dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 128
  1. #81

    Domyślnie

    Sprawdź jeszcze wilgotność czymś innym (jakąś stacją pogodową czy czymś w tym rodzaju). U mnie obecnie wilgotność 45%, aeris next 350. Natomiast dziwnie wysoką masz temperaturę wewnątrz domu. Ja u siebie pomimo dużych przeszkleń od strony południowej mam 22,5 stopnia w dzień, a w nocy temp. spada nawet do 21,5 stopnia. Oczywiście rolety zewnętrzne gdy grzeje słońce opuszczone do połowy.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  2. #82

    Domyślnie

    Oba termometry w salonie pokazują 26C z czego jedno z urządzeń ma wbudowany higrometr, który pokazuje 36% wilgotności. Rolety zewnętrzne opuszczone do połowy. Sprawdziłem status na rekuperatorze i mam tam:

    Wywiew 24C, 48% wilgotności
    Wyrzutnia 22C, 56%
    Czerpnia 21,5C, 59%
    Nawiew 24C, 53%
    Przepływ w obie strony jest obecnie na pierwszym biegu na poziomie 150m3/h

    Mając 53% na nawiewie powinienem chyba mieć dużo wyższą wilgotność w domu.
    W weekend mieliśmy imprezkę rodzinną gdzie do naszej czwórki dołączyło 7 dorosłych osób. Wszyscy twierdzili, że jest duszno pomimo, że przeszedłem na sterowanie manualne i ustawiłem na 3 bieg. W końcu trzeba było pootwierać okna.
    Jest jeszcze kwestia bypassu. Rozumiem, że bypass omija filtry i podaje powietrze z zewnątrz bezpośrednio na nawiewy. Nie wiem kiedy to jest przydatne i czemu nie można tego wyłączyć całkiem tylko trzeba podać liczbę godzin, maksymalnie 24?
    I jeszcze przystawiając higrometr do jednego z nawiewów gdzie udało się go ulokować wskazuje temperaturę 24C i wilgotność 38% zatem gdzieś ta wilgotność ucieka skoro na reku wilgotność na nawiewie jest 53%. Mogło by się to gdzieś skraplać po drodze? Przy takich temperaturach to chyb mało prawdopodobne?
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 23-04-2018 o 12:51

  3. #83

    Domyślnie

    Z tą dusznością to dziwna sprawa. Ja nie mam takich odczuć. Myślę, że uczucie duszności bardziej skorelowane jest z temperaturą niż wilgotnością. Nie wiem czy to wina reku. Po pierwsze dziwne jest to, że masz tak wysoką temperaturę w domu. Lato przecież się na dobre jeszcze nie zaczęło, a Ty masz 26 stopni w domu. Może chodzi Ci jeszcze ogrzewanie i nie jesteś tego świadomy?
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  4. #84
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    madub

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam

    posiadam AERISnext 350 R VV TR ERV od października 2017, rury metalowe na poddaszu nieogrzewanym izolowane wełna + zamknięte w skrzynkach ze styropianu 10 cm, czerpnia i wyrzutnia w ścianie garażu z temperatura 8 stopni zimą, rekuperator chodził bez zarzutu, wietrzenie ok, wilgotność na poziomie 30-40% przy ogrzewaniu podłogowym w całym domu i temperaturze od 22-23 stopni - włączony tryb ciepły z tryb ochrony wilgoci, itd.

    Od kilu dni jednak walczę z rekuperatorem, gdyż po przełączeniu profilu temperatury Ciepłego na Normalny, pomimo ustawionego harmonogramu pracy, potrafił najczęściej wieczorem przełączyć się na 3 bieg i tak w nieskończoność chodzić, przy okazji pompując w odpływ skroplin wodę, nie reaguje na ręczne obniżenie prędkości. jedynie twardy restart powoduje powrót do danego ustalonego programu.

    Nie wiem jak ustawić prawidłowo i czy w ogóle coś zmieniać przy trybie normalnym: Bypass wyłączyć na 24h ? temperatura pasywna?, temperatura aktywna?, komfort wilgotności?, ochrona wilgotności?, profil temperatury stały czy adaptacyjny?, czy włączyć sezon chłodzenia - czy zrobić restart systemu lub zmienić soft ?

    Filtry zmieniłem miesiąc temu oba na F7, oryginalne, nie kombinowane.

    Być może coś nieumiejętnie pozmieniałem i teraz ból ?
    Ostatnio edytowane przez madub ; 25-04-2018 o 09:58

  5. #85

    Domyślnie

    Madub - Pradwopodobnie zaczęły wadliwie działaś czujniki przepływu, miałem podobnie tylko, że mi obroty falowały. Wołaj serwis na naprawę gwarancyjną. Poprawią i wgrają nowego softa.

    Teraz mój chodzi bez zarzutu choć podczas ogrzewania podłogówką miałem małą wilgotność ok 25%, ale ja mam NEXT Standard.
    Pozdrawiam
    Dom z poddaszem użytkowym. Pow. użytkowa 150 m/2, kubatura 823 m3, ZOC 7,8 kW, 41kW/m2.
    Pompa ciepła p/w Sofath Lizea Lv200 11kW, rekuperator Aeris Next 350, w salonie koza 7 kW.
    Dom: bloczek komórkowy H-H 24 cm + 15 cm grafit 0,32,dach dwuspadowy (stodoła) - dachówka Nelskamp Nibra DS 5, podłoga NG 16 cm 0.36, strop 7cm 0,36, posadzka anhydrytowa 5,5 cm,skosy wełna mineralna 25 cm (15 cm 0,35 i 10 cm 0,33), okna trzy szybowe w tym trzy flex..

  6. #86

    Domyślnie

    Można podpytać jak macie ustawione programy wentylacji? Może tu coś robię nie tak bo instalator zostawił mi to do ustawienia. Ustawiłem tak, że cały dzień chodzi na pierwszym biegu i do tego rano i wieczorem przez piętnaście minut na trzecim. Dziś przestawiłem w dzień na nieobecność i dopiero kiedy dzieci wracają włącza się z powrotem 1 bieg. To pomogło z poziomem wilgotności w dzień. Mam teraz 40-45% więc w miarę OK. Co do ogrzewania to podłogówka na pewno jest wyłączona bo kocioł chodzi w trybie letnim
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 25-04-2018 o 21:52

  7. #87
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    madub

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    yaro137 - Musisz sam wg. własnych upodobań w menu ustawić sobie Programy wentylacji, można zaprogramować 9 zdarzeń, ja mam 4 na Pn-Pt i 5 na Sob-Niedz. Wiec ustawiasz od kiedy do kiedy masz na 1, kiedy nieobecność i kiedy wietrzenie (minimum 20-30 minut). Ustawić, zobaczyć jak będzie i ewentualnie wprowadzać poprawki w edycji każdego zdarzenia. Proponuję założyć np ComfoSwitch C gdzieś w salonie, kuchni, przeciągając skrętkę do rekuperatora, wtedy łatwo zwiększać manualnie prędkość - gotowanie, prysznic, impreza w domu i nie latać do kotłowni lub czekać , że czujniki podwyższą bieg. Oczywiście trzeba pamiętać , że np mamy w tygodniu ustawiony program nieobecność , a jednak ktoś z domowników zostaje w domu, wtedy albo ręcznie włączamy na 1 lub zmieniamy program nieobecność na 1.

  8. #88
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    madub

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał aniapawel7673 Zobacz post
    Madub - Pradwopodobnie zaczęły wadliwie działaś czujniki przepływu, miałem podobnie tylko, że mi obroty falowały. Wołaj serwis na naprawę gwarancyjną. Poprawią i wgrają nowego softa.

    Teraz mój chodzi bez zarzutu choć podczas ogrzewania podłogówką miałem małą wilgotność ok 25%, ale ja mam NEXT Standard.
    Pozdrawiam
    Dziękuje za podpowiedź - czy ktoś wie, czy komfort wilgotności i ochrona wilgotności powinna być włączona w profilu NORMALNYM i CHŁODZENIE ?

  9. #89

    Domyślnie

    Przestawiłem moje poranne i wieczorne wietrzenie na 30 min. Od 17:00 czyli kiedy dzieci wracają wentylacja chodzi na 2 i tak cały wieczór i noc. Wczoraj wieczorem było dużo chłodniej na zewnątrz. Na czerpni 14C i tyle nawiew. 2 bieg to koło 300m3/h. Teoretycznie powietrze w całym domu powinno być wymienione w ciągu niecałych 2 godzin już nawet nie licząc, że w tym czasie przez pół godziny leciało wietrzenie. Skąd więc temperatura w budynku na poziomie 24C bo całkiem tego nie rozumiem. Wydawałoby się, że jeśli następuje całkowita wymiana powietrza to powinno być wewnątrz dużo chłodniej. Co prawda nie wiem jak przez cały ten czas zachowuje się Bypass gdyż działa w Auto, ale profil temperatury ustawiony na Chłodny / Stały / 18C.

  10. #90
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    madub

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Łańcut
    Kod pocztowy
    37-100
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Przestawiłem moje poranne i wieczorne wietrzenie na 30 min. Od 17:00 czyli kiedy dzieci wracają wentylacja chodzi na 2 i tak cały wieczór i noc. Wczoraj wieczorem było dużo chłodniej na zewnątrz. Na czerpni 14C i tyle nawiew. 2 bieg to koło 300m3/h. Teoretycznie powietrze w całym domu powinno być wymienione w ciągu niecałych 2 godzin już nawet nie licząc, że w tym czasie przez pół godziny leciało wietrzenie. Skąd więc temperatura w budynku na poziomie 24C bo całkiem tego nie rozumiem. Wydawałoby się, że jeśli następuje całkowita wymiana powietrza to powinno być wewnątrz dużo chłodniej. Co prawda nie wiem jak przez cały ten czas zachowuje się Bypass gdyż działa w Auto, ale profil temperatury ustawiony na Chłodny / Stały / 18C.
    Proponuję coś pozmieniać w BYPASS z auto na OTWORZYĆ (WŁĄCZYĆ): urządzenie zmniejszy sterowanie odzyskiem ciepła do minimum (jeśli to możliwe,
    powietrze z zewnątrz będzie nawiewane bezpośrednio do pomieszczeń) i zobaczyć czy będzie różnica oraz można też sprawdzić w ustawieniach zaawansowanych SEZON CHŁODZENIA zaczyna się teraz - lub wezwać sobie kogoś z serwisu

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    .............Teoretycznie powietrze w całym domu powinno być wymienione w ciągu niecałych 2 godzin już nawet nie licząc, że w tym czasie przez pół godziny leciało wietrzenie. Skąd więc temperatura w budynku na poziomie 24C bo całkiem tego nie rozumiem. Wydawałoby się, że jeśli następuje całkowita wymiana powietrza to powinno być wewnątrz dużo chłodniej.
    Wymieniłeś powietrze, a wychłodziłeś kilkanaście(albo kilkadziesiąt) ton masy akumulacyjnej w postaci ścian, stropów, posadzek itp.? Poczekaj kilka dni, to temp. spadnie pod warunkiem, ze znowu nie dostarczysz energii do tej masy.


  12. #92

    Domyślnie

    Ściany są z silki, która faktycznie ma dużą akumulacyjność cieplną. Na podłodze na parterze gres co pewnie też swoje robi. Martwi mnie, że wszyscy, którzy nas odwiedzają twierdzą, że jest duszno i otwierają okna. Ja wtedy wyłączam wentylację bo bez sensu żeby chodziła przy pootwieranych oknach. Czyli ta wentylacja mechaniczna niewiele się w praktyce różni od grawitacyjnej kiedy na zewnątrz upały. Przy 14C późnym wieczorem przy wentylacji na maxa przez całą noc temperatura wewnątrz spada zaledwie o 1-1,5C. Efekt będzie dużo lepszy gdyby zamiast tego zostawić uchylone okna bo tu od razu czuć świeże, chłodne powietrze. Wygląda, że bez dodatkowej klimatyzacji żadnego komfortu z WM nie będzie.

  13. #93
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Otwierasz okna, wpuszczasz upał, silka magazynuje...

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    U mnie wilgotność na poziomie 50% temperatura 24,5 st komfort to 22.5-23. Klima dwa razy odpalona. Jak kobiecie wytłumaczyć żeby nie otwierała okien/?. Rano od 6 słońce już grzeje rolet nie mogę mieć cały czas opuszczonych. Dziecko cały czas otwiera okno tarasowe.

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    W domu to ok. 35%, na dworze nie wiem ile.

    W tej chwili temperatury nie wyglądają już tak korzystniej (pewnie pojawiła się skroplona woda w wymienniku).



    To akurat na I biegu, ale już z powrotem zwiększyłem, bo woda wprowadziła opory i już nie jest tak fajnie
    W menu serwisowym (pozycja P31).
    Witam,

    podpowiedź proszę jak dostać się do Menu Serwisowego, jaki wpisywałeś kod instalatora?

  16. #96
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    batacik_kuba

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Używam rekuperator Aerisnext 350, większość rur peflex poprowadzona jest przez nieogrzewany garaż. Rury są docieplone wełną 15 cm z góry i z dołu, ale jakoś wydaje mi się że i tak tracę dużo.

    Takie pytanie, jakie macie temp. na rekuperatorze?

    U mnie wygląd to tak na 1 biegu

    Powietrze wywiewne 16,2 *C
    Powietrze usuwane 7,4*C
    Powietrze zewnętrzne 1,4*C
    Powietrze nawiewne 14,4*C

    W domu mam średnio 21,5 *C

    Jak to wygląda u Was???

  17. #97
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Nie chcę cię martwić ale trochę słabo to wygląda.
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  18. #98
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    batacik_kuba

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Nie chcę cię martwić ale trochę słabo to wygląda.
    A jakie parametry powinny być żeby można było powiedzieć że jest OK.
    Nie wiem za bardzo jak to wygląda u innych i do czego dążyć???

  19. #99
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    jest wątek nawiew w czasie mrozów .....
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  20. #100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał batacik_kuba Zobacz post
    Witam
    Używam rekuperator Aerisnext 350, większość rur peflex poprowadzona jest przez nieogrzewany garaż. Rury są docieplone wełną 15 cm z góry i z dołu, ale jakoś wydaje mi się że i tak tracę dużo.

    Takie pytanie, jakie macie temp. na rekuperatorze?

    U mnie wygląd to tak na 1 biegu

    Powietrze wywiewne 16,2 *C
    Powietrze usuwane 7,4*C
    Powietrze zewnętrzne 1,4*C
    Powietrze nawiewne 14,4*C

    W domu mam średnio 21,5 *C

    Jak to wygląda u Was???
    Odpowiednio
    22,5
    6,5
    1,5
    21,5
    Wydajność 70m3/h
    Temperatura w domu 23


    Pe-flexy na stropie betonowym pod 45cm warstwą wełny
    Ostatnio edytowane przez Beskidziak ; 30-01-2019 o 19:50
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony