dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 125 z 129
Pokaż wyniki od 2.481 do 2.500 z 2565
  1. #2481
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Joanna By

    Zarejestrowany
    Jan 2024
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-435
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    ja mam w calym domu ogrzewanie podlogowe bez grzejnikow i parkiety ( poza lazienkami, kuchnia i jadalnia) w czym problem?
    W tym,ze kiedy budowałam dom mówiono nam ,ze nie mozna montowac pod lite drewno podłogówki.Dzisiaj wiem,ze to bzdura ,ale wówwczas obowiązywała taka ,a nie inna teoria /2004/

  2. #2482
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Joanna By Zobacz post
    W tym,ze kiedy budowałam dom mówiono nam ,ze nie mozna montowac pod lite drewno podłogówki.Dzisiaj wiem,ze to bzdura ,ale wówwczas obowiązywała taka ,a nie inna teoria /2004/
    Nie taka bzdura jak do nie spełniał żadnych standardów energetycznych i podłoga musiała mieć ponad 30*C żeby ogrzać dom.

  3. #2483
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Sporo ciepła na drewnianej podlodze się traci, zwlaszcza w takich domach i ich izolacjach jakie budowano w 2004.

  4. #2484
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Sporo ciepła na drewnianej podlodze się traci, zwlaszcza w takich domach i ich izolacjach jakie budowano w 2004.
    Na co traci? Pierwsza zasada dynamiki "sugeruje", że energia nie może znikać.

  5. #2485
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na co traci? Pierwsza zasada dynamiki "sugeruje", że energia nie może znikać.
    Ciepło nie przechodzi przez drewno tak jak przez kamień/gres. Część trafia do gruntu przez znikomą izolację od niego. Na pewno o tym wiesz wiec po co to głupie pytanie?

  6. #2486
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Ciepło nie przechodzi przez drewno tak jak przez kamień/gres. Część trafia do gruntu przez znikomą izolację od niego. Na pewno o tym wiesz wiec po co to głupie pytanie?
    Czemu zakładasz znikomą izolację?
    Różnica jest taka, że okładzina o większym oporze powoduje wyższą temperaturę we wnętrzu wylewki a tym samym zwiększa ilość energii zmagazynowanej w wylewce. Zwiększone straty łatwo zniwelować dokładając śmiesznie małą grubość EPS pod wylewkę, bo EPS ma lambdę poniżej 0,04 a drewno jakieś 5x większą. Czyli jak na wylewkę kleimy 2cm parkietu to żeby zniwelować straty wystarczy 0,4cm EPS dołożyć pod wylewkę.

    I jeszcze jedna rzecz - ciepło wprowadzone pod budynek gdzie ma uciec? Do jeszcze cieplejszego gruntu poniżej?

  7. #2487
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Zakładam znikomą bo to 2004r kiedy podłogówka raczkowała a w PL jeśli już ją robiono to przeważnie na parterach a styropianu dawano max 10cm, czesto mniej. Przy 10cm pod betonem to te 2-3 cm drewna (przy parkiecie więcej) to spory izolator od góry i straty energii mogą być bardzo duże.
    Teraz jest moda na pompy ciepła i sporo ludzi koniecznie chce robić podłogówki w domach ktore parenaście lat temu były budowane z grzejnikami. Znajomy pracuje w firmie która wykonuje takie podłogówki - najpierw zbijają lub pogłębiają istniejące wylewki i potem dają minimalne ilości styropaniu - często to jest 3-4cm - byle tylko zmieścić na nowej wylewce rurki podłogówki. Przy takim rozwiązaniu straty energii przez drewnianą podłogę mogą być ogromne.
    Oczywiście jak ktoś teraz stawia budynek to sobie da 15-20cm styro i to drewno nie spowoduje strat większych niz 1-2% ale zawsze te straty będą.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 02-02-2024 o 08:03

  8. #2488
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zwiększone straty łatwo zniwelować dokładając śmiesznie małą grubość EPS pod wylewkę, bo EPS ma lambdę poniżej 0,04 a drewno jakieś 5x większą. Czyli jak na wylewkę kleimy 2cm parkietu to żeby zniwelować straty wystarczy 0,4cm EPS dołożyć pod wylewkę.

    I jeszcze jedna rzecz - ciepło wprowadzone pod budynek gdzie ma uciec? Do jeszcze cieplejszego gruntu poniżej?
    Dlatego to forum nie rozwija się. "Eksperci" w pokroju Kaizena. Znają się (przyp. - nie) na wszystkim najlepiej i przekazują dalej bzdury. Jeśli grunt jest cieplejszy niż wnętrze domu, to postaw na nim dom bez izolacji podłogi. Według tej "teorii" powinieneś mieć darmowe ogrzewanie (pewnie geotermalne)
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #2489
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Przy 10cm pod betonem to te 2-3 cm drewna (przy parkiecie więcej) to spory izolator od góry i straty energii mogą być bardzo duże.
    Jaki parkiet ma więcej niż 3cm? Na podłogówkę 15mm to "na bogato"

    Policzyłeś, ile to "bardzo duże" w kWh/r/m2 wychodzi?

    Przyjmuje się, że grunt ma ok. +8*. I to jest pesymistyczna wersja bliska prawdy tylko nie dotyczy to gruntu pod budynkiem ogrzewanym.

    Ale wejdź sobie tutaj:
    https://www.meteo.waw.pl/hist.pl
    wybierz temperaturę gruntu -10 i zobacz, jakie temperatury zmierzono dla gruntu nie tylko nie ogrzewanego od góry - dla gruntu nie odizolowanego nawet od świata zewnętrznego.

    Ta temperatura może być pod budynkiem nieogrzawanym. tutaj kolega wrzucał wykresy. Niestety wcięło obrazki, ale było na nich, że nigdzie, pod całym domem w czasie jeszcze budowy temperatura pod płytą nie spadła poniżej +8* (a ogrzewał tylko przez pewien czas garaż).

    W przypadku powietrza jak tylko ogrzeje się od ściany to ulatuje. Grunt nie może ulecieć. Więc niezależnie jak wysoką miałby lambdę, to staje się magazynem ciepła. Po kilku (może kilkunastu) latach temperatura stabilizuje się znacznie powyżej tych naturalnych 8*. Tym wyższej, im gorsza izolacja od gruntu, im mniejsza lambda gruntu i im lepsza termoizolacja ścian fundamentowych. im wyższa temperatura podłogi i pewnie jeszcze kilka czynników przegapiłem. Ale tak czy inaczej jest cieplej, ciepło nie odlatuje a jedynie jest odprowadzane głębiej (gdzie jest jeszcze cieplej - sprawdź na powyższej stronie na głębokości -50 czy na innych wykresach z pomiarów do znalezienia w necie) i na boki.

  10. #2490

    Domyślnie

    To dlaczego dales 18cm grafitu na podloge? Zalujesz?

  11. #2491
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    To dlaczego dales 18cm grafitu na podloge? Zalujesz?
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7369341

  12. #2492
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Grunt pod domem ma 4-7C zimą przeważnie, oczywiscie zalezy ktory region kraju. Dolecowa temp w domu 20-22C wiec róznica spora ciągle jest. Te 2-3cm deski ciągle będzie sporym izolatorem jesli od spodu jest mało styro.

  13. #2493
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Grunt pod domem ma 4-7C zimą przeważnie,
    Podasz źródło? Więcej miał Pan Kejk zanim zaczął grzać.

    Edyta. Nie tylko kolega ma takie pomiary. Mam też informacje od Brinkmanna z czasów, gdy rozważałem płytę grzewczą.
    Natomiast pod plyta w naszej technologii, przy wersji Grzewcza 20, pod domem mamy calorocznie stala temperature powyzej 10°C, wachanie w strefie 2K. Wiemy to z obliczen i z obserwacji empiricznych, mam domy gdzie plyta i okolice sa "szpikowane" czujnikami.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-02-2024 o 11:36

  14. #2494
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podasz źródło? Tyle to miał Pan Kejk zanim zaczął grzać.
    No właśnie.... zaczął grzać tylko oddawał ciepło potrzebne do ogrzania domu do gruntu....

  15. #2495
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    No właśnie.... zaczął grzać tylko oddawał ciepło potrzebne do ogrzania domu do gruntu....
    To nie jest odpowiedź na pytanie o źródło Twoich danych.

  16. #2496

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Dlatego to forum nie rozwija się. "Eksperci" w pokroju Kaizena. Znają się (przyp. - nie) na wszystkim najlepiej i przekazują dalej bzdury. Jeśli grunt jest cieplejszy niż wnętrze domu, to postaw na nim dom bez izolacji podłogi. Według tej "teorii" powinieneś mieć darmowe ogrzewanie (pewnie geotermalne)
    Może to ruski agent, którego zadaniem jest siać dezinformacje i doradzać nam niekorzystne finansowo rozwiązania? Wiesz wojna hybrydowa i te sprawy

  17. #2497
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Może to ruski agent, którego zadaniem jest siać dezinformacje i doradzać nam niekorzystne finansowo rozwiązania? Wiesz wojna hybrydowa i te sprawy

    A jakie masz "prawdziwe" informacje o temperaturze pod budynkiem? Sam siejesz dezinformację.

    W okresie zimy, we wszystkich analizowanych schematach budynków, temperatura krawędzi podłogi na gruncie jest wyższa od temperatury powietrza zewnętrznego, podczas gdy w okresie lata temperatura ta jest niższa (o ok. 8,5°C i 10°C odpowiednio dla budynku naziemnego i budynków podziemnych), co powoduje, że zimą grunt ogrzewa, a latem chłodzi podłogę.

    http://delibra.bg.polsl.pl/Content/41670

    A tu "moje" ogrzewanie podłogowe nieogrzewanego budynku - "niestety", znikome, bo odizolowałem podłogę bo chciałem grzać do wyższych temperatur. Ale zanim odpaliłem ogrzewanie, to:


    Gdyby nie tylko tynkiem "wchodziło" ciepło, to cała podłoga by znacznie jaśniej "świeciła", niż ta skromna warstwa tynku o nędznej lambdzie wciśnięta między BK z EPS na murze a EPS w podłodze.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-02-2024 o 11:06

  18. #2498

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jakie masz "prawdziwe" informacje o temperaturze pod budynkiem? Sam siejesz dezinformację.
    Gdybyś potrafił czytać ze zrozumieniem to być wiedział, że ja w tym wątku ani słowa nie napisałem o temperaturze gruntu pod budynkiem a tylko sobie zażartowałem.

  19. #2499
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.347

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie jest odpowiedź na pytanie o źródło Twoich danych.
    https://www.researchgate.net/publica...n_A_Case_Study

    Badania robione w PL.
    Zauważ jak bardzo różni się temperatura gruntu pod budynkiem w stosunku do tej na zewnątrz fundamentu - czyli tyle ciepła idzie w piach.... Zresztą autor wyliczył że przy tak mizernej izolacji do gleby traci się 2000 KWh przez zimę. Budynek z minimalną izolacją pod wylewką (styro 4cm) więc najlepszy do tego typu badań.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cb1.jpg
Wyświetleń:	525
Rozmiar:	50,3 KB
ID:	468025
    (a) summer, (b) autumn, (c) winter, and (d) spring.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 05-02-2024 o 07:00

  20. #2500
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To nie jest odpowiedź na pytanie o źródło Twoich danych.
    [...]


    (a) summer, (b) autumn, (c) winter, and (d) spring.
    I gdzie tu widzisz potwierdzenie stwierdzenia:
    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Grunt pod domem ma 4-7C zimą przeważnie,
    ?
    Ja widzę potwierdzenie, że nie spada poniżej 10*. I to przy kompletnie nieocieplonych fundamentach, co stosunkowo łatwo i tanio zmienić. I warto, bo widać, jak to ściana fundamentowa jest mostkiem. Im dalej od ściany, tym cieplej pod domem - to nie sam grunt pod domem tak naprawdę generuje duże straty, a powietrze na zewnątrz za pośrednictwem gruntu na zewnątrz i ściany fundamentowej. Jak kto woli kierunek strat nie jest pionowo w dół, a łukiem w bok.

    A przy okazji dygresja - jaka jest głębokość przemarzania na tych rysunkach? A jaka wg "oficjalnych" wytycznych?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 05-02-2024 o 08:03

Strona 125 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony