dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 890 z 1022
Pokaż wyniki od 17.781 do 17.800 z 20440
  1. #17781
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Należy wymusić na fachowcach montaż czujnika temperatury zewnętrznej ;
    - i pracować najbardziej ekonomicznie wg; krzywej grzewczej
    Przecież pompa ma swój czujnik temperatury zewnętrznej , jak zamontowana na wschodniej ścianie to na pewno nie jest on wystawiony na słońce , i to nie jest tu problemem. ( problem z dodatkowym czujnikiem temperatury zewnętrznej to obiawia się tylko latem , jak pompa nie chce wystartować do CWU , bo temperatura zenętrzna z odczytu z czujnika na pompie jest 35 i wyżej).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  2. #17782
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Więc termostat na sterowniku ma swoją histerezę i z tego co pamiętam dość sporą , ustawiłeś 24 stopnie to włączy się jak temperatura wskoczy na 22 i wyłączy się jak wskoczy na 26 ( tak to chyba działało). No ale termostat termostatem , on tak jakby tylko włącza i wyłącza pompę . Termostat włączy pompę , a ona sprawdza dalej swoje warunki , włącza się obiegówka i no i pompa sprawdza , czy temperaura docelowa ( ta ze stałej bądź z krzywej) jest wyższa od temperatury wejściowej do pompy o 3 stopnie , jeśli tak to się włączy sprężarka , jeśli nie to będzie czekać ,az to się stanie. Później z całą mocą próbuje grzać do docelowej , jak osiągnie temperatura wyjściowa temperaturę docelową to zaczyna się modulowanie , i jak mimo tego modulowania temperatura wyjściowa będzie wyższa od docelowej o 3stopnie i więcej , to sprężarka się wyłączy , i znowu będzie czekać , az się woda schlodzi i temperatura wejściowa znowu będzie o 3 stopnie niższa od docelowej ( i jednoczesnie o 3 stopnie nizsza niż przed wyłączeniem).
    Także jeśli obiegówka chodzi , a pompa się nie włącza , to najprędzej temperatura docelowa jest za mała na start.
    Sama praca pompy i dążenie do zadanej wody na zasilaniu jest poprawna. Ale dzieją się cuda z zadaną jak się włączy grzanie wyzwolone termostatem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	310813627_489390506430955_8167137838084406578_n.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	461499
    powyżej jest wykres pokazujący zadaną wody (ta wyżej) i temperaturę zewnętrzną. Ten nagły skok to czas załączenia się grzania (wyzwolony termostatem). Co powoduje takie skoki zadanej?

  3. #17783
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    Praca na krzywej jest spoko, jak nie ma już rano słońca walącego prosto w pompę ma sens. Ale powoduje to ciągłą pracę obu pomp (tej w monobloku i tej za buforem). Nawet jak zadana wody jest na 20 (czyli w teorii aż dom się całkowicie wychłodzi) to i tak kręci i kręci i kręci. Już nawet myślałem o sterowniku do pompy za buforem (bo to ona powoduje szum w kaloryferach) i za pomocą ESP z przekaźnikiem sterować jej pracą - wyłączać ją gdy sprężarka nie działa od 5(x) minut.

  4. #17784
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Jeśli pompa jest wyłączona ,to może mieć zupełnie inną temperaturę docelową , raczej nic dziwnego.
    Najważniejsze ,aby po włączeniu termostatu ustawiła się prawidłowa z krzywej (bądź ta z prostej w zależności jak tam masz w opcjach ustawione) plus minus przesunięcie.
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  5. #17785
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Cytat Napisał normanp Zobacz post
    Praca na krzywej jest spoko, jak nie ma już rano słońca walącego prosto w pompę ma sens. Ale powoduje to ciągłą pracę obu pomp (tej w monobloku i tej za buforem). Nawet jak zadana wody jest na 20 (czyli w teorii aż dom się całkowicie wychłodzi) to i tak kręci i kręci i kręci. Już nawet myślałem o sterowniku do pompy za buforem (bo to ona powoduje szum w kaloryferach) i za pomocą ESP z przekaźnikiem sterować jej pracą - wyłączać ją gdy sprężarka nie działa od 5(x) minut.
    To jest taki sobie pomysł ( no może w monobloku lepszy niż w splicie) , bo wyłaczając pompę obiegową za buforem powodujesz , że nie schładza Ci się woda w tym krótkim obiegu (bufor trzyma temperaturę) , przez co czujnik temperatury wody wejsciowej nie załączy pompy ,bo woda będzie wciąż ciepła , a na kaloryferach juz dawno ostygnie.

    Sprężarka się nie włącza ,bo temperatura docelowa jest za niska , jak chcesz jechać na termostacie , to krzywą trzeba podnieść tak ,żeby mieć pewność ,że jak termostat włączy pompę ,to i sprężarka też się włączy od temperatury wody.

    EDIT: Masz Home Assistant , zrób automatyzację w stylu , jak sprężarka jest wyłączona , a termostat włączony , to podnieś krzywą o 3 , wtedy sprężarka powinna się włączyć ( no chyba ,że masz ją jeszcze niżej ) , jak już się włączy to dajesz spowrotem na 0 , wtedy ladnie powinna chodzić zmodulowana ( o ile odbiór na grzejnikach masz w miarę ok , i pompa szybko wody nie zagrzeje i się nie wyłączy).
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 06-10-2022 o 10:09
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  6. #17786

    Domyślnie

    Dokładnie to miałem napisać. Te pompy chodzą nie bez celu. Maja wypychać wodę z grzejników, żeby był podgląd jaka jest obecnie temperatura w obiegu i PC może wtedy uruchomić znowu grzanie , jak temp spadnie do granicznego poziomu. Bez pracy pompy nie masz sterowania z krzywej.

  7. #17787
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    ustawienie na termostat powoduje pracę pompy obiegowej tylko przy zezwoleniu na grzanie.
    ustawienie na temperaturę wody - pompa obiegowa chodzi cały czas.

    wiec jak sie chce uniknąć pracy pompy nonstop trzeba użyć termostatu.

    Krzywa tylko wyznacza temperaturę zasilania. Nie ma żadnego wpływu na fakt załączenia pompy obiegowej
    Ostatnio edytowane przez eMdzeJ ; 06-10-2022 o 10:16

  8. #17788
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Jak gzejniki szumią , to może są za mocno pokryzowane , albo nie ma wyjścia ,tylko obiegówkę trzeba dać na niższy bieg.

    A co do termostatu , to ja to tłumaczę tak , że to jest rodzaj włącznika automatycznego ( identycznie jak harmonogram) , włącza i wyłącza pompę w określonych przez nas sytuacjach ( termostat ,gdy w pokoju jest za niska /za wysoka temperatura , a harmonogram , gdy nastała odpowiednia godzina na włączenie lub wyłączenie) , te rzeczy tylko włączają /wyłączają pompę ( jak to kolega @eMadzeJ pisze , zezwalają na grzanie). Natomiast zawsze o grzaniu (czyli włączeniu sprężarki) decyduje temperatura wody vs temperatura docelowa , i do tego potrzebny jest objeg wody.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 06-10-2022 o 10:22
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #17789

    Domyślnie

    Cytat Napisał normanp Zobacz post
    Praca na krzywej jest spoko, jak nie ma już rano słońca walącego prosto w pompę ma sens. Ale powoduje to ciągłą pracę obu pomp (tej w monobloku i tej za buforem)..
    Z tych chaotycznych wypowiedzi w efekcie zrozumiałem;
    - że chodzi Tobie o termostat zewnętrzny zamontowany w pomieszczeniu budynku,
    Mam grzejniki i 9kW/TCap ;
    -szybko zrezygnowałem z termostatu zewnętrznego,
    -pracuje tylko na krzywej grzewczej i jest OK;
    .....- należy tylko trochę popracować przy jej ustawieniu na początku działalności PC,
    Może wystarczy;
    - osłonić od słońca czujnik temperatury zewnętrznej - zamontowany przy jednostce zewnętrznej
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #17790
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Z tych chaotycznych wypowiedzi w efekcie zrozumiałem;
    - że chodzi Tobie o termostat zewnętrzny zamontowany w pomieszczeniu budynku,
    Mam grzejniki i 9kW/TCap ;
    -szybko zrezygnowałem z termostatu zewnętrznego,
    -pracuje tylko na krzywej grzewczej i jest OK;
    .....- należy tylko trochę popracować przy jej ustawieniu na początku działalności PC,
    Może wystarczy;
    - osłonić od słońca czujnik temperatury zewnętrznej - zamontowany przy jednostce zewnętrznej
    - Mam termostat zamontowany w środku budynku - w salonie - jest to sterownik od PC.
    - Czujnik musze osłonić (tylko jak?) albo zamontowac od północy budynku - aktualnie lekko przez chmury wychodzi słońce i czujnik pokazuje 25 stopni a jest może z 16.

    Co nie zmiena faktu że soft w samej pompie zmienia jak chce zadaną wody pomimo że jest na sztywno ustawiona dana wartość.

  11. #17791
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Jest faktycznie jakaś "inteligentna" funkcja ego "wewnętrznego termostatu" ,i faktycznie wpływała na temperaturę docelową , ale czy aż tyle... Pamiętam tylko ,że szybko się go pozbyłem na rzecz zewnętrznych termostatów ( one mają czułość co 0,1 a nawet co 0.01 , regulowana histereza ) . Natomiast podłącza się go ciągle pod płytę ,do której nie masz dostępu bez zerwania plomby.
    Przez HeishaMon mógłyś emulować płytę zewnętrzną i z jej poziomu obsługiwać termostat - ja tak robię ( wtedy nie trzeba otwierać , bo wtyczkę do CZ-TAW1 masz).

    Natomiast jeśli aż tyle Ci ten czujnik przekłamuje przez słońce (pomijając fakt , ze już latem powinieneś mieć problemy z grzaniem CWU , no chyba ,że grzaleś wieczorem), to coś z tym trzeba zrobić , i najprostszym wyjściem jest zewnętrzny czujnik ,jak pisałeś ( i znowu bez otworzenia pompy się go nie zamontuje).
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  12. #17792
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    CWU grzało się latem elegancko, nawet za dnia. Też myślałem że będzie problem z utrzymaniem odpowiednio niskiej temperatury na wymienniku aby wyłapywac ciepło ale widocznie nie tylko czujnik temperatury zewnętrznej o tym decyduje.

  13. #17793
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Sprężarka się nie włączy , jak czujnik będzie pokazywał 35stopni i więcej , więc skoro teraz masz 25 , to chyba latem bez trudu było te 35

    W każdym razie czujnik jest z tylu w tej czarnej gumowej rurce . Więc skoro czarny to momentalnie od słońca się nagrzewa .
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  14. #17794
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ale i tak te "problemy" to pikuś do porzedniego ogrzewania - albo sie męczyć grzaniem w kominku albo trzymać za portfel grzać kotłem elektrycznym.
    Dzięki za wskazówki i rady - jakoś to ogarnę

  15. #17795

    Domyślnie

    Cytat Napisał normanp Zobacz post
    - Mam termostat zamontowany w środku budynku - w salonie - jest to sterownik od PC.
    Ten termostat jest do niczego, szkoda na niego zdrowia,
    - Czujnik musze osłonić (tylko jak?) albo zamontowac od północy budynku - aktualnie lekko przez chmury wychodzi słońce i czujnik pokazuje 25 stopni a jest może z 16.

    Tylko -daszek ciemnego koloru
    Co nie zmiena faktu że soft w samej pompie zmienia jak chce zadaną wody pomimo że jest na sztywno ustawiona dana wartość.
    Termostat zewnętrzny podpinany do zacisków H oraz L w jednostce wewnętrznej;
    - jak jest w mono ????
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #17796
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Termostat zewnętrzny podpinany do zacisków H oraz L w jednostce wewnętrznej;
    - jak jest w mono ????
    W mono jest identycznie, monoblock ma graty z "hydroboxu" w sobie - łącznie z płytą.

    Wydaje mi się że rozgryzłem sposób działania tej pompy w trybe termostatu: Odpaliłem teraz grzanie, zadana była 35, na termostacie 25 i wygląda to tak:
    - na termo 24, zadana 25 - grzanie z zadaną 35;
    - po zakończniu cyklu grzania (sprężarka się wyłączyła bo zadana temp. wody się utrzymywała) na termo wskoczyła temperatura 25 czyli tyle ile ma być;
    - pompa pomimo 25 na termostacie, grzeje nadal ale aby nie taktować obniża zadaną wody i "obserwuje" temperaturę na termostacie - przypuszczam że jakby nagle spadła to temp. wody by wróciła do zadanej 35, a tak spada, spada, spada aż te 25 będzie na tyle stabilne że się wyłączy.

    Wniosek? Termostat bez możliwości ustawienia histerezy to lipa a nie termostat - będę walczył z serwisem aby mi pozwolili wpiąć się płytę na zew. termostat.

  17. #17797
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    ten termostat w sterowniku ma histeryze 1 stopnia plus próbuje się uczyć za pomocą PID. Słabo mu to wychodzi. Ja się poddałem po 4 dniach. U mnie się nauczył tylko jak nie grzać. Jak wstawiłem sobie sonoffa za termostat to od razu się zrobiło normalnie.

  18. #17798
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    normanp

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Kod pocztowy
    55-003
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    ten termostat w sterowniku ma histeryze 1 stopnia plus próbuje się uczyć za pomocą PID. Słabo mu to wychodzi. Ja się poddałem po 4 dniach. U mnie się nauczył tylko jak nie grzać. Jak wstawiłem sobie sonoffa za termostat to od razu się zrobiło normalnie.
    No...i wszystko w temacie Dzięki - wiem że ten termostat to jakaś popierdułka

  19. #17799
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nuballo

    Zarejestrowany
    Jul 2022
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    108

    Domyślnie

    Witam, moja PC wydaje dziwnie dźwięki na starcie, a czasem nie tylko na starcie. Ktoś wie co to może być?
    https://youtube.com/shorts/PJpaT429sX4?feature=share

  20. #17800
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.008

    Domyślnie

    Na poprzedniej stronie identyczny wpis : https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8155939

    Co to za pompy są ? Która generacja ?
    Na zewnątrz ( ze sprężarki ) słychać to podobnie ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

Strona 890 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony