dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 73

Temat: Fotowoltaika

  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Wybiegasz 20 lat naprzód. Za daleko. Do tego czasu wymyślimy sposób przechowywania energii przez pół roku i sobie to zainstalujemy. Albo wyrzucimy PV, które do tego czasu się już spłaci. Jaki problem?
    Właśnie w tym jest problem, że inwestycja w PV jest długoterminowa. Ja zainwestowałem w PV z PC i powinno mi się to zamortyzować po 7-8 latach. Jednak patrząc cały czas na to, co robią przy ustawie o OZE, nie jestem tego pewny. Czas pokaże. Ja wyżej szybciej przystąpię do termomodernizacji.
    Sam chyba nie wierzysz, że powstana tanie aku, które przechowają energię z lata do zimy.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Popatrz w lustro i powtórz co napisałeś i będziesz miał 100% racji
    Popatrz w moje posty, przeczytaj ze zrozumieniem, że nikogo do niczego nie namawiam tylko wskazuję, że istnieje inny sposób i będziesz miał 0% racji.
    Strasznie tak bezrefleksyjnie żyć.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Właśnie w tym jest problem, że inwestycja w PV jest długoterminowa. Ja zainwestowałem w PV z PC i powinno mi się to zamortyzować po 7-8 latach. Jednak patrząc cały czas na to, co robią przy ustawie o OZE, nie jestem tego pewny. Czas pokaże. Ja wyżej szybciej przystąpię do termomodernizacji.
    Sam chyba nie wierzysz, że powstana tanie aku, które przechowają energię z lata do zimy.
    Część PV która pracuje w I taryfie spłaci się po 8-9 latach. Będzie działać dłużej. Potem podpiszemy nową umowę na kolejne 15 lat.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Część PV która pracuje w I taryfie spłaci się po 8-9 latach. Będzie działać dłużej.
    Panele pewnie tak (o ile wandale czy szalejąca ostatnio natura im nie zaszkodzą). Pytanie, jak osprzęt, mocowanie i ile inwerterów w tym czasie padnie.
    Oczywiście przy założeniu, że nie ubezpieczasz, nie ma żadnych kosztów utrzymania, faktycznie zastępujesz kWh które byś kupił (a nie na siłę zużywasz prąd w czasie drogiej strefy) i ustawodawca nie wpadnie na żaden dziwny pomysł. Tak dużo tych warunków, że jest ryzyko graniczące z pewnością, że będzie się zwracało dużo dłużej.

    Ale teoria, że z PC zwraca się szybciej jest bez sensu - przecież wtedy trzeba liczyć koszt kWh/3 albo i /4 - a koszt inwestycji razem z PC jest dużo większy. Więc czas zwrotu jest dużo dłuższy.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Panele pewnie tak (o ile wandale czy szalejąca ostatnio natura im nie zaszkodzą). Pytanie, jak osprzęt, mocowanie i ile inwerterów w tym czasie padnie.
    Oczywiście przy założeniu, że nie ubezpieczasz, nie ma żadnych kosztów utrzymania, faktycznie zastępujesz kWh które byś kupił (a nie na siłę zużywasz prąd w czasie drogiej strefy) i ustawodawca nie wpadnie na żaden dziwny pomysł. Tak dużo tych warunków, że jest ryzyko graniczące z pewnością, że będzie się zwracało dużo dłużej.

    Ale teoria, że z PC zwraca się szybciej jest bez sensu - przecież wtedy trzeba liczyć koszt kWh/3 albo i /4 - a koszt inwestycji razem z PC jest dużo większy. Więc czas zwrotu jest dużo dłuższy.
    Tu raczej chodzi o to, że szybszy zwrot przy większym zużyciu prądu, czyli grzaniu prądem.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Tu raczej chodzi o to, że szybszy zwrot przy większym zużyciu prądu, czyli grzaniu prądem.
    PC zmniejsza zużycie prądu względem grzania kablami 3-4 czy nawet 5x przy dobrej gruntówce zmniejszając tyle samo razy koszt kWh ciepła.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PC zmniejsza zużycie prądu względem grzania kablami 3-4 czy nawet 5x przy dobrej gruntówce zmniejszając tyle samo razy koszt kWh ciepła.
    Widzisz Kaizen jakie Ty masz ograniczone horyzonty myślowe. Już Ci raz dokładnie to tłumaczyłem. Może w skrócie jeszcze raz. Niektórzy mają średnie zużycie prądu bez co i cwu na poziomie 5MWh rocznie, zapotrzebowanie na CO coś około 30MWh plus 6-7 MWh na cwu.
    Chciałem zastąpić czarne złoto czymś bardziej czystym i nie "pójść z torbami".
    Więc założyłem PC i PV, bez PC nie założyłbym tak dużej instalacji PV., Bez PV długo bym się zastanawiał na PC przy grzejnikach. Jak chcesz sobie więcej przypomnieć odwiedź temat PC w starym zmodernizowanym domu albo jakoś tak
    Ostatnio edytowane przez Jack3030 ; 19-10-2017 o 19:38

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Niektórzy mają średnie zużycie prądu bez co i cwu na poziomie 5MWh rocznie, zapotrzebowanie na CO coś około 30MWh plus 6-7 MWh na cwu.
    Jak to nie jest 1000m2 rezydencji, to dużo lepiej wyjdą na przeznaczeniu pieniędzy na izolację.
    A konkretnie, to jakiej mocy PV masz na myśli i jaką PC byś do tego doliczył, żeby miała ona sens ekonomiczny? Tak żebyśmy sobie mogli taki przykład przeliczyć.

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Czyli jak w zimie pootwieramy wszystkie okna w domu to nam się PC i PV szybciej zwróci.
    Im więcej ciepła PC produkuje, tym szybciej się zwróci. Jak ktoś chce w celu udowodnienia, że ma sens i otwiera okna - jego wola. Tak, wtedy jego rachunki ciągle będą kwotowo tym niższe od "konkurenta" z kablami czy kotłem grzewczym, im więcej kWh dom zużyje.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Panele pewnie tak (o ile wandale czy szalejąca ostatnio natura im nie zaszkodzą). Pytanie, jak osprzęt, mocowanie i ile inwerterów w tym czasie padnie.
    Oczywiście przy założeniu, że nie ubezpieczasz, nie ma żadnych kosztów utrzymania, faktycznie zastępujesz kWh które byś kupił (a nie na siłę zużywasz prąd w czasie drogiej strefy) i ustawoda
    Nie ubezpieczam się, bo ubezpieczenie nie służy do zwiększenia rentowności czy zysków. U mnie rzadko coś się psuje. Zapewne z powodu kultury technicznej.
    Zaryzykuję.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Nie ubezpieczam się, bo ubezpieczenie nie służy do zwiększenia rentowności czy zysków. U mnie rzadko coś się psuje. Zapewne z powodu kultury technicznej.
    Zaryzykuję.
    A co ma kultura techniczna do pijanego Ziutka, co zechce sprawdzić, jak daleko rzuci ceglówką czy nie mniej zakręconego Ksawerego, co konarem zechce sprawdzić zasięg?

    Ubezpieczenie służy temu, żeby jakieś mniej lub bardziej nieprzewidziane zdarzenie nie powiedziało "stop zarabianiu". Czyli żeby przewidywane NPV było bardziej prawdopodobne.

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Zaryzykuję.
    Ja tam skłonny jestem do ryzyka wydając 10zł na kupon Lotto. Nawet na samochód za 5K zł wykupiłbym AC. A wydając 20 czy 50K które mają się zwracać kilkanaście lat to moja skłonność do ryzyka jest bliska zeru.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-10-2017 o 21:36

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to nie jest 1000m2 rezydencji, to dużo lepiej wyjdą na przeznaczeniu pieniędzy na izolację.
    A konkretnie, to jakiej mocy PV masz na myśli i jaką PC byś do tego doliczył, żeby miała ona sens ekonomiczny? Tak żebyśmy sobie mogli taki przykład przeliczyć.
    Kaizen jak nieraz czytam Twoje wypociny to się zastanawiam, czy Ty już skończyłeś gimnazjum, a jeśli tak to przelicz sobie 1000m2 x 125kWh/m2 rocznie tj. standard budownictwa lat 90, a jak to przeczytasz to pomyśl jakie głupoty wypisujesz. Podałem ci temat, gdzie dokładniej to opisałem ( gdzie Tobie wyjaśniałem podstawy ekonomiczne mojej inwestycji.
    Wydając na PV + PC około 38 tys. Na dzienie dzisiejszy od początku roku mam rachunek za prąd w wysokości 2,2tys zł, gdzie wcześniej średni rachunek dwumiesięczny wynosił 600zl + gaz do cwu dla 7 osob + wungiel 5-6 tys. na cały rok.
    Moje zużycie energii masz podane w stopce w tych postsch, z których piszę z PC.
    A teraz wykaz się wiedzą i wylicz ile kosztuje ocieplenie 3 piętrowego bliźniaka, powierzchnia ścian około 300 m2 + fundament ( przyziemie w pełni ogrzewane ) około 45m2 + dach, który ma tylko 10cm ocieplenia. Oszacuj jakie koszty CO + cwu bedavpo termomodernizacji.

    Albo lepiej nie, nie ośmieszają się więcej. Ty możesz się tylko wypowiadać w sprawie ogrzewania domów prawie pasywnych.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    standard budownictwa lat 90
    To wtedy czytasz tę część mojej wypowiedzi:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    to dużo lepiej wyjdą na przeznaczeniu pieniędzy na izolację.
    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Podałem ci temat, gdzie dokładniej to opisałem ( gdzie Tobie wyjaśniałem podstawy ekonomiczne mojej inwestycji.
    Nie dostałem. Podeślesz jeszcze raz?

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Wydając na PV + PC około 38 tys.
    I ta PC produkuje 37MWh rocznie? I daje radę w tak słabo ocieplonym budynku?

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Moje zużycie energii masz podane w stopce w tych postsch, z których piszę z PC.
    Z tej PC za 38tys? To na niej też piszesz?


    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    A teraz wykaz się wiedzą i wylicz ile kosztuje ocieplenie 3 piętrowego bliźniaka, powierzchnia ścian około 300 m2 + fundament ( przyziemie w pełni ogrzewane ) około 45m2 + dach, który ma tylko 10cm ocieplenia. Oszacuj jakie koszty CO + cwu bedavpo termomodernizacji.
    300m2 do ocieplenia - to jakieś 37,5K zł - z tynkiem silikonowym i 20cm grafitu. Nie żartuj, że pomnożenie stawki przez m2 to jakieś skomplikowane obliczenia.
    A do OZC trochę mało danych podałeś. Wejdź sobie na bdec.builddesk.pl/ i policz. Też nie specjalna sztuka, tylko trochę danych trzeba.

    I nie nadrabiaj braku argumentów złośliwością, bo to świadczy o Twojej inteligencji i kulturze, nie o mojej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-10-2017 o 22:16

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    300m2 do ocieplenia - to jakieś 37,5K zł - z tynkiem silikonowym i 20cm grafitu.
    Czyli masz już koszt mojej całej instalacji, ale jeszcze dodaj ocieplenie fundamentu, ściany poniżej gruntu tak około 45m2 jak pisałem wyżej. Przyziemie nie ma żadnego ocieplenia połowy ścian i od gruntu też brak ocieplenia. Prawie cale przyziemie jest ogrzewane. Powierzchnia podłóg do ocieplenia to 60m2. Ocieplenie dachu również należałoby poprawić . Może wtedy zapotrzebowanie wyniosłoby 50kWh/m2. Jaki byłby łączny koszt ocieplenia?
    Jaki byłby wtedy roczny koszt ogrzewania? 3tys. zł rocznie ? a ile cwu ?

    Ja na razie w tym roku mam zerowy koszt, tak zerowy, bo kwotowo mniej zaplace, niż wcześniej poleciłem za prąd bytowy i gaz na cwu.

    Oczywiście chodziło o pc ( personal computer ), z którego nieraz pisze, słownik w komórce automatycznie poprawi a Ty chociaż jedną błędna wypowiedź znalazłeś, brawo.
    Temat w dziale o pompach to "PC w starym zmodernizowanym domu" albo jakoś tak.

    PC zużywa mi energii elektrycznej 12MWh rocznie, więc możesz sobie wyliczyć ile ciepła daje, a szczytowym źródlem ciepła działającym w kaskadzie jest kocioł dolnego spalania, a do niego mam 4mp debu, suche klepki - odpad z fabryki parkietu ( pewnie starczy na 2 lata, a kosztowało 500zl ). Jaki mi się palenie znudzi to kupię kocioł gazowy. A jak Prezes postanowi namieszać w ustawie o oze, to przyspieszy moja termomodernizację, na dzień dzisiejszy nie spina się ekonomicznie.

    Teraz będziesz miał coś do dodania?

    Acha żeby Cię jeszcze bardziej zdołować, przychód z wynajmu przyziemia ( dla dwóch fajnych studentek

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Ja na razie w tym roku mam zerowy koszt, tak zerowy, bo kwotowo mniej zaplace, niż wcześniej poleciłem za prąd bytowy i gaz na cwu.
    Żebym dobrze zrozumiał. Wydałeś 38K i twierdzisz, że pozwoliło Ci to obniżyć (nie piszesz ile) rachunki za nośniki energii i to oznacza, że teraz masz rachunki zerowe? Dla mnie zero to zero. A mniej, to mniej.

    I gratulacje, jak wyprodukowałeś 12MWh prądu w panelach i poszły one do PC żeby wyprodukować ciepło. I ta PC i PV kosztowała tylko 38K zł.

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    PC zużywa mi energii elektrycznej 12MWh rocznie,

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    więc możesz sobie wyliczyć ile ciepła daje
    Przeceniasz moje umiejętności jasnowidzenia.


    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    a szczytowym źródlem ciepła działającym w kaskadzie jest kocioł dolnego spalania, a do niego mam 4mp debu, suche klepki - odpad z fabryki parkietu ( pewnie starczy na 2 lata, a kosztowało 500zl ).
    No, ślicznie komplikujesz układ. A całe zasługi przypisujesz PC...
    I ciągle liczby mocno ulotne i niejasne.
    Ale rozumiem niechęć do konkretów, jak podświadomie człowiek czuje, że wydane pieniądze nigdy się nie zwrócą.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Kaizen ja wiem, że zadania tekstowe to jest problem. Rozwiąże to dla ciebie Podałem wyżej mój dotychczasowy koszt nośników energii. tj.roczny koszt prądu 6x600zl=3600, gaz około 2000 z tego na cwu pewnie 1200zl, węgiel 5-6 tys. zł, co daje łącznie średnio 10-11tys. zł rocznie. Po instalacji PC i PV za 9 miesięcy t ego roku mam rachunek 2,2tys zł. Niech do końca roku będzie 4tys.zl . Gazu do cwu już nie używam, węgla nie kupiłem od 3 lat. Doszedł koszt drewna, podałem wyżej.
    Chyba potrafisz wyliczyć ile mniej zapłacę.
    A teraz podaj mi jaki miałbym przewidywany koszt nośników energii ( prąd bytowy, cwu i co ), gdybym ciebie posłuchał i zrobił tylko porządna termomodernizację?
    Chcesz się dalej ośmieszać. Nauczyłeś się doradzać ( z różnym skutkiem ) ludziom, którym budują ciepłe domy, ale nie masz pojęcia w pozostałych tematach.
    Żeby doradzać innym, to trzeba umieć czytać ze zrozumieniem , wiem że ostatnio w szkołach tego ma matmie nie uczą i to jest przykre. Gdzieś napisałem, że wyprodukowałem 12MWh energii?
    Ostatnio edytowane przez Jack3030 ; 20-10-2017 o 15:10

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co ma kultura techniczna do pijanego Ziutka, co zechce sprawdzić, jak daleko rzuci ceglówką czy nie mniej zakręconego Ksawerego, co konarem zechce sprawdzić zasięg?

    Ubezpieczenie służy temu, żeby jakieś mniej lub bardziej nieprzewidziane zdarzenie nie powiedziało "stop zarabianiu". Czyli żeby przewidywane NPV było bardziej prawdopodobne.
    Cieżko będzie rzucić na dach. A jeśli nawet, to 150 zł za jeden panel wychodzi i tak taniej od składki. Opisałeś wybryk chuligański, a kultura techniczna to coś zupełnie innego i jak widzę nieznanego Tobie.
    Kultura techniczna to podejście do techniki. Osoby niekulturalne technicznie nie umieją szanować urządzeń. Mycie samochodu zaczynają od starcia kurzu ścierką. Wrzucają duże obroty na zimnym silniku. Zamykają pralkę na kilka tygodni. Przycinają przedłużacze drzwiami. Kładą narzędzia na błoto lub wodę. Nie czyszczą elektronarzędzi z kurzu i piachu. Nie przytrzymują drzwi podczas wiatru. Rozładowują telefon do końca za każdym razem. Dotykają monitora palcami. Nie pilnują ilości wolnego miejsca na dysku. Wchodzą na ryzykowne strony nie posiadając zabezpieczeń. Nie robią backupów! Nie czyszczą obiektywu. Nie rozumieją czym jest moc urządzenia i jak się ma do przekroju przewodu. Nie odróżniają kWh od kW. Piszą "k" w "kWh" z wielkiej litery. Nie zabezpieczają powierzchni przed malowaniem. Nie dokręcają styków. Nie dokręcają śrub. Dokręcają je za mocno. Itd...

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja tam skłonny jestem do ryzyka wydając 10zł na kupon Lotto. Nawet na samochód za 5K zł wykupiłbym AC. A wydając 20 czy 50K które mają się zwracać kilkanaście lat to moja skłonność do ryzyka jest bliska zeru.
    Zanim podejmę ryzyko obliczam stosunek ryzyka lub koszt do prawdopodobieństwa i wielkości korzyści. Dlatego nie gram w Lotto, bo tam suma wpłat jest tylko ułamkiem wygranych - jest to gra o sumie ujemnej. Z kolei giełda to suma o grze dodatniej. AC samochodu kupuje się nie dla korzyści finansowej, ale dobrego samopoczucia. Inwestycja która ma wysokie prawdopodobieństwo zwrotu przez kilkanaście lat przy niewielkim ryzyku niepowodzenia to wg mnie świetna sprawa.

    Fotowoltaika wg obecnych warunków jest opłacalna jeśli się ją zrobi tanio i ma spłacać energię w G11 lub I G12. Zrobiona dla obniżenia kosztów energii w II G12 jest zupełnie nieopłacalna. Moją instalację zakupiłem przed wejściem obecnego prawa i miała się spłacić w siedem lat.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Wracając do pytania zadanego przez założyciela wątku. http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=278 Tutaj masz monitoring domu okolo 300m2 po dociepleniu, z ogrzewaniem podłogowym: maty na podczerwień i instalacja PV CIGSy i chyba monokryształ, aktualnie ponad 22kWp w panelach, do początku sierpnia było 11,5kWp w panelach. Tak wiec, ogrzewać w ten sposób mozna trzeba tylko mieć świadomość/wyliczenia zapotrzebowanie na energię swojego domu.

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Witam ponownie i dziękuje za wasze wpisy.
    Właśnie dostałem projekt mieszkania i takie mam dane:
    Powierzchnia użytkowa części zamkniętych bez garażu: 146,35m2
    Zapotrzebowanie na ciepło przy-20 stopni 9,7kW
    Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynki EP=86kWh(m2rok)
    Proszę o ewentualne podpowiedzi bo wychodzę z takiego założenia że:
    zakładając PV I PC koszt instalacji jest porównywalny ale jakieś urządzenia zajmują mi pomieszczenie i zapewne wiecznie nie będzie pompa pracowała bo może się uszkodzić za czym ida koszty naprawy
    zakładając PV i maty na podczerwień ciągnę prąd za darmo do wszystkich urządzeń a zimową porą na maty grzewcze gdzie jak piszecie w tym okresie pozyskiwanie energii przez panele jest większe nawet gdy by mi go w magazynie zabrakło to jak dokupię za 1000zł to chyba i tak niewiele w sakli całego roku

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Powierzchnia użytkowa części zamkniętych bez garażu: 146,35m2
    Zapotrzebowanie na ciepło przy-20 stopni 9,7kW
    Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynki EP=86kWh(m2rok)
    Aile EU potrzebujesz? Bo EP to tak zmasakrowany i bezsensowny z punktu widzenia inwestora parametr, że nic nie mówi o ileści ciepła potrzebnej do ogrzania domu.

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Podane mam tak :
    zapotrzebowanie na ciepło
    EA: 327.2 MJ (m2/rok)
    EA: 90.9 kWh(m2/rok)
    EV: 127.8 MJ (m2/rok)
    EV: 35.5 kWh (m2/rok)
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie 6810 W

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony