dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 67 z 82
Pokaż wyniki od 1.321 do 1.340 z 1635
  1. #1321
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    nie pisz głupot...nie musisz grzać do tej temperatury CWU, prawo każe tylko okresowo odkażać(dezynfekować) odpowiednio wysoką temperaturą.
    Interpretacja, nie jest twoją mocną stroną....
    To jak interpretujesz ust. 2a skoro 2 jest Twoim zdaniem o dezynfekcji?

  2. #1322

    Domyślnie

    2 Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55 °C i nie wyższej niż 60 °C.
    2a. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać przeprowadzanie ciągłej lub okresowej dezynfekcji metodą chemiczną lub fizyczną (w tym okresowe stosowanie metody dezynfekcji cieplnej), bez obniżania trwałości instalacji i zastosowanych w niej wyrobów. Do przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej niezbędne jest zapewnienie uzyskania w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 70 °C i nie wyższej niż 80 °C.
    powinna umożliwiać, to znaczy, że musi być techniczna możliwość osiągnięcia takiej temperatury, a nie że ta temperatura musi być cały czas utrzymywana.
    Czyli grzałka o odpowiedniej mocy do wygrzewania zasobnika w zupełności wystarczy.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #1323
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    powinna umożliwiać, to znaczy, że musi być techniczna możliwość osiągnięcia takiej temperatury, a nie że ta temperatura musi być cały czas utrzymywana.
    Czyli grzałka o odpowiedniej mocy do wygrzewania zasobnika w zupełności wystarczy.
    Niejedna spółdzielnia i wspólnota z taką logiką w sądzie przegrała. Ten zapis oznacza, że z każdej baterii w każdej chwili można nalać wodę o temperaturze min 55 max 60*. Przepis dotyczy wszystkich.
    Dopiero w 2a jest możliwość "okresowo" - ale temperatury wyższe.

  4. #1324
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko, ze w warunkach domowych nie ma sensu grzać stale do 55C
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #1325
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Tylko, ze w warunkach domowych nie ma sensu grzać stale do 55C
    Bo mogłoby legionelli zaszkodzić? Czy z innego powodu?
    Mi tam wygodnie i oszczędnie dolać dzieciom do wanny jak woda wystygnie małą ilość gorącej wody, niż spuszczać połowę i tyleż średnio ciepłej dolać.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-03-2019 o 10:48

  6. #1326
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Czym się różnią te algorytmy pracy dla CO I CWU w PC?
    A piorun ich wie co tam zaszyli w oprogramowaniu. W każdym bądź razie ma głęboko w czterech literach zład wody i przepływ taki jak dla CO. Wężownica ma około 20 - 25 litrów a przepływ często nie przekracza 500 - 600 litrów na godzinę gdzie przy CO zaraz by wywaliła byka. Deltę ustawioną dla CO też ignoruje i pracuje na jakiejś własnej. Co tam jeszcze wymyślili to diabli wiedzą
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #1327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo mogłoby legionelli zaszkodzić? Czy z innego powodu?
    Mi tam wygodnie i oszczędnie dolać dzieciom do wanny jak woda wystygnie małą ilość gorącej wody, niż spuszczać połowę i tyleż średnio ciepłej dolać.
    Ty przecież masz malutki bojler , więc o jakiej Ty wannie mówisz
    Masz mały bojler to musisz go do wysokiej temp grzać aby mieć jak najwięcej ciepłej wody po wymieszaniu ...

    Ci do mają bojlery 300L i większe nie muszą grzać do wysokiej temp ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #1328

    Domyślnie

    Akurat sam wolę dolać mniej gorącej wody niż nie wiadomo ile ciepłej. Tyle, że po nalaniu wanny z bojlera 80l, wody co będzie z kranu lecieć można sobie użyć do schłodzenia piwa co najwyżej.

  9. #1329

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    A piorun ich wie co tam zaszyli w oprogramowaniu. W każdym bądź razie ma głęboko w czterech literach zład wody i przepływ taki jak dla CO. Wężownica ma około 20 - 25 litrów a przepływ często nie przekracza 500 - 600 litrów na godzinę gdzie przy CO zaraz by wywaliła byka. Deltę ustawioną dla CO też ignoruje i pracuje na jakiejś własnej. Co tam jeszcze wymyślili to diabli wiedzą
    Nie za bardzo rozumiem, ale to pewnie dobrze, że tak jest.
    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Akurat sam wolę dolać mniej gorącej wody niż nie wiadomo ile ciepłej. Tyle, że po nalaniu wanny z bojlera 80l, wody co będzie z kranu lecieć można sobie użyć do schłodzenia piwa co najwyżej.
    No chyba, że same morsy w rodzinie lub myjemy tylko wiadomo co.

  10. #1330
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ci do mają bojlery 300L i większe nie muszą grzać do wysokiej temp ...
    Lubisz krótkie kąpiele? Ja nie lubię wcale. Ostatnio w wannie wylegiwałem się 9 czy 10 lat temu.
    Za to dzieci lubią długo się pluskać. Dwa albo i trzy razy dolewam wody, żeby nie marzły. Jakbym miał 45 * w zasobniku, to musiałbym dolać drugie tyle do wanny z wodą o temperaturze 30*, żeby było ciepła. Wody o temperaturze 60* 1/4 tego co w wannie.

  11. #1331
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo mogłoby legionelli zaszkodzić? Czy z innego powodu?
    .
    Na legionelle wystarcza wygrzać zasobnik raz w tygodniu.
    Kiedy ostatnio czytałeś doniesienia o przypadku legionellozy przy tak ustawionym harmonogramie wygrzewu ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #1332
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Czytasz ze zrozumieniem ?
    Zeby dogrzac do 45C w zasobniku (normalna temperatura CWU), pompa musi do wezownizcy podac wodę o temperaturze kilka K wiekszej.
    Palnąłeś babola, to choć nie brnij w to dalej.
    Nie twierdziłem nigdzie że to jest średni COP letni tylko że taki może osiągać w okresie letnim, tak samo jak wiadomo COP dołuje w okresie zimowym. Średni COP jest niższy i tu nie ma z czym polemizować. To chyba oczywiste. Dla kosztów zwrotu pompa-gaz i tak istotniejsze niż COP jest jaką cenę prądu się osiąga (literalnie ile pompa przepracuje w 2T). Co więcej, lepiej jest grzać w 2T z niższym COP niż w drogiej albo "normalnej" z wyższym COP.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To miałeś na myśli pompę tylko do CWU? To tym bardziej nie wyciągniesz COP średniorocznego 4. Nawet grzejąc do temperatury niższej, niż wymagane prawem 55*.
    Taką akurat miałem pod ręką. Niemniej z tymi swoimi mizernymi wymienniczkami w trąbkę i równie mizernym przepływem powietrza dobija do COP6 choć twierdzisz że żadnej takiej nie ma. No bo zakładam że nie założyłeś że chodzi o średni COP na takim poziomie.

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Co to za PC, która przy 2C ma moc 1,5kW, a COP 2,5. Średnia na rok tam na pewno wyjdzie 4. Ty naprawdę jesteś master.
    Taka co jest do grzania wody w lato do współpracy z węglosmrodem, ew. dla takich co prądem grzeją dom.

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Chłopie gaz se załóż i masz z głowy. Nie musisz się potem tłumaczyć.
    Ale gazem nie ogrzeję basenu ogrodowego w sensownej cenie jak przy PC i domu sobie nie ochłodzę. Więc nie.

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No Myjku masz tu praktyka.
    A jak jest COP dla CWU np 15 czy -20 ?
    Czym się różnią te algorytmy pracy dla CO I CWU w PC?
    Ile masz tych dni -15 czy -20 i czy to należy przyjąć za ŚREDNIĄ?
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #1333
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Kiedy ostatnio czytałeś doniesienia o przypadku legionellozy przy tak ustawionym harmonogramie wygrzewu ?
    Nigdy nie czytałem wraz z informacjami o wygrzewaniu.

    http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html

    Przypadków przybywa. '16-27 przypadków, '17-39, '18-72, do 15 marca 2019-16. Nie chcę dołączać się do tych statystyk. Ciekawe, czy ten wzrost nie jest związany z popularyzacją pomp ciepła i niskimi temperaturami zasobnika.

  14. #1334

    Domyślnie

    Ci pompiarze to mają przechlapane. Nie dość, że muszą wydać kasę na duże zbiorniki CWU to muszą jeszcze wygrzewać przy użyciu grzałek.

  15. #1335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nigdy nie czytałem wraz z informacjami o wygrzewaniu.

    http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html

    Przypadków przybywa. '16-27 przypadków, '17-39, '18-72, do 15 marca 2019-16. Nie chcę dołączać się do tych statystyk. Ciekawe, czy ten wzrost nie jest związany z popularyzacją pomp ciepła i niskimi temperaturami zasobnika.
    No to, jesli nie ma informacji o harmonogramie przeprowadzanego wygrzewu zasobnika w zasadzie nie ma o czym pisac.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #1336
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Niemniej z tymi swoimi mizernymi wymienniczkami w trąbkę i równie mizernym przepływem powietrza dobija do COP6 choć twierdzisz że żadnej takiej nie ma.
    Dyskusja jest opc vs gaz. Sugerujesz dwie PC - osobną do CO i osobną do CWU? Ja zrozumiałem, że polecasz jedną i znasz taką, co w lecie nadrobi na cwuntak, że średnio wyjdzie 4. A tu ani razem, ani osobno PC PW nie mają na to szans.

  17. #1337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie twierdziłem nigdzie że to jest średni COP letni tylko że taki może osiągać w okresie letnim, tak samo jak wiadomo COP dołuje w okresie zimowym. Średni COP jest niższy i tu nie ma z czym polemizować. To chyba oczywiste. Dla kosztów zwrotu pompa-gaz i tak istotniejsze niż COP jest jaką cenę prądu się osiąga (literalnie ile pompa przepracuje w 2T). Co więcej, lepiej jest grzać w 2T z niższym COP niż w drogiej albo "normalnej" z wyższym COP.
    ?

    Wyrażnie napisaleś, ze na srednioroczy COP=4 wplywa to, ze w lecie pompa grzeje CWU z COP=6

    A potem potdinkowales urzadzenie ktore osiaga COP=6, przy jakiej Tz ??
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 19-03-2019 o 14:44
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #1338

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie twierdziłem nigdzie że to jest średni COP letni tylko że taki może osiągać w okresie letnim, tak samo jak wiadomo COP dołuje w okresie zimowym. Średni COP jest niższy i tu nie ma z czym polemizować. To chyba oczywiste. Dla kosztów zwrotu pompa-gaz i tak istotniejsze niż COP jest jaką cenę prądu się osiąga (literalnie ile pompa przepracuje w 2T). Co więcej, lepiej jest grzać w 2T z niższym COP niż w drogiej albo "normalnej" z wyższym COP.


    Taką akurat miałem pod ręką. Niemniej z tymi swoimi mizernymi wymienniczkami w trąbkę i równie mizernym przepływem powietrza dobija do COP6 choć twierdzisz że żadnej takiej nie ma. No bo zakładam że nie założyłeś że chodzi o średni COP na takim poziomie.


    Taka co jest do grzania wody w lato do współpracy z węglosmrodem, ew. dla takich co prądem grzeją dom.


    Ale gazem nie ogrzeję basenu ogrodowego w sensownej cenie jak przy PC i domu sobie nie ochłodzę. Więc nie.


    Ile masz tych dni -15 czy -20 i czy to należy przyjąć za ŚREDNIĄ?
    Pisałeś o średniorocznym COP dla PC. Halo. Ogarnij się.
    PC do chłodzenia? Hmm, taki se pomysł. Do basenu to powietrzna taka jak podałeś. Tylko w lecie działa.
    No gdzie ja pytałem co średnią czy coś chciałem uśredniać? Widać tak masz ze wszystkim. Pytałem jakie COP-y CWU przy takich temperaturach. Myjeczku ogarnij się. Kręcisz, mieszasz i motasz.

  19. #1339

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dyskusja jest opc vs gaz. Sugerujesz dwie PC - osobną do CO i osobną do CWU? Ja zrozumiałem, że polecasz jedną i znasz taką, co w lecie nadrobi na cwuntak, że średnio wyjdzie 4. A tu ani razem, ani osobno PC PW nie mają na to szans.
    Chyba że będzie u nas tak jak w Afryce i nie będziemy się ogrzewać.

  20. #1340
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    A ja mam COP 2,95 niezależnie od pory dnia roku i temperatury. Tak ma być i już, i tego będę się trzymał choćby co się działo. Dodam, że nie mam pompy ciepła.

Strona 67 z 82

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony