dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 61 z 82
Pokaż wyniki od 1.201 do 1.220 z 1635
  1. #1201
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    CO ty Masz za pompę że taka różnica Ci wyszła? Mnie cała pompa wraz z instalacją i wszystkimi niezbędnymi elementami kotłowni wyszła 32 koła.
    to na kompletny system grzewczy o 30 koła więcej niż u mnie. Te niewydane 30 tys na inwestycje nawet bez odsetek od lokaty starczyłoby na 7 lat na opłacenie całkowitych rachunków za prąd nie tylko za ogrzewanie.

  2. #1202
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    CO ty Masz za pompę że taka różnica Ci wyszła? Mnie cała pompa wraz z instalacją i wszystkimi niezbędnymi elementami kotłowni wyszła 32 koła.
    To jest właśnie . przepraszam za porównanie "owczy" typ myślenia. Czy wszyscy musza miec PC i jest ona dla wszystkich opłacalna ? NIE !.
    Przeczytaj w stopce mojego wpisu.

  3. #1203
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    To jest właśnie . przepraszam za porównanie "owczy" typ myślenia. Czy wszyscy musza miec PC i jest ona dla wszystkich opłacalna ? NIE !.
    Przeczytaj w stopce mojego wpisu.
    Pompa ciepła powinna być obligatoryjna we wszystkich budynkach, bo zmniejsza drastycznie zapotrzebowanie na energię, a także przepompowuje do budynku ciepło które choćby ten budynek sam traci w trakcie ogrzewania. Fakt, najtaniej nie jest, ale jak się sensownie zrobi to zwrot wychodzi najdalej po 10 latach.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #1204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    CO ty Masz za pompę że taka różnica Ci wyszła? Mnie cała pompa wraz z instalacją i wszystkimi niezbędnymi elementami kotłowni wyszła 32 koła.
    Dobre pytanie. Mi najdroższy Viessmann wycenił kotłownię na Vitocal 222-S 36914,4zl brutto. Kocioł gazowy uwzględniając przyłącze i instalację byłby niewiele ponad 10K tańszy (a przy odrobinie pecha co do kosztów przyłącza nawet mniej).

  5. #1205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Gaz jeżeli jest możliwości to powinien być obowiązkowy w pierwszej kolejności.
    Dlaczego?

  6. #1206
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Pompa ciepła powinna być obligatoryjna we wszystkich budynkach, bo zmniejsza drastycznie zapotrzebowanie na energię, a także przepompowuje do budynku ciepło które choćby ten budynek sam traci w trakcie ogrzewania. Fakt, najtaniej nie jest, ale jak się sensownie zrobi to zwrot wychodzi najdalej po 10 latach.
    Kto za to zapłaci?

  7. #1207

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dlaczego?
    No bo dlaczego PC ma być niby pierwsza? Dlaczego nie kable? itp itd.
    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kto za to zapłaci?
    Jak to kto? Ja,Ty, ta Pani, ten Pan, tamta Pani, tamten Pan.

  8. #1208
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kto za to zapłaci?
    Oczywiście że inwestor. Tak samo jak inwestor zapłaci za lepsze ocieplenie aby zapotrzebowanie zmniejszyć na przegrodach. Albo za kominek. No a biorąc pod uwagę że inwestycja w pompę się zwróci najdalej po 10 latach, gdy budynek się amortyzuje na min. 15-20 lat to rachunek jest dosyć oczywisty. Dodając że pompą można jeszcze dosyć łatwo dom chłodzić, to jest to wartość dodana w stosunku do innych źródeł ciepła.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #1209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dobre pytanie. Mi najdroższy Viessmann wycenił kotłownię na Vitocal 222-S 36914,4zl brutto. Kocioł gazowy uwzględniając przyłącze i instalację byłby niewiele ponad 10K tańszy (a przy odrobinie pecha co do kosztów przyłącza nawet mniej).
    Ale pompa ciepła emituje w Polsce średnio ok. 2 razy więcej CO2 niż gaz więc jest 2 razy mniej ekologiczna .

  10. #1210
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Ale pompa ciepła emituje w Polsce średnio ok. 2 razy więcej CO2 niż gaz więc jest 2 razy mniej ekologiczna .
    Skąd takie dane?

  11. #1211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Ale pompa ciepła emituje w Polsce średnio ok. 2 razy więcej CO2 niż gaz więc jest 2 razy mniej ekologiczna .
    Zależy od pompy. Gaz ziemny to 56,10 kg CO2/GJ, węgiel kamienny w elektrowni 92,3kg/GJ, brunatny 110,77kG/GJ. Można się pobawić w aptekarza i policzyć dokładnie uwzględniając sprawność, straty na przesyle i strukturę produkcji, ale tak bardzo z grubsza licząc, to na GJ z gniazdka emitujemy 100kg/GJ*3=300kgCO2. Jak SCOP będzie 4 to mamy 300/4=75kg CO2/GJ vs 56kg/GJ. Więc "trochę" mniej, niż 2x. Ale trzeba doliczyć ulatnianie f-gazu - nie oszukujmy się, wcześniej czy później większość instalacji wypuści czynnik do atmosfery.

    Nie ma to wpływu jednak na rachunek ekonomiczny i 40K zł różnicy w cenie to jakieś przegięcie.

  12. #1212

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Skąd takie dane?
    Możesz sobie sam oszacować.

    Spalanie gazu emituje ok. 50% mniej CO2 na GJ niż węgla.

    Sprawność bloków i doprowadzenia energii, to ok. 30%. Razy COP powiedzmy 3 daje szacunkowo 90% więc ok. 90% energii z węgla zamieni się w ciepło dzięki pompie ciepła. A że spalanie węgla powoduje emisję 2 razy większa emisję CO2 stąd takie wnioski.

    Oczywiście to jest +- można dokładniej to obliczyć, ale szacunkowo poprawnie.

  13. #1213
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Możesz sobie sam oszacować.

    Spalanie gazu emituje ok. 50% mniej CO2 na GJ niż węgla.

    Sprawność bloków i doprowadzenia energii, to ok. 30%. Razy COP powiedzmy 3 daje szacunkowo 90% więc ok. 90% energii z węgla zamieni się w ciepło dzięki pompie ciepła. A że spalanie węgla powoduje emisję 2 razy większa emisję CO2 stąd takie wnioski.

    Oczywiście to jest +- można dokładniej to obliczyć, ale szacunkowo poprawnie.
    Tak myślałem, ja bym sie bardziej przejmował czynnikami chłodniczymi w PC niż zużyciem prądu. BTW kotły gazowe i pompy obiegowe tez zużywają prąd i to nie mało.

  14. #1214
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Niech gazownie zaczną przyłącza robić w normalnych terminach a nie że rura metr od płotu a skrzynke za rok chcą wstawiać. Powiedziałem żeby się w d... pocałowali i montuje PC.

  15. #1215
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Niech gazownie zaczną przyłącza robić w normalnych terminach a nie że rura metr od płotu a skrzynke za rok chcą wstawiać. Powiedziałem żeby się w d... pocałowali i montuje PC.
    Dokładnie ja tak miałem.

  16. #1216
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale trzeba doliczyć ulatnianie f-gazu - nie oszukujmy się, wcześniej czy później większość instalacji wypuści czynnik do atmosfery.
    Dobrze że mój chiński klimatyzator o tym nie wie, bo próbowałem go dobijać po 8 latach i nic nie weszło. Podobnie z moimi lodówkami. Pomyliło Ci sięz klimatyzacją w samochodzie gdzie instalacja jest narażona na wstrząsy, kamienie z jezdni i wcześniej czy później się rozszczelni. Ale to nie dotyczy stacjonarnych pomp ciepła.

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Możesz sobie sam oszacować.
    Spalanie gazu emituje ok. 50% mniej CO2 na GJ niż węgla.
    Sprawność bloków i doprowadzenia energii, to ok. 30%. Razy COP powiedzmy 3 daje szacunkowo 90% więc ok. 90% energii z węgla zamieni się w ciepło dzięki pompie ciepła. A że spalanie węgla powoduje emisję 2 razy większa emisję CO2 stąd takie wnioski.
    Oczywiście to jest +- można dokładniej to obliczyć, ale szacunkowo poprawnie.
    CO2 to akurat najmniejszy problem emisji. COP "powiedzmy" wynosi średniorocznie 4 i powyżej. Pompa może korzystać z OZE (i z pewnością korzysta), gaz nie. Nie uwzględniłeś także, że większość pomp działa jednak w zdecydowanej większości w prądzie "spadowym" który tak czy siak by emitował.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  17. #1217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Dobrze że mój chiński klimatyzator o tym nie wie, bo próbowałem go dobijać po 8 latach i nic nie weszło. Podobnie z moimi lodówkami. Pomyliło Ci sięz klimatyzacją w samochodzie gdzie instalacja jest narażona na wstrząsy, kamienie z jezdni i wcześniej czy później się rozszczelni. Ale to nie dotyczy stacjonarnych pomp ciepła.
    Niedawno burzyli blok przy Świetokrzyskiej 36 - klimy sobie wisiały do końca (są filmy na YT). Myślisz, że ktoś ściągnął czynnik a klimy zostawił?

    Jedyna lodówka którą zezłomowałem rozszczelniła się - konkretnie wymiennik zintegrowany ze ścianką. Nienaprawialne. Podobnie u brata.

    Możesz się i innych oszukiwać - jednak prawda jest taka, że nikt przed złomowaniem klimy czy PC nie odciąga czynnika nawet, jeżeli jeszcze tam jest. A bywają przypadki rozszczelnienia i nabijania - czyli finalnie klima/PC wypuszcza do atmosfery więcej czynnika, niż fabrycznie jednorazowo jest w nią nabijane.

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    większość pomp działa jednak w zdecydowanej większości w prądzie "spadowym" który tak czy siak by emitował.
    Nie ma czegoś takiego. Bilans musi się domknąć - jak pobór jest mniejszy niż zasilanie to wzrosłoby napięcie i system by się poskładał.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-03-2019 o 12:10

  18. #1218
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Niedawno burzyli blok przy Świetokrzyskiej 36 - klimy sobie wisiały do końca (są filmy na YT). Myślisz, że ktoś ściągnął czynnik a klimy zostawił?
    Nie było mnie tam, to nie wiem.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jedyna lodówka którą zezłomowałem rozszczelniła się - konkretnie wymiennik zintegrowany ze ścianką. Nienaprawialne. Podobnie u brata.
    Ja jeszcze żadnej nie zezłomowałem. Te tzw. "postarzane" działają u mnie 12 i 14 lat. A może i więcej. W ogrodzie stoi taka sprzed 30 i też zdaje się naprawiana nie była, mimo że się jej podstawki sprężarki przerdzewiały i ta się telepie. Ale działa łajza.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Możesz się i innych oszukiwać - jednak prawda jest taka, że nikt przed złomowaniem klimy czy PC nie odciąga czynnika nawet, jeżeli jeszcze tam jest. A bywają przypadki rozszczelnienia i nabijania - czyli finalnie klima/PC wypuszcza do atmosfery więcej czynnika, niż fabrycznie jednorazowo jest w nią nabijane.
    Jak już wspominałem, to wszystko jest pikuś przy instalacjach samochodowych. Klima czy lodówka puści bąka raz na 15 lat (a może i tego nie). Samochody to jest prawdziwy problem. Moja klima, w samochodzie którym wyjechałem z salonu, bąka puściła już 4-krotnie w ciągu 10 lat. Raz kamień rozwalił chłodnicę, raz puścił zaworek serwisowy, raz jakieś kolanko, raz jeszczecośtam.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma czegoś takiego. Bilans musi się domknąć - jak pobór jest mniejszy niż zasilanie to wzrosłoby napięcie i system by się poskładał.
    Ale bloku w cyklu dobowym się nie wygasi, więc para idzie w gwizdek. Jak prąd schodzi z sieci, to para nie idzie w gwizdek. Czyli jest tak jak napisałem.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  19. #1219
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Gaz jeżeli jest możliwości to powinien być obowiązkowy w pierwszej kolejności.
    Gaz tak jak i węgiel powinien być zakazany w nowo budowanych domach
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #1220

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Gaz jeżeli jest możliwości to powinien być obowiązkowy w pierwszej kolejności.

    kopalne powinny być zabronione. Na zachodzie już od dawna wymienia się indywidualne kotły gazowe na miejskie ogrzewanie lub elektryczne. Moi znajomi w Austrii dostali prikaz wiele lat temu.

Strona 61 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony