwa do przodu.
    Jako świeży inwestor powinieneś o tym wiedzieć i szukać już w zeszłym roku na dziś lub dziś na przyszły rok.
    Osobiście nie rzuciłbym się na budowę z Zenkiem spod budki z piwem, który z interneta wie jak się buduje
    Ja czekałem rok od momentu podpisanie umowy z ekipą do SSO....

  7. #87

    Domyślnie

    Te ekipy które się cenią (mają ceny z kosmosu) mają terminy wolne i można ich wynająć praktycznie z dnia na dzień, a te które są dobre i w przyzwoitej cenie mają zabukowane terminy z co najmniej rocznym wyprzedzeniem i to dotyczy zarówno murarzy jak i cieśli czy dekarzy.
    Być może @Piekarnik szuka ekipy z wyprzedzeniem bo widać że jest w temacie więc chyba o takich rzeczach wie.

  8. #88
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    a znasz kogoś kto zmienił na silkę?
    Ja (z ceramiki)
    Budów z silki też widuję niemało.

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    silki na palcu jednej reki mogłem policzy c budowy domów jednorodzinnych z okolicy, wiesz to już takie "zboczenie zawodowe" że jadąc samochodem człowiek zawsze zawiesi oko na budowie domków.
    Też tak zawieszam oko i silikatów widzę nie tak mało, bk nie pobije ale (nie licząc, tak na oko) dorównuje lub przewyższa ceramikę i na pewno przewyższa kermazyt.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ja (z ceramiki)
    Budów z silki też widuję niemało.


    Też tak zawieszam oko i silikatów widzę nie tak mało, bk nie pobije ale (nie licząc, tak na oko) dorównuje lub przewyższa ceramikę i na pewno przewyższa kermazyt.
    Szczerze powiem że ze znajomych którzy budowali to nikt nic nie zmieniał a te budowy które widzę nie pytam bo nie będę wścibskim obserwatorem
    Z silki to nie powiem murują ale bardzo dużo bloków, natomiast domków jednorodzinnych to w mojej okolicy jak na lekarstwo, natomiast wszelakiego typu budynki gospodarcze czy nawet hale to owszem często jest używana silka.

  10. #90
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Szczerze powiem że ze znajomych którzy budowali to nikt nic nie zmieniał a te budowy które widzę nie pytam bo nie będę wścibskim obserwatorem
    Z silki to nie powiem murują ale bardzo dużo bloków, natomiast domków jednorodzinnych to w mojej okolicy jak na lekarstwo, natomiast wszelakiego typu budynki gospodarcze czy nawet hale to owszem często jest używana silka.
    Wychodzi tzw "urban legends"
    Czyli ludzie,nie zdający sobie sprawy z właściwości materiałów na ściany bazują na legendach przekazywanych z ust do ust,że np.ceramika jak wytrzymała tysiące lat to musi być dobra, a to,że dzisiejsza pseudo ceramika to kupa nikt w to nie wnika bo przecież się z niej buduje
    Podobnie ma się rzecz z BK,że jest "ciepły" itp a to również bzdura bo materiał na ściany nie musi być "ciepły" bo "cieplosc" zapewnia nam izolacja,tylko i wyłącznie.
    I właśnie takie bzdury powodują,że ludzie jak osiołki pakują kupę na dom

    Idealnym materiałem na ściany domu jest beton lany, a,że jest drogi to taką namiastka betonu jest silikat, który ma podobne właściwości.

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Idealnym materiałem na ściany domu jest beton lany.
    Zatarty na gładko, bez tynkowania. Rozmarzyłem się.
    Wiercić to katorga ale brałbym
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post

    Idealnym materiałem na ściany domu jest beton lany, a,że jest drogi to taką namiastka betonu jest silikat, który ma podobne właściwości.
    Namiastką betonu są inne materiały niż silikat ale gdyby tak było to gro inwestorów budowała by z tego materiału. Piszesz beton lany a jaki problem wymurować dom z bloczków betonowych? Co do lanych ścian z betonu to chyba masz na myśli budowę schronów z czasu II WŚ.

  13. #93
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Namiastką betonu są inne materiały niż silikat ale gdyby tak było to gro inwestorów budowała by z tego materiału. Piszesz beton lany a jaki problem wymurować dom z bloczków betonowych? Co do lanych ścian z betonu to chyba masz na myśli budowę schronów z czasu II WŚ.
    Wyżej pisałem dlaczego ludki nie budują z betonu.
    Dodam kolejną przyczynę, bo beton jest "zimny"

    Silikat ma niedużo niższy współczynnik przenikania ciepła niż beton i ma troszkę mniejszą masę własną ale jest za to tańszy.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 26-05-2021 o 17:40

  14. #94
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Co do lanych ścian z betonu to chyba masz na myśli budowę schronów z czasu II WŚ.
    Ja się właśnie z tak robionego bloku wyprowadziłem. Na betonie tylko farba.
    http://www.ikb.poznan.pl/almamater/b...lane_ii/05.pdf

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja się właśnie z tak robionego bloku wyprowadziłem. Na betonie tylko farba.
    http://www.ikb.poznan.pl/almamater/b...lane_ii/05.pdf
    Na to chyba mówiono bloki z wielkiej płyty.

  16. #96
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Na to chyba mówiono bloki z wielkiej płyty.
    Zaglądałeś do opracowania?

    Wielka płyta to takie klocki produkowane w fabryce, przywożone na plac budowy i łączone na miejscu.




    Monolit, to szalunki, zbrojenie i zalewanie betonem na miejscu budowy.



    Czyli robione całe bloki (no prawie - bez dwóch z czterech ścian zewnętrznych, bo jakoś szalunki było trzeba wyjąć, i te są tradycyjnie murowane) jak współcześnie stropy monolityczne.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WielkaPłyta2.jpg
Wyświetleń:	137
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	456734   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Monolit.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	30,1 KB
ID:	456735  

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Czytam twoja wypowiedź i mam odczucie że czytam jakiś artykuł budowlany. Dobrze że będąc na etapie początkowej budowy domy interesujesz się tematem ale na razie teoretyzujesz i to bardzo. Co do rynku budowlanego to ja akurat znam go dobrze bo jestem z okolic Wrocławia i widzę co się dzieje, nie wyolbrzymiasz problem. Ja gdy szukałem murarzy do budowy domu to miałem rozbieżności wycen od 30 tys do 9 tys za ten sam dom, więc nie opieraj się na pierwszej wycenie tylko szukaj wśród kilku, czy kilkunastu firm.
    Ytong ma dużo w swojej ofercie ale nie wszystko jest rozpowszechnione i dostępne w lokalnych hurtowniach.
    Piszesz że nie znasz nikogo kto by zmieniał materiał na bk a znasz kogoś kto zmienił na silkę? kto zmienia, tylko znowu nie wymyślaj na poczekaniu historyjek bo z silki na palcu jednej reki mogłem policzy c budowy domów jednorodzinnych z okolicy, wiesz to już takie "zboczenie zawodowe" że jadąc samochodem człowiek zawsze zawiesi oko na budowie domków.
    Obserwuję, analizuję i próbuję zrozumieć sytuacje na rynku.
    Obecnie rozmawiam z kilkoma firmami, akurat te z polecenia robią jeszcze wyceny.
    Te co się ogłaszają i mają termin do kilku miesięcy to rzuciły ceny 15-50% więcej niż teoretyczne średnie ceny - ale to te kosztorysy zrobione na szybko i widać podejśce, że rzucają zaporową cenę, jak się inwestor zgodzi to zrobią, a jak nie to nie muszą rezerwować terminów, bo roboty jest dużo i na pewno nie będą się nudzić.
    Są też duże firmy (co budują całe osiedla) i są w stanie w międzyczasie wybudować dom w okolicy - te firmy wydają się poważne, ale też nie jest najtaniej (choć zwykle nie doliczają extra za szalunki, bo mają swój sprzęt).

    To też nie jest tak, że szukam ekipy na już - po pierwsze chcę dobrej ekipy, po drugie za rozsądne (czyli rynkowe stawki) pieniądze, a dopiero potem im szybciej tym lepiej.

    Oczywiście znam ludzi co zmienili technologię na silikaty o czym pisałem wcześniej, z czego jeden znajomy zmienił tylko dlatego, że był w stanie znaleźć ludzi co mu wybudują dom, a warunkiem była ta technologia i duże bloczzki.
    Znam też przypadki, gdzie ktoś zmienił na silkę, bo to super materiał. Moi sąsiedzi mają domy głównie z ceramiki, jest też szkieletwy i z keramzytu.
    Większość zmian technologii budowy występuje w momencie wybrania firmy co ma to wykonać, bo specjalizuje się w szybkiej budowie ze swoich prefabrykatów.

  18. #98
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.460
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ytong ma dużo w swojej ofercie ale nie wszystko jest rozpowszechnione i dostępne w lokalnych hurtowniach.
    Piszesz że nie znasz nikogo kto by zmieniał materiał na bk a znasz kogoś kto zmienił na silkę? kto zmienia, tylko znowu nie wymyślaj na poczekaniu historyjek bo z silki na palcu jednej reki mogłem policzy c budowy domów jednorodzinnych z okolicy, wiesz to już takie "zboczenie zawodowe" że jadąc samochodem człowiek zawsze zawiesi oko na budowie domków.
    A co to ma do rzeczy, z czego budują "w okolicy" ? Budujesz dom wg projektu architektoniczno-budowlanego, a projekt zatwierdzasz Ty, bo Ty płacisz. Masz mieć świadomość co robisz, a jak nie masz, to pozostaw decyzje projektantowi wg własnych wytycznych i zaufaj, bo jaki masz wybór?

    Nie wiem, czy zauważyłeś, ale projekty gotowe z Internetu mają często strop gęstożebrowy i pustaki ceramiczne w defaulcie, dokładnie tak jak proponowała w moim projekcie indywidualnym większość projektantów, których odwiedziłem. Na dodatek proponowali mi słupy żelbetowe w ścianach nośnych i słup po środku rozpiętości stropu w garażu (szerokość 8m). W końcu znalazłem architekta, który zaproponował strop filigran (zero wykańczania od spodu), bez słupów wzmacniających (brak mostków termicznych między piwnicą a parterem), na silce (super cicho w domu), bez słupa w garażu (mega wygodnie).
    Jest zajebiście, tak jak chciałem, bo wiedziałem czego chcę. A Ty podajesz argumenty w rodzaju "miliard much nie może się mylić" i na tej podstawie dokonujesz wyboru. No i sam widzisz, że "zmieniłem" materiał na Silkę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #99
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zmiana materiału konstrukcyjnego to już wyższa szkoła jazdy, właśnie dlatego, że trzeba wiedzieć, czego się chce i który materiał moźe to zapewnić.
    Mało kto, z kupujących gotówce ma tę świadomość.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A Ty podajesz argumenty w rodzaju "miliard much nie może się mylić" i na tej podstawie dokonujesz wyboru. No i sam widzisz, że "zmieniłem" materiał na Silkę.
    Mam wrażenie że jesteś jakoś dziwnie pobudzony zarzucając mi jakieś insynuacje. Piszę co to widzę, z czego ludzie budują domy, czy mam na każda budowę wchodzić i pytać czy pan zmienił materiał i na jakiej podstawie? Com nie to, każdy wie czego chce (a jak nie wie to będzie wiedział następnym razem) tak jak w Twoim przypadku i czy ja neguje twój wybór??
    Dlatego ja robiłem projekt indywidualny aby mieć to co chcę i aby nie przepłacać, bo płacisz za projekt i późniejsza jego adaptację a jak w adaptacji dojdą zmiany konstrukcyjne to już całkiem nie ma sensu, taniej wychodzi zrobić projekt gotowy bo odpada kosztowna adaptacja.

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony