dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 891

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Jeśli nawiew powietrza jest w sypialniach stosownie do ilości śpiących tam osób, a wywiew w kuchni, np połączonej z salonem i inny pomieszczeniach brudnych, to salon wentylowany jest powietrzem z sypialni
    Jak odcinasz częściowo nawiew to i wywiew. Więc nawet, jak układ pomieszczeń by pozwolił na to, to powietrze z sypialni nie przeleci przez salon.
    Gdybym tak robił, to nie stosowałbym szczelnych przepustnic - niech trochę powietrza leci.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Ale, jeśli wentylacja będzie adekwatna do ilości osób i zrobiona dobrze (przepływ powietrza), to rekuperator z odzyskiem 2/3 wilgoci da Ci w najzimniejszych miesiącach ok. 70% wilgotności
    Nie ma szans. Nawet w pierwszym sezonie z ERV owszem, zdarzało mi się przekraczać 60%. Ale dom oddawał jeszcze wilgoć technologiczną W drugim juz odkurzyłem nawilżacze bo wilgotność spadała poniżej 40%. Owczar zresztą też się wspiera nawilżaczem.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak odcinasz częściowo nawiew to i wywiew. Więc nawet, jak układ pomieszczeń by pozwolił na to, to powietrze z sypialni nie przeleci przez salon.
    Gdybym tak robił, to nie stosowałbym szczelnych przepustnic - niech trochę powietrza leci.
    Nie bardzo rozumiem co napisałeś. Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek. Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń. Może będzie potrzeba 1,2x.. ale nie 3x... Dodatkowo powietrze się miesza.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma szans. Nawet w pierwszym sezonie z ERV owszem, zdarzało mi się przekraczać 60%. Ale dom oddawał jeszcze wilgoć technologiczną W drugim juz odkurzyłem nawilżacze bo wilgotność spadała poniżej 40%. Owczar zresztą też się wspiera nawilżaczem.
    Bo wentylujesz 2-3x więcej przez układ pomieszczeń/ wentylacji niż potrzeba. Jak obniżysz do potrzebnej dla n ludzi..., będzie słabo. Przetestujesz w zimie mostki termiczne.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek. Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób.
    Mam tak urządzoną wentylację. Dwie sypialnie z kuchnią częściowo otwartą na salon. Sterowanie (szczelnych) przepustnic odcinających powietrze do salonu zegarem 22:00 do 08:00.
    W nocy wentylacja pracuje na ok. 90 m3/h i nie ma zjawiska braku zrównoważenia nawiewu/wywiewu, mierzone na czerpni i wyrzutni. Myślę że z powodu niskiego przepływu, bo wentylacja projektowana była na wydajność 400m3/h.

    U mnie sprawdza się taki układ wyśmienicie.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.395
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Dmuchasz w 2 sypialniach po 40 m3/h. W kuchni i łazienkach odbierasz łącznie 80m3. Kuchnia połączona z salonem to teraz jest popularne rozwiązanie. Powietrze przepływa z sypialni do salonu - kuchni i do łazienek.
    Pewnie tam, gdzie z jednej strony salonu masz sypialnie, z drugiej kuchnię a za nią łazienki to owszem - powietrze z sypialni popłynie przez salon i kuchnię do łazienek po drodze wentylując salon i kuchnię. Tylko takiego układu nie widziałem. No i wtedy zbędne są nawiewy w salonie i wywiew w kuchni.

    U mnie by tak nie poleciało.



    Z części nocnej raptem 45m3/h poleciałoby do łazienki w części dziennej ledwo wentylując róg salonu. W kuchni pleśń wielce prawdopodobna.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Oszczędzasz w ten sposób 80m3/h wentylacji salonu dla 4 osób. Oczywiście wszystko zależy od układu pomieszczeń. Może będzie potrzeba 1,2x.. ale nie 3x... Dodatkowo powietrze się miesza.
    Przy zamkniętych drzwiach dyfuzja z innymi pomieszczeniami jest pomijalna. I dlatego to noc i sypialnia jest wyznacznikiem potrzeb. Ale jak reku puszczasz, żeby w sypialniach były powiedzmy te nominalne przepływy z mojego projektu, to bez przepustnic salon i kuchnia też zużywają te m3/h z projektu. A w dzień wystarczy polowa albo i mniej jak wszyscy są w domu - ale drzwi czesto otwarte i poruszamy sie miedzy pomieszczeniami.



    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Bo wentylujesz 2-3x więcej przez układ pomieszczeń/ wentylacji niż potrzeba. Jak obniżysz do potrzebnej dla n ludzi..., będzie słabo. Przetestujesz w zimie mostki termiczne.
    Nawet jak reku chodzi @20% bywało za sucho. A wentyluje tyle, ile trzeba żeby CO2 trzymać w ryzach.

    Mostki testuje na bieżąco. Uklad z wejsciem do łazienek z kuchni jest dla mnie funkcjonalnie nieakceptowalny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony