dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja grawitacyjna

    Mam pytanie do Was, do użytkowników wentylacji grawitacyjnej. Wszędzie straszą, że przy dzisiejszym budownictwie, dobrze ocieplonym domu takowa wentylacja nie ma prawa działać i grzyb jest pewny. Jak jest u Was? Czy taka wentylacja działa czy są z nią problemy? Jak wietrzycie pomieszczenia? Macie nawiewniki w oknach?

    Z góry dziękuję za wasze opinie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    To co napisałeś to jakieś kosmiczne uproszczenie sprawy ogrzewania i wentylacji. Sama wentylacja bez ogrzewania nie ustrzeże budynku przed grzybem, tego nie da się rozdzielić. Wentylacja grawitacyjna to inny problem, ciężko spełnić obecne WT.
    W przypadku jednej, czasem 2 kratek występują cofki.
    Mam went. grawitacyjna, nie mam śladów grzyba.

  3. #3

    Domyślnie

    Grzyb to masz pewny w przypadku wentylacji mechanicznej!
    Ozonowanie ma niby temu po części zapobiegać, albo inaczej, jest jednym ze sposobów na walkę z nim. Czy skuteczną w 100%? Wątpię...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Grzyb to masz pewny w przypadku wentylacji mechanicznej!..
    Proszę o wyjaśnienie bo sam mam wentylację mechaniczną.
    pozdrawiam Tomraider.

  5. #5
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Grzyb to masz pewny w przypadku wentylacji mechanicznej!
    Ozonowanie ma niby temu po części zapobiegać, albo inaczej, jest jednym ze sposobów na walkę z nim. Czy skuteczną w 100%? Wątpię...
    Też chętnie dowiem się tych nowości - sensacji.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Grzyb to masz pewny w przypadku wentylacji mechanicznej!
    Ozonowanie ma niby temu po części zapobiegać, albo inaczej, jest jednym ze sposobów na walkę z nim. Czy skuteczną w 100%? Wątpię...
    Jasne....
    Kiedyś niektórzy byli święcie przekonani, że krowy wypasane przy torach kolejowych mleka dawać nie będą


    .

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jasne....
    Kiedyś niektórzy byli święcie przekonani, że krowy wypasane przy torach kolejowych mleka dawać nie będą


    .
    Prędzej o tym, że PV to super opłacalna inwestycja

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna to inny problem, ciężko spełnić obecne WT.
    Bez oszustwa w charakterystyce energetycznej przy WG nie mozna spełnic wymagan WT

  9. #9

    Domyślnie

    Cześć,
    Może w jakiś sposób pomogę Ci moimi spostrzeżeniami n/t wentylacji grawitacyjnej, choć jeszcze nie zupełnie ukończonej. Mieszkam w nowym domu z użytkowym poddaszem od 3 miesięcy, mam zrobioną i uruchomioną w każdym pomieszczeniu wentylację grawitacyjną wywiewną i na ten moment jestem .... zdegustowany
    Wentylacja działa, jak chce. Rano potrafi wiać z jeden kratki do środka pomieszczenia by po południu z tej samej kratki powietrze było zaciągane, i to wszystko przy szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Przy kratkach w ścianach (parter) mam pozawieszane wstążeczki (spoko, tak na chwilę) które informują mnie co się w danym momencie dzieje z powietrzem. Rzadko kiedy wstążeczki są nieruchome. I o dziwo, nie ma tu znaczenia siła wiatru na zewnątrz.. Rozwieranie okien, czy nawiewniki w połaciówkach uważam za nieporozumienie. Niestety, niewiele to daje a czuć ewidentnie chłód z zewnątrz, jak się przebywa w okolicy takiego okna. A co będzie jak przyjdzie mróz -10 ? Porażka. Dom jest wietrzony poprzez otwarcie okien na 5 min. i wtedy czuć świeżość. Potem wszystko szczelnie zamykamy. Na poddaszu są anemostaty wywiewne.

    Dlaczego wentylacja nieukończona ? Ano dlatego, że oprócz kanałów wywiewnych łączących się z wywiewkami na dachu, postanowiłem doprowadzić również do wnętrza domu kanały nawiewne, przez które powietrze będzie samoistnie zaciągane w sezonie zimowym dzięki różnicy temperatur. Na poddaszu mam takie w każdym pomieszczeniu (bodajże smartflex'a), a parter natomiast są to dwie rury, fi100. I póki co, wentylacji nawiewnej wciąż nie uruchomiłem gdyż jestem podczas poszukiwania w wolnym czasie miedzianych elementów wentylacyjnych (cienkościennych), by tłoczone powietrze przechodzące do budynku przez owy kanał było wstępnie podgrzane. Rury te umieszczę w pomieszczeniu ogrzewanym technicznym, gdzie przez ścianę mam już wyprowadzoną czerpnię zewnętrzną.

    Generalnie przed budową bardzo dużo myślałem min. o wentylacji, pytałem ludzi jak wpuszczają powietrze do nowych, szczelnych domów. Niestety, mało kto zgłębiał temat. Dopiero, przez przypadek zgadałem się ze znajomym, którego brat mieszka i pracuje gdzieś w Skandynawii. Tam, ponoć każdy dom w standardzie ma wentylacje grawitacyjną nawiewną. I tak od słowa, do słowa. Ponadto, taką wentylację nawiewną ma również mój Architekt, który to rozwiązanie bardzo chwalił, ale zastrzegł, że w okresach ciepłych, system nie działa lub działa słabo.

    W 2016 roku, jak zaczynałem budowę rekuperację miałem wycenioną na ok. 12 000zł (wszystko na czysto) bez GWC. Z tym systemem, było to prawie raz więcej a na to mnie już nie było stać, niemniej tylko z tym systemem byłem zainteresowany. Moja instalacja kosztowała na czysto (komplet totalny, własna praca), 7000 zł. Czy się opłacało, czas pokaże.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Prędzej o tym, że PV to super opłacalna inwestycja
    Masz ochotę podyskutować o PV, to przejdż do wątku i PV, tutaj parę osób chciało, byś rozwinął myśl o grzybie przy WM
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Masz ochotę podyskutować o PV, to przejdż do wątku i PV, tutaj parę osób chciało, byś rozwinął myśl o grzybie przy WM
    O krowach na torach i innych Twoich fanaberiach też możesz pogadać na innych forach...

    O WM było już dużo, po co się powtarzać...

    Google też nam sporo powie, pomiędzy setkami sponsorowanych artykułów, znajdują się również te rzetelne, wystarczy poszukać.

    Nawet na tym forum, było już sporo na ten temat. Poniżej zamieszczam link do jednego z wielu podobnych tematów, po których przeczutaniu autor wątku, jak i pozostali pytający odpowiedzą sobie na wiele nurtujących ich pytań:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...em-ciep%C5%82a

    Dodam jedynie od siebie, że w WG też ma swoje wady, jednak prawidłowo wykonana, zdecydowanie mniejsze, w porównaniu do swojej mechanicznej konkurentki.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    ...

    Dodam jedynie od siebie, że w WG też ma swoje wady, jednak prawidłowo wykonana, zdecydowanie mniejsze, w porównaniu do swojej mechanicznej konkurentki.
    Jak juz tak dodajesz od siebie to nie zapomnij dodac ze to tylko Twoje subiektywne zdanie na ten temat, a nie stwierdzenie faktów

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jak juz tak dodajesz od siebie to nie zapomnij dodac ze to tylko Twoje subiektywne zdanie na ten temat, a nie stwierdzenie faktów
    Co Ty tam wiesz, przecież:

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post

    Ja jednak mam swoje zdanie poparte osobowością i doświadczeniem. I

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Co Ty tam wiesz, przecież:
    Tak, tak, szczegolnie osobowoscią.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Mam pytanie do Was, do użytkowników wentylacji grawitacyjnej. Wszędzie straszą, że przy dzisiejszym budownictwie, dobrze ocieplonym domu takowa wentylacja nie ma prawa działać i grzyb jest pewny. Jak jest u Was? Czy taka wentylacja działa czy są z nią problemy? Jak wietrzycie pomieszczenia? Macie nawiewniki w oknach?

    Z góry dziękuję za wasze opinie.
    W wentylacji grawitacyjnej powietrze napływa do domu przez szczeliny wskutek różnicy ciśnień. W dobrze ocieplonym i szczelnym domu - nie ma szczelin więc to zadanie jest zdecydowanie utrudnione. Nawiewniki są dobrym rozwiązaniem. Jeszcze prostszym jest wycięcie fragmentu uszczelki w oknie, tylko pytanie - po co wtedy inwestować w szczelne okna?

    Grzyby powstają wskutek wilgoci, której w domu nie da się całkowicie uniknąć. Ważne jest, aby wilgotność powietrza była utrzymywana na optymalnym poziomie 40-60%. Wilgotność przekraczająca 70% tworzy doskonałe warunki dla rozwoju grzybów i pleśni, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak więc zadbać o to, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach? Niestety niesprawna wentylacja nie poradzi sobie z nadmiarem wilgoci, w efekcie czego na okach będzie pojawiać się skroplona para wodna, a na ścianach ciemne plamki oznaczające obecności grzybów pleśniowych. Na etapie projektowania łatwo tego uniknąć - rezygnując z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej, najlepiej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z powietrza usuwanego.

    Jeżeli nie - trzeba dbać o regularną wymianę powietrza. Wietrzyć - szczególnie w zimie - najlepiej krótko ale intensywnie - okna szeroko otwarte.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Czyli ogrzewanie oraz codzienne wietrzenie pomieszczeń powinno zdać egzamin w nowym budownictwie jeżeli wentylacja grawitacyjna zostanie wykonana zgodnie ze sztuką? Latem się raczej nie martwię, bo lubię uchylone okna czy też drzwi tarasowe. Tym bardziej, że mam zwierzaki oraz budowa będzie na otwartej przestrzeni blisko lasu i nie chciałbym się zamykać na naturę.
    Są może gdzieś dostępne statystyki ile osób w niech domach ma wentylację grawitacyjna A ile WM?

    No i tak z ciekawości czy przy wt2021 jest możliwość mieć wentylację grawitacyjna?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    ....

    No i tak z ciekawości czy przy wt2021 jest możliwość mieć wentylację grawitacyjna?
    Mozna, jezeli ma sie oszukaną charakterystykę energetyczną. Obowiazku (na razie) jako takiego nie ma. Reszta w rekach architektów oszustów.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 27-12-2019 o 11:39

  18. #18

    Domyślnie

    A na czym te oszustwo polega?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post

    Dodam jedynie od siebie, że w WG też ma swoje wady, jednak prawidłowo wykonana, zdecydowanie mniejsze, w porównaniu do swojej mechanicznej konkurentki.
    Każde rozwiązanie ma wady - przy czym dobrze wykonana WM znacznie mniej, od WG
    Ale Ty miałaś napisać konkretnie o grzybach w domu z WM.

    Bo widzisz - u siebie nic nie widzę, coraz liczniejsi użytkownicy tego rodzaju wentylacji też nie zgłąszają problemów.
    Jak zwykle zgłasza je ktoś, kto o danym rozwiązaniu tylko przeczytał

    WG dokłądnie opisuje ten cytat:
    Wentylacja działa, jak chce. Rano potrafi wiać z jeden kratki do środka pomieszczenia by po południu z tej samej kratki powietrze było zaciągane, i to wszystko przy szczelnie zamkniętych pomieszczeniach.
    Jeśłi uważasz, że naprzemiennie usuwanie zużytego i zaciąganie powietrza tym samym kanałem to takie higieniczne rozwiązanie, to gratuluję
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A na czym te oszustwo polega?
    Na kreatywnej matematyce, podczas liczenia charakterystyki.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony