dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 137
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Nie rozumiem czego dotyczy ten uśmiech? Uważasz, że lepiej było jak inwestor miał związane ręce bo składał do PnB konstrukcje i instalacje?
    Uśmiech dotyczy obowiązujących przepisów budowlanych,, bez względu na to co uważam, a co nie.
    Ustawodawca podzielił Projekt Budowlany na :
    A - Projekt Zagospodarowania Działki, Projekt Architektoniczno Budowlany + załączniki do projektu, jako dokumentację niekompletną idącą do Urzędu ( do PNB ) uzupełniana w późniejszym czasie część o
    B - Projekt Techniczny ( Konstrukcja, Instalacje, charakterystyka energetyczna, ... ).
    Efektem takiego podziału jest ( nie w każdym przypadku ) opracowywanie części A bez projektantów branżowych, co ( czytając choćby Dzeus86 ) może prowadzić do mniejszych, czy większych problemów wynikających z tego, że projekt dotyczy budynku, który ma stanowić całość techniczno użytkową, tj. Architektura + Konstrukicja + Instalacje + inne wymagane opracowania. Architekci o tym wiedzą, Inwestorzy nie szczególnie ... i dochodzimy do ( Dzeus86 ) np. do dodatkowych podpór / słupów w projekcie, które powstają dopiero na późniejszym etapie B.

    Nie rozumiem natomiast, co masz na myśli, że " inwestor miał związane ręce bo składał do PnB konstrukcje i instalacje " ?
    Przecież i tak jest opracowywany Projekt Techniczny z konstrukcją i instalacjami. To że PT nie jest weryfikowany przez urząd ( słusznie ), nie zwalnia Inwestora od zatrudnienia projektanta konstrukcji, projektanta instalacji sanitarnych, elektrycznych dla opracowania tej części Projektu, który dopiero z częścią A stanowi całość Projektu Budowelanego.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 25-11-2022 o 09:34
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Między architektami i konstruktorami jest niekończąca się wojenka i wzajemne opluwanie i wyzywanie od debili.
    Nie masz racji ! ( chyba że jestem wyjątkiem ). Jako Architekt współpracuje na stałe z kilkoma projektantami konstrukcji i dogadujemy się świetnie. Wszyscy wiedzą jaki jest zakres ich kompetencji, pracy i wspólnie się uzupełniamy w ramach danego projektu.
    Na X lat pracy projektowej miałem 1 ( słownie JEDEN ) przypadek, kiedy to projektant konstrukcji z którym wcześniej nie współpracowałem na budowie zaczął przy udziale Inwestora wprowadzać UWAGI architektoniczne w zakresie projektu, który otrzymał już PNB. W zakresie konstrukcji wydał mi płytę fundamentową o grubości : uwaga ! = 1m. Dalej już z nim nie współpracuję.
    To że miałem taki przedziwny przypadek, nie znaczy że nie mam szacunku i zaufania do współpracujących ze mną projektantów branżowych, w tym projektanta konstrukcji.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Podałem argumenty, np że silikat bardzo trudno przegrzać w porównaniu do BK. Silikat ładnie kumuluje energię w okresach przejściowych.
    Co z tego, że trudniej przegrzać, jak w okresach przejściowych nie masz nadmiaru ciepła? Więc nie ma co przegrzewać.. Chyba, że masz na myśli środek sezonu i grzejesz kominkiem - to z kolei powietrze nie jest w stanie donieść ciepła do ścian, żeby mogły zakumulować.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tak żeby było jasne: dodatkowe 5 cm kosztowało mnie tysiąc kilkaset zł, co jest śmieszną kwotą przy cenach MOWO.
    Tak, pisałem już o tym że konsole to wywalanie pieniędzy. Dają znikome zyski (o ile w ogóle) a kosztują czapkę pieniędzy. W porównaniu z tym inne wydatki są drobnymi - co nie znaczy, że nie wydanymi rozrzutnie pieniędzmi.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    zwyczajnie rozwiązania standardowe są niewiele gorsze od "pasywnych" za to drastycznie tańsze. Dla przykładu weźmy montaż okien w warstwie ocieplenia. Kosztuje sporą czapkę pieniędzy a wcale nie robią dużej różnicy w kWh w porównaniu z prawidłowym montażem tzw. ciepłym (sprzedawcy uwielbiają to określenie - instalatorzy wolą "szczelny") zlicowanym z murem.
    Podejmując decyzję o wyborze silki, MOWO, dokładaniu kilkunastu stówek - liczyłeś, jak to się przekłada na kWh? Wierzyłeś w marketing "Bedzie Pan zadowolony" czy rzucałeś monetą?

    https://www.bdb.com.pl/wyklady-prakt...1;36min]-wp109

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    18 cm silikatu + 30 cm styropianu.
    Przy tak cienkiej ścianie konstrukcyjnej robi się problem z gniazdkami, rurami itp.
    https://inzynierbudownictwa.pl/wykon...nych-scianach/
    Szczególnej uwadze polecam uwagi pod tabelą 2.
    Pewnie, że nie przestrzegając tego raczej budynek się nie zwali - ale prawdopodobieństwo pękania ścian znacząco wzrasta.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mi Asolt wyliczył w OZC mniej niż 2 MWh rocznie na domek 113 m3 (samego mieszkania, bez piwnicy). Ile będzie w praktyce się zobaczy.
    Jak nie uwzględnił piwnicy to wszelkie obliczenia o kant rzyci potłuc. Bo rozwala system wentylacji i termoizolacji.
    Ale z ciekawości - ile by kWh więcej było, gdybyś zastosował zwykły montaż, a nie MOWO? Ile przy rekuperacji kWh zyskujesz dzięki GWC?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-11-2022 o 09:16

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ile mnie to kosztowało? Liczyłem nie raz:
    • GWC ok. 6 tys.
    • termoizolator pod ściany Thermoblock - 11,5 tys.
    • grubsza termoizolacja na ścianach, na poddaszu i w podłodze - 10 tys, ale tu akurat najwięcej namieszał Covid i wojna na Ukrainie, a nie sam dom pasywny

    ... Przeliczenie sposobu ogrzewania, a potem zaprojektowanie i wykonanie GWC wiązało się z podróżami po Polsce i dosłownie kupowaniem wiedzy od ludzi, którzy w praktyce dom pasywny zbudowali. Te koszty szacuję na 10 tys. zł.
    A innych kosztów nie miałeś? W sensie grubsza izolacja w podłodze, ścianach, dachu, lepsze okna, drzwi itd?

    Ja zapłaciłem niecałe 1tyś za ogrzewanie przez cały rok (w tym też CWU dla 2 osób). Zrobienie pasywnego domu raczej za mojego życia by mi się nie zwróciło, dlatego pod kątem koszt/efekt nie jestem na ten moment przekonany do tego.

    Natomiast nasi sąsiedzi na Ukrainie teraz np. siedzą bez prądu, ogrzewania... jeśli ktoś sobie zrobił dom pasywny to na pewno tej decyzji nie żałuje.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Przy tak cienkiej ścianie konstrukcyjnej robi się problem z gniazdkami, rurami itp.
    https://inzynierbudownictwa.pl/wykon...nych-scianach/
    Szczególnej uwadze polecam uwagi pod tabelą 2.
    Pewnie, że nie przestrzegając tego raczej budynek się nie zwali - ale prawdopodobieństwo pękania ścian znacząco wzrasta.
    A to tylko Twoja teoria, czy jakaś wiedza praktyczna ?
    Forum to nei wyznacznik, silikat 18cm to dość rzadko wybierany materiał, ale jakoś nie pojawił się tu nikt, komu popękała ściana na skutek bruzd.
    Mnie też nie - mimo iż w okolicach zdażają się solidna tąpnięcia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    To że miałem taki przedziwny przypadek, nie znaczy że nie mam szacunku i zaufania do współpracujących ze mną projektantów branżowych, w tym projektanta konstrukcji.
    No i bardzo dobrze, trzeba współpracować. Przecież nie twierdzę że wszyscy są ze sobą skonfliktowani. Swoje jednak wiem i widziałem
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    A innych kosztów nie miałeś? W sensie grubsza izolacja w podłodze, ścianach, dachu, lepsze okna, drzwi itd?
    Miałem różne koszty, ale pytasz o domy pasywne, więc głównie chodzi o grubszą/lepszą termoizolację. Duży koszt stanowi piwnica, bo jest pewnym wyzwaniem w domu pasywnym.

    Ja zapłaciłem niecałe 1tyś za ogrzewanie przez cały rok (w tym też CWU dla 2 osób). Zrobienie pasywnego domu raczej za mojego życia by mi się nie zwróciło, dlatego pod kątem koszt/efekt nie jestem na ten moment przekonany do tego.
    W takim wypadku nie ma sensu budowanie pasywnego. Tylko, że trzeba by było ten Twój dom przenieść na moją działkę i dopiero wtedy porównywać koszty ogrzewania. Tutaj potrafi nieźle wiać.
    Natomiast nasi sąsiedzi na Ukrainie teraz np. siedzą bez prądu, ogrzewania... jeśli ktoś sobie zrobił dom pasywny to na pewno tej decyzji nie żałuje.
    Wojna to skrajność, nie można naszej sytuacji porównywać do ich sytuacji. Napiszę tak: gdybym mojego domu nie budował w otoczeniu bloków ogrzewanych czystym prądem (TBS-y), to bym się jednak pewnie skusił dodatkowo na kominek. Domu nie można oddzielić od otoczenia.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co z tego, że trudniej przegrzać, jak w okresach przejściowych nie masz nadmiaru ciepła? Więc nie ma co przegrzewać.. Chyba, że masz na myśli środek sezonu i grzejesz kominkiem - to z kolei powietrze nie jest w stanie donieść ciepła do ścian, żeby mogły zakumulować.
    W okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, występuje całkiem sporo dni bardzo słonecznych. Wymieniłem jednak dwa argumenty: akumulacyjność przydatna latem, gdy chroni przed szybkich przegrzaniem, oraz w okresach przejściowych, gdy zmniejsza sezonowe zapotrzebowanie na ciepło grzewcze.
    Podejmując decyzję o wyborze silki, MOWO, dokładaniu kilkunastu stówek - liczyłeś, jak to się przekłada na kWh? Wierzyłeś w marketing "Bedzie Pan zadowolony" czy rzucałeś monetą?
    Jaki marketing? Silikat wybrałem, bo załatwiał mi dwie rzeczy:

    1. oszczędność na grubości przegrody zewnętrznej
    2. akumulacyjność

    Dzięki 1. oszczędziłem ze 3 m2 albo inaczej: nie musiałem powiększać obszaru zabudowy, żeby uzyskać tę samą powierzchnię mieszkalną (bo o to tu chodzi). Spokojnie wystarczy te 18 cm na parterówkę z wiązarami prefabrykowanymi.
    Dzięki 2. mam to, co opisałem wyżej.
    Raczej należy optymalizować przede wszystkim mając na uwadze docelową klasę energetyczną budynku. Od 20 lat widzę zoptymalizowane ocieplenia, które prędzej czy później okazują się nieoptymalne. Poza tym nie mam dostępu do tego wykładu (i nie potrzebuję mieć).
    Przy tak cienkiej ścianie konstrukcyjnej robi się problem z gniazdkami, rurami itp.
    https://inzynierbudownictwa.pl/wykon...nych-scianach/
    Szczególnej uwadze polecam uwagi pod tabelą 2.
    Pewnie, że nie przestrzegając tego raczej budynek się nie zwali - ale prawdopodobieństwo pękania ścian znacząco wzrasta.
    Daj spokój. Nigdy nie spotkałem się z pękaniem ścian od bruzdowania.
    Jak nie uwzględnił piwnicy to wszelkie obliczenia o kant rzyci potłuc. Bo rozwala system wentylacji i termoizolacji.
    Nie rozumiem tego zdania. Mam kilka wersji OZC, z uwzględnieniem piwnicy i bez, z odzyskiem ciepła w piwnicy i bez. Piwnicę będę wentylował, bo należy wentylować każde pomieszczenie w domu. Nie chcę tam żadnych zapaszków.
    Ale z ciekawości - ile by kWh więcej było, gdybyś zastosował zwykły montaż, a nie MOWO? Ile przy rekuperacji kWh zyskujesz dzięki GWC?
    Nie wiem. Pisałem już o tym kilka razy: MOWO mam jedynie w dwóch oknach, w których są rolety podtynkowe. Reszta stolarki tradycyjna, acz szczelna. Musze się przyjrzeć drzwiom wejściowym, bo chyba wymagają jakiejś regulacji/lepszego docisku.

    Pisałem też o GWC. Jestem cierpliwy, ale Ty chyba szukasz dziury w całym albo naprawdę tego nie możesz zrozumieć. Więc jeszcze raz: do wyjścia GWC i wylotu rekuperatora podłączam pompę ciepła. Rekuperator też podłączam do GWC. Rzucasz jakieś hasła o podnoszeniu temperatury na wylocie z reku, a ja kolejny i kolejny raz piszę, że potem i tak wszystko trafia do pompy ciepła, więc ciepło z GWC zostaje bardzo ładnie zutilizowane.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaki tysiąc? Sprawdź cenniki. Co najmniej cztery (zależnie od długości) kupisz za tysiąc. I znacznie ogranicza pracochłonność.
    I warto dać nadproża z BK nawet, jak budujesz z silki, bo ograniczają mostek przy oknie (a przy roletach podtynkowych drastycznie).
    Co do nadproży, cena zależy od rozmiaru. A poza tym te conajmniej cztery, podziel przez 2, bo mają po 12cm grubości.
    Mnie na mój dom nadproża z BK wyszłyby ok 4tyś. Co przy cenie za wszystkie bloczki 16tyś (z transportem), stanowi 25% kosztów. A nie liczyłem tu 3 otworów o szerokości 3m każdy. Więc te 4tyś dalej nie rozwiązały by problemu.
    Dodam że za styropian na całą elewację zapłaciłem 10tyś.
    Robocizna? czy z nadprożami BK czy bez, cena była ta sama, ustalona na początku bez dyskusji o nadprożach.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    SIlikat nie zmniejszy ilości ciepła wpadającego do domu - więc latem nie zmniejszy używania klimy.
    O BK, i o płycie mam w sygnaturce. A i dyskusji było o tym sporo. Nie ma sensu powtarzać.
    Albo nie rozumiesz praw fizyki, albo zakładasz że rozmawiasz z głupcami i możesz im takie bzdury wciskać.
    Wyjaśniam. Silka jest KILKA razy cięższa od BK. Skład chemiczny mają niemal identyczny, więc ciepło właściwe dla 1kg również.
    Jeśli do wiadra z 2l wody wsadzisz grzałkę na 1 min, to wodę prawie zagotujesz.
    Jeśli do wiadra z 10l wody wsadzisz grzałkę na 1min, jej temperatura podniesie się tylko nieznacznie.
    Taka sama energia, dostarczona, a jednak różnica widoczna.
    Nie zastanawiałeś się dlaczego w masywnych kościołach latem jest chłodno?
    Silka stabilizuje temperaturę. Owszem, jeśli upały potrwają dłużej i ona się nagrzeje. Ale w przeciwieństwie do BK, w ciągu dnia nie powoduje takiego wzrostu temperatury, jak BK.
    Miałem okazję nie raz w takim domu z BK przebywać w trakcie upałów, więc wiem co piszę. Nie jest to tylko wiedza zaczytana na necie.
    Z resztą podobny problem jest na poddaszach, gdzie nad głową jest tylko lekka wełna.
    A dobrym rozwiązaniem są np. popularne w moich stronach lane skosy, które w czasie upałów - również sprawdziłem - robią różnicę na plus.

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Wydawałoby się, że takie forum powinno SŁUŻYĆ wszystkim tym, którzy wiedzy nie posiadają, wymianie doświadczeń, spostrzeżeń...
    A tymczasem 90% postów to walka. Jak w Dniu Świra. Że moja racja jest mojsza niż twojsza.
    I tylko wynik się liczy, kto komu bardziej.

    Ja nie będę się upierał że moje mury są najlepsze, bo są najmojsze. Kupiłem taki materiał, bo fabrykę miałem pod nosem. Cena wygrała. Ale nie tylko ona decydowałą.
    Jeśli ktoś się zastanawia czy wybrać silkę czy BK, dajmy mu wszystkie argumenty, do których sami doszliśmy, żeby nie popełnił naszych błędów.
    Z silką trzeba wiedzieć jak pracować.
    Otwory pod puszki - tylko otwornicą diamentową, bez udaru bo jest krucha. Taka otwornica to i tak must have, bo daje radę tak samo w betonie ze zbrojeniem a wcale bardzo droga nie jest.
    Pilnować dylatacje na etapie podłogówki, żeby była gruba i ciągła, bo jak wylewka dojdzie do muru, to potem podczas wygrzewania ściana pęka.
    Pytać ekipę czy umie murować na klej, czy wolą zaprawę murarską. Bo byle kielnią zwłaszcza murując cienkie działówki, jak dają cienko kleju to spartolą.
    Faktem jest że murowanie BK to przyjemność, że nie każdy che murować silkę, że BK jest wdzięczna w obróbce, łatwo dociąć pół bloczka, skrócić na wysokości żeby ograniczyć wysokość wieńca, czego przy silce łatwo zrobić się nie da. Jeśli inwestor sam chce murować, powinien o tym wiedzieć.
    Ale mój majster sam przyznał, że gdyby murował dla siebie, wybrałby silkę.

    Jest tyle istotnych kwestii, a gada się tylko o termice, tak jakby w domu tylko o grzanie chodziło. A prawda jest taka, że przez ściany ucieka średnio 25% ciepła produkowanego w domu. Różnica 15% w termice przegrody wybierając BK oznacza w skali domu mniej niż 4%.

    To są istotne rzeczy, o których inwestor powinien się tutaj dowiedzieć.
    A czego się dowiaduje? Że musi liczyć tylko na siebie. Że dowie się tutaj tylko kto jest większym mądralą.
    Mam nadzieję że się mylę, ale widzę że osób, które udzielały tutaj wartościowe porady jest coraz mniej.
    A to dzięki nim to forum się rozwijało.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie uwzględnił piwnicy to wszelkie obliczenia o kant rzyci potłuc. Bo rozwala system wentylacji i termoizolacji.
    .....
    Skąd takie pytanie, rozumiem ze jak możesz dyskredytujesz moje obliczenia, ale tu Twoje obawy całkowicie nieuzasadnione.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, występuje całkiem sporo dni bardzo słonecznych. Wymieniłem jednak dwa argumenty: akumulacyjność przydatna latem, gdy chroni przed szybkich przegrzaniem, oraz w okresach przejściowych, gdy zmniejsza sezonowe zapotrzebowanie na ciepło grzewcze.
    Dom z BK, gdzie tu widzisz przegrzanie?



    A przez większość tego czasu chodziła podłogówka w łazienkach, kilka razy odpaliłem kominek i całkiem sporo razów klimę na grzanie oczywiście.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaki marketing? Silikat wybrałem, bo załatwiał mi dwie rzeczy:

    1. oszczędność na grubości przegrody zewnętrznej
    2. akumulacyjność
    Cytat Napisał Ratpaw;8163589[*
    grubość ścian (jak w bunkrze ) - u mnie 48 cm
    U mnie grubość ścian 46,5-47cm (20cm EPS, 24cm BK, tynk wewnętrzny, zewnętrzny, klej).
    18cm pełnej silki to nieco ponad 300kJ/m2K. 24cm BK 500 nieco ponad 100KJ/m2K. Niby 3x mniej... Tylko istotny jest ten K. Żeby cokolwiek to grzało czy chłodziło to musi być różnica temperatur (i musi to ciepło najpierw odebrać a potem oddać - albo odwrotnie, zależnie od tego, czy ma chronić przed przegrzaniem czy wychłodzeniem). A ta jest znikoma i do grzania, i do chłodzenia (no, chyba, że ktoś robi ogrzewanie i/lub chłodzenie ścienne, to owszem - akumulacyjność ściany zaczyna mieć znaczenie).

    Jak chciałeś mieć akumulację, to trzeba było zrobić płytę fundamentową grzewczą. Albo grubszą wylewkę.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Raczej należy optymalizować przede wszystkim mając na uwadze docelową klasę energetyczną budynku.
    Na pewno oglądałeś ten filmik? Jeżeli mam wydać x zł na ocieplenie (okna, źródło ciepła, rekuperator itp. - dotyczy wszystkiego, co może zaspokoić tak samo skutecznie potrzeby, ale ma różne koszty inwestycyjne) , to pytanie - kiedy się te pieniądze zwrócą. Jak ktoś ma tanie kWh ciepła - znacznie mniejszy wydatek na elementy energooszczędne budynku będą optymalne. Jak ktoś ma drogą kWh - optymalne będzie wydanie większych pieniędzy na grubszą termoizolację, lepsze okna, sprawniejszy rekuperator itd. Co do tego ma klasa?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Daj spokój. Nigdy nie spotkałem się z pękaniem ścian od bruzdowania.
    Ja spotkałem się wielokrotnie z pękaniem. Ty nie?
    Z jakich ekspertyz korzystałeś że wiesz, że to nie od bruzdowania?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie rozumiem tego zdania. Mam kilka wersji OZC, z uwzględnieniem piwnicy i bez, z odzyskiem ciepła w piwnicy i bez. Piwnicę będę wentylował, bo należy wentylować każde pomieszczenie w domu. Nie chcę tam żadnych zapaszków.
    Wiesz po co cytuję? Sam napisałeś (co cytowałem):
    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Mi Asolt wyliczył w OZC mniej niż 2 MWh rocznie na domek 113 m3 (samego mieszkania, bez piwnicy).
    Jak masz różne, to czemu podajesz takie, które nie pasuje do stanu rzeczywistego?


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Pisałem też o GWC. Jestem cierpliwy,
    Też jestem cierpliwy. Więc zapytam jeszcze raz.
    ile by kWh więcej było, gdybyś zastosował zwykły montaż, a nie MOWO? Ile przy rekuperacji kWh zyskujesz dzięki GWC?


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Co do nadproży, cena zależy od rozmiaru. A poza tym te conajmniej cztery, podziel przez 2, bo mają po 12cm grubości.
    Tak, podawałem cenę najdłuższych. Tak, mają 12cm i pojedynczo mam w ścianach działowych.
    Kosztowały mnie:
    - Nadproża 2,3m 14szt*144zł=2016
    - Nadproża 2m 4szt*134zł=536
    - nadproża 1,4m 16szt*104=1664

    Jakbym robił rolety, to miałbym tylko raz podwójne (w drzwiach wejściowych).

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Mnie na mój dom nadproża z BK wyszłyby ok 4tyś. Co przy cenie za wszystkie bloczki 16tyś (z transportem), stanowi 25% kosztów. A nie liczyłem tu 3 otworów o szerokości 3m każdy. Więc te 4tyś dalej nie rozwiązały by problemu.
    A ile kosztowało Cię rozwiązanie, które zastosowałeś? Owszem, nadproża prefabrykowane kosztują. Ale jak ich nie kupujesz to musisz kupić szalunki, beton, pręty do zbrojenia, pracę ludzi i czas. A potem radzić sobie z mostkiem cieplnym, bo akurat tutaj termoizolacja między nadprożem a światem zewnętrznym jest znikoma (tyle, co EPS nasuniesz na ramę przy standardowym montażu).


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Wyjaśniam. Silka jest KILKA razy cięższa od BK. Skład chemiczny mają niemal identyczny, więc ciepło właściwe dla 1kg również.
    Jeśli do wiadra z 2l wody wsadzisz grzałkę na 1 min, to wodę prawie zagotujesz.
    Jeśli do wiadra z 10l wody wsadzisz grzałkę na 1min, jej temperatura podniesie się tylko nieznacznie.
    Taka sama energia, dostarczona, a jednak różnica widoczna.
    Jak włożysz w ścianę grzałkę - zgoda. Robi różnicę. Od powietrza wewnątrz domu ileż ta silka ciepła ogrzeje, jak nie przegrzałeś domu? Gdy różnica między temperaturą ściany a powietrza jest bliska zera latem? Żeby tę silkę ogrzać - trzeba NAJPIERW przegrzać pomieszczenie.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Nie zastanawiałeś się dlaczego w masywnych kościołach latem jest chłodno?
    Bo mają malutkie zyski słoneczne i bytowe oraz są nieocieplone i wychładzają się nocami (popatrz na temperatury w nocy nawet latem). Czyli jest to dziurawe wiadro do którego ciepło leje się cieniutkim strumyczkiem. Współczesny dom to szczelne wiadro, z licznymi przeszkleniami i dużymi zyskami słonecznymi i bytowymi. Samo ciepło się z niego nie wyleje. Bez chłodzenia się nie obejdzie tak czy inaczej. A jak powietrze w pomieszczeniu nie jest przegrzane, to ściana żadnej energii z niego nie odbierze (nie schłodzi).
    Chodziłem do liceum, które mieściło się w budynku wybudowanym w XVIII w jako klasztor dominikanów. Ściany grubo ponad metr. Oj, ciężko było w upały. I to od niezależnie od pory dnia. Ale tam i okna, i zyski duże były.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Ale w przeciwieństwie do BK, w ciągu dnia nie powoduje takiego wzrostu temperatury, jak BK.
    Albo nie rozumiesz praw fizyki, albo zakładasz że rozmawiasz z głupcami i możesz im takie bzdury wciskać.
    Jakim prawem, jak nie przegrzane jest powietrze w pomieszczeniu, ściana może odebrać ciepło? Pamiętaj, że nie może go oddać na zewnątrz, bo jest dobrze izolowana. Czy wiaderko ma 1l, czy 5l - jak się cięgle do niego nalewa, to się przeleje. Więc nie należy dopuścić do nalewania (przegrzewania) domu.


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Miałem okazję nie raz w takim domu z BK przebywać w trakcie upałów, więc wiem co piszę. Nie jest to tylko wiedza zaczytana na necie.
    Z resztą podobny problem jest na poddaszach, gdzie nad głową jest tylko lekka wełna.
    Też przebywałem. I miałem komfortowe temperatury.

    Na poddaszach większym problemem jest to, że za tą wełną masz 60 czy więcej stopni - bo nie wiedzieć czemu ludzie lubią ciemne dachy które rozpalają się od słońca. Do tego tej wełny ludzie oszczędzają i dają mało, bo przecież za niskie i za małe się zrobią pomieszczenia, jak dadzą 40cm - to i ta gorąca blacha grzeje. Do tego dochodzą zyski słoneczne z okien połaciowych pod bardzo niekorzystnym pod tym względem kątem do promieni słonecznych i w żaden sposób niezacienionych.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Jesień.jpg
Wyświetleń:	257
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	462433  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-11-2022 o 00:59

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak chciałeś mieć akumulację, to trzeba było zrobić płytę fundamentową grzewczą. Albo grubszą wylewkę.
    No płyta pod piwnicą miałaby faktycznie wielki sens.
    Na pewno oglądałeś ten filmik? Jeżeli mam wydać x zł na ocieplenie (okna, źródło ciepła, rekuperator itp. - dotyczy wszystkiego, co może zaspokoić tak samo skutecznie potrzeby, ale ma różne koszty inwestycyjne) , to pytanie - kiedy się te pieniądze zwrócą. Jak ktoś ma tanie kWh ciepła - znacznie mniejszy wydatek na elementy energooszczędne budynku będą optymalne. Jak ktoś ma drogą kWh - optymalne będzie wydanie większych pieniędzy na grubszą termoizolację, lepsze okna, sprawniejszy rekuperator itd. Co do tego ma klasa?
    Nie oglądałem, bo nie mam dostępu - pisałem.
    Podstawową sprawą jest właśnie docelowy budynek - 1,5- czy 3- litrowy, a może jeszcze inny. Do tego celu projektuje się przegrody zewnętrzne, stolarkę, rekuperator itd. Więc pytanie "kiedy się zwróci taki dom" należy stawiać już na początku projektu architektoniczno-budowlanego. Takie pytania słyszałem od ponad 20-tu lat i odpowiedzi brzmiały, że nigdy. Po czym nigdy skracało się do np 10-ciu lat. O kant d*py takie "liczenie".
    Wiesz po co cytuję? Sam napisałeś (co cytowałem):
    Wzięto pod uwagę istnienie piwnicy, ale grzeję tylko parter. Piwnica jest wentylowana z rekuperacją (osobna instalacja), w części garażowej dodatkowo występuje infiltracja powietrza zewnętrznego - wszystko to zostało wzięte pod uwagę.
    ile by kWh więcej było, gdybyś zastosował zwykły montaż, a nie MOWO? Ile przy rekuperacji kWh zyskujesz dzięki GWC?
    Nie wiem ile, można to policzyć, tylko po co robić źle, skoro można dobrze. Kaseta rolety zewnętrznej to puszka wypełniona powietrzem zewnętrznym i nie powinna przylegać do nadproża sporego okna - to jest wystarczający powód, aby zastosować montaż okna w warstwie izolacji.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #74
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Nie wiem ile, można to policzyć, tylko po co robić źle, skoro można dobrze. Kaseta rolety zewnętrznej to puszka wypełniona powietrzem zewnętrznym i nie powinna przylegać do nadproża sporego okna - to jest wystarczający powód, aby zastosować montaż okna w warstwie izolacji.
    Dokładnie tak - montaż w warstwie izolacji sie nigdy nie zwroci? Jasne jak ktos:
    1. nie bierze pod uwage wrostu cen energii
    2. inflacji

    U mnie 47 metrow nadproz pod ktorych mam puchy z roletami. Dzieki montazowi w warstwie ocieplenia pod kazda pucha mam 10 cm Piru z lambda 0,021.

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    no i OK.
    Ja tak sobie niekiedy oglądam detale, w tym montażu kasety rolety, żaluzji, itp w przekroju ściany zewnętrznej i widzę więcej błędnie pokazanych przykładów montażu, a niżeli prawidłowych. Efektem źle zamontowanej kasety rolety nadokiennej może być liniowy mostek termiczny.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    C
    Przy tak cienkiej ścianie konstrukcyjnej robi się problem z gniazdkami, rurami itp.
    ]

    Bawią mnie takie wymysły teoretyków.
    Nie mam żadnych problemów z pękaniem i gniazdkami w ścianie zarówno 18 cm jak i 12 cm z silikatów.

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Bawią mnie takie wymysły teoretyków.
    Nie mam żadnych problemów z pękaniem i gniazdkami w ścianie zarówno 18 cm jak i 12 cm z silikatów.
    Warto podkreślić słowa koleżanki. Szkoda by ktoś miał wziąć na poważnie bzdury wypisywane na tym forum przez niektórych.
    Mam ściany 12 cm - bruzdowane i osadzane gniazdka fi 80 i pęknięć - żadnych - od tego nie mam.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #78
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak, podawałem cenę najdłuższych. Tak, mają 12cm i pojedynczo mam w ścianach działowych.
    Kosztowały mnie:
    - Nadproża 2,3m 14szt*144zł=2016
    - Nadproża 2m 4szt*134zł=536
    - nadproża 1,4m 16szt*104=1664
    co do nadproży, za robociznę zapłaciłem tyle na ile umówiłem się na cały strop. Więc cena wyszła ta sama.
    Materiał? beton kosztował 270zł/m3, więc za takie okno 100cm wychodziło 0,3*0,24*1,4 = 27zł. Plus 2-3 pręty fi12.
    Nad nadprożem i tak jest wieniec więc więcej nie trzeba.
    Mostki? Przecież przenikalność betonu i silki jest podbna, więc nie mam mostków.
    Pytałem ekipę czy nie chcą gotowych L19, to powiedzieli że wolą sami zaszalować, bo dźwigać nie trzeba.
    Szczerze, w okolicy nie widziałem tych nadproży systemowych, mimo że co drugi dom z BK.
    Wszyscy wolą wylewać, bo pewnie jak cenę widzą to im się odechciewa. A ceny które podałeś już chyba dość nieaktualne są, bo ja widziałem o wiele wyższe.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak włożysz w ścianę grzałkę - zgoda. Robi różnicę. Od powietrza wewnątrz domu ileż ta silka ciepła ogrzeje, jak nie przegrzałeś domu? Gdy różnica między temperaturą ściany a powietrza jest bliska zera latem? Żeby tę silkę ogrzać - trzeba NAJPIERW przegrzać pomieszczenie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Albo nie rozumiesz praw fizyki, albo zakładasz że rozmawiasz z głupcami i możesz im takie bzdury wciskać.
    Jakim prawem, jak nie przegrzane jest powietrze w pomieszczeniu, ściana może odebrać ciepło? Pamiętaj, że nie może go oddać na zewnątrz, bo jest dobrze izolowana. Czy wiaderko ma 1l, czy 5l - jak się cięgle do niego nalewa, to się przeleje. Więc nie należy dopuścić do nalewania (przegrzewania) domu.
    Co do termiki, wydaje mi się, że problemem jest, że Ty wychodzisz od założenia teoretycznego i szukasz wytłumaczenia w przyrodzie.
    Ja mam odwrotnie.

    Pootwieraj zimą wszystkie okna i drzwi, przewiej cały dom szybko i całkowicie a następnie zamknij szczelnie wszystkie drzwi i okna.
    Co się dzieje? temperatura szybko wraca do normy.
    Czyli temperatura powietrza owszem, wpłynęła jakoś tam na temperaturę w domu, ale szybko oddała swoje ciepło i temperatura w domu po kilku minutach się ustabilizowała. Nie ma więc permanentnej sytuacji, kiedy temperatura powietrza w domu będzie niższa od temperatury ścian o kilka stopni.

    Wniosek - w drugą stronę będzie tak samo - jeśli latem wpuścisz ciepłe powietrze do domu, szybko odda swoje ciepło murom. A wtedy to temperatura murów będzie decydowała o temperaturze w domu.

    I takie coś obserwowałem wiele razu w mieszkaniu jak mieszkałem w mieście.
    Pamiętam upały i sytuacje w nocy, kiedy powietrze na zewnątrz było już chłodne, więc robiłem maksymalne przeciągi przez całą noc żeby schłodzić mieszkanie. Owszem, udawało mi się to, ale tylko nieznacznie, o 2-3 stopnie przez całą noc. Mimo że powietrze było sporo chłodniejsze, to jednak nie dawało rady szybko schłodzić murów bardziej i przez to nad ranem w domu wciąż panowała temperatura znacznie wyższa od temperatury powietrza nawiewanego z zewnątrz.
    To pokazywało, jak wiele "do powiedzenia" miała tutaj temperatura nagrzanych murów i ich ciepło właściwe.

    A dlaczego tak jest?
    1m3 powietrza to około 1,2kg. Ciepło właściwe powietrza to około 1000J/kg*K.
    W domu mam mniej więcej 700m3 powietrza, czyli 840kg.
    Kiedyś liczyłem ile waży cały mój dom i wyszło mi coś koło 700-800 ton.
    Ciepło właściwe piasku (bo to główny budulec domu to ok. 880J/kg*K, więc jest zbliżone do powietrza.
    To ile wymian powietrza w domu potrzebuję, żeby zwiększyć temperaturę murów do temperatury powietrza nawiewanego?
    Nie będę liczył, ale chyba widać że grube setki.
    Jeśli dom będzie lekki jak np, domy szkieletowe, albo taki z BK, który np. nie ma stropów betonowych, jego masa jest wielokrotnie mniejsza.
    I to się czuje. A przynajmniej ja tak mam.

    Ale to też pokazuje, ile ciepła do domu wchodzi poprzez promieniowanie. Bo mimo iż pozamykamy okna i wyłączymy wentylację, dom w trakcie upałów dalej się nagrzewa. Przyjmuje ogromne ilości energii, które przy małej jego masie, będą mocno wpływać na temperaturę murów.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Mostki? Przecież przenikalność betonu i silki jest podbna, więc nie mam mostków.
    Masz. Dookoła okna każdy ma - przy silce większy, niż przy BK. W końcu tam ze 2-3cm termoizolacji dzieli materiał konstrukcyjny od świata zewnętrznego. Sprawdź termowizją, jak nie wierzysz.

    Dla porównania moje od zewnąrz:


    i od wewnątrz


    Widać też, że na dole mostka nie ma (czy raczej jest prawie niewidoczny) - zasługa ciepłego parapetu jakby ktoś się zastanawiał, czy warto.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Co do termiki, wydaje mi się, że problemem jest, że Ty wychodzisz od założenia teoretycznego i szukasz wytłumaczenia w przyrodzie.
    Ja mam odwrotnie.
    Praktyka i pomiary. Ale zgodne z teorią. A wiesz, jak sam tynk robi mostek do gruntu?


    Za mostek do gruntu robi tu tynk. BK tu ma zerowy mostek - widać to w drzwiach, gdzie glify nie były otynkowane. Więc całą "złą" robotę robi tu te 1,5-2cm tynku o lambdzie podobnej do silki.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Pootwieraj zimą wszystkie okna
    Nie mogę wykonać Twojego eksperymentu, bo mam same fixy.


    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Wniosek - w drugą stronę będzie tak samo - jeśli latem wpuścisz ciepłe powietrze do domu, szybko odda swoje ciepło murom. A wtedy to temperatura murów będzie decydowała o temperaturze w domu.
    No, jak robisz dużą różnicę temperatur, to ciepło przechodzi. Jaka tu będzie różnica temperatur? 20*? 30*? Żeby to zadziałało dla upałów to najpierw musiałbyś ściany schłodzić poniżej zera. Przy różnicy kilku stopni nie zadziała.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    I takie coś obserwowałem wiele razu w mieszkaniu jak mieszkałem w mieście.
    Że otwierałeś drzwi i okna w upały, wpuszczałeś gorące powietrze, zamykałeś i robiło się chłodniej? No, ja mieszkałem w bloku z żelbetu (technologia monolityczna stolica). I nawet w nocy była masakra, tak ściany w nocy grzały... No właśnie, przecież ten Twój eksperyment z otwieraniem okien przeczy temu, co chcesz udowodnić.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    To ile wymian powietrza w domu potrzebuję, żeby zwiększyć temperaturę murów do temperatury powietrza nawiewanego?
    Zapominasz o najważniejszym - gros kWh podnoszących temperaturę w domu to zyski bytowe i słoneczne. Rekuperator "nie wpuszcza" ciepła z wentylacji, bo odzyskuje ciepło tak samo w obydwie strony. Za to słoneczko...:



    To fotka z 6 kwietnia 2018 - tak mi nagrzała się podłoga od słoneczka wpadającego przez okno od południa. Latem u mnie przez to okno nic nie wpada, bo duży okap daje cień. W sezonie grzewczym sięga bardzo daleko - to też taki tip dla domów energooszczędnych. Duży okap daje duże zyski zimą, a niweluje przegrzewanie latem.

    Cytat Napisał hemidall Zobacz post
    Jeśli dom będzie lekki jak np, domy szkieletowe, albo taki z BK, który np. nie ma stropów betonowych, jego masa jest wielokrotnie mniejsza.
    Nie ważne, z czego zbudowany dom (czy wielkość wiadra, jak kto woli). Jak masz za ciepło czy dzień, czy noc - to i tak się przelewa i trzeba wyrzucać klimą (albo cierpieć). A nigdy nie miałem za ciepło w dzień a za zimno w nocy z powodów naturalnych. Jak w dzień wyrzucam upał klimą to wcale w nocy nie marznę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-11-2022 o 14:12

  20. #80
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz. Dookoła okna każdy ma - przy silce większy, niż przy BK. W końcu tam ze 2-3cm termoizolacji dzieli materiał konstrukcyjny od świata zewnętrznego. Sprawdź termowizją, jak nie wierzysz.
    Nie kazdy ma - jak masz 100% ramy okna w warstwie izolacji to nie masz.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Praktyka i pomiary. Ale zgodne z teorią. A wiesz, jak sam tynk robi mostek do gruntu?
    Jeden stopien roznicy to zarabisty mostek. Jakbys ten tynk zrobil po wylewce to bys go nie mial. Podejrzewam, ze w przypadku ocieplonej plyty go także nie bedzie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Za mostek do gruntu robi tu tynk. BK tu ma zerowy mostek - widać to w drzwiach, gdzie glify nie były otynkowane. Więc całą "złą" robotę robi tu te 1,5-2cm tynku o lambdzie podobnej do silki.
    A masz to zdjecie tylko z jednego pomieszczenia, czy z kilku? Czasem, bledne dane wejsciowe daja bledne wnioski..


    Prawda jest taka ze im gestszy material i grubsza przegroda tym chlodniej - dlatego wchodzac do starej swiatyni w 38 stopniowe lato, na ktorej nie masz grama styropianu tylko całośc zbudowana jest z kamiennych blokow czujesz, ze jest ci zwyczajnie zimno - i klimy tam nie uzywają.

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony