dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Ile można wycisnąć z

    Witam!

    Mam dość przekombinowany dach i zastanawiam się, ile możnaby z niego wycisnąć: ile paneli i jak zorientowanych, a co za tym idzie ile mocy ?
    Południowa część dachu ma wymiar ok. 11m (szerokość) x 3m(do szczytu krokwi). Załączam fotkę z geoportalu.
    Poza pokryciem własnego zapotrzebowania na energię elektryczną myślałem też o wspomaganiu ogrzewania CO/CWU.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DACH_POWIEKSZENIE.jpg
Wyświetleń:	63
Rozmiar:	9,8 KB
ID:	439351  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Może kilkanaście paneli.
    Np. 14-16 sztuk po 330Wp = 4.620Wp - 5.280Wp.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Kilkanaście paneli na całość, czy tylko kierunek południe ? Jeśli całość, to słabo, bo spodziewałem się, że wejdzie więcej, gdyby spróbować zagospodarować dodatkowo kierunek wschód-zachód.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Chyba zbyt optymistycznie. Może jednak 12-14 paneli.
    Po dwa panele na 3 małych połaciach i ~8 na głównej?
    Trzeba to narysować sobie w skali.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    @StrusPedziwiatr Najpierw określ co te PV mają wnieść?

    1 Jaką moc potrzebujesz aktualnie oraz w przyszłości
    2 Czy masz ogrzewanie elektryczne bezpośrednie lub pośrednie PC
    3.Ile możesz przeznaczyć na instalację i jaka będzie stopa zwrotu z inwestycji ? W mojej ocenie stopy do 5 lat są sensowne w innym przypadku szkoda sobie dupę zawracać.

    4. Na przedstawionym zdjęciu jedynie długi kawałek dachu poniżej 2 trójkątnych lukarn nadaje się do wykorzystania weszłoby 11 paneli to moc od 3,1 kwp (PV poli 290) do 4,4 kwp (PV mono 400) w takeij konfiguracji masz jeden string nie masz optymalizatorów i innych komunikatorów.

    5 Rozkładanie paneli po połaciach to zeszpecenie domu zauważ że kanel lest w bardzo grubym peszlu UV i tego kabla to bys potrzebował bardzo dużo to też nie jest tanie.

    6. 3-4 MWH rocznie spokojnie starczy do ogrzewania domu nawet bezpośrednio prądem ale przy zastosowaniu taryfy g12w i wtedy to na spokojnie, jeżeli masz jak widac dom 300m2+ to spokojnie do zasilenia PC
    7 Jeżeli potzrebujesz powyzej 4,5 kwp to moze instalacja na gruncie?
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 13-01-2020 o 14:47

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał StrusPedziwiatr Zobacz post
    Południowa część dachu ma wymiar ok. 11m (szerokość) x 3m(do szczytu krokwi). Załączam fotkę z geoportalu.
    Poza pokryciem własnego zapotrzebowania na energię elektryczną myślałem też o wspomaganiu ogrzewania CO/CWU.
    Są dwa popularne rozmiary paneli: 1x1,6m i 1x2m. Pytanie czy te 3m to dokładnie 3m, czy może 3.5m, bo to oznacza różnice czy wejdzie 1 panel 2m (~400W), czy wejda 2 panele 1,6m (czyli 600-700 nawet), a na całej połaci ze 6-7 x 400W czy ze 16-17 x 300W.

    Poupychać możesz na każdej połaci po pare sztuk, ale to podraża instalacje bo więcej roboty plus raczej musi to być instalacja solar edge, zeby zacienienia od tych połamańców i rózne nasłonecznienie przy róznych kątach na dachu nie zjadały produkcji. Jak upchenisz na każdym kawałku dachu to pewnie ze 7KWp być wycisnął, ale to trzeba znać dokładne rozmiary każdej połaci.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Zamiast SE można pomyśleć o mikroinwerterach. Ale chyba jest to mało popularne rozwiązanie i pewnie jest bardzo mało takich instalacji.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Są dwa popularne rozmiary paneli: 1x1,6m i 1x2m. Pytanie czy te 3m to dokładnie 3m, czy może 3.5m, bo to oznacza różnice czy wejdzie 1 panel 2m (~400W), czy wejda 2 panele 1,6m (czyli 600-700 nawet), a na całej połaci ze 6-7 x 400W czy ze 16-17 x 300W.

    Poupychać możesz na każdej połaci po pare sztuk, ale to podraża instalacje bo więcej roboty plus raczej musi to być instalacja solar edge, zeby zacienienia od tych połamańców i rózne nasłonecznienie przy róznych kątach na dachu nie zjadały produkcji. Jak upchenisz na każdym kawałku dachu to pewnie ze 7KWp być wycisnął, ale to trzeba znać dokładne rozmiary każdej połaci.
    A ile to upychanie będzie kosztowało i za ile lat się zwróci?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Może nigdy się nie zwróci ale nie zawsze musi o to chodzić.
    Można kupić samochód o 30 tys zł tańszy i za te 30 tys. zainstalować PV.
    Może PV się nie zwróci ale da przychód a samochód mniej straci na wartości (bo tańszy) i mniej się zapłaci za AC.
    A satysfakcja z instalacji PV gwarantowana
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A ile to upychanie będzie kosztowało i za ile lat się zwróci?
    No racja!!
    Sorki. Już odszczekuje Ty nie upychałeś, to w żadnym innym przypadku u nikogo upychanie nie ma sensu!
    Do autora: potrzebujesz instalacji 4KWp, bo tyle ma kolega gawel, i każda inna wielkość instalacji jest niepotrzebna a już z pewnością dziwna, nieopłacalna itd itp.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Może nigdy się nie zwróci ale nie zawsze musi o to chodzić.
    Można kupić samochód o 30 tys zł tańszy i za te 30 tys. zainstalować PV.
    Może PV się nie zwróci ale da przychód a samochód mniej straci na wartości (bo tańszy) i mniej się zapłaci za AC.
    A satysfakcja z instalacji PV gwarantowana
    Skąd wiesz że ja tak zrobiłem ? Prorok czy co ?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    No racja!!
    Sorki. Już odszczekuje Ty nie upychałeś, to w żadnym innym przypadku u nikogo upychanie nie ma sensu!
    Do autora: potrzebujesz instalacji 4KWp, bo tyle ma kolega gawel, i każda inna wielkość instalacji jest niepotrzebna a już z pewnością dziwna, nieopłacalna itd itp.
    Nie napisał ile i kiedy tego prądu będzie potrzebował a od tego trzeba zacząć. Ze zdjęcia widać ze dom jest duży więc pozornie średnia instalacja była by OK i wraz PC mogłaby mieć sens

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Skąd wiesz że ja tak zrobiłem ? Prorok czy co ?
    Najwiekszym prorokiem tutaj jest Ty. Żeby daleko nie szukać, w Twoim stylu parę postów wyżej:

    "3-4 MWH rocznie spokojnie starczy do ogrzewania domu nawet bezpośrednio prądem"

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie napisał ile i kiedy tego prądu będzie potrzebował a od tego trzeba zacząć.
    Zadał proste pytanie:
    "Ile można z tego dachu wycisnąć".

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Zadał proste pytanie:
    "Ile można z tego dachu wycisnąć".
    Pewno z 50 kwp jakby obłożyć wszystko z każdej strony i są takie instalacje że długość połączeń to 50 mb masakra.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Najwiekszym prorokiem tutaj jest Ty. Żeby daleko nie szukać, w Twoim stylu parę postów wyżej:

    "3-4 MWH rocznie spokojnie starczy do ogrzewania domu nawet bezpośrednio prądem"
    Bo to prawda a twoim stylu jest negowanie tego co napisze daruj sobie.

  17. #17

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Miesięczne zużycie energii elektrycznej, tak uśredniając wg rachunków, to 600kWh, w tym CWU w okresie letnim z elektrycznego boilera 200l (załącza się 3 razy dziennie, każde załączenie trwa 2h, temp. wody max 50'C).

    Założyłem wcześniej osobny temat w dziale ogrzewanie, może po części odpowie na niektóre pytania i wątpliwości. Link poniżej.

    Pytanie w obecnym wątku brzmi, czy z tego dachu uda się wycisnąc instalację mocno wspomagającą ogrzewanie. Panele na gruncie odpadają, za mała działka i za dużo cienia. Jestem w stanie pozbyć się tych cholernych lukarn, żeby powiększyć powierzchnię na południowej połaci dachu. Jej wymiary to 10m80cm x 3m20cm. W poniższym wątku założyłem maksymalny budżet 50k, ale jeśli fotowoltaika dałaby radę w krótkim czasie się zwrócić (max 7-8 lat?), to mógłbym budżet trochę zweryfikować.


    https://forum.muratordom.pl/showthre...58#post7895058

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał StrusPedziwiatr Zobacz post
    Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Miesięczne zużycie energii elektrycznej, tak uśredniając wg rachunków, to 600kWh, w tym CWU w okresie letnim z elektrycznego boilera 200l (załącza się 3 razy dziennie, każde załączenie trwa 2h, temp. wody max 50'C).

    Założyłem wcześniej osobny temat w dziale ogrzewanie, może po części odpowie na niektóre pytania i wątpliwości. Link poniżej.

    Pytanie w obecnym wątku brzmi, czy z tego dachu uda się wycisnąc instalację mocno wspomagającą ogrzewanie. Panele na gruncie odpadają, za mała działka i za dużo cienia. Jestem w stanie pozbyć się tych cholernych lukarn, żeby powiększyć powierzchnię na południowej połaci dachu. Jej wymiary to 10m80cm x 3m20cm. W poniższym wątku założyłem maksymalny budżet 50k, ale jeśli fotowoltaika dałaby radę w krótkim czasie się zwrócić (max 7-8 lat?), to mógłbym budżet trochę zweryfikować.


    https://forum.muratordom.pl/showthre...58#post7895058
    Zużywasz dokładnie tyle prądu co ja +/-. Więc przedstawię ci moją analizę do PV. Korzystam z taryfy g12w i mam strukturę zużycia prądu I/II 30/70 założyłem że moje PV pokryją 100% I strefy i może z 1MWH II strefy czyli pozostałoby mi do zaplaty 4 mwh rocznie po 35 gr(przed podwyżce po 41 ?) =1400+150 opłat stałych razem 1550 czyli miesięcznie ok 130 zł.

    Obecnie płaciłem za prąd 4000-4200/rok tak więc 4200-1550=2650

    Moja instalacja kosztowała 17900 po ulgach 10 600/2650= 4

    Przy dobrym słońcu licząc po starych cenach moja instalacja zwróci się po 4 latach


    Większa instalacja w moim przypadku nie miała sensu i zwiększała okres zwrotu ponad dwukrotnie. Ja tego nie akceptuje bo traktuję to ze wydaję moje oszczędności z góry na kilka lat do przodu na prąd 4 ok ale 8-10 to już zdecydowanie nie.

    Na forum byłem rugany za zmiane zdania bo byłem przeciwnikiem PV dlatego że brałem pod wzgląd instalację rzędu 8-10 kwp bilansującą 100% zużycia a to się nie opłącało jak na razie.

    Nie ma sensu wydawania prawie 5 tys na 1 kwp aby produkowały prad w II strefie po 35 groszy
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 13-01-2020 o 19:41

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Skąd wiesz że ja tak zrobiłem ? Prorok czy co ?
    Nie chwyciem!
    Miałem na myśli własne przemyślenia.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-01-2020 o 21:36
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie chwyciem!
    Miałem na myśli własne przemyślenia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony