dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 128 z 136
Pokaż wyniki od 2.541 do 2.560 z 2706
  1. #2541
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.465
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Na falowniki, czy magazyny energii często otrzymuje się długie np. 10 letnie gwarancje. Jasne, że z zwłaszcza u chińskich producentów z tą gwarancją może być różnie, natomiast kiedyś miałem obawy związane z pompą ciepła ale jej zakup względem ogrzewania czystym prądem już się zwrócił.
    Nie ma w tym logiki. To, że pompa ciepłą działa nie oznacza, że ogniwa będą działały. Nie ma między tymi technologiami żadnego związku. O tym właśnie piszę: kierowanie się emocjami ("miałem obawy"), racjonalizowanie swojego wyboru ma być argumentem za wydaniem extra 50 tysięcy i to w bieda wersji. Ten magazyn za kilka tysi dożyje chociaż momenty wyjścia na zero?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  2. #2542
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie ma w tym logiki. To, że pompa ciepłą działa nie oznacza, że ogniwa będą działały. Nie ma między tymi technologiami żadnego związku. O tym właśnie piszę: kierowanie się emocjami ("miałem obawy"), racjonalizowanie swojego wyboru ma być argumentem za wydaniem extra 50 tysięcy i to w bieda wersji. Ten magazyn za kilka tysi dożyje chociaż momenty wyjścia na zero?
    Dokładnie, pytałeś GIK-a i też nie podał konkretnych wyliczeń a ma to juz kilka lat włącznie z elektrykiem... Czyli nie opłaca się

    Nadal uważam że robienie inwestycji PV z magazynem plus zakup nowego elektryka jest dużo gorszym rozwiązaniem niz zakup mieszkania....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  3. #2543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ja patrzę na cały koszt instalacji, która obecnie kosztuje około 50tyś za 10kWp PV z falownikiem hybrydowym, rozdzielnicą UPS, oraz magazynem energii 15kWh.

    6000zł dostajemy dotacji na magazyn.
    7000zł na instalacje PV z falownikiem hybrydowym.

    Czyli koszt dla nas to 37tyś zł. Do tego jeszcze sobie można odliczyć podobno od podatku taką instalacje więc realnie jeszcze mniej.

    Przy auto konsumpcji 50% oraz sprzedaży pozostałych 5000kWh za 1000zł inwestycja zwraca się po 6 latach przy cenie 1kWh na poziomie 1zł.

    Automatyczne zasilanie awaryjne całego domu mamy dodatkowo "w gratisie". Jak dla mnie to się opłaca stąd padła decyzja o montażu. Jak wyjdzie w praktyce zobaczymy.
    Nie odpowiedziales, jaki jest koszt takiego falownika?

    A potem porownaj ceny twojej instalacji robionej samemu oraz koszt instalacji bez magazynu ze standardowym falownikiem tez robionej samemu.

  4. #2544
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dokładnie, pytałeś GIK-a i też nie podał konkretnych wyliczeń a ma to już kilka lat włącznie z elektrykiem... Czyli nie opłaca się

    Nadal uważam że robienie inwestycji PV z magazynem plus zakup nowego elektryka jest dużo gorszym rozwiązaniem niż zakup mieszkania....
    Oczekujesz Excela? Nie mam. Mam bilans produkcji, zużycia, importu i eksportu.

    Aby oszacować czy to się opłaca lub nie. Wystarczy podsumowania całkowitej konsumpcji domu.
    Podsumowanie produkcji z PV
    Dodanie zwiększonej konsumpcji z magazynu energii.
    I tak.

    Całkowita konsumpcja za zeszły rok 12,07MWh .

    Produkcja za zeszły rok 11,51MWh
    -----------------------------------

    42% czy;i 5,11MWh potrzeb zostało zaspokojonych z PV

    17% 2,11 MWh zostało zaspokojonych z Magazynu energii I to jest właśnie kwota którą się oszczędza

    41% - 4,85MWh import z sieci.

    4,41MWh export do sieci.


    W danych wynika, że miałem za mała instalację, pod koniec roku rozbudowałem magazyn i PV o dodatkowe 10kWp. Dokupiłem też elektryka.

    Dodatkową sprawą aby uwiarygodnić koszty czy stopę zwrotu należy uwzględnić na co ta energia poszła.
    Bo jeśli na paliwo to stopa zwrotu znacznie się skraca.

    Rocznie robię 20tyś.
    Elektrykiem wychodzi na to, że zrobię z 15tyś. Przy średnim zużyciu wraz ze stratami 15~16KWh za 100km. 2,4MWh energii to kosztuje.
    Natomiast w paliwie jeżdżąc wokoło komina po mieście uwzględniając moje auto to 9l/100km Diesla. Czyli jakieś 8-9tyś zł.


    Ale jak widać, wszystko też zależy od kreatywności liczenia stopa zwrotu to ciekawa przypadłość. Każdy może wyliczyć co sobie tam wymarzył.

    ALE takie istotne ale.
    Paliwo muszę kupić chy tego chcę czy nie. A już nie muszę w większości go kupować.

    Oczywiście Magazyn energii nie jest do tego niezbędny. On zyskał w zeszłym roku 2,11MWh czyli jakieś 2tyś zł Czy jak to tam policzyć (nie chce mi się liczyć ile mnie kosztuje 1kWh - bo mnie nie kosztuje już, Kaizen mi policzy pewnie.) Teoretycznie 20+lat zwrot inwestycji.
    Ale magazyn był za mały. Rozbudowa nawet 3 krotna teraz jest już ułamkiem dodatkowych kosztów. A ilość energii do wykorzystania wzrośnie krotnie.

    To co dla Was napisałem traktujcie jako ciekaowstke. Nie mam zamiaru Was przekonywać, że wydałem dobrze pieniądze i wyśmieje Was, jeśli będziecie uważać, że wydałem je źle. Więc oszczędźmy sobie wycieczki.
    Dyskutujmy, bo to ciekawe.

    ps. sito.
    Ja uważam, że kupno chleba jest lepsze niż bułek.
    Taki sam typ porównania

    edyt. Na ten rok mam cel z zejściem energii importu do 25~30% max. Myśle, że się uda. A to możliwe jest tylko dzięki magazynowi energii. Przy starych zasadach nie jest to istotne. Prawda. Ale czy one naprawdę bedą nam trwać jeszcze 10 lat? Jeśi tak to super Jeśli nie... tanio się z tym pogodzę.
    Ryzyk fizyk
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 18-04-2024 o 10:23
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  5. #2545
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Oczekujesz Excela? Nie mam. Mam bilans produkcji, zużycia, importu i eksportu.

    Aby oszacować czy to się opłaca lub nie. Wystarczy podsumowania całkowitej konsumpcji domu.
    Nie, nie wystarczy. Trzeba jeszcze uwzględnić bilansowanie godzinowe, cenę prądu, sprawność magazynu i jego amortyzację.


    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ja uważam, że kupno chleba jest lepsze niż bułek.
    Taki sam typ porównania
    Nie, to nie takie porównanie. Energię z magazynu masz dokładnie taką samą, jak z sieci. Dostajesz taki sam chleb. Tylko jeden z piekarni z dostawą do domu i nic Cię nie obchodzi, a w drugiej sytuacji kupujesz piec, maszynę do wyrabiania ciasta, podpisujesz umowę z serwisantem itd. itp. Różnica w wydawanych pieniądzach, ryzykach (z jednej strony magazyn zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, ale jest ryzyko, że coś się zepsuje i wygeneruje koszty albo i zagrożenie dla zdrowia).

  6. #2546
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Oczekujesz Excela? Nie mam.

    Dokupiłem też elektryka.

    Dodatkową sprawą aby uwiarygodnić koszty czy stopę zwrotu należy uwzględnić na co ta energia poszła.
    Bo jeśli na paliwo to stopa zwrotu znacznie się skraca.

    Rocznie robię 20tyś.
    Elektrykiem wychodzi na to, że zrobię z 15tyś. Przy średnim zużyciu wraz ze stratami 15~16KWh za 100km. 2,4MWh energii to kosztuje.
    Natomiast w paliwie jeżdżąc wokoło komina po mieście uwzględniając moje auto to 9l/100km Diesla. Czyli jakieś 8-9tyś zł.

    To co dla Was napisałem traktujcie jako ciekaowstke. Nie mam zamiaru Was przekonywać, że wydałem dobrze pieniądze i wyśmieje Was, jeśli będziecie uważać, że wydałem je źle. Więc oszczędźmy sobie wycieczki.
    Dyskutujmy, bo to ciekawe.

    ps. sito.
    Ja uważam, że kupno chleba jest lepsze niż bułek.
    Taki sam typ porównania
    Nie ma tu żadnych wycieczek tylko przytoczenie tego co podałeś to raz.
    Dwa to fajnie ze podajesz do obliczeń i porównania dużego diesla i małego elektryka.... Czekamy aż ktoś napisze ze jego elektryczny piździk jest duzo oszczedniejszy od spalinowego RS6

    Ja nie oczekuje Excela bo dość dobrze liczę w głowie
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  7. #2547
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie, nie wystarczy. Trzeba jeszcze uwzględnić bilansowanie godzinowe, cenę prądu, sprawność magazynu i jego amortyzację.




    Nie, to nie takie porównanie. Energię z magazynu masz dokładnie taką samą, jak z sieci. Dostajesz taki sam chleb. Tylko jeden z piekarni z dostawą do domu i nic Cię nie obchodzi, a w drugiej sytuacji kupujesz piec, maszynę do wyrabiania ciasta, podpisujesz umowę z serwisantem itd. itp. Różnica w wydawanych pieniądzach, ryzykach (z jednej strony magazyn zwiększa bezpieczeństwo energetyczne, ale jest ryzyko, że coś się zepsuje i wygeneruje koszty albo i zagrożenie dla zdrowia).
    To uwzględniaj. Ty pracujesz na etacie, nie ma Cię w dzień,
    Ja jestem w domu 90% czasu A jak nie ja to ktoś.
    Co chcesz uwzględniać? Że będę czekał z użytkowaniem sprzętów? Bo? Tak jak napisałem. Mój przykład moje warunki. Dla Ciebie istotne są ilości i %.
    Podstaw pod swoje warunki.
    Nie interesują mnie bilansowania godzinowe, nie dotyczą mnie i w sumie mając magazyn nigdy nie będą


    A co do porównania, racz być obiektywny i zacytuj całość zamiast wyrywka.
    Inwestycja w mieszkanie czy PV z magazynem to właśnie ta klasa porównania.
    Nie każdy stawia magazyn aby się dla niego zarabiał.
    Natomiast nie każdy chce więcej mieszań aby użerać się z lokatorami i mieć dodatkowe sprawy na głowie.

    Więc jak już napisałem, nawet prosiłem. Oszczędzimy sobie takich pustych postów. Dałem wam dane. Podstawcie swoje warunki.
    Napiszcie o tym. Chętnie odpowiem co wiem.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  8. #2548
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Nie ma tu żadnych wycieczek tylko przytoczenie tego co podałeś to raz.
    Dwa to fajnie ze podajesz do obliczeń i porównania dużego diesla i małego elektryka.... Czekamy aż ktoś napisze ze jego elektryczny piździk jest duzo oszczedniejszy od spalinowego RS6

    Ja nie oczekuje Excela bo dość dobrze liczę w głowie
    Kolego, podaje to co mam Napisałem.
    moje auto
    Dlaczego mam podawać jakieś tam Wasze auta? co poradzę, że 3.0 tyle pali.... Dla mnie i tak jest oszczędne w porównaniu do starszych.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  9. #2549
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Dziękuje Wam, za dyskusje i same merytoryczne fakty.
    Dowiedziałem się, że mam sobie prąd używać 30gr taniej i czekać do taryf i okienek.
    Oj... życie na nowo dzięki temu ułożę sobie ! Zaoszczędzę na mieszkania kolejne.

    Dowiedziałem się też, że mam pozbyć się dużego diesla i kupić sobie jakieś spalinowe pikaczento 1.0 z LPG pewnie.
    Wtedy mogę porównać z elektrykiem. I się go pozbyć bo się nie opłaci.

    Dużo się dowiedziałem, same mądre głowy tutaj.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  10. #2550
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Kolego, podaje to co mam Napisałem.
    Dlaczego mam podawać jakieś tam Wasze auta? co poradzę, że 3.0 tyle pali.... Dla mnie i tak jest oszczędne w porównaniu do starszych.
    Nie chodzi o nasze auta. Tylko o to ze masz teraz na utrzymaniu dwa i oba są bez sensu. Jedno nadaje się tylko do miasta a drugie się do niego nie nadaje. A wrzuciłeś je do jednego wora ( i obliczeń )
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  11. #2551
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    To uwzględniaj. Ty pracujesz na etacie, nie ma Cię w dzień,
    Ja jestem w domu 90% czasu A jak nie ja to ktoś.
    I auto jeździ nocą? Bo nie wiem, skąd wiesz, jak pracuję ani co to ma do rzeczy.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Nie interesują mnie bilansowania godzinowe, nie dotyczą mnie i w sumie mając magazyn nigdy nie będą
    A szkoda, bo ma sprawność równiutkie 100%, zero kosztów instalacji i używania i praktycznie nieskończona moc i pojemność za darmo.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    A co do porównania, racz być obiektywny i zacytuj całość zamiast wyrywka.
    Zacytowałem całe post scriptum. Co masz na myśli?

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Nie każdy stawia magazyn aby się dla niego zarabiał.
    O tym pisałem. Ty twierdzisz, że:
    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Nie mając magazynu musiał bym dokupować prąd. ze 2MWh rocznie. + Na auto kolejne 3MWh.
    Nic dziwnego, że nikt nie wierzy, że magazyn potrafi zaoszczędzić tyle MWh (średnio ponad 13kWh dziennie).

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Więc jak już napisałem, nawet prosiłem. Oszczędzimy sobie takich pustych postów. Dałem wam dane.
    Podałeś, ile zaspokoiłeś z magazynu. Ale nie podałeś jaka tego część to było wyręczanie bilansowania godzinowego ani ile energii poszło w straty. Nie sztuka ładować i rozładowywać magazyn - sztuka to robić z sensem. A porównując opłacalność inwestowania kasy w coś trzeba porównać z sytuacją, gdy tego nie kupujemy. Czyli z sytuacją, gdy bilansowanie godzinowe i międzyfazowe jest i działa, a nie z jego nieistnieniem. Oraz uwzględnić przychód ze sprzedaży kWh które byś sprzedał, gdyby magazynu nie było. Oraz, że dokupiłbyś w nocy, gdy ceny niskie, bo w dzień korzystałbyś w przytłaczającej większości z produkcji bieżącej i bilansowania godzinowego.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-04-2024 o 11:13

  12. #2552
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Nie chodzi o nasze auta. Tylko o to ze masz teraz na utrzymaniu dwa i oba są bez sensu. Jedno nadaje się tylko do miasta a drugie się do niego nie nadaje. A wrzuciłeś je do jednego wora ( i obliczeń )
    Jedno i drugie bez sensu? A to ciekawe. Wiesz o czymś lepiej niż ja? posłucham. Uzasadnij. Dlaczego moje auta są bez sensu. Znasz moje potrzeby lepiej niż ja sam.
    Mądrego warto posłuchać - więc słucham.
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  13. #2553
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    908

    Domyślnie

    Wracając do tematu.

    Najgorsze jest to że większość do obliczeń zawsze podaje skrajne dane . Czyli tam gdzie trzeba podać ile się zaoszczędziło podaje cenę energii najwyższą , a jak podaje ile kosztowało go ogrzewanie w zimie to zazwyczaj podaje najniższą

    Mnie Kaizen ładnie wypunktował i naprowadził na właściwe tory w innym temacie i przyznałem mu rację. No ale po tym forum widać że nie każdy to potrafi
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  14. #2554
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I auto jeździ nocą? Bo nie wiem, skąd wiesz, jak pracuję ani co to ma do rzeczy.
    Sam pisałeś w kilu pstach, że nie miał byś kiedy ładować, bo w pracy jesteś w dzień.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A szkoda, bo ma sprawność równiutkie 100%, zero kosztów instalacji i używania i praktycznie nieskończona moc i pojemność za darmo.
    No super, a jakie masz rachunki? Takie jak ja? Skoro działa lepiej.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zacytowałem całe post scriptum. Co masz na myśli?
    kontekstu wypowiedzi zabrakło. Mieszkania vs magazyn.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    O tym pisałem. Ty twierdzisz, że:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nic dziwnego, że nikt nie wierzy, że magazyn potrafi zaoszczędzić tyle MWh (średnio ponad 13kWh dziennie).
    Nikt nie wierzy? Nie poradzę. Zaraz wkleję screen. Z bieżącego miesiąca.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20240418_123301_Loxone.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	468737


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Podałeś, ile zaspokoiłeś z magazynu. Ale nie podałeś jaka tego część to było wyręczanie bilansowania godzinowego ani ile energii poszło w straty. Nie sztuka ładować i rozładowywać magazyn - sztuka to robić z sensem. A porównując opłacalność inwestowania kasy w coś trzeba porównać z sytuacją, gdy tego nie kupujemy. Czyli z sytuacją, gdy bilansowanie godzinowe i międzyfazowe jest i działa, a nie z jego nieistnieniem. Oraz uwzględnić przychód ze sprzedaży kWh które byś sprzedał, gdyby magazynu nie było. Oraz, że dokupiłbyś w nocy, gdy ceny niskie, bo w dzień korzystałbyś w przytłaczającej większości z produkcji bieżącej i bilansowania godzinowego.
    Człowieku, ale to Twoje problemy. Ja mam G11. Nie widzę ani 1 uzasadnienia ani korzyści abym innej taryfy potrzebował.

    I zrozum JA NIE PORÓWNUJE. Ja podałem mój przykład.

    Ty sobie porównuj. Twój problem.

    kompletnie błędne założenia i wnioski wyciągacie. Jak gdybym chciał sie z wami porównywać.
    Nie mam powodów aby to robić, ja nie mam auta dla sąsiada, ani domu, ani magazynu.
    Mam go dla siebie. Mogę dać wam garść danych. Wnioski muszą być Wasze.

    Edyt. te 3% importu mogły by nie istnieć. Ale to jest takie zabezpieczenie Magazynu aby zawsze pracował w optymalnych ustawieniach. Gdyby był w OFFgrid. Nie było by żadnego przestoju i jakiegokolwiek braku energii.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 18-04-2024 o 11:39
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  15. #2555
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Wracając do tematu.

    Najgorsze jest to że większość do obliczeń zawsze podaje skrajne dane . Czyli tam gdzie trzeba podać ile się zaoszczędziło podaje cenę energii najwyższą , a jak podaje ile kosztowało go ogrzewanie w zimie to zazwyczaj podaje najniższą

    Mnie Kaizen ładnie wypunktował i naprowadził na właściwe tory w innym temacie i przyznałem mu rację. No ale po tym forum widać że nie każdy to potrafi
    Czyli nie umiesz podłożyć swoich danych?
    Rzeczywiście dobrze liczysz
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  16. #2556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie ma w tym logiki. To, że pompa ciepłą działa nie oznacza, że ogniwa będą działały. Nie ma między tymi technologiami żadnego związku. O tym właśnie piszę: kierowanie się emocjami ("miałem obawy"), racjonalizowanie swojego wyboru ma być argumentem za wydaniem extra 50 tysięcy i to w bieda wersji. Ten magazyn za kilka tysi dożyje chociaż momenty wyjścia na zero?
    Jakich 50tyś? Ja prawdopodobnie o ile otrzymam dotacje wydam 30tyś na swoją instalację. Jak już będę miał wszystko zrobione i dostanę dotacje to napiszę ile dokładnie mnie to kosztowało.

    Napisałem o pompie ciepła bo na tamte czasy też były głosy, że drogie to, że się nigdy nie zwróci bo się zepsuje itd. a jednak się zwróciło.

    Odnośnie magazynów LFP - zobaczymy ile to czasu podziała, ale są producenci, którzy udzielają na nie gwarancji 10 lat. Magazyny te są też montowane w autach, gdzie w aucie działają przyśpieszenia, jest duża zmienność temperatur, duże pobory prądu do napędzania auta i ładowania na szybkich ładowarkach. No i nawet na baterie w autach są producenci, którzy udzielają 7 lat gwarancji lub 150tyś kilometrów. Akumulator pracujący w domu ma mniej więcej stałą temperaturę, niskie prądy i bardzo dobre warunki do pracy.

    Dla porównania np. producent akumulatorów rozruchowych w autach firma Bosch oferuje tylko 2 lata gwarancji na swoje akumulatory kwasowo-ołowiowe a jak ktoś dba to taki akumulator spokojnie starcza na 6-7 lat. Stąd skoro producenci dają tak wysokie gwarancje na LFP to prawdopodobnie są pewni tej technologii. Jak będzie to pożyjemy zobaczymy. Ja się nie zdziwię jeśli te akumulatory będą wytrzymywać 15-20 lat użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście jeśli ktoś będzie rozładowywać do 0 i ładować/obciążać dużymi prądami to nie zdziwię się, że akumulator mu szybko padnie, ale ja kupiłem wyższą pojemność też dlatego aby akumulator się nie męczył, tylko pracował z mocą poniżej zaleceń producenta (producent dopuszcza z tego co pamiętam 7,5kW, u mnie rzadko kiedy będzie powyżej 4kW).

    Nie twierdzę, że to mi się zwróci na 100%, pożyjemy zobaczymy, czas pokaże.

  17. #2557
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Czyli nie umiesz podłożyć swoich danych?
    Rzeczywiście dobrze liczysz
    Ale co ja mam liczyć jak mój dom zużył za cały 2023r ~5000 kWh ? Tu nie trzeba nic liczyć. Gdyby nie grzanie CWU z COP1 byłoby jeszcze niższe...

    Samo zużycie ma dla mnie drugorzędne znaczenie bo najbardziej mnie interesuje ile zapłaciłem. A to całe 357zł średnio miesięcznie w domu w którym wszystko jest na prąd włącznie z ogrzewaniem, CWU, indukcją , studnią głębinową i oczyszczalnią....
    Domek 86m szkieletowy ogrzewany klimą 3,5kW
    Koza 6kW w salonie na darmowy chrust jako urządzenie szczytowe
    CWU pędzone COP1. W domu wszystko na prąd. Rocznie ~5000 kWh

  18. #2558
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.465
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Jakich 50tyś? Ja prawdopodobnie o ile otrzymam dotacje wydam 30tyś na swoją instalację. Jak już będę miał wszystko zrobione i dostanę dotacje to napiszę ile dokładnie mnie to kosztowało.
    Racja, nieco powyżej 37 tysięcy. Nadal jest to kasa, z którą się liczę.
    Napisałem o pompie ciepła bo na tamte czasy też były głosy, że drogie to, że się nigdy nie zwróci bo się zepsuje itd. a jednak się zwróciło.
    Boże, to niesamowite, jak racjonalizujesz swoje wybory. Ty naprawdę widzisz związek między się pompą ciepła i magazynem energii w postaci "bo też były głosy przeciw"????
    Odnośnie magazynów LFP - zobaczymy ile to czasu podziała, ale są producenci, którzy udzielają na nie gwarancji 10 lat.
    To są te magazyny za kilka tysi czy takie 2-3 razy droższe? Bo z tego "są producenci" nijak nie wynika jakość najtańszych rozwiązań.
    Magazyny te są też montowane w autach, gdzie w aucie działają przyśpieszenia, jest duża zmienność temperatur, duże pobory prądu do napędzania auta i ładowania na szybkich ładowarkach. No i nawet na baterie w autach są producenci, którzy udzielają 7 lat gwarancji lub 150tyś kilometrów.
    Czy to są te same magazyny, do których podałeś link na OLXie?
    Akumulator pracujący w domu ma mniej więcej stałą temperaturę, niskie prądy i bardzo dobre warunki do pracy.
    A ma aktywne chłodzenie, jak w magazynach, o których piszesz wyżej? Zdajesz sobie sprawę, że podajesz zalety magazynów z najwyższej półki w kontekście magazynów z najniższej półki?
    Dla porównania np. producent akumulatorów rozruchowych w autach firma Bosch oferuje tylko 2 lata gwarancji na swoje akumulatory kwasowo-ołowiowe a jak ktoś dba to taki akumulator spokojnie starcza na 6-7 lat. Stąd skoro producenci dają tak wysokie gwarancje na LFP to prawdopodobnie są pewni tej technologii.
    Kolega kupił głośniczki komputerowe, które miały na pudełku napisane "500W!". Widać producent był pewien swojego wyrobu i z pewnością nie kłamał co do mocy.
    Jak będzie to pożyjemy zobaczymy. Ja się nie zdziwię jeśli te akumulatory będą wytrzymywać 15-20 lat użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta.
    A ja się nie zdziwię, jak te najtańsze LFP wytrzymają 1000 cykli, a nie 6 do 8 tysięcy. W międzyczasie kilka z nich spuchnie od przeciążeń.
    Oczywiście jeśli ktoś będzie rozładowywać do 0 i ładować/obciążać dużymi prądami to nie zdziwię się, że akumulator mu szybko padnie, ale ja kupiłem wyższą pojemność też dlatego aby akumulator się nie męczył, tylko pracował z mocą poniżej zaleceń producenta (producent dopuszcza z tego co pamiętam 7,5kW, u mnie rzadko kiedy będzie powyżej 4kW).

    Nie twierdzę, że to mi się zwróci na 100%, pożyjemy zobaczymy, czas pokaże.
    No czyli lubisz się uczyć na swoich błędach.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #2559
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    660

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Ale co ja mam liczyć jak mój dom zużył za cały 2023r ~5000 kWh ? Tu nie trzeba nic liczyć. Gdyby nie grzanie CWU z COP1 byłoby jeszcze niższe...

    Samo zużycie ma dla mnie drugorzędne znaczenie bo najbardziej mnie interesuje ile zapłaciłem. A to całe 357zł średnio miesięcznie w domu w którym wszystko jest na prąd włącznie z ogrzewaniem, CWU, indukcją , studnią głębinową i oczyszczalnią....
    No i ok, więc dlaczego podważasz moje dane? Czy to ja pytam się czy mi się opłaca? Wy twierdzicie, że mi się nie opłaca. A ja uważam, że się opłaca.

    Jednak pokazałem kilka kwestii które są subiektywne i działają w oparciu o własne dane, warunki i oczekiwania.

    Ty zapłaciłeś 357zł. Ok.
    Ja zapłaciłem jakieś 600, bo mi brakło nieco prądu.

    Ty wydałeś na paliwo i drewno do kozy, za kominiarza, sprzątanie tej kozy, podpałki, itp.

    Ja wydałęm tylko kilka stówek za dodatkowe paliwo do diesla którym czasem musiałem pojechać..

    Dodaj te koszty do swojego rachunku.
    mój wyniosł 600zł + 3000zł za paliwo w dieslu a km zrobię 20tyś. Ja tym wożę nie tylko swoje 4 litery i rodziny ale też towar do mojej działalności.

    Hipokryzja poziom master. Oczekujesz od innych swoich danych kiedy sam podajesz tylko te najmniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Gik ; 18-04-2024 o 12:16
    --------- Domek 85m2 po podłodze. Poddasze użytkowe z antresolą. Łącznie 120m2--------------------
    ---------------- Fundament 30cm XPS | Sciana 30cm 0,32 | Dach 12PIR +20 PUR ---------------------------
    -- CO wodne - piec Kospel 6kW + Klimatyzator 3,5kW + Grzałki Łazianki 2x 0,4kW | Rekuperacja.---
    - PV ON-Grid 9,9kWp - 8,2kW Falownik | Magazyn 3x MPII 5000VA + 14,4kWh (6x2,4kW) ----------
    - PV OFF-Grid 10,05kWp - 6,4kW Ładowarka

  20. #2560
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Sam pisałeś w kilu pstach, że nie miał byś kiedy ładować, bo w pracy jesteś w dzień.
    Chyba Cię jeden Niemiec dopadł.
    Co nie zmienia tego, że nie ważne, gdzie jest właściciel - ważne, gdzie stoi auto gdy PV produkuje nadmiarowe kWh i gdzie i kiedy jeździ (żeby te załadowane kWh wyjeździć).

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    kontekstu wypowiedzi zabrakło. Mieszkania vs magazyn.
    Sam go nie podałeś.

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ja mam G11. Nie widzę ani 1 uzasadnienia ani korzyści abym innej taryfy potrzebował.
    Tak jak i z magazynem dowodzi, że nie podejmujesz racjonalnych ekonomicznie decyzji. A potem uważasz, że spijasz śmietankę.


    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Ale to jest takie zabezpieczenie Magazynu aby zawsze pracował w optymalnych ustawieniach. Gdyby był w OFFgrid. Nie było by żadnego przestoju i jakiegokolwiek braku energii.
    W off-gridzie wystarczyłoby Ci prądu z PV?
    A niby co magazyn ma robić w miesiącu, w którym produkcja trwa z 7-8 godzin i produkuje z 6x mniej kWh niż V-VIII? Na bieżąco by dom całą produkcję zużył (zwłaszcza gdy nie ruszasz się z niego).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-04-2024 o 12:16

Strona 128 z 136

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony